אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק ערבי ישראלי בע"מ נ' בני ג ' עבר ג'מאל בע " מ ואח'

בנק ערבי ישראלי בע"מ נ' בני ג ' עבר ג'מאל בע " מ ואח'

תאריך פרסום : 10/01/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חיפה
11453-06
10/01/2011
בפני השופט:
אריקה פריאל

- נגד -
התובע:
בנק ערבי ישראלי בע"מ
הנתבע:
1. בני געבר ג'מאל בע " מ
2. ג' ע בר
3. ג'מאל ג ' עבר

פסק-דין

פסק דין

1.התובע (להלן גם: הבנק), מוסד בנקאי ולו סניפים ברחבי הארץ, בין היתר בכפר מג'אר. הנתבעת 1 הנה חברה מוגבלת במניות אשר במועד הרלוונטי לתובענה עסקה בתחום הבניה בהיקפים גדולים (להלן: החברה). הנתבע 2 בעל מניות בחברה ומנהלה (להלן: סאמר).

2.ביום 11.3.02 פתח הבנק לחברה חשבון חוזר דביטורי מספר 21000/41 (להלן: החשבון) ובמעמד זה גם חתמה על תנאי ניהול חשבון חוזר דביטורי. סאמר, בעל עניין בתאגיד במובן המונח בחוק ניירות ערך, תשכ"ח-1968, התחייב כערב כלפי הבנק להבטחת חובות החברה לפי כתב ערבות מתמדת בלתי מוגבלת בסכום. הנתבע 3 (להלן: ג'מאל) חתם כערב לחובות החברה בערבות מוגבלת לסך של 130,000 ₪ (בצירוף ריבית והוצאות כמפורט בכתב הערבות עליו חתם).

שני הערבים אינם בבחינת ערב יחיד או ערב מוגן - סאמר בהיותו בעל עניין בתאגיד וג'מאל בשל סכום הערבות עליו התחייב.

3.ביום 12.6.06 הגיש הבנק תובענה זו בסדר דין מקוצר. החברה וסאמר נתבעו לשלם סך של 229,482 ₪ בצירוף ריבית עד ליום 1.7.06 וג'מאל סך של 168,789 ₪, נכון לאותו מועד.

4.הנתבעים הגישו בקשת רשות להתגונן שנתמכה בתצהירו של סאמר ובחוות דעת מר עראבי כארם (להלן: המומחה). בתצהירו טען סאמר באופן כללי למדיי כי בשלב מסוים שם לב כי החשבון מחויב בחיובים מופרזים ולכן פנה למומחה לצורך בדיקתו. או אז התברר לו כי לא זו בלבד שהחברה אינה חייבת מאומה לבנק אלא שהאחרון חייב להם 372,708 ₪. עוד טען, כי הבנק התנה שירות בשירות שעה שהתנה מתן אשראי בפתיחת תוכניות חסכון.

5.בדיון שהתקיים בבקשת רשות להתגונן נחקרו סאמר והמומחה. אף כי מצא שחוות דעת המומחה לוקה בחסר וכי גם תצהירו של סאמר אינו מפורט כדבעי החליט רשם בית המשפט להעניק להם רשות להתגונן על מלוא סכום התביעה.

ייאמר כבר עתה, סאמר וג'מאל לא העלו כל טענה ביחס לתוקף חיובם כערבים. ככל שתדחה הגנת החברה תדחה אפוא גם הגנתם.

6.אין חולק, כי לאחר הגשת כתב התביעה מומש רכב מסוג טויוטה מספר רישוי 13-197-10 (להלן: הרכב) רשום על שם ג'מאל ואשר היה משועבד לטובת הבנק. לפי הצהרת בא כח הבנק בסיכומיו, נתקבל ממכירת הרכב סך 69,000 ₪ (לפני ניכוי ההוצאות).

7.בסיום ישיבת ההוכחות הוחלט על הגשת סיכומי טענות בכתב. הבנק הגיש סיכומים ואילו הנתבעים לא עשו כן חרף הארכה שניתנה להם.

בנסיבות אלו, ניתן היה לראות בנתבעים כמי שלא התייצבו לדיון ולקבל את התביעה נגדם (ראה תקנה 160(ד) לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד-1984 - להלן: התקנות). חרף זאת בחרתי להתייחס לטענות הנתבעים לגופן.

8.בהתאם לסעיף 35(א) לתנאי ניהול חשבון (מוצג ת/2) "כל הרישומים בספרי הבנק ייחשבו נכונים וישמשו הוכחה לכאורה לכל האמור בהם על פרטיהם...". תניה זו, עליה לא חלקה החברה יוצרת חזקה עובדתית, הניתנת לסתירה, לפיה הרישומים בספרי הבנק נכונים. עדות מר חאלד חיאדריה, אשר שימש כמנהל סניף הבנק במועד הרלוונטי, אך חיזקה את החזקה האמורה, כך שהבנק הניח תשתית עובדתית מספקת להעברת הנטל לנתבעים להביא ראיות לסתור.

9.אף כי כבר מהחלטת רשם בית המשפט נהיר היה לנתבעים כי אין בתצהירו של סאמר כמו גם בחוות דעת המומחה כדי לסתור את החזקה האמורה ונושא חוות הדעת אף עלה בישיבת קדם משפט, בחרו הנתבעים, מטעמיהם הם, להסתמך על התצהיר וחוות הדעת שניתנו לתמיכה בבקשה למתן רשות להתגונן.

10.בתצהירו של סאמר נאמר בצורה כללית וסתמית כי הבנק נהג להתנות שירות בשירות שעה שהתנה מתן אשראי בפתיחת תוכניות חסכון.

סעיף 7(א) לחוק הבנקאות (שירות ללקוח) תשמ"א-1981 אוסר על תאגיד בנקאי להתנות מתן שירות בקניית שירות אחר אלא אם קיים קשר עסקי סביר בין השירות המבוקש לבין קיום התנאי.

נפסק לא אחת כי על הטוען התניית שירות בשירות הנטל להוכיח כי קיים קשר ישיר בין השירות המבוקש מלכתחילה על ידי הלקוח (מתן אשראי במקרה דנן) לבין שירות אחר שהבנק מציע (תכנית חסכון במקרה דנן). בין היתר עליו להניח תשתית עובדתית לנסיבות חיצוניות מהן ניתן להסיק כי הבנק התנה שירות בשירות. כך, על נתבע הטוען זאת להוכיח מתי דרש הבנק פתיחת תוכניות חסכון ועל ידי מי, מה הסכומים שהופקדו בתוכניות, מצב החשבון אותה עת, מועדי פתיחת תוכניות חסכון וסמיכות זמנים בינן לבין מתן אשראי או הגדלתו והיחס בין הסכום שהופקד בתוכנית חסכון לבין גובה האשראי.

ראה בסוגיה ע"א 6234/00 ש.א.פ. בע"מ נ' בנק לאומי לישראל בע"מ, פ"ד נז(6) 769 [2003].

11.לא זו בלבד שהנתבעים לא הביאו כל ראיה ממנה ניתן ללמוד על הקשר האמור בין פתיחת תוכניות חסכון לבין האשראי שניתן אלא שמחקירתו הנגדית של סאמר התברר, כי לטענה זו אין יסוד. מעדותו עולה, שנודע לו על קיומה של התניית שירות בשירות מפי המומחה והוא אישית אינו יודע להצביע על דבר. בעוד העובדות ידועות ללקוח הבנק נועדה חוות דעת המומחה לשמש למתן ביטוי חשבונאי לטענה. במקרה דנן התהפכו היוצרות והמומחה הוא אשר יצר את התשתית העובדתית שהלקוח אמור היה לספק לו. העדר תשתית עובדתית לביסוס חישובי המומחה משמיט את הקרקע מתחת לטענה, ממוטטת את כל הגנת החברה ומאיינת את חוות דעת המומחה.

12.לא זו אף זו, מחומר הראיות עולה כי החברה ניהלה חשבון בבנק הפועלים בע"מ, כי עקב חילוקי דעות החליטה להעביר את פעילותה לבנק התובע וכי בעת פתיחת החשבון לא נזקקה החברה לאשראי, לא בקשה להקצות לה מסגרת וזו ממילא לא אושרה לה. במהלך ניהול החשבון הגישה מידי פעם החברה בקשות להקצאת אשראי שהוקצה לה מעת לעת בהתאם לצרכי החברה, מצב החשבון והבטוחות שהמציאה.

מנהל הסניף גם העיד, ועדותו לא נסתרה, כי זולת הוראת קבע שניתנה בסמוך לפתיחת החשבון לא נפתחו תוכניות חסכון ששימשו בטוחה לאשראי. הוא גם הוסיף, כי כאשר נכנס החשבון ליתרת חובה בוטלה ביוזמת הבנק הוראת הקבע לתוכנית חסכון.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ