אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק לאומי סניף אינשטיין נ' רדיו פז בע"מ ואח'

בנק לאומי סניף אינשטיין נ' רדיו פז בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 02/01/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
20336-06
02/01/2011
בפני השופט:
צבי כספי

- נגד -
התובע:
בנק לאומי לישראל בע"מ
הנתבע:
1. רדיו פז בע"מ
2. פלח הרצל
3. פלח (זערור) חיה

פסק-דין

פסק דין

הנתבעת מס' 1 היא חברה שהנתבע מס' 2 הוא בעליה; הנתבעת מס' 3 היא אשתו של הנתבע מס' 2 [ להלן:"החברה", "הרצל" ו "חיה" בהתאמה; סעיפים 4, 5 לתצהירה של חיה ].

עניינה של התביעה שהוגשה בגין חוב החברה לבנק התובע וערבותם של הרצל וחיה הובהר בהחלטתי מיום 12.3.07 במסגרתה ניתנה לנתבעים כולם רשות להתגונן בטענה, שהיא בעיקרה טענת קיזוז נזקי החברה בגין מעשי הבנק, בכך שהבנק התנה את מתן האשראים לחברה בפתיחת תכניות חסכון [ להלן: "התכניות" ] או המשך תכניות קיימות עם הגיען לפירעון ובכך גרם נזקים לחברה בהפרשי הריבית שבין הריביות שצברו התכניות ובין הריבית, הרגילה או החריגה, שבה חויב חשבון החברה בהתאם למצבו, עבור האשראי שצרכה החברה באותה עת ונזק זה עולה על שיעור יתרת החוב בחשבון החברה הנתבעת במסגרת התובענה כאן.

אין חולק על כך שהתניית מתן האשראי כאמור לעיל, ככל שנעשתה, נוגדת את הוראות סעיף 7(א) לחוק הבנקאות (שירות ללקוח), תשמ"א – 1981 [ להלן תקרא הטענה הנ"ל כ"טענת ההתניה" ].

לחיה טענה נוספת, הנוגעת לערבותה,שבגינה ניתנה לה רשות להתגונן בהסכמת הבנק התובע [ להלן: "הבנק" ] והיא בעיקרה טענה לפגם ביצירת הערבות מכך שהוטעתה או טעתה בקשר למהותה של הערבות, כפי שיובהר בהמשך הדברים.

לתמיכה בטענת ההתניה ולכימות הנזקים הנובעים מההתניה, המציאו הנתבעים חוות דעת של המומחית לנושאים אלה, הגב' חן ביטון [ להלן: "ביטון" ו "חוות הדעת" בהתאמה ].

הרצל מפרט בסעיפים 7א., 9 ו 10 לתצהירו 17 תכניות חסכון שנפתחו על ידיו, מולן הוא מציג את מצב האשראי והחריגה ממסגרות האשראי בעת פתיחת התוכניות; זו גם המגמה העולה מפרק 5 בחוות דעתה של ביטון.

מגמתם של הרצל וביטון היא להצביע על קשר בין רכישת התוכניות או אילו מהן [ לרבות, מחזור של תכניות שנפרעו ורכישת תוכניות "המשך" ] ובין האשראי שקבלה החברה או הגדלת האשראי שאושרה לה; קשר זה הוא ה"קורלציה" הנדרשת להוכחת קיומה של התניית שירות בשירות.

הדברים סוכמו בפסק הדין ע"א 6234/00 ש.א.פ. בע"מ נ. בנק לאומי לישראל בע"מ פד"י נז6 עמ' 769 [ להלן: "פסק שאפ" ] בעקבות פסק הדין היסודי שניתן בנושאים אלה, ע"א 6505/97 בוני התיכון בע"מ נ. בנק הפועלים בע"מ, פד"י נג1 עמ' 577 [ להלן: "פסק בוני התיכון" ].

לטעמי, ואין בכך ביקורת, בכל הכבוד, האמור ב"פסק שאפ", המביא פרוט מלא של הפסיקה שלאחר "פסק בוני התיכון", יש בו משום צמצום מה של מרחב אפשרות ההוכחה של לקוח הבנק הטוען להתניה ממרחב הטיעון שניתן לו, לכאורה, ב"פסק בוני התיכון", אולם גם אם כך, הרי שהאמור ב"פסק שאפ" שהוא המאוחר והמקיף מבין השניים, הוא הקובע.

אם לסכם בקצרה את הדברים שנקבעו ב"פסק שאפ" הרי שאין די בדברי לקוח הבנק, במקרה זה החברה מפיו של הרצל, על התניית השירות, קרי האשראי, בשירות הנוסף, קרי פתיחת התכניות, ויש להראות, מהותית, קשר סיבתי אובייקטיבי בין שני סוגי השירות הנ"ל.

קשר סיבתי כזה, צריך שיהיה נסמך על ראיה חיצונית, והיא המתאם, קרי הקורלציה, שבין התכניות מבחינת זמן פתיחתן או רכישתן, ובין מועד קבלת או הגדלת האשראי מחד, ובנוסף, יש צורך במתאם לא רק באשר למועדים אלא גם באשר לסכומים, היינו שסכום גובה האשראי יהיה זהה או דומה לסכום התכניות.

אומר כי, בכל הכבוד, ספק בעיני אם מהראוי היה להוסיף תנאי כזה לבחינת המתאם.

ספק בעיני אם במציאות ניתן למצוא התאמה כזו בדרך כלל, שכן אם כך היו הדברים, לא הייתה ללקוח כל טובת הנאה בהגדלת האשראי שכן את כל כספי האשראי הנוסף או רובו היה נאלץ להשקיע בתכנית שנפתחה עם קבלת האשראי.

גם לא בטוח שמבחינת אינטרס סניף הבנק למכור תכניות ללקוחותיו, יש הכרח למנהל הסניף, המבקש להראות לממונים עליו פרודוקציה של מכירת תכניות, לגרום לכך שסכומי התכניות הנמכרות יתאמו את מלוא האשראי שניתן על ידיו או יתקרבו אליו.

מכל מקום, תנאי סמיכות הסכומים נקבע כאמור בפסיקה עוקבת של בית המשפט העליון, שתחילתה ב"פסק בוני התיכון" וסיכומה ב"פסק שאפ" כאמור לעיל ואיני רואה עצמי חופשי ללכת בדרכים עוקפות [ וראה לעניין זה האמור ב"פסק בוני התיכון" בפסקה 19 לפסק הדין, דברים הדומים, ולו בעקרון, לגישתי שלעיל, וראה ההבדל ביניהם לבין האמור ב"פסק שאפ" בעמ' 769 אותיות ה' – ז' ואילך בעמוד 670, שם ניתן, בין היתר, דגש חזק לחשש מהגררות אחר תחושת הלקוח שבדיעבד, עניין שהוזכר גם ב"פסק בוני התיכון" אך בהדגש פחות ניכר ].

בסופו של דבר, כך נקבע, יש צורך להראות קורלציה בין סוגי השירות גם כאשר הטענה אינה על כך שהופעל לחץ נקודתי על הלקוח בכל עת בה ביקש הגדלת או קבלת אשראי אלא שטענתו היא לקיומה של אווירת לחץ ודרישה כאמור שגרמו לו לרכוש את התכניות, או לקבל שירות שאינו זקוק לו, בתמורה לקבלת או הגדלת האשראי.

בחינת הדברים במקרה זה יוצרת קושי ניכר לעמדותיהם של הנתבעים.

ביטון מאשרת כי בחוות הדעת כלולות שתי מסגרות של תכניות; האחת, אשר באה לידי ביטוי בסעיף 5.5 לחוות הדעת, מכילה תכניות אשר נרכשו תוך קורלציה, ישירה לטענתה, עם קבלת או הגדלת אשראי [ להלן: "התכניות המתאמיות" ]; השנייה, שמצאה את מקומה בסעיף 5.6 לחוות הדעת, קבוצת תכניות שלא ניתן לייחס את רכישתן למתן אשראי מסוים, אלא ל"אווירת הלחץ" או "אווירת דרישה" כללית לפתיחת תכניות [ עדות ביטון בעמ' 60 לפרוטוקול שורות 12 – 27 ועמ' 61 שורות 1 עד 8; עמ' 62 שורות 4 עד 11; עמ' 69 שורות 8 עד 19; להלן:"תכניות האווירה" ].

מצב דברים זה יוצר בעייתיות עובדתית לנתבעים לעניין תכניות האווירה, וכפי שיראה להלן, גם לעניין התכניות המתאמיות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ