אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק מרכנתיל דיסקונט בעמ נ' ראוי שיווק והפצה בע"מ ואח'

בנק מרכנתיל דיסקונט בעמ נ' ראוי שיווק והפצה בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 01/04/2012 | גרסת הדפסה
ת"ת
בית משפט השלום חיפה
14557-12-09
28/03/2012
בפני השופט:
אפרים צ'יזיק

- נגד -
התובע:
בנק מרכנתיל דיסקונט בעמ
הנתבע:
1. ראוי שיווק והפצה בע"מ
2. איה נסר אלדין

החלטה

העניין שבפני, התנגדות הנתבעות לתובענה על סכום קצוב.

התובענה, תובענה בסכום קצוב לפי הוראות סעיף 81א1 לחוק ההוצאה לפועל, ע"ס 30,721 ש"ח (נכון ליום 1.7.2009), הוגשה כנגד הנתבעים, בנוגע לחשבון בנק מס' 6185, אשר נוהל על ידי הנתבעת מס' 1, כאשר הנתבעת מס' 2 ערבה להתחייבויות הנתבעת 1 כלפי התובע, ללא הגבלה בסכום.

הנתבעות הגישו התנגדותן ללשכת ההוצאה לפועל, ובמסגרתה של ההתנגדות נטען כי התובע הגיש לביצוע שיק ע"ס 10,000 ש"ח, כנגד צד ג', ולדבריהן יש לנכות מהסך הנתבע כל סכום אשר שולם במסגרת אותם הליכים; הנוסף טוענות הנתבעות, כי התובע הוא שגרם ליתרת החובה בה עומד חשבון הבנק.

בהרחבה, טוענות הנתבעות, כי התובע גבה עמלות שאינן סבירות בגין הקצאת אשראי, והעניק אשראי הנושא בחובו חיוב בריבית, בעוד היו בחשבון כספים אשר נשאו ריבית פחותה, באופן אשר הביא לחיוב החשבון בעמלות ובריבית, שלא לצורך.

על פי תחשיב הנתבעות, הפעילות בחשבון, אשר היתה מגובה בפיקדון, הביאה לתשלום בגין עמלות וריביות בסך 12,229 ש"ח, בעוד הפיקדון נשא ריבית זכות בסך 2,460 ש"ח, דבר אשר הסב להן נזק רב.

המצהירה נחקרה בפני כב' הרשמת פומרנץ ביום 25.5.2010, ושבה על טענותיה, ואף הבהירה כי לעמדתה, גם המסמך אשר לפיו לכאורה הסכימה לאופן ניהול החשבון מלכתחילה, אינו מצדיק חיובה בחוב, שכן מדובר במסמך המהווה חלק ממארג מסמכים נרחב, אשר נחתם כדבר שבשגרה ללא קריאה, ונבנה על הסתמכותם של הלקוחות על תום ליבו של הבנק.

התובע מנגד, סבור כי דינה של ההתנגדות להידחות, שכן הנתבעות חתמו על מסמך (צורף במסגרת החקירה כ מש/1), אשר משמעותו המשפטית הינה כי הנתבעות מודעות לכך כי התשואה מהפיקדונות עשויה להיות נמוכה מעלות האשראי, וחזקה כי אדם החותם על מסמך, אינו יכול לטעון להיעדר חבות רק בשל העובדה כי לא קרא את אשר עליו חתם; התובע מציין, כי הנתבעות לא טענו ולא הוכיחו, ולו במקצת, כי ביקשו לפדות הפיקדונות לחשבון, לצורך הפסקת צריכת האשראי; מוסיף התובע, כי מכלול הטענות המועלה בהתנגדות, הינו כללי וסתמי, לא נתמך בחוות דעת מומחה, ומועלה בחוסר תום לב.

בכל הנוגע לטענה הנוגעת לגביית סכום נוסף מאת צד ג', מודה ב"כ התובע, כי נגבה סך של 14,255 ש"ח מאת צד ג', ואולם טוען התובע, כי בשל חלוף הזמן, וחיובי הריבית, עומדת יתרת החוב ע"ס 29,861 ש"ח (ולכאורה – רק 860 ש"ח פחות מהסכום הנתבע!).

מטרתו של הליך סדר הדין המקוצר הינה למנוע דיון בתובענה רק אם ברור הדבר ונעלה מספק שאין לנתבע כל סיכוי להצליח בהגנתו (ע"א 544/81 מנחם קיהל בע"מ נ' סוכנות מכוניות לים התיכון בע"מ לו(3) 518, 524; ע"א 3374/05 אליהן אוזן נ' בנק איגוד לישראל בע"מ (מאגר נבו)). לאור האמור, נפסק כי גם מי שהגנתו דחוקה וסיכוייו לדחיית התביעה כנגדו הינם קטנים, יקבל רשות להתגונן. לעומת זאת, מי שהגנתו הינה "הגנת בדים" תדחה בקשתו (ע"א 9654/02 חב' האחים אלפי בע"מ נ' בנק לאומי לישראל (לא פורסם)).

כמו כן נפסק, כי ככל שהנתבע מציג הגנה לכאורה, יש ליתן לו רשות להתגונן, מבלי לבדוק כיצד יצליח להוכיח הגנתו או מהו טיב ראיותיו. עם זאת, מבקש הרשות להגן נדרש להגיש תצהיר הנכנס לכל פרטי העובדות עליהן הוא מבסס את טענת הגנתו (ע"א 6514/96 חניון המרכבה חולון בע"מ נ' עירית חולון נג(1) 390, 400).

כזכור, בית המשפט העליון, בע"א 465/89 בן צבי נ. בנק המזרחי, פ"ד מ"ה (1) 66, מפי כב' השופט (כתוארו אז) דב לוין, סיכם היטב את ההלכה הבסיסית הנוגעת לבקשות רשות להתגונן, והדברים נותרו באיתנותם עד היום (שם, בעמ' 69-70):

"לא במהרה ייעשה שימוש ותוכרע תובענה בסדר דין מקוצר על-פי כתב התביעה ונספחיה בלי לתת לנתבע רשות להתגונן, זאת משום ש'סדר הדין המקוצר משמש את המטרה למנוע דיון בתובענה רק אם ברור הדבר ונעלה מספק, שאין לנתבע כל סיכוי להצליח בהגנתו...' ... ולעניין זה, 'אין לקבוע שהענין הוא כך אלא אם תצהיר הנתבע לא גילה "הגנה לכאורה"'... מכיוון שכך: 'די לו (לנתבע - ד' ל') להראות כי הגנה אפשרית בפיו, ולו רק בדוחק ובית המשפט חייב ליתן רשות להתגונן, שאם לא יעשה כן, יכריע למעשה כבר בתובענה גופה והנתבע יצא מקופח'... על-אף כללים קפדניים וזהירים אלה אין לומר, כי כל אימת שמוגשת בקשת רשות להתגונן היא תינתן כדבר המובן מאליו. אדרבא, כדי שתהיה משמעות להליך של בקשת רשות להתגונן, וכדי שלא ייעשה הליך זה לחוכא ואיטלולא, נקבעו התנאים הנדרשים מן המבקש, שאם לא יעמוד בהם לא תינתן לו רשות להתגונן. "

ומהתם להכא: בכל הנוגע לטענה בנוגע לחיובי הריבית בגין צריכת האשראי, סבורני כי יש טעם בטענה המועלית על ידי הנתבעות, שכן הלכה למעשה, העמדת פיקדון הנושא ריבית פחותה, תוך העמדת אשראי מנגד, מהווה פעולה שהינה בלתי סבירה מבחינה כלכלית, וגם אם חתמו הנתבעות על אותו אישור, מש/1, הרי שיכול ולא הבינו את אשר חתמו עליו, או שלא קיבלו ההסבר הראוי הנכון, המלא והמתאים, בטרם חתימה על אותו אישור, או מעצם ביצוע פעולה בנקאית, אשר הינה בלתי הגיונית מבחינה כלכלית.

אוסיף לכך, את העובדה כי התובע מודה בחצי פה כי גבה סכום של 14,255 ש"ח, ואולם לא מודה ולא מבהיר ממי נגבה, ומתי נגבה הסכום, האם לפני נקיטת הליך זה או לאחריו, לא מובהר כיצד חושב הסכום הנתבע (והעובדה כי סכום זה מביא להפחתה לכאורה של פחות מאלף ש"ח בחוב הנטען, אומרת דרשני), באופן המצדיק לערוף בחינה מלאה של העובדות והטענות.

אוסיף, כי אכן, הנתבעות לא סומכות ידן על חוות דעת מומחה, ואולם ככל שמדובר בפירוט מלא של העובדות (ללא חישוב הריבית והחיובים המסתברים מכח אותה ריבית, אלא בערכי קרן בלבד), סבורני כי בנסיבותיו של מקרה זה, בשלב זה די בהצגת העובדות באופן בו הן מוצגות. הגם שבדרך כלל נוטים הצדדים להגיש חוות דעת מומחה בהקשר זה, הרי שמעצם קיום הפער, סביר לומר שחישוב הערך עדכני הרלוונטי, לא רק שאינו גורע מהפער הנטען (אשר לעמדת הנתבעות אמור לעמוד לזכותן), אלא ההיפך מכך יהא נכון יותר.

בנסיבות העניין, ניתנת בזאת רשות להתגונן בפני התובענה.

ניתנה היום, ה' ניסן תשע"ב, 28 מרץ 2012, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ