אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק מרכנתיל דיסקונט בע"מ נ' שאמי אברהם חב' לבניין ופיתוח בע"מ ואח'

בנק מרכנתיל דיסקונט בע"מ נ' שאמי אברהם חב' לבניין ופיתוח בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 15/06/2010 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום באר שבע
3734-09
15/06/2010
בפני השופט:
עידו כפכפי

- נגד -
התובע:
1. שאמי אברהם חב' לבניין ופיתוח בע"מ
2. שאמי אברהם

הנתבע:
בנק מרכנתיל דיסקונט בע"מ
החלטה,פסק-דין

החלטה

אני מתיר להציג לעד שאלות בקשר לחובות אחרים שכן הדבר קשור לטענתו בדבר העמדת האשראי לפירעון מיידי.

ניתנה והודעה היום ג' תמוז תש"ע, 15/06/2010 במעמד הנוכחים.

עידו כפכפי, רשם

המשך ח.נ.

את חוזרת על השאלה ואני משיב כשהגעתי לבנק מרכנתיל והדבר הראשון שעדכני את מנהל הבנק הודעתי שאני מסוכסך עם איגוד כבר שנים ואני ביקשתי לעבוד איתו והוא היה מוכן לעבוד אותי. כשהתחלתי את הפעילות בשנת 97 וכל ההליך שהיה בבנק איגוד סופר למנהל הבנק. אני לא חייב אגורה לבנק איגוד. אני לא חייב להגיד לך מה אני עושה. לשאלתך אם בחשבון כמה שיקים חזרו מסיבת אכם אני משיב השיקים חזרו בהסכם עבודה שעבדתי ותשימי לב שלאחר 3 ימים השיקים הופקדו שנית כי היה עיכוב בקבלת הכסף. אני אענה מה אני חושב. לשאלתך כמה שיקים חזרו אכמ אני משיב 3, 4 שיקים. הם חזרו מקטנוניות של בנק. הם חזרו בהפרש של כמה ימים. את מציגה לי דף חשבון מינואר 2008 ואומרת שהבנק שלח לי הודעות על חריגות אני משיב בנק רושם מה שהוא רוצה. תמיד הפקדתי כסף והחריגות ירדו. ברור שעשיתי משהו להורדת החריגות. זה היה נוהל שלי שאני מקבל חריגות שם. אני מקבל כסף ומפקיד את הכסף בחשבון. זה ברור. כל החריגות בוצעו באישור של מנהל הבנק.

ח.ח.

אין.

באת כוח המבקשים מסכמת:

מדובר בחשבון שנוהל בבנק מרכנתיל משנת 97. במשך השנים כמו שעולה מהטענות ברשות להגן ניתנו אשראים שונים בסכומים שונים למבקש. כמו כן גם היו מספיק בטחונות שעובדה שאפשרו פעילות בעצם בחשבון אחרי טווח של כל כך הרבה שנים. באופן פתאומי ביוי 2009 מקבל המבקש מכתב מהבנק שדורש לפרוע את יתרת חוב בחשבון תוך 7 ימים מעל 300,000 ₪. ברור שאחרי כל כך הרבה שנים ששוררת מערכת יחסים מסוימת בין בנק ללקוח אי אפשר לבוא ולטעון להשיג תוך 7 ימים 300,000 ₪. בעניין בקשת הרשות להגן הטענות לגבי אשראים שונים לא נסתרה וגם לא נחקר לגביהם בחקירה ע"י המשיב. כמו כן כל עניין החוב ברור שהוא נגזרת של האשראי שניתנו בחשבון וגובה האשראים שניתנו בחשבון שכן הריבית המחוייבת בחשבון למעשה נקבעת לפי האשראים הקיימים באותו חשבון בין אם זה ריבית רגילה ובין אם זאת ריבית פיגורים. אי אפשר לברר את העניין לאשורו בגלל סירוב המשיב להמצאת מסמכים על אף לא מעט דרישות שנשלחו בעניין הזה ואבקש להציג אותם בפני בית המשפט מאחר ואין לנו דרך אחרת בבקשת רשות להגן לצרף אותן. מדובר במסמכים שנשלחו אחרי שהוגשה רשות להגן.

המסמכים שהתבקשו ע"י ב"כ הקודמת התייחסו למסמכי בנק 5 שנים אחורה ולא מסמכים לצורך הגשת שומה למס הכנסה שלגבי אותם מסמכים להגשת השומה גם המבקש טען שקיבל אותם מהבנק. אין במסמכים שהוא קיבל מהבנק כדי להציג תמונה לגבי האשראים שהיו בחשבון ולגבי תזרים החשבון שהיה בחשבון ולגבי הריבית שחויבה בחשבון. העניין השני שלגביו דרוש יותר מעמיק של העובדות כפי שכתוב בתצהיר מתייחס באופן לשמוע בשלב מתקדם יותר את גרסתה בנק את אותם שני מנהלים שהמבקש פעל מולם במשך כל השנים.

הטענה שלנו שיש כאן בוודאי הגנה אפשרית שבגינה צריך ליתן כאן רשותלהגן. הפסיקה מפורטת בעניין זה. מפנה לכמה פסקי דין. ע"א 3374/05 אליהו נ' בנק איגוד. ע"א 465/89 בן צבי נ' בנק מזרחי, ע"א 10189/09 מזרחי. לעניין מערכת הקשרים שהיה למבקש עם הבנק המבקש לא נחקר לפרטי פרטים ובוודאי לא נסתרה טענתו לגבי הסכמות שהיו לו במשך כל השנים. מפנה להלכת הילולים שקבעה שדי בסירוב להמצאת מסמכים כדי להעניק רשות להגן.

במקרה של רשות להגן הרי שבית משפט לא בודק את אמיתות העובדות לא יוצא מנקודת הנחה שהתצהיר הוא אמת. נבקש שלא ינתן פסק דין על יסוד כתב תביעה שהוא לקוני ביותר ועל מס' מסמכים שמתנהל חשבון במשך שנים ובבנק קיימים לא מעט מסמכים כדי להוכיח את טענות המבקש.

באת כוח המשיב מסכמת:

מדובר בתביעה כספית שהוגשזה בגין יתרת חובה בחשבון עו"ש. תביעה פשוטה לחלוטין. אין שום חשיבות לעובדה ולטענה כי מדובר בחשבון שהתנהל על פני 12 שנים. טענה בין הבודדות שמועלית בתצהיר בן עמ' 1 הינה כי הבנק סגר את החשבון בפתאומיות. כאש רנחקר כאן היום המבקש הוא כמובן לא יכל להציג שום אסמכתא אודות סגירת חשבון מהטעם הפשוט שהחשבון כלל לא נסגר . הוגשה תביעה בגין יתרת חובה בחשבון. יתרה מכך נטען אודות סיכומים כאלו ואחרים אשר הופרו לטענת המבקש בעת חילופי מנהלי הסניפים. מעיון בתצהיר המבקש עולה שאין שום פירוט לא גובה האשראי שסוכם עמו, לא מועדים, לא סכומים, לא מהם הבטחונות שנטען שלא היה בהם כל שוני, אלא טענה סתמית אודות הפרת סיכון עם המבקשים. מחקירת המבקש היום עולה שלא זו בלבד שמדובר בטענה כללית ויש לדחות בקשת רשות להתגונן באופן שמנוסחת הבקשה אלא דף החשבון שהוצג כדוגמא והוגש דף חשבון מינואר 2008 מעלה שסורבו בחשבון שיקים מחמת אכ"מ שנשלחו למבקשים התראות על חריגה, כאשר המבקש ציין היום בחקירתו כאשר נשאל מה עשה עם אותן חריגות בחשבון שבגינן קיבל התראות עוד בטרם הגשת התביעה הודה שהוא טרח להגיש כספים לצורך צמצום החריגות בחשבון, משמע לא מדובר על שום הליך פתאומי שננקט נגדו. זאת ועוד, בחקירת המבקש היום עלה שלטענתו הוא הבטיח גם למנהל החדש שהוא שוחח עמו שכספים שהוא אמור לקבל מהאוניברסיטה יכנסו לצורך כיסוי החריגה בחשבון. גם לזאת לא הוצגה שום אסמכתא מהטעם הפשוט כי הסכומים לא נכנסו לחשבון. הוגש לבית המשפט אחת מתגובות החייבים כפי שהוגשה בתיק משכון נכס שהוגש לביצוע במקביל לתביעה נשוא תיק זה כאשר במסגרת תגובת המבקש בתיק הזה צוין במפורש שאין מחלוקת לגבי החוב נשוא תיק זה ויש רק נסיון והבטחות כל הזמן להסדיר את החוב למד היום שלא שמענו שום הצעה בפועל להסדרת החוב הנל. עוד הודה המבקש ולא הכחיש שבנק איגוד נקט כנגדו בהליכים לרבות מימוש נכס בתיק הוצל"פ בת"א וזאת מס' חודשים עוד בטרם הוגשה תביעה בתיק זה.

המבקש התחמק מלהשיב האם תיק ההוצל"פ שפתח כנגדו בנק איגוד נסגר. לעובדה זו יש חשיבות על התיק שלנו שכן מדובר בחוב למעלה מ-700,000 ₪ והמבקש התקשה להסדר במקביל גם את החוב נשוא תיק זה.

באשר לטענת ב"כ המבקשים היום במהלך סיכומיה, אודות מתן רשות להתגונן בשל אי קבלת מסמכים שנתבקוש במשך 5 שנים אחורה. אציין ראשית, כי דינה של טענה זו להידחות על הסף מהטעם שהועלתה לראשונה במסגרת סיכומים. המבקש לא הצהיר על כך על תצהירו ונמנעה מהמשיב לחקור על כך ולהגיש בצורה מסודרת על בקשה שלא הוגשה לבית המשפט אודות קבלת מסמכים.

עוד יצוין כי דווקא העובדה שב"כ המבקשים היום העלתה היום במהלך סיכומיה דווקא מחזקת את טענת המשיב שאין בפי המבקשים כל טענת הגנה והמסמכים שלטענתם נדרשו בהליך בתיק זה דבר שהוכחש ע"י המשיב הינו לצורך מסע דייג בנסיון לדלות טענת הגנה ממסמכי הבנק שהרי זה פשוט מאוד אם כן היה סיכום מפורש עם איזה שהוא ממנהלי הסניפים בבנק אודות איזה שהוא אשראי היה מצופה להעלות טענה זו עם סכומים ומועדים אבל התצהיר שותק בעניין זה.

לעניין הכלליות הטענות בתצהיר אפנה לפסקי הדין ע"א 2418/90 רלפו נ' בנק למסחר וכן ע"א 248/89 החברה הכלכלית למוזיקה וכו' ועוד פסקי דין רבים שמחייבים גם מבקש רשות להתגונן לפרט בדיוק מהי טענת ההגנה גם אם היא לכאורה תוך פירוט הנזקים שנגרמו אולם התצהיר שלנו שותק בעניין זה.

לסיכום, אומר שבהתאם לתנאי ניהול החשבון שמאפשרים העמדת אשראים לפרעון במיוחד כמפורט בסעיף 7 אשר ננקטים כנגד המבקשים הליכי הוצל"פ ע"י נושים אחרים כך כדוגמא סעיף 7. א. 5 לתנאי חשבון והיות והמבקש היום לא הכחיש שבנק איגוד נקט נגדו בהליכים ובהתאם למסמכים שהוגשו לבית המשפט אודות במיוחד הודאה בקיום החוב מבוקש מבית המשפט לדחות את הבקשה למתן רשות להתגונן תוך חיוב המבקשים בהוצאות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ