אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק מזרחי טפחות בע"מ נ' ספרינג ישראל (י.נ.) יבוא שווק מחשבים בע"מ ואח'

בנק מזרחי טפחות בע"מ נ' ספרינג ישראל (י.נ.) יבוא שווק מחשבים בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 26/05/2011 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום תל אביב - יפו
25964-05-10
26/05/2011
בפני השופט:
אהוד שוורץ

- נגד -
התובע:
בנק מזרחי טפחות בע"מ
הנתבע:
1. ספרינג ישראל (י.נ.) יבוא שווק מחשבים בע"מ
2. נתן בר
3. יוסף תלמוד

החלטה

זו בקשת רשות להגן, ובגין תביעה כספית ע"ס 169,068 ₪ שהגיש המשיב כנגד המבקשים ובגין יתרת חוב, לפי ספריו.

לטענת המשיב, ביום 17.9.02, פתחה הנתבעת 1 (להלן:"החברה") ח-ן מס' 49942/024 אצל המשיב וניהלה אותו על פי הסכם תנאים כלליים לניהול חשבון, כאשר הנתבעים 2 ו-3 שהינם בעלי מניות בחברה, ערבו, ביחד ולחוד, לחובה של החברה כלפי המשיב. הנתבעים 2-3 חתמו על כתב ערבות מתמדת בלתי מוגבלת בסכום, לאבטחת כל חוב של החברה , והמהווה גם התחייבות לשיפוי. נטען כי ביום 17.5.05, ולבקשת הנתבעים, עבר הח-ן לסניף אחר של המשיב וקיבל מס' חדש 085949.

נטען כי קיים חוב לחברה , ומשחתמו הנתבעים 2 ו-3 על כתב הערבות חלה עליהם החובה לפרוע את החוב. נטען כי המשיב פנה מספר פעמים אל הנתבעים , אך החוב לא הוסדר.

לטענת המבקשים, החברה עסקה ביבוא שיווק ומכירה של מחשבים וחלקי מחשבים למגזר הפרטי והעסקי. נטען כי העבירו את הח-ן עקב המעבר של מנהל הסניף, שאותו הכירו היטב, לסניף בבית אירופה . נטען כי הח-ן התנהל באופן רציף ותקין עד שהתחלפו המנהלים. נטען כי עם פגישתם של הנתבעים עם מר שטיבר, המנהל החדש, הבהיר להם האחרון , כי אינו מרוצה מהתנהלותם. נטען כי ניסו לעבור לסניף אחר יחד עם פקיד הבנק שטיפל בהם אך מר שטיבר דחה בקשתם. נטען כי מר שטיבר עשה כל שביכולתו על מנת לסיים את הפעילות העסקית בין הצדדים, תוך רמיסת זכויות המבקשים.

נטען כי בחודש פברואר 2009 עמדה יתרת החוב בח-ן ע"ס 270,000 ש"ח, לשם כך נטלה החברה הלוואה בפריסה של 5 שנים. מס' חודשים לאחר מכן, ולאחר שהוריד המשיב את מסגרת האשראי באופן פתאומי, קיימו המבקשים 2-3 ישיבה עם נציגי המשיב, וביניהם מר יובל שפיר, בה הודיעו כי החברה מתקשה לעמוד בהחזרי ההלוואה וכי במסגרת בדיקה שנערכה התברר כי קרן ההלוואה שנקבעה ע"ס 270,000 ש"ח כוללת בתוכה סכומי ריבית בגין שתי הלוואות קודמות שאוחדו אליה, נטען כי סכום הקרן צריך לעמוד ע"ס 220,000 ₪ לכל היותר. נטען, כי הציעו למשיב שתי חלופות של הסדרת יתרת חוב זו, לשם כך , ביקש מר יובל שפיר את אישור סגנית המנהל הגב' לאה ולאחר התייעצות עם בכירים, סוכם עם המבקשים , כי החוב בחשבון יעמוד ע"ס 220,000 ש"ח, כאשר 100,000 ש"ח יועבר מחשבונה של אשתו של המבקש ,3 והיתר באמצעות הלוואה בפריסה של 5 שנים. המבקשים טוענים, כי מר יובל ציין בפניהם, כי היות והפרוצדורה להסדרת העניין תמשך כשבועיים ימים, עליהם לחתום על מסמכי הלוואה ע"ס 100,000 ש"ח, כאשר הוסבר להם, כי מדובר בהלוואה שהינה לצרכי ביקורת, נטען כי מדובר בהלוואה פיקטיבית, וכאשר מר יובל מרגיע אותם, שההלוואה לא תופעל כנגדם. נטען כי בנוסף לערבותם, שועבד סכום של 170,000 ש"ח מח-ן אשתו של המבקש 3 שכאמור ממנו אמור היה להילקח סך 100,000 ש"ח שסוכם עליו בישיבה עם המשיב. נטען כי המשיב החליט, וללא כל התראה על הפעלת ההלוואה "הפיקטיבית" ובניגוד גמור למה שסוכם עם יובל. כן פרע המשיב את סך של 183,340 ₪ מח-ן של אשתו של המבקש 3. נטען לפעולות חד צדדיות וכאשר המשיב פועל כ"גנב בלילה" וכאשר קיים הסכם בין הצדדים. נטען כי רכבו של המבקש 2 נתפס ע"י המשיב ונמכר וכי למבקשים לא נותר כל חוב למשיב, נטען לקיזוז כל הנזקים שנגרמו למבקשים כתוצאה מהתנהגות המשיב .

לאחר עיון בחומר שבתיק והדיון אני מחליט ליתן למבקשים רשות להגן והמותנית בהפקדת ערובה.

מן החומר שבפני עולה כי במהלך 2009 הועמדו למבקשים הלוואות בסך 270,000 ₪ ביום 20.1.09 ו-100,000 ₪ ביום 15.11.09 וע"מ לכסות יתרת חוב שהצטברה בחשבון .כן אין חולק שביום 19.1.10 קוזז מחשבון אשת המבקש סך 183,340 ₪ לטובת החשבון.

לטענת המבקשים, כאמור היה סיכום ל 9/09 לסלק כול החובות בעו"ש והלוואות תמורת 220,000 ₪. ושהמשיב הפר (בחלוקה של 100,000 ₪ לתשלום מיידי והיתרה בהלוואה).

בפועל בינואר 2010 העמיד המשיב לפרעון את ההלוואות האמורות, וקיזז של הסך של 183,340 ₪ , וטוען ליתרת סכום בהלוואות של כ-163,000 ₪ למועדה, ולאחר ביצוע הקיזוז והעמדת ההלוואות לפרעון, ושנותנת את סכום התביעה למועד הגשתה.

לטענת המבקשים בדבר הסיכום הנטען על ידם, אין שום תימוכין זולת האמור בתצהיריהם, ונסתרת מרישומי הבנק. אמנם צויין מועד הסיכום האמור והנפשות הפועלות בעניין , והכלל הדיוני שבשלב זה ניתן להעלות טענות בע"פ, ואין מכריעים בבקשה מטעמים של מחסור במסמכים, או מטעמים של דרכי הוכחה, ואולם מאידך, ניצבים תנאי ניהול החשבון, לפיהם ספרי המשיב יקבעו באשר לחשבון, בכפוף לאפשרות סתירתם, וכאשר בפועל קיימת ניירת בנקאית מסודרת בקשר להסכמי הלוואות, דפי בנק וקזוז שבוצע, וכולם מלמדים אחרת מטענות המבקשים. הדעת נותנת, שכפי שהלוואות קודמות אוחדו ל270,000 ₪ , כך גם לסיכום הנטען , המאוחר יותר, היה צריך להיות ביטוי בספרי המשיב, וככל שאין לו ביטוי ולו לכאורי, לא גובשה או השתכללה בעניין הסכמה סופית ומוגמרת, כנטען, להבדיל, אולי מדיבורים ודרישות בעניין.

מכל מקום לפי כללי השלב הדיוני יש לאפשר בירור טענה גם אם מועלית בע"פ בשלב זה, ולכאורה מנוגדת להסכם ולמסמכי המשיב ובתנאי שלא נקבע שהינה הגנת בדים.

בנסיבות, כפסע בין קביעה כי מדובר בטענת בדים,לקבלת הבקשה, מה שמלמד בכל מקרה שמדובר בטענה דחוקה ביותר, כך שהאיזון הראוי בענין, ונוכח כללי השלב הדיוני , מחד, שיש לתת למבקשים רשות להגן על מנת שיוכלו להוכיח הטענה לסיכום הנטען, יחד עם זאת,ונוכח היות הטענה דחוקה ביותר, יש להתנות מתן הרשות בהפקדת ערובה, שאני קובע בנסיבות לסך 40,000, ₪ שיש להפקיד במזומן ו/או ערבות בנקאית צמודה למדד בתוך 45 יום מקבלת המבקשים החלטתי .

בהעדר הפקדת ערובה תדחה הבקשה ויפסקו הוצאות.

לת.פ בעוד 50 יום.

המזכירות תשלח ההחלטה לצדדים.

ניתנה היום, כב' אייר תשע"א, 26 מאי 2011, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ