אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק מרכנתיל דיסקונט טורעאן 17632 נ' שחאדה

בנק מרכנתיל דיסקונט טורעאן 17632 נ' שחאדה

תאריך פרסום : 13/03/2013 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום נצרת
31500-04-10
06/03/2013
בפני השופט:
עירית הוד

- נגד -
התובע:
בנק מרכנתיל דיסקונט בע"מ סניף טורעאן 17632 ע" ב"כ עו"ד ק. חסון
הנתבע:
ג'ודי שחאדה
פסק-דין

פסק דין

רקע ותמצית טענות הצדדים

התובע, בנק מרכנתיל דיסקונט (להלן: "התובע" או "הבנק"), הגיש, ללשכת ההוצאה לפועל בחיפה, בקשה לביצוע שלושה שטרות על סך כולל של 27,550 ₪ שנמשכו מחשבון הנתבע. הנתבע הגיש התנגדות לביצוע השטרות ובהתאם להחלטה מיום 4.5.10 הועברה התובענה לבית משפט השלום בנצרת. בהחלטה מיום 23.3.11 התקבלה התנגדות הנתבע וניתנה לו רשות להתגונן, כאשר נקבע, כי התצהיר שהגיש הנתבע ישמש ככתב הגנה.

במסגרת כתב הגנתו טען הנתבע, כי הוא קבלן עבודות עפר וזכה במכרז לביצוע עבודות עבור מועצה מקומית יפיע (להלן: "המועצה") ובעקבות זאת פנה לחברה בשם מ. הובלות טורעאן בע"מ (להלן: "החברה" או "מ. הובלות טורעאן") בכדי לשריין אצלה חומר לפרויקט האמור. הנתבע טוען, כי בינו לבין החברה נכרת הסכם בסך של 140,000 ₪ ובמסגרתו הוסכם, כי החברה תספק הן את החומרים והן את ההובלות עבור הפרויקט. עוד טען, כי בהתאם להסכם נמסרו לחברה המחאות כחלק מהתשלום עבור החומרים וההובלות. לטענת הנתבע, בחודש אוגוסט או ספטמבר בוטל ההסכם בינו לבין המועצה ומכאן שלא קיבל תמורה להמחאות שמסר לחברה והוא פעל לשם קבלתן בחזרה אולם פניותיו לחברה לא נענו. הנתבע הוסיף, כי פנה לבנק וביקש, כי לא יעשה שימוש בהמחאות ו/או צעדים משפטיים לגביהן משום שאין לו זכות לתבוע את ההמחאות. לטענתו, הוא לא קיבל תמורה להמחאות בהן עסקינן ועל כן אין לחייבו בהן.

הנתבע טוען, כי מסירת השיקים הייתה על תנאי ובנסיבות אלו נמסרו המחאות עתידיות ולא במזומן. לטענתו, מסירה על תנאי כוונתה להקים חבות שטרית עתידית המותנית בקיום תנאי חיצוני וככל שהתנאי לא מתקיים הרי שהחבות השטרית פוקעת ועוברת מן העולם. עוד טוען הנתבע, כי התובע אינו אוחז בעד תמורה ובתום לב בשטרות שכן לא נתן בעדם תמורה כלשהי לו או למסב השטר. לטענתו, התובע אינו אוחז כשורה בשטרות.

הראיות

מטעם התובע הוגש תצהיר עדות ראשית של מר חטיב חאלד (להלן: "חאלד")- פקיד אשראי עסקי בסניף טורעאן בבנק מרכנתיל דיסקונט. מטעם הנתבע הוגש תצהיר עדות ראשית של הנתבע. המצהירים נחקרו על האמור בתצהיריהם. בנוסף הוגשו ראיות בכתב. הצדדים סיכמו טענותיהם בעל פה.

דיון ומסקנות

לאחר שקילה ובחינה של מכלול טענות הצדדים והחומר המצוי לפניי מצאתי, כי דין התובענה להתקבל, מהנימוקים שיפורטו.

הנתבע טוען, כי השיקים בהם עסקינן נמסרו לחברת מ. הובלות טורעאן במסגרת עסקה שנכרתה בינו לבין החברה. לטענתו, ההסכם בינו לבין מ. הובלות טורעאן נכרת בעקבות עסקה בינו לבין המועצה בנוגע לביצוע עבודות. לטענת הנתבע, מאחר והעסקה בינו לבין המועצה לא יצאה לפועל הרי שההסכם במסגרתו נמסרו לחברה השיקים נשוא התובענה בוטל, ומכאן שלא ניתנה לו תמורה בעד השיקים. לא עלה בידי הנתבע להוכיח טענה זו.

הנתבע העיד, כי הזמין מחברת מ. הובלות טורעאן חומרים בסך 120,000 ₪ וכי לא קיבל חשבונית בגין ההזמנה (עמ' 2 ש' 13-16). עוד העיד, כי מלבד העסקה האמורה ביצע עם חברת מ. הובלות טורעאן עסקאות נוספות במסגרתן מסר לה שיקים (עמ' 2 ש' 17-20).

הנתבע אישר, כי בחודש מרץ 2008 חתם על הסכם עבודה עם חברת מ. הובלות טורעאן (נספח ד לנ/1) וכי היה בינו לבין החברה קשר עסקי מעבר להסכם האמור (עמ' 15 ש' 24-28). הנתבע העיד, כי מסר לחברת מ. הובלות טורעאן שיקים דחויים בגין ההסכם מחודש מרץ 2008. הוא נשאל האם מסר את השיקים במועד חתימת ההסכם והשיב, כי אינו זוכר. הנתבע העיד, כי אין לו קבלה בגין מסירת השיקים. הוא נשאל כמה שיקים מסר בגין העסקה האמורה והשיב, כי מסר שיקים גם לעסקה האמורה וגם לעסקאות אחרות והוסיף, כי אינו זוכר כמה שיקים מסר בגין עסקה זו (עמ' 15 ש' 29-32, עמ' 16 ש' 1-4). נטען בפני הנתבע, כי בתצהירו הוא טען שההמחאות נשוא ההליך הזה ניתנו כחלק מהתשלום בגין אותו הסכם והוא נשאל מדוע לא פירט את פרטי השיקים אשר ניתנו על ידו לחברת מ. הובלות טורעאן והשיב, כי אינו יודע (עמ' 16 ש' 5-7).

הנתבע אישר, כי מלבד השיקים נשוא התובענה, חברת מ. הובלות טורעאן קיבלה ממנו שיקים נוספים. הוא נשאל האם חלקם נפרעו והשיב בשלילה. לטענתו, הוא ביטל את כל השיקים. הנתבע טען, כי השיקים הוחזקו על ידי חברת מ. הובלות טורעאן והוא לא עשה כלום עד שזה הופיע אצלו בבנק (עמ' 2 ש' 27, עמ' 3 ש' 1-4). הנתבע נשאל כיצד אפשר לשיקים אחרים שנמסרו לחברת מ. הובלות טורעאן להיפרע והוא השיב, כי לחברת מ. הובלות טורעאן היו שיקים נוספים ולא כולם היו בעבור ההזמנה בנוגע לפרויקט עבור המועצה. נטען בפניו, כי הוא מסר שלושה שיקים עוקבים וכי שניים מהם נפרעו. הנתבע נשאל מדוע נתן לשיקים האמורים להיפרע והשיב, כי יכול להיות שהוא לא שם לב לשיקים שנפרעו. לאור עדותו האמורה נשאל הנתבע, האם לא שם לב ואפשר לשיקים להיפרע והשיב, כי יש גם שיק על סך 57,000 ₪ וכי היו לו כספים שזרמו אצלו בחשבון והוא לא שם לב (עמ' 3 ש' 5-14).

הנתבע אישר, כי במהלך שנת 2009 הוא פרע שיקים לחברת מ. הובלות טורעאן וכי מדובר היה בעשרות אלפי שקלים. הנתבע נשאל מה קיבל בתמורה לשיקים האמורים והשיב, כי עבד עם החברה בהרבה מקומות והיא סיפקה לו ציוד כבד והוסיף, כי בעניין של המועצה הוא לא קיבל מהחברה כלום. לאור העובדה שהנתבע פרע חלק מהשיקים אשר נמסרו לחברה, הוא נשאל האם בידו לדעת אילו שיקים ניתנו בגין ההסכם בו עסקינן ואילו בגין עסקאות אחרות והשיב, כי לפי החשבונות הוא יכול לדעת. הנתבע נשאל מדוע זה לא מופיע בתצהירו והשיב, כי הוא יודע שאת הסכומים הרלוונטיים חברת מ. הובלות טורעאן קיבלה לגבי העבודה עם המועצה (עמ' 16 ש' 18-30).

הנתבע נשאל, האם לאחר שחברת מ. הובלות טורעאן לא החזירה לו את השיקים, לטענתו, המשיך ופרע לה שיקים אחרים והשיב, כי מה שנפרע לא שייך לעסקה הזו. הנתבע הוסיף, כי החברה עשתה לו עבודה בראש הנקרה וקיבלה תמורה (עמ' 17 ש' 4-7).

הנתבע נשאל, האם בדרך כלל כאשר הוא עושה עסקאות הוא מקבל או נותן סדרה של שיקים בגין אותה עסקה והשיב בחיוב. הוא נשאל, האם זה היה המצב במקרה שלנו ובתגובה טען, כי לפעמים כן ולפעמים לא (עמ' 16 ש' 31-32, עמ' 17 ש' 1-3). ברי, כי סביר, כי במסגרת עסקה ניתנת סדרה שיקים. לא עלה בידי הנתבע להוכיח טענתו באשר לנסיבות בגינן כובדו חלק מהשיקים ומנגד לא כובדו השיקים בהם עסקינן. כמו כן, הנתבע לא פירט ולא הוכיח אילו שיקים ניתנו במסגרת העסקה בה עסקינן ואילו שיקים ניתנו בגין עסקאות אחרות בינו לבין חברת מ. הובלות טורעאן.

הנה כי כן, מעדות הנתבע עולה, כי מסר לחברת מ. הובלות טורעאן שיקים נוספים מלבד השיקים נשוא התובענה. לטענתו, חלק מהשיקים אשר נתן לחברת מ. הובלות טורעאן לא היו קשורים לעסקה בגינה נמסרו השיקים בהם עסקינן. הנתבע העיד, כי הוא אפשר את פירעון השיקים אשר נמסרו שלא במסגרת העסקה האמורה. לא עלה בידי הנתבע להוכיח טענתו לפיה השיקים בהם עסקינן נמסרו במסגרת העסקה הנטענת. הנתבע לא טען ולא הוכיח, כי השיקים נמסרו במועד כריתת ההסכם ולא היה בידו להציג קבלות מהן עולה, כי השיקים אכן נמסרו בגין עסקה זו שלכישלונה טוען היום. כמו כן, הנתבע העיד כי הוא איננו יודע כמה שיקים נמסרו לחברה במסגרת העסקה האמורה. הנתבע אף לא זימן מי מטעם חברת מ. הובלות טורען על מנת שיתמוך בגרסתו.

יתרה מזאת, אף אם הייתה מתקבלת טענת הנתבע לפיה השיקים נמסרו בגין העסקה אשר נכרתה בינו לבין מ. הובלות טורעאן הרי שהיה עליו להוכיח, כי העסקה בוטלה ומכאן שהוא לא קיבל תמורה בגין השיקים. לא עלה בידי הנתבע להוכיח טענה זו.

הנתבע טען, כי לאחר שבוטל ההסכם עם המועצה הוא ניסה להחזיר את השיקים מחברת מ. הובלות טורעאן ללא הצלחה. הנתבע נשאל, האם יש לו מסמך אשר נשלח ממנו ל- מ. הובלות טורעאן ואשר במסגרתו הודיע על ביטול ההסכם והשיב, כי אינו זוכר. הנתבע הוסיף, כי היו טלפונים כל הזמן. הנתבע נשאל האם בדרך כלל אם מתבטלת לו עסקה בסכום של מעל 100,000 ₪ האם אינו מוציא מכתב בנדון והשיב בשלילה. לטענתו, הכל נעשה בטלפונים ובעל פה. הנתבע הופנה לנספח ג' לתצהירו ונטען בפניו, כי במקרה האמור הוציא מכתב למרות שמדובר בסכום נמוך יותר ונשאל כיצד ייתכן שהוא לא מוציא מכתב על סכום של 100,000 ₪. בתגובה טען הנתבע, כי נספח ג' הינו בקשה למועצה (עמ' 17 ש' 17-24). הנתבע נשאל, האם תבע את מ. הובלות טורעאן בגין השיקים והשיב בשלילה. בהמשך הוסיף, כי הוא עדין במשא ומתן בנדון (עמ' 17 ש' 25-26).

הנתבע נשאל, האם המשיך לפרוע לחברה שיקים למרות שלא החזירה לו שיקים בסכום של 140,000 ₪ והשיב, כי החברה החזירה חלק מהשיקים. הנתבע נשאל היכן זה מופיע בתצהירו ובתגובה טען, כי הוא משיב למה שנשאל. הוא נשאל מדוע החברה לא החזירה הכל והשיב, כי כל הזמן הבטיחו לו שיחזירו הכל (עמ' 17 ש' 8-16).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ