אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק מזרחי טפחות בעמ נ' פרץ ואח'

בנק מזרחי טפחות בעמ נ' פרץ ואח'

תאריך פרסום : 02/07/2013 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום חדרה
11206-03-13
28/06/2013
בפני השופט:
נאסר ג'השאן

- נגד -
התובע:
בנק מזרחי טפחות בעמ
הנתבע:
1. שלמה פרץ
2. יפה פרץ

פסק-דין

פסק דין

1.לפניי בקשת המבקשים- הנתבעים (להלן : "המבקשים") לסילוק התביעה שהוגשה כנגדם על הסף, בשל חלוף תקופת ההתיישנות.

2.המדובר בתביעה בסדר דין מקוצר שהגיש התובע- המשיב, אשר נתן למבקשים - בני הזוג פרץ הלוואה מובטחת במשכנתא על מנת לרכוש דירה בפרוייקט "צומת האלופים" ברחוב דוד אלעזר 27/40 בחדרה (להלן: "הדירה") מידיה של חברה קבלנית – "צומת האלופים". המשיב טען בכתב התביעה כי לאחר שהמבקשים לא פרעו את תשלומי ההלוואה במועד, פעל הוא למימוש המשכון, אולם אף לאחר שמומש המשכון וחלק מחוב ההלוואה נפרע, נותר לנתבעים חוב, כך על פי ספרי הבנק, העומד על סך 415,685 ₪ נכון ליום הגשת התביעה.

3.המבקשים טוענים בבקשתם כי עילת התביעה התיישנה, שכן לאחר שלא עמדו המבקשים בהחזר ההלוואה, העמיד המשיב את יתרת ההלוואה לפירעון מיידי, כאמור במכתב התראה מאת המבקש שנשלח אל המבקשים ביום 16.03.04, כשבסמוך לאחר מכן נפתח תיק למימוש המשכון בהוצאה לפועל. המבקשים טוענים שמרגע העמדת מלוא סכום ההלוואה לפירעון מיידי קמה עילת התביעה, וממנה ואילך החל מרוץ ההתיישנות, שהגיע לסיומו בטרם הוגשה התביעה דנן. המבקשים ציינו כי על פי הפסיקה אין הליך מימוש המשכון עוצר את מרוץ ההתיישנות. המבקשים עותרים, כאמור, לדחיית התביעה, ולחלופין למתן רשות להתגונן בגין טענת ההתיישנות.

4.המשיב טוען בתגובתו כי מכתב ההתראה מתייחס אך לחוב שבפיגור, ואילו באשר למלוא יתרת ההלוואה, לשון המכתב מורה כי ככל שימומש המשכון תעמוד מלוא היתרה הבלתי מסולקת לפירעון מיידי.

5.בתשובה לתגובה טוענים המבקשים כי אזהרתו של המשיב במכתבו מיום 16.03.04 מומשה, לאחר שביום 16.05.04 נפתח תיק ההוצאה לפועל כנגד המבקשים. המבקשים טוענים כי למצער, הועמדה יתרת ההלוואה לפירעון מיידי, משביקש עו"ד נטוביץ מטעם המשיב להתמנות כונס נכסים על הדירה ביום 09.02.06, ואף ממועד זה חלפו להן למעלה משבע שנים. המבקשים מציינים כי הדירה נמכרה ביום 09.01.11, כך שיכול היה המשיב להגיש תביעה החל ממועד מכירת הדירה, עת היתה ידועה לו יתרת ההלוואה שלא נפרעה, וטרם חלף מועד ההתיישנות. המבקשים טוענים כי על פי הסכם ההלוואה יכול היה הבנק להעמיד את מלוא ההלוואה הבלתי מסולקת לפירעון מיידי, בין היתר, בעת אי ביצוע תשלום במועדו, בעת נקיטת הליכי הוצל"פ, ובעת מינוי כונס נכסים, על כן משבחר הבנק שלא להגיש תביעה, אף שיכול היה להעמיד את מלוא יתרת ההלוואה לפירעון מיידי בכל אחד מהמקרים דלעיל, ובחר להגישה רק עתה – אין לו להלין אלא על עצמו.

6.אציין, כי מאחר ובתשובה לתגובה הוגשו מסמכים שלא צורפו לבקשה, הוריתי על העברת התשובה לידי המשיב. בקשה מוסכמת לארכת מועד להגשת תשובה לתשובה עד ליום 23.6.2013 התקבלה, ואף על פי כן לא הוגשה תשובה לתשובה. משכך, יפנה בית המשפט לתת הכרעתו.

דיון והכרעה

7.תחילה יש להקדים, כי על פי הדין "מקום בו מוכח כי התביעה התיישנה... שומה על בית המשפט לדחותה על הסף" (ראו: עא 4600/91‏ דבורה מוסקוביץ נ' הבנק הבינלאומי הראשון לישראל בע"מ פ''ד מח(3) 455, 458). יחד עם זאת, ההכרעה בסוגיית ההתיישנות לפעמים הינה תלויית עובדות, ועל כן ראוי שלא לפסוק בסוגיית ההתיישנות ככל שבפני בית המשפט עומדת תשתית עובדתית מוגבלת (ראו: עא 1708/05‏ ‏ אבי גרא, עו"ד (רו"ח) נ' ד"ר יהושע רוזנצוויג, עו"ד (ניתן 31.01.2006)). בענייננו, כפי שנראה להלן, הונחו בפני בית המשפט תצהירים מטעם המבקשים וכן מסמכים רבים הנוגעים להסכם ההלוואה ולהליכי גבייה שונים בהם נקט המשיב, ועל כן ניתן לומר כי עומדת בפנינו תשתית ראייתית מספיקה על מנת להכריע בשאלה שעל הפרק.

8.השאלה הדורשת הכרעה היא האם חלפו שבע שנים מיום נולדה עילת התביעה ועד ליום הגשתה. תשובה לשאלה זו נגזרת מתשובה לשאלה אחרת והיא מהו המועד שבו נולדה העילה.

היום שבו נולדה התביעה מקום בו מדובר בחוב מובטח במשכנתא או במשכון:

9.על פי הפסיקה יום לידת עילת התביעה, היא היום בו ניתן בידי התובע "כח התביעה", דהיינו: היום בו מתגבשות העובדות המזכות את התובע בקיום החיוב כלפיו מצד הנתבע (ראו: ד"נ 32/84 עזבון וולטר נתן וויליאמס נ' ISRAEL BRITISH BANK פ"ד מד(2) 265, 271).

10.מה הדין כאשר התובע הוא נושה מובטח שחובו הובטח במשכנתא או במשכון. האם עילת התביעה מתגבשת לאחר סיום הליכי מימוש המשכנתא או המשכון, ואז התובע יוכל להגיש תביעתו על חלקו של החוב שלא נפרע ואשר נותר לאחר סיום מימוש המשכון או המשכנתא, או שמא, מתגבשת עילת התביעה ביום שבו עמד בידי התובע "כח התביעה"- דהיינו ביום שבו העמיד התובע סכום ההלוואה לפרעון מיידי.

11.לאחר שעיינתי בטענות הצדדים, דעתי היא שנקיטת הליכי מימוש המשכון אינה עוצרת את מירוץ ההתיישנות. ראשית, הפרק השלישי לחוק ההתיישנות, תשי"ח- 1958 (להלן: חוק הההתיישנות), אינו מונה פנייה להוצאה לפועל כמקרה העוצר את מירוץ ההתיישנות, ובהקשר זה יש לומר כי אין לראות במימוש המשכון כ"תובענה" לעניין סעיף 15 לחוק ההתיישנות, וזאת בשל אופיו המנהלי של הליך זה (ראו: עא (ת"א) 3055/05 בנק המזרחי המאוחד בע"מ נ' רונית כהן (30.04.2008) להלן: "עניין כהן"). אף סעיף 20 לחוק ההתיישנות קובע כי "נושה שיש לו על חובו ערבון, משכנתה, משכון או שעבוד כיוצא באלה, אין בהתיישנות כדי לפגוע בזכותו ליפרע מן השעבוד". דהיינו, הזכות להפרע מן השעבוד אינה מתיישנת, אך מכלל לאו אתה שומע הן - התביעה הכספית שלהבטחתה הועמד השעבוד – מתיישנת היא (ראו: תא (ת"א) 62265/03 בנק המזרחי המאוחד בע"מ נ' דסקל שמואל ואח' (05.07.2006)). אולם מעל לכל, מטעמי מדיניות, ראוי הוא כי שני הליכים אלו: תביעה כספית ומימוש המשכון לא יוציאו זה את זה לעניין מרוץ ההתיישנות, ובמקרה המתאים בו מתעכב הליך מימוש המשכון ותקופת ההתיישנות עומדת לחלוף, על הבנק להגיש תביעה כספית במקביל להליך מימוש המשכון. מאלפים לעניין זה דבריו של בית המשפט בעניין כהן וראוי להביאם במלואם:

"הקפאת מרוץ ההתיישנות בגין הליכי מימוש בהוצאה לפועל, פוגעת בזכותו של החייב לדעת אם עדיין הנושה עומד על תביעותיו כלפיו. יצוין, כי העובדה שהבנק פעל למימוש המשכון אינה מונעת ממנו לפעול גם באמצעות תביעה כספית, ולכן רשאים היו המשיבים להניח, בחלוף השנים הרבות, כי הבנק ויתר ומחל על התביעה הכספית נגדם ולא היו חייבים גם לשמור על ראיותיהם...

קביעה זו נכונה בפרט לאור העובדה, שעסקינן בבנק שחזקה עליו כי עומדים לרשותו יועצים משפטיים המיידעים אותו בדבר זכויותיו וחובותיו המשפטיות...

אמנם, תוצאת פסק-דיננו, יכולה להביא לכך שבמקרים מסויימים, יתנהלו הליכים מקבילים הן בדרך של תביעה כספית והן בדרך של הליכי מימוש משכון, ברם ... באופן רגיל, במקרה של העמדת ההלוואה לפירעון מיידי עומדות לרשות הבנק 7 שנים לפעול בהליכי מימוש משכון, בלא שיהיה צורך בהגשת תביעה, תקופה ארוכה המספקת לכאורה באופן שכיח לסיום הליכי מימוש המשכון, כך שבפועל באופן רגיל לא יהיה צורך בנקיטת הליכים מקבילים...

רק במקרים חריגים שהליכי מימוש המשכון יימשכו זמן רב מעבר לשבע שנים (מהעמדת החוב לפרעון), יהיה על הבנק להגיש תביעה כספית מקבילה כדי לעצור את מירוץ ההתיישנות, ברם מדובר כאמור במקרים חריגים ולא ניתן להעדיף ולהצדיק עקב כך פרשנות אחרת מכוח מדיניות משפטית של עצירת מירוץ ההתיישנות ע"י הליכי מימוש משכון, תוך פגיעה בחייבים ובעקרונות דיני ההתיישנות".

12.כך גם, ניתן ללמוד ולהקיש מפסק דינו של הנשיא (בדימ') א' ברק בע"א 9371/00 אלבשארה לעידוד תיירות בע"מ נ' קוסטודיה פרנציסקנה דה טרה סנקטה פ''ד נו(4) 798 על הסיכון שבהתיישנות התביעה אם מחליט התובע להמתין להגשתה עד לבירור זכויותיו. וכך קובע הוא בפסק הדין:

נטען בפנינו כי כל עוד לא קבע בית-משפט כי הביטול הוא כדין, אין לצפות מה"מפר" כי יתבע השבה מהנפגע... אין בידי לקבל טענה זו. דיני הביטול בגין הפרת חוזה מבוססים על מערכת סיכונים וסיכויים. הצד ה"נפגע", המבטל את החוזה, נוטל על עצמו את הסיכון כי הביטול אינו כדין, וכי מה שנתפס על-ידיו כביטול אינו אלא הפרה. הצד ה"מפר" נוטל על עצמו סיכון כי מה שנתפס על-ידיו כהפרה של הצד האחר אינו הפרה כלל ועיקר, אלא הוא ביטול כדין. כל אחד מהצדדים רשאי לעשות פעולות שונות להקטנת הסיכון, לרבות פנייה לבית-המשפט למתן פסק-דין הצהרתי. אין בכל אלה כדי להביא לדחיית תאריך הלידה של זכות ההשבה. כל אחד מהצדדים צריך להכין עצמו לקראת מימוש הסיכון המוטל עליו... (שם, עמ' 806-807).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ