אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק מרכנתיל דיסקונט בעמ נ' אבו עלי ואח'

בנק מרכנתיל דיסקונט בעמ נ' אבו עלי ואח'

תאריך פרסום : 17/03/2012 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום חיפה
9222-07-10
23/02/2011
בפני השופט:
ניר זיתוני

- נגד -
התובע:
בנק מרכנתיל דיסקונט בע " מ
הנתבע:
1. אש ת יאק אבו עלי
2. ח'דר אבו עלי
3. מוח'לס אבו עלי

החלטה

1.ביום 12/7/10 הגיש התובע כנגד הלווה מאלכ אבו עלי (להלן: "מאלכ") וכנגד הערבים, אישתו של מאלכ ואחיו מוחלס וחדר תביעה בסדר דין מקוצר על סך של 719,622 ₪ בגין יתרת חוב בחשבונו של מאלכ להחזרתה ערבו אישתו ושני אחיו במסגרת ערבות מתמדת לכל חוב מיום 22/2/10. לתביעה צורפו מסמכי פתיחת חשבון מיום 8/2/99, כתב ערבות מתמדת לכל חוב מוגבלת בסכום של 750,000 ₪ מיום 2/2/10 ודף חשבון מיום 14/6/10.

2.הנתבעים הגישו בקשת רשות להתגונן באמצעות עו"ד חאלילה, שמייצג את מאלכ בהליכי הפש"ר. הנתבעים הגישו תצהירים זהים בתוכנם. הנתבעים מפנים להליכים בתיק פש"ר 29938-12-09 שנפתח לבקשת נושה שאינו התובע. אשתיאק מסבירה שהיא עקרת בית שאינה מעורבת בפעילות העסקית של בעלה ולא ידעה שלבעלה יש חוב לבנק. כל הערבים טוענים כי מאלכ והבנק לא הסבירו להם מה מצבו של מאלכ במועד החתימה וכל שידעו הוא שמדובר בערבות להלוואה. כאשר נשאלו היום מהו סכום ההלוואה שכל אחד מהערבים חשב שהוא ערב לו, הועלו סכומים שונים. אשתיאק דיברה על 10,000 או 20,000 ₪. חדר ומוחלס דיברו בין 30 ל – 40 אלף ₪. כל הערבים טענו כי חתמו על הערבות בפני פקיד בנק בשם מאמון ולא בשם עבדאללה כפי שעולה ממסמכי הערבות. אישתיאק ציינה בחקירתה כי אותו מאמון הוא בן דודה. במהלך הכתבת ההחלטה מתקנת אשתיאק ואומרת כי מדובר בבן דוד של בעלה.

3.עוד טענו הנתבעים כי התובע היה צריך למצות הליכים כנגד מושכי שיקים חוזרים בחשבון לפני פנייה לערבים. לבקשת הרשות להתגונן צורפה חליפת מכתבים ממנה עולה כי התובע מסר לב"כ הנתבעים העתקים של השיקים וכן צירף מכתב של עו"ד אניספלד בו נטען כי שניים מהשיקים גנובים והוגשה תלונה למשטרה.

4.במסגרת הדיון היום הדגיש ב"כ הנתבעים כי לא קוימו הוראות לחוק הערבות בפרט סעיף 26 שמחייב להודיע לערבים תוך 90 יום על כך שהלווה לא עומד בהחזרי ההלוואה. עוד טען ב"כ הנתבעים, בהסתמך על דף החשבון שצורף לתביעה, כי מאלכ עמד בהחזרי ההלוואה והסיבה היחידה שההלוואה הועמדה לפרעון מיידי היתה ידיעת התובע על כך שניתן כנגד מאלכ צו כינוס. בנסיבות המקרה שלפניי טענות אלו, שלא מצאתי להן זכר בבקשת הרשות להתגונן עצמה, לא יכולות להקים לנתבעים הגנה אפשרית ולו בדוחק מפני התביעה. זאת לאור דברי הנתבעים עצמם באמצעות בא כוחם, כי מדובר בעקרת בית ושני פועלים שמרוויחים 4,000 ₪ כל אחד. בנסיבות המקרה שלפניי כאשר לבנק יש זכות על פי הסכם ההלוואה להעמיד את ההלוואה לפרעון מיידי כבר בשלב בו מבקשים ליתן צו כינוס כנגד הלווה, אין כל טענה שיכולה לעמוד כנגד העמדת ההלוואה לפרעון מיידי. כך בפרט כאשר התשלומים לפרעון ההלוואה כפי שמופיעים בדף החשבון הם בסכומים שונים ואין כל עיגון לכך שתשלומים אלו הם בהתאם לתשלומי ההלוואה.

5.כל הנתבעים שנחקרו היום עמדו על כך שהם לא ידעו על מה הם חותמים והם הגיעו לבנק לבקשתו של מאלכ כדי לחתום איפה שמבקשים מהם לחתום. כל הנתבעים טוענים כי הם לא טרחו להסתכל כלל על סכום ההלוואה להחזרתה ערבו למרות שהם יודעים לקרוא מספרים בשפה העברית ולמרות שהסכום הזה מופיע באופן בולט למדיי במסמכי ההלוואה והערבות.

6.בשלב הרשות להתגונן בית המשפט לא קובע קביעות בכל הנוגע למהימנות העדים, אלא במקרים קיצוניים. יחד עם זאת לא אוכל שלא להביע תמיהה על האחידות עד כדי זהות בגרסתם של כל אחד מהנתבעים כפי שעולה מהתצהירים. כמו-כן קשה להאמין שאישתו של הלווה לא יודעת דבר על מצב חשבונו בבנק. כמו-כן יש קושי לאור חזקות שנקבעו בפסיקה לקבל גרסה לפיה אנשים בגירים וכשירים מגיעים לבנק כדי לחתום על ערבות להלוואה, ביודעם שהם חותמים על ערבות להלוואה ואף אחד מהם לא טורח להסתכל על סכום ההלוואה שמופיע באופן בולט בכל המסמכים עליהם הם חתמו. גרסה שכזו גובלת בהגנת בדים במידה המצדיקה התניית מתן רשות להתגונן לגביה בהפקדה.

7.אין ממש בטענת הנתבעים לפיה היה על התובע למצות הליכים נגד מושכי שיקים חוזרים בחשבון לפני הגשת תביעה כנגד הערבים. לטענה זו אין כל עיגון בדין ואין כל עיגון במסמכי ההלוואה או בתנאי ניהול החשבון שצורפו לכתב התביעה. על כן אני קובע כי טענה זו מהווה הגנת בדים ואיני נותן לגביה רשות להתגונן.

8.בשלב הזה התנהלותו של התובע בכל הנוגע למאלכ מעוררת תמיהות. לא ברור כיצד ייתכן שארבעה חודשים לאחר שניתן צו כינוס כנגד מאלכ וכשלושה חודשים לאחר שהתובע אמור היה לקבל את צו הכינוס ממאלכ, מוגשת תביעה גם נגד מאלכ כאילו אין צו כינוס ואין עיכוב הליכים. כך בפרט כאשר אין כל התייחסות לקיומו של צו הכינוס בכתב התביעה. תמיהה זו תימצא את ביטויה בסכום ההפקדה.

9.גם סמיכות הזמנים בין המועד בו נחתמו מסמכי הערבות (22/2/10) לבין מועד בו ניתן צו כינוס כנגד מאלכ (8/3/10) מעוררת תמיהות. בנסיבות יוצאות דופן שכאלה, מקבלות ההוראות הרגילות שבדין בכל הנוגע להסבר שצריך לתת לערבים משנה תוקף. בשלב זה לא נסתרה ולא התערערה טענת הערבים לפיה לא נמסר להם הסבר כנדרש במעמד החתימה על מסמכי הערבות. יתירה מזאת, הערבים הצביעו על כך שהפקיד בפניו חתמו על מסמכי הערבות הוא מאמון ולא אותו עבדאללה ששמו מופיע על מסמכי הערבות כמי שאישר את חתימתם של הערבים.

10.יחד עם זאת, לא אוכל לקבוע כי טענת הגנה זו כשלעצמה מצדיקה מתן רשות להתגונן ללא תנאי. זאת לאור התמיהות שהועלו במסגרת החלטה זו לגבי גרסתם האחידה של כל הערבים בכל הנוגע למעשיהם במועד החתימה על מסמכי הערבות. מדובר, לטענת הערבים עצמם, בערבים שעצמו את עיניהם במלוא מובן המילה מלראות את המספר שמתנוסס על מסמכי הערבות. התנהלות שכזו אומנם אינה מאיינת את חובתו של הבנק לתת את ההסברים המתאימים, אולם יש בה כדי להצביע כבר בשלב הזה על הגנה הגובלת בהגנת בדים.

11.בכל הנוגע לסכום ההפקדה, מצאתי לנכון להתחשב גם בטענות הערבים שלא נסתרו לפיהם מצבם הכלכלי קשה.

12.אשר על כן, הנני נותן לנתבעים 2 – 4 רשות להתגונן בכפוף לכך שכל אחד מהם יפקיד בקופת בית המשפט סך של 2,000 ₪ לא יאוחר מיום 15/4/11.

ניתנה והודעה היום י"ט אדר א תשע"א, 23/02/2011 במעמד הנוכחים.

ניר זיתוני, רשם

הוקלד על ידי: סתוית אמסלם

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ