אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק ערבי ישראלי בעמ נ' ס.נ לצילום בע"מ ואח'

בנק ערבי ישראלי בעמ נ' ס.נ לצילום בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 25/05/2014 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום נצרת
3467-12-08
18/05/2014
בפני השופט:
עירית הוד

- נגד -
התובע:
בנק ערבי ישראלי בע"מ
הנתבע:
1. ס.נ לצילום בע"מ
2. עאבד נימר סעיד
3. סעיד סעדי

פסק-דין

פסק דין

רקע ותמצית טענות הצדדים

עסקינן בשתי תביעות אשר הדיון בן אוחד בהתאם להחלטה מיום 14.6.10.

בנק ערבי ישראל בע"מ (להלן: "הבנק") הגיש תביעה כספית על סך 128,214 ₪ בהליך של סדר דין מקוצר. התביעה הוגשה נגד חברת ס.נ לצילום בע"מ (להלן: "החברה"), נימר עאבד (להלן: "נימר") וסעדי סעיד (להלן: "סעדי"). במקור הוגשה התביעה לבית משפט השלום בחיפה והועברה לבית המשפט בנצרת בהתאם להחלטת כבוד הרשמת מיום 6.3.09.

במסגרת כתב התביעה, טוען הבנק, כי ביום 25.3.02 פתחה החברה חשבון בבנק. במסגרת פתיחת החשבון, נחתם טופס תנאי ניהול חשבון חוזר דביטורי לפיו התחייבה החברה לשלם לבנק לפי דרישתו הראשונה כל סכום שיגיע לו כולל ריבית מרבית, עמלה והוצאות. כמו כן, נימר וסעדי חתמו על כתב התחייבות לכתבי ערבות לכל חובות החברה. לפי כתב הערבות, הבנק יהיה רשאי לדרוש מנימר וסעדי את סילוק הסכומים המובטחים בבת אחת או בחלקים לפי בחירתו וכל ההוצאות אשר יגרמו לבנק בקשר לגביית החוב יחולו על החברה והערבים. לטענת הבנק, החברה יצרה יתרה שלילית בחשבון ולא נענתה להתראותיו לסילוק החוב. בנסיבות אלו עותר הבנק, כי בית המשפט יחייב את הנתבעים לשלם לו סך של 128,214 ₪ נכון ליום 27.10.08 בצירוף ריבית בנקאית מרבית הנהוגה לגבי משיכות יתר.

סעדי הגיש בקשת רשות להתגונן במסגרתה טען, כי הבנק לא נהג בתום לב ולא מילא חובתו למסור הסבר נאות ביחס להסכם פתיחת החשבון וקביעת ריבית מרבית. לטענתו, הוא ונימר היו ערבים בחברה אולם בחודש מאי 2005 הוא מכר את מניותיו בחברה ומאז אין לו קשר אליה. עוד טוען, כי בתקופה הרלוונטית יתרת החוב בחשבון החברה הייתה מזערית. לטענתו, מאז העברת המניות אין לו שליטה על ניהול חשבונה של החברה מלבד העובדה שהבנק שיעבד שישה רכבים שבבעלות משותפת שלו ושל נימר לשם הבטחת פירעון מלוא החוב.

עוד טוען סעדי, כי הבנק שחרר עבור נימר שני רכבים ולא קיזז מיתרת החוב כל סכום ואף הסתיר עובדה זו מבית המשפט. לטענתו, הבנק עודנו מחזיק בארבעה רכבים משועבדים ובטרם נקיטת הליך נגד הערבים עליו למצות את ההליכים נגד החברה לרבות מכירת רכבים ממושכנים ו/או משועבדים. סעדי הוסיף וציין, כי הבנק הסתיר מבית המשפט את העובדה שאחד הרכבים אשר מושכנו לטובתו עבר תאונה בגינה הורד מהכביש והכספים בעקבות האמור הועברו לבנק אשר לא קיזז את הסכום מהחוב. סעדי טוען, כי מעולם לא קיבל פניה, התראה או דרישה מהבנק לתשלום סכום כלשהו. לבסוף טען, כי גובה הרביות אשר תובע הבנק הינו מופרז וכי הנוהל הנהוג אצל הבנק בנוגע לגביית ריבית בשיעור מרבי עבור כל פיגור בתשלום אינו מזכה את הבנק בקבלת הסכומים הנתבעים.

בדיון שנערך ביום 7.1.10 הודיע הבנק, כי הוא מסכים, כי תינתן לסעדי רשות להתגונן. בהחלטה מאותו יום נקבע, כי תצהירו של סעדי שצורף לבקשת הרשות להתגונן ישמש כתב הגנה מטעמו.

לאחר שהחברה ונימר לא הגישו בקשת רשות להתגונן ניתן נגדם פסק דין בהעדר הגנה. בהמשך הגיש נימר בקשה לביטול פסק הדין. בהחלטה מיום 27.8.09 נעתרה כבוד הרשמת אינעאם שרקאווי (כתוארה דאז) לבקשה לביטול פסק דין וניתנה לנימר רשות להתגונן מפני התובענה שהוגשה נגדו.

בכתב ההגנה טען נימר, כי דין התביעה נגדו להידחות. לטענתו, למיטב זיכרונו הוא לא חתם על כתב הערבות או על כל מסמך אחר אשר מכוחו ניתן לחייבו באופן אישי בחוב של יתר הנתבעים בתובענה או מי מהם. נימר טען, כי לא התבקש סעד של הרמת מסך ועל כן אין אפשרות לחייבו שכן הוא אישיות משפטית נפרדת מהחברה אשר הינה חברה בע"מ ועסקינן בחוב שלה. נימר טוען עוד, כי הבנק הגיש מספר הליכים משפטיים לשם גביית חובה של החברה וכי עסקינן בניסיון של עשיית עושר. לטענתו, ככל הנראה הבנק מנסה להוציא סכומים נוספים מעבר לסכום התחייבותה של החברה. נימר הוסיף, כי מושכנו מספר רכבים לצורך כיסוי חובה של החברה וכי הבנק לא מיצה את ההליכים ולא מכר את הרכבים הממושכנים טרם הגיש את התביעה בה עסקינן. לטענתו, אחד הרכבים אשר היה משועבד לבנק עבר תאונה אשר כתוצאה ממנה הורד מהכביש והכספים אשר התקבלו בשל כך הועברו לבנק אשר לא דיווח על קבלת הכספים. עוד טוען, כי למיטב זיכרונו עמדו לבנק הרבה ביטחונות לצורך כיסוי החוב ולא ידוע לו האם הבנק מימש את הביטחונות ו/או את חלקם.

נימר טוען, כי הבנק הפר את חובת הגילוי הנאות ולא הסביר לו את האמור באשר לחיוב החברה בריבית מירבית. לטענתו, למסמך שכותרתו "כתב התחייבות לכתבי ערבות" אין נפקות משפטית ואין בו בכדי לחייב אותו בסכום אשר חייבת החברה. נימר טוען, כי למיטב ידיעתו הוא איננו ערב לחוב של החברה.

בהמשך הגיש נימר תביעה על סך 150,000 ₪ נגד הבנק ובמסגרתה התייחס לתביעה אשר הגיש הבנק, כמפורט לעיל. לטענתו, הבנק העמיד את מלוא חובות או התחייבויות החברה לפירעון מיידי וכי על אף האמור הוא נקט בהליכים אחרים וביניהם תיק מימון משכון על רכב, פתיחת תיק הוצאה לפועל לשם מימוש פסק דין אשר ניתן נגד נימר בהעדר הגנה, פתיחת תיקי הוצאה לפועל נגד החברה וציין, כי הבנק פתח שבעה תיקי הוצאה לפועל בעניין. לטענתו, הבנק לא עדכן אותו בכספים שהתקבלו ממכירת הרכב ולא עדכן אותו לגבי שאר הרכבים שנתפסו. כן התייחס לכספים אשר קיבל הבנק בגין הרכב שהיה מעורב בתאונה, כמפורט לעיל. נימר טוען, כי היו לבנק הרבה בטוחות ולא הייתה הסתכנות כלשהי מצדו. לטענתו, הבנק ניהל נגדו מספר תיקים בגין אותו חוב ו/או אותו חשבון בנק. לטענתו, התנהלות הבנק גרמה לו להפסדים ולנזקים בלתי הפיכים. בנסיבות אלו עותר נימר לפיצוי בסך 150,000 ₪ וכן לפסק דין הצהרתי לפיו הוא אינו חייב בתשלום סכום כלשהו לבנק וכי בית המשפט יורה לבנק לסגור את כל תיקי ההוצאה לפועל המפורטים בכתב התביעה.

הבנק התנגד לתביעה האמורה וטען, כי דינה להידחות. לטענתו, טענותיו של נימר הן למעשה טענות ההגנה שלו בתביעה שהבנק הגיש נגדו. באשר להכחשת גובה החוב טוען הבנק, כי סכום התביעה הוא סכום החוב בהתאם לרישומי הבנק המהווים ראייה לעניין החוב. עוד טוען, כי ככל שיש לנימר טענות לגבי גובה החוב עליו לפרט מה גובה החוב בהתאם לרישומיו.

הבנק טוען, כי אכן נקט במספר הליכים אולם הדבר נעשה כדין ובהתאם לזכותו. באשר לטענה לפיה נימר לא עודכן בנוגע לרכבים אשר נמכרו טען הבנק, כי רק לאחרונה התקבלו כספים בגין מכירתם. באשר לכספים שהתקבלו בגין הרכב שהיה מעורב בתאונה טען הבנק, כי נימר סירב לחתום על שטרי קבלה ושחרור ולכן לא הועבר לבנק תשלום כלשהו מכספי הביטוח של הרכב האמור. עוד טוען, כי כספים שהתקבלו או יתקבלו מהליכים הננקטים לגביית החוב הופקדו בחשבון הבנק וככל שיתרת החוב הייתה מכוסה הרי שכל ההליכים נגד נימר היו מבוטלים.

הבנק טוען, כי העובדה שהוא נקט במספר הליכים בסכומים שונים נגד החוב אינה מלמדת על גובה החוב של נימר כלפיו וככל שההליכים יניבו פרי יהיה על נימר לשלם לו רק את יתרת החוב כפי שתופיע בדפי החשבון. הבנק ציין, כי נאלץ לפתוח תיק הוצל"פ נפרד בגין כל אחד מהרכבים מאחר ונימר העלים את הרכבים וכל פעם כאשר אחד הרכבים אותר היה צורך בפתיחת תיק הוצל"פ. לטענתו, ריבוי ההליכים ומימוש הרכבים נעשו כדין ואין בסיס לטענת נימר בדבר גרימת נזק בגין הליכים שננקטו כחוק. הבנק ציין, כי כל הסכומים אשר התקבלו ממימוש הרכבים קוזזו מחובו של נימר לבנק.

בדיון שנערך ביום 9.1.14 ניתן פסק דין לפיו נמחקה תביעתו של נימר נגד הבנק אשר הוגשה במסגרת ת.א- 6803-01-10 וזאת בשל אי תשלום המחצית השנייה של האגרה.

הראיות

מטעם הבנק הוגש תצהיר עדות ראשית של מר מג'די אבו רחמאן (להלן: "מג'די")- סגן מנהל הסניף בנצרת. בנוסף הוגש תצהיר עדות של נימר מטעמו. סעדי הודיע, כי אין לו מצהירים מטעמו וכי יסתפק בחקירה נגדית של נציג הבנק. המצהירים נחקרו על האמור בתצהיריהם. בנוסף, הצדדים הגישו ראיותיהם וסיכמו טענותיהם בכתב.

דיון ומסקנות

בין הצדדים בתובענה שלפניי נתגלעה מחלוקת בשאלה, האם על נימר וסעדי לשאת בחוב החברה כלפי הבנק וכן נתגלעה מחלוקת באשר לגובה החוב.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ