אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק לאומי סניף 698 נ' סולטאן

בנק לאומי סניף 698 נ' סולטאן

תאריך פרסום : 21/11/2013 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום תל אביב - יפו
1616-05-12
14/11/2013
בפני השופט:
אהוד שוורץ

- נגד -
התובע:
בנק לאומי לישראל בע"מ סניף מרכז עסקים ספיר(698)
הנתבע:
אחמד סולטאן

החלטה

זו בקשת רשות להגן שהוגשה כנגד תביעה כספית ע"ס 167,641.20, שהגיש המשיב בסדר דין מקוצר בגין יתרת חוב ועל פי ספריו.

לטענת המשיב (להלן: "הבנק") המבקש חתם על הסכם תנאים כלליים לניהול חשבון בסניף טירה.

הח-ן הועבר בדרך של "סיגמנטציה", היינו העברה מיכונית מסניף טירה אל המשיב "AS IS" והמשיך להתנהל אצל המשיב, אולם מטעמים טכניים מס' הח-ן הוחלף. נטען כי למבקש נותרה יתרת חוב ע"ס 26,035.24 ₪ באשראי השוטף, סך 122,025.01 בגין יתרת הלוואות, וכן סך 19,253.33 ₪ בגין יתרת אשראי פיגור. בהתאם להסכם שנחתם, רשאי הבנק לדרוש, בכל עת, סילוק החוב בצירוף ריביות, פניות הבנק למבקש בדרישה לתשלום החוב לא נענו.

לטענת המבקש, ניהל ח-ן פרטי אצל המשיב, ולאחר מכן פתח ח-ן עסקי לחברה שניהל, שעסקה בחלוקת מזון. המבקש טוען כי אין קשר בין שני החשבונות האמורים, וכי פעל במסגרתם על פי תנאי ההסכם. בנוסף, טוען המבקש כי הבנק ביצע העברות מח-ן לח-ן וללא ידיעתו או הסכמתו ואף ללא אישור החברה. לטענתו, פעילותו של הבנק בחשבונות נעשתה ברשלנות, ותוך מעילה באמון שנתן בו המבקש. כמו כן, נטען לחוסר פירוט בכתב התביעה באשר למסגרות האשראי, למטרה שלשמה נלקחו ההלוואות, ולסיבה שבגינה היה צורך ליתן הלוואות לחשבון העסקי דרך החשבון הפרטי.

המבקש טוען כי קיבל הלוואה, בחשבון הפרטי, ע"ס 200,000 ₪ לשם רכישת רכב, ולצורך כך שועבד הרכב, כאשר שוויו עולה על יתרת החוב. נטען כי לא ברור כיצד חשבון החברה הגיע ליתרת חוב בשיעור זה, מי ביצע את המשיכות וכנגד אלו בטחונות. נטען כי החשבון הפרטי התנהל מס' שנים, וללא חריגה. נטען כי לא ברור למבקש מדוע נדרש לסלק את החוב הפרטי באופן מיידי, וכאשר אין קשר בין שני החשבונות. המבקש טוען כי הבנק לא שלח כל דרישה לסילוק החוב ובשל כך נגרם לו נזק רב. נטען לזיוף חתימתו על כתב הערבות, ואף לכך שהבנק לא פירט את סכום מימוש הרכב ומועד קבלתו. המבקש טוען כי אין פירוט באשר לזהות צדדי ג', שמהם נגבו הכספים שהיו בחשבון ובאשר למועדי הגבייה. בנוסף, טוען המבקש למחסור במסמכים.

התובע משיב בסיכומיו, כי מדובר בטענות כלליות, סתמיות, שאינן מפורטות. המבקש אישר בחקירתו כי עיין בחומר שנשלח לב"כ, ולא פרט אלו נזקים נגרמו לו ואף לא כימת אותם, כן הטענות לעניין צדדי ג' ובעניין הכספים שהגיעו ממס הכנסה אינן מפורטות. הטענה בנוגע לכתב הערבות אינה רלוונטית, ואינה קשורה לחשבון כאן, וככל הנראה המבקש מערבב את התביעה כאן, עם הליכים אחרים. המשיב הפנה למספר פסקי דין שניתנו כנגד המבקש, בהם המבקש טען טענות דומות שבסופו של יום נדחו.

הלכה ידועה היא, כי בבוא בית המשפט להחליט בבקשה למתן רשות להתגונן, הוא אינו בודק את אמיתותן של העובדות הנטענות בתצהיר, אלא יוצא מההנחה, שהאמור בתצהיר אמת. כך ייטה להיעתר לבקשה בכל מקרה בו מגלה התצהיר הגנה אפשרית בפני התביעה, גם אם מדובר בהגנה דחוקה. מטרתו של הליך סדר הדין המקוצר היא למנוע דיון בתובענה אם יתברר כי אין לנתבע סיכוי להצליח בהגנתו והיא בבחינת "הגנת בדים" מקום בו ישנה הגנה אפשרית אף אם היא קלושה, יאפשר בית המשפט לנתבע להציגה (ראה: ע"א 3374/05 אליהו אוזן נ' בנק איגוד לישראל בע"מ (פורסם בנבו)).

לאחר עיון בחומר שבתיק והדיון אני מחליט לדחות את הבקשה.

עיקר טענות המבקש בתצהירו, כי הבנק ביצע העברות מחשבון לחשבון ללא הסכמתו וללא אישורו. למעשה, עסקינן בחשבון אחד כאשר גם המשיב ציין זאת בכתב התביעה, והבהיר לעניין זה, כי מספר החשבון השתנה. המבקש מציין בתצהירו מס' חשבון נוסף, 698100/88, של החברה שניהל (סעיף 3 לתצהיר), אולם חשבון זה אינו נשוא התביעה.

מעיון בתצהיר עולה כי מדובר בטענות כלליות, סתמיות ונעדרות פירוט מספק. קיימת אי בהירות בקשר לטענות לגבי החשבון העסקי, והתנהלות המבקש בכלל בחשבונות שניהל בבנק, ואני מקבל את עמדת המשיב לעניין ערבוב טענותיו ביחס לחשבונות המבקש אצל המשיב, ונוכח טענתו, שאינה רלוונטית לענייננו, בנוגע לערבות שנחתמה. כך למשל, גם הטענה כי לא ביקש העברה ע"ס 50,000 ₪, ואינו יודע מי ביקש אותה( ס' 6 לתצהיר), טענה שנסתרה בדיון, עת אישר המבקש כי הסכום הועבר מהחשבון הפרטי לח-ן העסקי.

המבקש אישר כי קיים פיגור בתשלומי הלוואה, אך ציין כי אינו מבין מדוע יש צורך במימוש הרכב בנסיבות אלו של פיגור בהלוואה. אני סבור כי מדובר בטענה סתמית, מאחר והמבקש ידע כי הרכב משועבד לטובת ההלוואה, מה גם שציין שהרכב נשרף, ושהכסף הועבר לבנק, ומבלי שציין את מועדה ההעברה וגובה הסכום שהועבר.

כן לא ראיתי פירוט מספק בקשר לאותם שיקים של צדדי ג' שנפרעו, או שהבנק הגיע עמם להסדר וששולמו בהפחתה, וכן חוסר פירוט, והעדר כימות לעניין הנזקים שנטען שנגרמו למבקש ע"י הבנק.

בנוסף, הטענה לפיה לא התקבלו מסמכים נדחית, מאחר ועולה מהתצהיר ומחקירתו של המבקש, בה אישר כי עיין בדפי החשבון (עמ' 1 לפרוטוקול), שהועברו לב"כ לאחר דרישה, ועדיין לא הוגשה כל בקשה להשלמה וכיוצ"ב.

נוכח השלב הדיוני, וכאשר לא ראיתי שבפני הגנה לכאורית מספקת, ושמדובר בהגנה שהיא בבחינת הגנת בדים, ושאינה מצדיקה את מתן הרשות, אני מחליט לדחות את הבקשה.

כפי שציין המשיב בסיכומיו אכן רשאי לפעול למימוש בטוחה, ובמקביל להגיש תביעה כספית, ככל שהיתה קבלת כספים בגין מימוש הבטוחה ולאחר הגשת התביעה, יש להפחית סכומם מן התביעה, וככל שלא הופחתו/יופחתו בחשבון אחר.

התובע/המשיב זכאי לפסק-דין לפי התביעה, בצירוף האגרה ששולמה, צמוד ונושא ריבית כחוק מיום התשלום, שכ"ט בגין התביעה, לפי התעריף המינימאלי המומלץ של לשכת עוה"ד, וכן שכ"ט בגין הדיון בבקשה בסך 2,500 ₪, צמוד ונושא ריבית כחוק מהיום עד לתשלום בפועל.

ניתן להגיש פסיקתא לחתימה.

המזכירות תשלח ההחלטה לב"כ הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ