אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק מזרחי טפחות בעמ נ' אוחיון

בנק מזרחי טפחות בעמ נ' אוחיון

תאריך פרסום : 02/06/2013 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום ירושלים משפט
53764-10-12
22/05/2013
בפני השופט:
סיגל אלבו

- נגד -
התובע:
אסתר אוחיון
הנתבע:
בנק מזרחי טפחות בעמ

החלטה

המשיב הגיש כנגד המבקשת תביעה לתשלום יתרת חובה של המבקשת בחשבון הבנק המתנהל אצל המשיב.

ביום 30.12.12 ניתן כנגד המבקש פסק דין בהעדר הגנה. פסק הדין ניתן על יסוד אישור מסירה ותצהירו של המוסר, אשר לפיהם הומצא כתב התביעה לידי המבקשת ביום 20.11.12.

המבקשת עותרת לביטולו של פסק הדין. בתצהיר התומך בבקשה טוענת המבקשת, כי עם קבלת כתב התביעה פנתה למשיב, באמצעות בא כוחה, במכתב ובו דרישה להמצא מסמכים לחיובי המבקשת בבנק וכן בדרישה לקבלת דפי חשבון הבנק, פירוט הבטוחות ופירוט מסגרת האשראי. המשיב התעלם מפניית המבקשת וחרף זאת הגיש בקשה למתן פסק דין כנגד המבקשת. לפיכך טוענת המבקשת, כי יש מקום לביטולו של פסק הדין מחובת הצדק. המבקשת מוסיפה וטוענת כי די בעובדה שהמשיב לא נענה לדרישתה להמצאת מסכים לצורך הגשת הבקשה למתן הרשות להתגונן על מנת שתינתן לה רשות להתגונן.

המשיב מתנגד לבקשה. המשיב טוען כי אכן ביום 9.12.12 התקבלה דרישה מב"כ המבקשת להמצאת מסמכים. ב"כ המשיב השיבה כי מדובר בבקשה גורפת וכוללנית ועל כן היא נדחית כמו גם הבקשה למתו ארכה להגשת בקשת רשות להתגונן. המשיב טוען כי בנסיבות אלה היה על המבקשת לפנות לבית המשפט בבקשה למתן ארכה להגשת בקשת רשות להתגונן. משכתב התביעה הומצא לידי המבקשת כדין, הרי שאין מקום לביטול פסק הדין מחובת הצדק.

עוד טוען המשיב, כי המבקשת לא הציגה סיכויי הגנה בפני התביעה. כך אין בבקשה טענה לגבי החוב הנתבע ואף אין בו פירוט לשם מה נחוצים למבקשת אותם מסמכים.

לצורך ההכרעה בבקשה לביטול פסק דין יש להפעיל בחינה דו שלבית: תחילה, יש לבחון האם נפל פגם בהמצאת כתב התביעה וההזמנה לדין. אם התשובה על כך היא חיובית, התוצאה האוטומאטית תהא בטלותו של פסק הדין. משמעות הדבר היא, כי כאשר נפל פגם בהליך ההמצאה, אין לבית המשפט שיקול דעת ועליו לבטל את פסק הדין "מחובת הצדק", וזאת ללא קשר לסיכויי ההגנה של הנתבע לגופו של עניין. ואולם, יש להדגיש, כי על המבקש את ביטול פסק הדין להוכיח תחילה כי אכן נפל פגם בהליך ההמצאה, ורק אם השתכנע בית המשפט כי כך הם פני הדברים, כי אז יורה על ביטול פסק הדין מחובת הצדק. ואולם, אם המסקנה היא כי ההמצאה נעשתה כדין, כי אז יש להוסיף ולבחון אם בכל זאת יש מקום לבטל את פסק הדין משיקולי בית המשפט. במקרה זה נהוג להפעיל מבחן כפול, שעניינו בחינת הסיבה לאי הגשת כתב ההגנה, מחד גיסא, וסיכויי ההליך אם יבוטל פסק הדין, מאידך גיסא (רע"א 23542-10-10 מקדאדי נ' עירית ירושלים (פורסם בנבו); רע"א 7034/00 צדקה נ' וייל, [פורסם בנבו] מיום 19.11.2001).

במקרה זה, המבקשת אינה חולקת על כי כתב התביעה הומצא לידיה כדין, אלא שטענתה היא כי בשל התעלמות הבנק מפנייתה לקבלת מסמכים אשר דרושים היו לה לצורך הגשת בקשת רשות להתגונן, יש מקום לביטולו של פסק הדין מחובת הצדק. אין בידי לקבל טענה זו. משכתב התביעה הומצא ליד המבקשת כדין, הרי שלא נפל פגם בהליך ההמצאה ועל כן בדין ניתן פסק הדין. ככל שפניית המבקשת אל המשיב בבקשה לקבלת מסמכים לא נענתה הרי שהיה עליה לפנות לבית המשפט בבקשה כי תינתן לה ארכה להגשת בקשת הרשות להתגונן עד להמצאת מלוא המסמכים לידיה. ואולם, המבקשת לא היתה רשאית לשבת בחיבוק ידים ולהמתין לתשובת המשיב ולא לפעול בהתאם להוראות הדין.

האם יש מקום לביטול פסק הדין משיקולי בית המשפט? בעניין זה על בית-המשפט ליתן דעתו לשני שיקולים: הראשון - מה היתה הסיבה לאי ההתייצבות לדיון (או לאי הגשת כתב ההגנה) והאם היה הדבר נעוץ בזלזול בבית המשפט; "צירוף נסיבות אומלל"; אי הבנה; הסח הדעת או רשלנות (ראו ע"א 2201/07 חונינסקי נ' אטלנטיס מולטימדיה בע"מ, פיסקה 15 לפסק דינו של השופט דנציגר ([פורסם בנבו], 2.2.2009)).  השני – ולו נודעת חשיבות רבה יותר – מהם סיכויי ההגנה (או התביעה – לפי המקרה) של מבקש הביטול (ראו ע"א 32/83 אפל נ' קפח, פ"ד לז (3) 431, 438 (1983) (להלן: עניין אפל)) שכן אם לא תצמח למבקש תועלת מן הביטול אין כל טעם להורות כן רק על מנת שלאחר קיום הדיון בתיק במעמד הצדדים ושמיעת המבקש יצא תחת ידו של בית המשפט אותו פסק-הדין עצמו (ראו י' זוסמן סדר הדין האזרחי 738 (מהדורה שביעית, שלמה לוין עורך, 1995). ואולם מבקש הביטול אינו נדרש להוכיח באותו שלב כי עומדת לו הגנה איתנה ודי בכך שיוכיח קיומה של הגנה לכאורית (ראו: עניין אפל, שם; אורי גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי 373 (מהדורה עשירית, תשס"ט)).

המבקשת טוענת כי נוכח פנייתה למשיב לקבלת המסמכים הנדרשים לצורך הגשת בקשת הרשות להתגונן לא הגישה את הבקשה במועד. הגם שהתנהגות המבקשת אינה נקייה מפגמים, שכן היה עליה לפנות לבית המשפט בבקשה לקבלת ארכה להגשת הבקשה, הרי שלא ניתן לומר שהתנהגותה גובלת בזלזול בבית המשפט ומדובר במחדל הניתן לתיקון על ידי פסיקת הוצאות.

שנית, וזו הנקודה המרכזית, טענת המבקשת כי המשיב לא המציא לה את המסמכים הנדרשים על מנת שתוכל לבסס את טענת הגנתה, די בה כשלעצמה כדי שתינתן למבקשת רשות להתגונן (ראו: רע"א 3545/90 בנק המזרחי נ' אפ.אר למימון והשקעות בע"מ (לא פורסם); ע"א 688/89 הילולים (אריזה ושיווק) בע"מ נ' בנק המזרחי המאוחד בע"מ, פ"ד מה (3) 188).

בנסיבות אלה, אני סבורה כי יש מקום להורות על ביטול פסק הדין שניתן נגד המבקשת ועל קבלת בקשת הרשות להתגונן, תוך חיוב המבקשת בהוצאות, בשל מחדלה באי הגשת כתב הגנה במועד, בסכום של 1,500 ₪, וזאת ללא קשר לתוצאות ההליך העיקרי.

המבקשת תפקיד את ההוצאות בקופת בית המשפט בתוך 30 יום. לא יופקד סכום ההוצאות, תידחה הבקשה לביטול פסק דין ויבוטל עיכוב ההליכים בתיק ההוצאה לפועל.

לאחר שישולמו ההוצאות יבוטל פסק הדין תינתן למבקשת רשות להתגונן.

ניתנה היום, י"ג סיון תשע"ג, 22 22 מאי 2013, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ