אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק מזרחי טפחות בע"מ נ' קרבינקה ואח'

בנק מזרחי טפחות בע"מ נ' קרבינקה ואח'

תאריך פרסום : 02/05/2011 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום חיפה
36671-12-09
02/05/2011
בפני השופט:
ניר זיתוני

- נגד -
התובע:
בנק מזרחי טפחות בע"מ
הנתבע:
1. אלכסנדר קרבינקה
2. ויקטוריה קונונוב

החלטה

בענין : בקשת רשות להתגונן

1. בהתאם לאמור בהחלטתי מיום 17.3.11 , אליה חזרתי והפניתי בהחלטתי מיום 20.3.11 , ניתנת ההחלטה בבקשות הרשות להתגונן שהגישו הנתבעים על בסיס החומר הקיים בתיק .

יוער כי טרם מתן החלטתי זו וידאתי כי החלטותיי הנ"ל נשלחו לב"כ הצדדים ואישורי

המסירה נסרקו לתיק.

2. ביום 20.1.00 חתמו איגור וטטיאנה שטרן ( להלן "הלווים") על הסכם הלוואה לפיו לוו

מהתובע 300,000 ₪ לצורך רכישת דירה ברח' הגיבורים 30 בחיפה ( להלן "הדירה") . החזר

ההלוואה הובטח במשכנתא על הדירה ובחתימתם של שני ערבים , שהם הנתבעים בתיק זה. הערבים חתמו על מסמכי ההלוואה והערבות ביום 23.1.00. ביום 24.11.02 נמכרה הדירה בהליכי כינוס . ביום 23.5.04 הוגשה תביעת יתרת נגד הלווים . ביום 16.9.09 ניתנה על ידי , בתפקידי הקודם כרשם הוצל"פ , פסיקתא הקובעת כי מוצו ההליכים כנגד הלווים .

3. הנתבע 1 ( להלן "הנתבע") עלה לישראל ביום 11.3.99 . הנתבעת 2 ( להלן "הנתבעת") עלתה

לישראל בחודש יולי 1998.

4. הנתבע טוען כי חתם על הערבות כטובה לחבר בשם מיכאל, מתווך במקצועו, שאמר לו כי

מדובר בחתימה פורמלית בלבד. לדברי הנתבע הפקידה הצביעה על המקומות בהן עליו

לחתום והוא חתם מבלי להבין על מה הוא חותם ומבלי שהדבר הוסבר לו ע"י פקידת הבנק.

הנתבע טוען כי אינו מכיר את הלווים. הנתבע טוען כי לא קיבל העתק ממסמכי ההלוואה והערבות עליהם חתם. הנתבע טוען כי מעולם לא קיבל כל הודעה כי הלווים מפגרים בתשלומי ההלוואה או כי הדירה צפויה להימכר.

5.הנתבעת טוענת כי חתמה על מסמכי הערבות לבקשת חבר משפחה שביקש לעזור ללווים לרכוש דירת מגורים. הנתבעת טוענת כי לא קיבלה כל מידע לגבי הלווים או ההלוואות או לגבי משמעות המסמכים עליהם היא חותמת. גם הנתבעת טוענת כי לא קיבלה את הסכם הערבות וראתה אותו לראשונה מצורף לכתב התביעה. הנתבעת מודה כי ביום 10/8/04 קיבלה מכתב של התובע מיום 21/7/04 ממנו למדה שהוגשה תביעה כנגד הלווים ושיש לה אפשרות להצטרף להליך. הנתבעת מסבירה כי לא עשתה כן כיוון שהניחה כי התביעה אינה נגדה וכן בשל עלויות הייצוג המשפטי. הנתבעת מדגישה כי לא קיבלה קודם לכן או לאחר מכן כל הודעה נוספת מהבנק התובע לגבי ההליכים כנגד הלווים. הנתבעת מפרטת את המסמכים שקיבלה בעקבות פניית באת כוחה וטוענת כי להשלמת טיעוניה נחוצים לה תיקי ההלוואות, לוח הסילוקין של ההלוואה, ההוראות הרלבנטיות של המפקח על הבנקים ופרטי נציג הבנק אשר בפניו נחתם הסכם ההלוואה.

6.במסגרת תגובה לבקשת הרשות להתגונן של הנתבע , הסבירה ב"כ התובע מדוע היא סבורה כי יש לדחות את הבקשה. נטען כי הנתבע ידע על מה הוא חותם ולא ישמע בטענה שלא קרא את המסמך לאור ההלכה הפסוקה לפיה כל אדם החותם על מסמך מוחזק כמי שיודע את תוכנו. עוד נטען כי על פי נהלי הבנק כל עובדיו מתודרכים להסביר ללווים ולערבים את מהות חתימותיהם בקשר למתן הלוואות. בנוסף נטען כי ככל שהנתבע נזקק לתרגום הוא יכול היה לבקש ולקבל תרגום של המסמכים. נטען כי התובע שלח מכתבים במהלך השנים לכתובות הערבים. עוד נטען כי לא פורטה כנדרש הטענה לפיה אי הידיעה בדבר ההליכים כנגד הלווים מצדיקה פטור מוחלט או חלקי מהחבות על פי כתב הערבות . בנוסף הודגש כי אין כל הכחשה בנוגע לחתימה על הסכם ההלוואה כערבים ולגובה החוב עצמו.

7.בנוגע לנתבע מצאתי לנכון ליתן לנתבע רשות להתגונן ללא כל הסתייגות . ב"כ הנתבע הפנה לפסיקה רלבנטית לפיה ניתנה לערבים רשות להתגונן בנסיבות דומות בהתבסס על פסיקה מחייבת של בית משפט העליון (ת.א. 40255/06, סעיף 27 לבקשת הרשות להתגונן). סמיכות הזמנים בין מועד עלייתו לארץ של הנתבע לבין מועד החתימה על הערבות, יחד עם הטענה שלא הוכחשה בדבר נסיבות החתימה על הערבות והעדר כל קשר בין הנתבע לבין הלווים, מקימות לנתבע טענת הגנה אפשרית לפיה לא ידע על מה הוא חותם. ההלכה לפיה אדם יודע על מה הוא חותם אינה חלה כאשר מדובר באדם שאינו מבין את השפה בה כתוב המסמך. על פי הפסיקה אין די בכך שהערב לא ביקש שיסבירו לו את תוכן המסמך בשפה המובנת לו ועל פקידי הבנק לתת הסבר שכזה מיוזמתם. ב"כ התובע מודה כי חלה על פקידי הבנק חובה שכזאת בהתאם לנוהלי הבנק עצמו. הטענה לפיה פקידת הבנק במקרה שלפנינו קיימה את הוראות הנוהל, טעונה בירור בהליך משפטי מלא. לא נתסרה בשלב זה גם הטענה לפיה הנתבע לא קיבל בפועל כל מכתב המודיע לו על ההליכים שננקטו כנגד הלווים במועד שאיפשר לנתבע להצטרף להליך ולהקטין את הנזק .

8.בכל הנוגע לנתבעת, התמונה שונה . הנתבעת מודה למעשה כי ידעה על מהות המסמך עליו היא חותמת. הנתבעת מספרת כי היה לה ברור שאלמלא תחתום על ערבות, לא יוכלו הלווים לקבל את ההלוואה לצורך רכישת הדירה. יחד עם זאת לא נסתרה טענת הנתבעת לפיה לא קיבלה מהתובע את ההסברים הנדרשים לצורך קבלת החלטה מושכלת האם לחתום על הערבות אם לאו. כמו-כן לא נסתרה טענת הנתבעת לפיה לא קיבלה העתק ממסמכי הערבות לאחר חתימתם.

9.הודעת הנתבעת לפיה קיבלה מכתב בדבר הגשת תביעה כנגד הלווים ביום 10/8/04 אינה סותמת את הגולל על הטענה לפיה התובע לא קיים את חובתו לפי סעיף 26 (א) לחוק הערבות להודיע לערבים תוך 90 יום מהיום בו החלו הלווים לפגר בהחזרי ההלוואה. לפי המסמכים המוזכרים בסעיף 12 לתצהירה של הנתבעת ולפי תוכן הרקע העובדתי לתגובת התובע מיום 28.3.10 , הלווים החלו לפגר בהחזרי ההלוואה לכל המאוחר בסוף שנת 2001 , שכן ביום 3.2.02 כבר מונה כונס נכסים למכירת הדירה .

10.אין ממש בטענת הנתבעת לפיה היה על התובע להמציא לה בשלב הזה מסמכים נוספים שטרם הומצאו. המסמכים שצורפו לכתב התביעה בצירוף המסמכים שמוזכרים בסעיף 12 לתצהירה של הנתבעת , מהווים גילוי מסמכים מעבר למינימום הנדרש על פי הפסיקה בשלב הדיון בבקשת הרשות להתגונן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ