אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק מזרחי-טפחות סניף סניף יהוד נ' נמני אורלי ואח'

בנק מזרחי-טפחות סניף סניף יהוד נ' נמני אורלי ואח'

תאריך פרסום : 16/10/2010 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום כפר סבא
1952-09
14/10/2010
בפני השופט:
צוריאל לרנר

- נגד -
התובע:
בנק מזרחי-טפחות סניף סניף יהוד
הנתבע:
עמוס נמני

החלטה

1.בפני בקשה להארכת מועד להגשת בקשה לביטול פסק-דין, ובקשה לביטול פסק-דין שניתן בהעדר בקשת רשות להתגונן.

העובדות וטענות הצדדים

2.העובדות הצריכות לשתי הבקשות הן פשוטות: בשנת 2001 ניתן נגד המבקש צו כינוס בפשיטת רגל, ובהמשך הוא אף הוכרז פושט רגל. תיק פשיטת הרגל עודנו פתוח. בשנת 2007 חתם המבקש על כתב ערבות להלוואה שנטלה אשתו (שגם היא נתבעת בתיק). התביעה הוגשה בשנת 2009 לפי סדר דין מקוצר. המבקש פנה ללשכת הסיוע המשפטי לקבלת ייצוג משפטי בהגשת בקשת רשות להתגונן. עד שאושר הייצוג וניתן כתב מינוי לב"כ המבקש, כבר ניתן פסק-הדין. המבקש שב ופנה ללשכת הסיוע המשפטי לשינוי כתב המינוי כך שיכלול הגשת בקשה לביטול פסק-הדין. עד שנענתה הבקשה בחיוב, כבר חלף המועד להגשת הבקשה לביטול פסק-דין.

3.טענות המבקש, לעניין הבקשה להארכת מועד, הן כי אין להענישו על שבשל חסרון כיס נאלץ לפנות ללשכה לסיוע משפטי, ועל האיטיות בה מטופלים עניינים בלשכה זו. לעניין פסק-הדין עצמו טענתו העיקרית היא, שפסק-הדין ניתן בחוסר סמכות, שכן המשיב לא פנה לבית המשפט של פשיטת הרגל לקבלת אישור להגשת התביעה, קודם להגשתה, על פי הוראות סעיף 20(א) לפקודת פשיטת הרגל [נוסח חדש] התש"ם-1980 (להלן – "הפקודה"). מכאן, כי התביעה הוגשה שלא כדין, ואף פסק-הדין כך, ודינו להתבטל. למעלה מכך, מוסיף המבקש וטוען לעניין מעמדו כערב מוגן, שלא ניתן לתבוע אותו בלא למצות קודם את ההליכים נגד החייב העיקרי.

4.לעניין הבקשה להארכת מועד עונה המשיב, כי אילו היה המבקש פונה, בתוך המועד להגשת בקשה לביטול פסק-הדין, ומבקש הארכת מועד להגשתה, היה מצבו שונה מאשר עתה; ברם, משהמתין ללא הצדקה והגיש את הבקשה למפרע, נוצרה אצל המשיב הסתמכות על סופיות פסק-הדין, ואין להאריך את המועד. לעניין פסק-הדין גופו טען המשיב, כי מדובר בחוב שאינו חוב בר-תביעה בפשיטת רגל, וכי בעצם יצירת החוב פעל המבקש בחוסר-תום לב, שעה שחתם כערב מבלי לגלות למשיב את דבר היותו פושט רגל. לעניין ערבותו של המבקש טוען המשיב, כי בהיות המבקש בעלה של הלווה, אין לו מעמד של ערב מוגן, וממילא גם נגד אשתו ניתן צו כינוס, ועל כן גם נגד ערב מוגן ניתן להגיש תביעה.

דיון והכרעה

5.ככלל, הייתי נוטה להאריך את המועד להגשת הבקשה לביטול פסק-הדין, בנסיבות המדוברות, ומטעמי המבקש, כאשר לטיעוניה הנכונים של ב"כ המשיב המלומדת ניתן למצוא מענה בפסיקת הוצאות. אלא, שאיני מורה כך, שכן איני סבור שלבקשה לביטול פסק-הדין עצמה יש בסיס בדין, ולפיכך ממילא דינה להידחות לגופה. מאחר שכך, אין טעם בהארכת המועד להגשתה.

6.בקצירת האומר, הדין בשאלת תוקף פסק-הדין הוא עם המשיב. הסעיף הרלבנטי לענייננו, כאמור לעיל, הוא סעיף 20(א) לפקודה, וזהו לשונו:

"משניתן צו הכינוס, יהיה הכונס הרשמי שליד בית המשפט הכונס של נכסי החייב, ומכאן ואילך, ובאין הוראה אחרת בפקודה זו, לא תהיה תרופה לנושה נגד החייב לו חוב בר-תביעה, ולא יפתח שום נושה בתובענה או בהליכים משפטיים אחרים, אלא ברשות בית המשפט ובתנאים שיראה לקבוע."

להבנת המונח "חוב בר תביעה" יש לפנות לסעיף 71 לפקודה. אין צורך להביאו כלשונו, אולם ברי כי חוב, שכל לידתו והורתו באירועים המאוחרים לצו הכינוס, כבמקרה דנן, אינו חוב בר תביעה.

7.קריאה מדוקדקת בסעיף עשויה להוביל למסקנה, כי המבקש צודק, שכן לכאורה, מורה הסעיף 2 הוראות אלה לענייננו: ראשית, נושה אשר חוב החייב כלפיו הוא חוב בר-תביעה אינו יכול לזכות בסעד ("תרופה") כלפי החייב; ושנית, "שום נושה", דהיינו, גם נושה שהחוב כלפיו אינו חוב בר-תביעה, לא יפתח בהליך חדש – כששני אלה תלויים ברשות בית המשפט (של פשיטת הרגל).

8.אלא, שלא כך נפסק להלכה (ע"א 1516/99 לוי נ. חיג'אזי, פד"י נ"ה(4)730; ההדגשות אינן במקור; כן ראה ספרם של ש' לוין וא' גרוניס, פשיטת רגל (מהדורה שניה), עמ' 115, ה"ש 226, ועמ' 116):

"עיכוב הליכים בפשיטת רגל חל, בכל מקרה, רק על "חובות בני תביעה" כמשמעות מושגים אלה בפקודה (לוין, גרוניס, פשיטת רגל, מהד' 2, 2000, עמ' 102). הליכים הנוגעים לענינים אחרים אינם בני עיכוב. הדבר עולה מניסוחו של סעיף 20...

...מאחר שעיכוב הליכים תלויים ועומדים ואיסור על פתיחת הליכים חדשים לאחר צו כינוס מתייחסים רק לחובות בני תביעה, אין מניעה כי תובע יגיש תביעת נזיקין כנגד פושט רגל, בהיות תביעה זו מוצאת מגדר ההגדרה של חוב בר תביעה (סעיף 72(1) לפקודה) והוא הדין לגבי תביעה לסילוק יד של פושט רגל ממושכר בשל אי תשלום דמי שכירות (לוין וגרוניס, שם, עמ' 115)."

9.לשון אחר: מאחר שאין עסקינן בחוב בר-תביעה, לא היתה מניעה מהגשת התביעה בתיק זה, אף בלא ליטול רשות מבית המשפט של פשיטת הרגל, ולפיכך לא נפל, לעניין זה, כל פגם במתן פסק-הדין.

10.גם טענת הערב המוגן אינה יכולה להועיל למבקש, שכן על פי חוק הערבות לא זו בלבד שאינו "ערב מוגן", אלא שאף "ערב יחיד" אין הוא, בהיותו בן-זוגה של הלווה. כל ההגנות הרלבנטיות לערב יחיד או ערב מוגן, איפוא, אינן חלות בענייננו.

יודגש, כי בפי המבקש אין טענת הגנה אחרת מפני התביעה.

11.לאור כל האמור, לא נפל פגם בפסק-הדין, ואין בפי המבקש הגנה כלשהי. לפיכך, אפילו היתה הבקשה מוגשת במועד, מן הדין היה לדחותה, שכן מה טעם יש בביטול פסק-דין רק על מנת לתיתו בשנית? עתה, משהוגשה הבקשה באיחור, אין עוד הצדקה להאריך למבקש את המועד להגשתה.

12.אני דוחה, איפוא, את הבקשה על כל ראשיה. הליכי הוצאה לפועל, ככל שעוכבו בעקבות הגשת הבקשה, יחודשו, מבלי שיהא בכך כדי לגבור על כל עיכוב הליכים מכוח הוראת חוק אחר (כגון: פקודת פשיטת הרגל).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ