אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק מרכנתיל דיסקונט סניף עילבו נ' א.ג.מחלבת הצפון (2003) בע"מ ואח'

בנק מרכנתיל דיסקונט סניף עילבו נ' א.ג.מחלבת הצפון (2003) בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 23/11/2010 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חיפה
3359-07
23/11/2010
בפני השופט:
ישראלה קראי-גירון

- נגד -
התובע:
בנק מרכנתיל דיסקונט סניף עילבו
הנתבע:
1. א.ג.מחלבת הצפון (2003) בע"מ
2. ג'רייס אבו חנין
3. ר.ש.מחלבת הצפון בע"מ
4. עלא אבו חנין
5. ברק צ.ב.1986 פלסטיקה

פסק-דין

פסק דין

א. מבוא

1.בתביעה זו עתר התובע (להלן: "הבנק") לחייב הנתבעים, שתי חברות בע"מ ובעלי מניותיהן ומנהליהן לשלם לבנק סך של 1,488,510.5 ₪ בצירוף ריבית בנקאית הוצאות שכר טרחת עו"ד ומע"מ.

2.נטען בכתב התביעה כי הנתבעת מס' 1 (להלן: "החברה הראשונה") היא חברה פרטית העוסקת בייצור, שיווק ומכירת מוצרי חלב שמקום מושבה בעפולה, וכי היא ניהלה באמצעות נתבע מס' 2 שהיה בעל השליטה בה (להלן: "מר ג'ריס") חשבון עו"ש עסקי, בבנק.

עוד נטען כי על טפסי פתיחת החשבון, וטופס תנאי ניהול החשבון הנדרשים לפתיחת החשבון חתם מר ג'ריס.

עוד נטען כי ביום 1.2.07 עמדה יתרת החשבון של החברה הראשונה בבנק על יתרת חובה בסכום התביעה. סכום זה הינו סכום החוב כולל ריבית נכון ליום 31.12.06 ונוצר בגין יתרת חוב בחשבון עו"ש ויתרת חובה בגין ניכיונות שיקים.

3.הבנק בתביעתו טען כי החברה הראשונה ובעל השליטה בה עשו בסתר סדרת מעשים שמטרתם הברחת רכוש ונכסים במטרה להסתיר פדיונות שהתקבלו מייצור ומכירת מוצריהם. כך נטען הוקמה הנתבעת מס' 3 שהינה חברה בע"מ (להלן: "החברה השניה") אשר עסקה באותם תחומים בהם עסקה החברה הראשונה ופעלה מאותה כתובת ממנה פעלה ואליה הועברו נכסי וזכויות החברה הראשונה בסתר.

נטען כי החברה הראשונה הפסיקה להזרים כספים לחשבונה בבנק והעבירה פעילותה העסקית לחברה השניה שבה הוסיף מר ג'ריס להיות הרוח החיה.

עוד נטען כי בעל השליטה בחברה השניה היה נתבע מס' 4 (להלן: "מר עלא") שהיה רק בן 19 במועד הקמת החברה השניה והועסק קודם לכן כנהג בחברה הראשונה. נטען כי מר עלא הינו קרוב משפחה של מר ג'ריס וחסר כישורים נדרשים לנהל החברה השניה.

4.כך נטען כי החברה השניה שמשה חברת קש. נטען כי מר עלא היה איש קש אשר הסכים להיות שותף בהעברת מרמה של נכסים ופעולות מהחברה הראשונה לשניה והסכים לשמש בעל ענין בחברה השניה רק למראית עין, תוך שהוא מותיר המקום למר ג'ריס לנהל בפועל החברה השניה ולהיות בה הרוח החיה.

עוד נטען כי תימוכין לטענות הבנק בתביעתו יש למצוא בעובדה כי החברה השניה כלל לא פתחה חשבון בנק והמשיכה לפעול מחצרי החברה הראשונה ולבצע אותה פעילות שביצעה החברה הראשונה עבור אותם לקוחות תוך שהיא משלשלת לכיסה תקבולים שהגיעו לחברה הראשונה והיו אמורים להיות מופקדים בבנק לכיסוי התחייבויות החברה הראשונה לבנק.

5.התביעה כנגד החברה הראשונה הוגשה כבעלת החשבון בו נותרה יתרת החוב. מר ג'ריס נתבע כערב וכמי שחתום על מסמכי שעבוד וכתב ערבות מתמדת.

הנתבעים 3 ו-4, החברה השניה ומר עלא, נתבעו להשיב סכום התביעה לבנק או לשלם פיצוי בגובה סכום התביעה בגין מעשי מרמה, עוולת גרם הפרת חוזה ו/או עשיית עושר ולא במשפט.

6.בד בבד עם הגשת התביעה הוגשה בקשה למינוי ב"כ הבנק ככונס נכסים לתפיסת נכסי החברה הראשונה מכח אגרת החוב שחתמה החברה הראשונה. הבקשה נתקבלה ועו"ד פינגרר מונה ככונס נכסים וזאת בבש"א 3036/07, הכל בהחלטת כב' השופטת תמר נתנאל שרון מיום 6.2.07. ההחלטה ניתנה במעמד צד אחד בתחילה ואילו בהמשך נוהל דיון במעמד הצדדים, במהלכו נחקרו עדים מטעם הבנק אשר נתנו תצהירים בתמיכה לבקשה הזמנית למינוי כונס נכסים. כך נחקר מר בוארדי נאדר, פקיד הבנק בסניף אל ראם, הוא הסניף בו נוהל חשבון הבנק נשוא התביעה ומר רונן מנשה, חוקר פרטי אשר הגיש דו"ח חקירה לבנק. דו"ח זה שימש בסיס להגשת התביעה דנן כנגד כל הנתבעים. ביום 11.4.07 נתנה כב' השופטת נתנאל החלטה מפורטת לאחר דיון במעמד שני הצדדים אשר הותירה צו הכינוס על כנו.

7.בעקבות פעולות בהם נקט הכונס בגינן הוגשו בקשות שונות ורבות למתן הוראות לבית משפט זה, הצליח הבנק לגבות סכומים שונים בסך 502,516 ₪ נכון למועד הגשת הודעה מפורטת מטעם הכונס בענין לתיק בית המשפט, ביום 27.11.08 היא נספח לנ/1. יצויין כי למרות שב"כ הנתבעים הגיש מספר בקשות בהם טען כי לא ניתן להגיש תצהירי עדות ראשית מטעם מרשיו עד לקבלת הודעה מפורטת מטעם הכונס באשר לפעולות שננקטו על ידו והכספים שנגבו בגין כך, לא נסתרו בתצהירים שהוגשו לאחר הגשת ההודעה מטעם הבנק ובעדויות הנתבעים טענות הבנק באשר לכספים שנגבו ע"י הבנק באמצעות פעולות הכונס.

8.לאחר שהסתיימה פעולת הכונס ביקש הבנק להמשיך בברור התביעה נגד כל הנתבעים במטרה לקבל פסק דין המחייב כל הנתבעים לשלם לבנק יתרת חובה של החברה הראשונה לבנק.

הנתבעים החליפו ייצוג מספר פעמים במהלך ניהול ההליכים שבפניי ובסופו של יום לאחר מתן מספר החלטות, הוגשו תצהירי עדות ראשית מטעם הצדדים.

מטעם הבנק הוגשו אותם תצהירים אשר הוגשו בתמיכה לבקשה בבש"א 3036/07 הנ"ל, קרי מטעם מר בוארדי נאדר ומר רונן מנשה. ב"כ הבנק ביקש בנוסף להסתמך גם על חקירת עדים אלו בהליכי הביניים. במהלך שמיעת הראיות בפני התייצב למתן עדות רק מר בוארדי נאדר.

9.הנתבעים הגישו תצהירי עדות ראשית מטעם מר עלא, נתבע 4 ומטעם מר מוסא אבו חנין, אשר טען בתצהירו כי בהעדרו של מר ג'ריס בשל מחלה קשה הוא מוסמך ליתן תצהיר מטעמו. בחקירתו בפני הוברר כי מר מוסא אבו חנין הינו אחיו של מר ג'ריס ולא היה מעולם בעל זכות חתימה בחשבון הרלוונטי בבנק. כן הוברר כי לא קיים פרוטוקול המסמיך אותו להופיע לדיון וליתן תצהיר בשם החברה הראשונה.

10.מר עלא אשר נתן תצהיר מטעמו ומטעם החברה השניה לא הופיע להיחקר על תצהירו. כן העיד בפניי מר ג'ריס , נתבע 2, ללא תצהיר משום שזה נכח באולם ונתבקשתי ע"י ב"כ הבנק להעידו מטעמה בשל נוכחותו באולם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ