אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק מזרחי-טפחות בע"מ ואח' נ' הרן ואח'

בנק מזרחי-טפחות בע"מ ואח' נ' הרן ואח'

תאריך פרסום : 09/04/2012 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
2150-08
04/04/2012
בפני השופט:
אסתר נחליאלי חיאט

- נגד -
התובע:
אורלי הרן
הנתבע:
בנק מזרחי-טפחות בע"מ

החלטה

ושוב מונחת לפני בקשה לגילוי מסמכים ומענה לשאלון בעניינים נשוא התיק לאחר שבקשות לסעדים כאלה כבר נדונו על ידי והוכרעו.

והפעם עותרת המבקשת להמציא לה תצהיר גילוי מסמכים כללי, תצהיר לגילוי מסמכים ספציפיים בהתאם לדרישתה בעבר, וכן להשיב לשאלון.

לציין כי כבר נדרשתי לבקשות לגילוי מסמכים שהגישה המבקשת ונראה כי ככל שמתקדם הזמן כך מרחיבה המבקשת את דרישותיה; כבר דחיתי את דרישתה לגילוי מסמכים בשל השלב בו הוגשה, אולם עתה מדובר בתביעה שכנגד וכבוד השופטת הד"ר פלפל, השומעת את התובענה, הורתה לקיים את הליכים המקדמיים בתובענה שכנגד הגם שהליכי ההוכחות כבר החלו; משכך נדרשתי לבקשה.

כותרת הבקשה שהוגשה היא לגילוי ספציפי של מסמכים, אלא שלא רק שכותרתה אינה משקפת את תוכנה, שכן אין היא ספציפית כל ועיקר, ומצאתי כי חלק מהדרישות מרחיקות לכת והבקשה רחבה וכוללת כל מסמך וכל פריט ולמעשה כל דבר 'שאולי' נמצא בידי הבנק (ואולי כלל אינו בנמצא ומעולם לא היה בנמצא), ולא רק זאת אלא שהבנק הציע למבקשת מסמכים רבים מאלה שלגילוים עתרה, אך המבקשת כלל לא פנתה לעיין ולבדוק את טיב המסמכים הללו; התרשמתי כי המבקשת עותרת לשטוח לפניה ה כ ל והיא כבר תמצא מה רלוונטי לענייניה, ומקובלים עלי דברי המשיב כי "הקרבה בין במילה ספציפי ובין המציאות בפועל רחוקה כרחוק מזרח ממערב".

פתח הדברים בכתב התביעה שכנגד מצביע למעשה על רצונה של המבקשת "להורות לבנק ליתן לגב' אורלי הרן כל מידע וכל מסמך בקשר לחשבון שמספרו ... ולחשבון שמספרו... " (סעיף ב' לכתב התביעה).

המבקשת טוענת בתביעתה וגם בהגנתה כי הבנק גרם לאבדן "כל הונה" שהתנהל כל כולו "באמצעות הבנק ובידי פקידיו כאשר לתובעת שכנגד לא היתה כל נגיעה לניהול החשבון והוא נוהל מיומו הראשון על ידי יועצי השקעות וחדר המסחר בבנק ומיופה כוח שאינו מנהל השקעות מקצועי או מיומן" (סעיף 1 לכתב התביעה שכנגד), ולטעמה היה על הבנק להביא "לסגירת הפעילות כבר בתחילת הדרך ולא היה ממתין 3 שנים למחיקת כל הונה של בעלת החשבון ולצבירת חוב נוסף של כ-20,000,000 ₪!" סעיף 3 לכתב התביעה שכנגד).

נקודת המוצא של כתב התביעה שכנגד היא שלמבקשת לא היה קשר כלשהו לניהול החשבונות (וגם אם בנה של המבקשת ניהל את החשבונות ואף גרם להפסדים כספיים הרי לה עצמה לא היה כל יד בכך) ומי שגרם לטענתה לחובות הכבדים שנוצרו בחשבונות אלה הוא הבנק, ומשזו נקודת המוצא מבקשת עתה המבקשת לאסוף כל מידע, בין שהוא רלוונטי ובין שלא, ובלבד שתוכל לגבש לעצמה את תביעתה ואת הגנתה (הגם שכתבי הטענות מטעמה כבר הוגשו, ואף החל שלב ההוכחות).

משנדרשתי לעיין בבקשה, בתגובות השונות, בהתייחסות הצדדים לטענות של הצד האחר, בשאלונים ובמסמכים הספציפיים שעל גילוים נתבקשתי להורות, וכן בכתבי הטענות אני רואה להתייחס לאלה, להלן:

1. תחילה לענין תצהיר גילוי מסמכים כללי, מאחר שמעיון בתיק לא מצאתי עדות לכך כי ניתן תצהיר גילוי מסמכים כללי מטעם המשיב, אני מורה למשיב להגיש תצהיר גילוי מסמכים כללי, ערוך בהתאם לתקנות, תוך 30 ימים.

2.ועתה לבקשה לגילוי ספציפי.

בפתח הדברים, אני רואה לציין כי לא בכדי ראתה המבקשת, לאחר הגשת הבקשה דנא, לצמצם את דרישתה לגילוי מסמכים ספציפי שכן הדרישה, בנוגע לחלק ניכר מהמסמכים, היא דרישה כללית וגורפת וממילא אינה בבחינת "גילוי ספציפי". זאת ועוד, מענה לחלק מהדרישה ניתן במסגרת תצהיר גילוי המסמכים הספציפי מטעם המשיב וכפי שכבר ציינתי לא ניתן להתעלם מהרושם המתקבל לפיו המבקשת לא טרחה לעיין בתצהיר הגילוי האמור בטרם הגשת הבקשה דנא ומשכך ראתה "לוותר" על חלק מהמסמכים שהתבקשו על ידה רק בשלבים מאוחרים במסגרת "תשובה מטעמה לתגובה הספציפית מטעם המשיב לתגובה לבקשה מספר 32" - כך ויתרה המבקשת על מסמכים שפורטו ברשימת גילוי המסמכים מטעם המשיב (בין היתר בסעיפים 2.6- 2.8).

באשר ליתר המסמכים שגילויים התבקש במסגרת הבקשה דנא, אתייחס אליהם אחד לאחד וזאת לאחר שעיינתי בטענות הצדדים ביחס למסמכים האמורים.

רק אציין כי זמן ארוך נדרשתי לעיון בדרישות, בתגובות ובתשובות והדבר הכביד עד מאוד.

3.ראיתי ליתן צו גילוי מסמכים ספציפי ביחס למסמכים הבאים וזאת מהנימוקים שיפורטו להלן:

סעיף 5- 6 לדרישה - מתגובת המשיב עולה כי אין הוא מתנגד לגילוי המסמכים המפורטים בסעיפים אלה ומשכך, אני מורה על גילויים.

סעיף 12 לדרישה - בסעיף זה מבקשת המבקשת להמציא את "כל מסמכי השעבוד ו/או קיזוז של כל הנכסים וכל הזכויות... החל ממועד פתיחתם ועד למועד זה...". המשיב טוען שכל המסמכים הללו כבר גולו במסגרת גילוי המסמכים בתביעה העיקרית. מאחר שאין המבקשת מציינת מהם המסמכים אליהם היא מכוונת, מעבר לאלה שכבר גולו, עתרה כי המשיב יגיש תצהיר כי אין בידיו מסמכים נוספים כמבוקש בסעיף זה.

לא ראיתי לחייב את המשיב להגיש תצהיר בענין זה, אך מאחר שאין המשיב מתנגד לגילוי המסמכים המפורטים בסעיף זה, הרי ככל שמצויים בידיו מסמכים נוספים שלא גולו בהתייחס לסעיף 12 לדרישה, אני מורה למשיב לגלות אותם למבקשת.

סעיף 14 לדרישה - המשיב נדרש לגלות את דוחות האובליגו ממועד פתיחת החשבון ועד ליום הגשת הבקשה. בתצהיר גילוי המסמכים (סעיף 2.12) הצהיר המשיב כי בידיו דוחות מתאריך 1.06 ועד לתאריך 10.8. מאחר שלטענת המבקשת בוצעו בחשבון פעולות גם לאחר המועד הנזכר ואלה לא גולו ומאחר שהמשיב לא התייחס לדרישה זו ומאחר שנראה כי יש במסמכים הללו כדי לקדם את המחלוקת בין הצדדים, אני מורה למשיב לגלות את דוחות האובליגו החל ממועד 10.08 ועד להגשת התביעה שכנגד, ככל שאלה מצויים בידיו.

סעיף 15 לדרישה - הדרישה היא לגילוי "דוח החזקה בניירות ערך, לרבות דו"חות מלאי" - המשיב הודיע במסגרת תגובתו כי שחזור הדו"ח המבוקש מתבצע בימים אלה וכי לאחר שחזורו (בכפוף לתשלום מתאים) יגולה הדו"ח ומשכך מתייתר מתן צו בעניין. המסמכים יומצאו בהתאם לעלויות המקובלות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ