אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק לאומי נ' עלי שרותי ציוד מכני בע"מ

בנק לאומי נ' עלי שרותי ציוד מכני בע"מ

תאריך פרסום : 31/08/2011 | גרסת הדפסה
ת"ט
בית משפט השלום חדרה
21159-04-11
07/08/2011
בפני השופט:
קרן מרגולין-פלדמן

- נגד -
התובע:
עלי שרותי ציוד מכני בע"מ
הנתבע:
בנק לאומי

החלטה

בתיק שבפניי העלתה המבקשת שתיי טענות הגנה עיקריות, כנגד תביעת המשיב לביצוע שטרות אשר נמשכו על ידה.

טענה ראשונה הינה כי השטרות נמשכו על ידה כתשלום עתידי עבור סחורה שהוזמנה על ידה מחברת "נאג'י הובלות ומסחר בע"מ" (להלן: נאג'י), ואשר לא סופקה הלכה למעשה;

טענה שנייה הינה כי עסקת הניכיון בבנק נעשתה למעשה בחוסר תום לב, הן של נאג'י, אשר ידעה כי הסחורה לא סופקה על ידה וכי השטרות בוטלו, והן של המשיב, אשר היה ער למצבה הכלכלי הקשה של חברת נאג'י ובהתאמה יכול היה לדעת כי נאג'י אינה עומדה בהתחייבויותיה העסקיות.

במהלך החקירה שהתקיימה בפניי התברר כי המבקשת הסתירה נתונים מהותיים, כך בין היתר התברר כי בעלי המניות במבקשת ובנאג'י הם אחים, כי המזכירה בנאג'י, אשר לכאורה קיבלה את ההזמנה לאספקת הסחורה, היא איננה אלא מבעלי המניות בנאג'י וגיסתם של האחים, ואשר העידה כי בין החברות התקיימו יחסי מסחר אשר הכילו חיובים וזיכויים הדדיים רבים, כך שלמעשה אין היא יכולה לומר בוודאות כיצד בוצעה ההזמנה נשוא ההמחאות המבוצעות בתיק, וכי הזמנת הסחורה הרלוונטית לעסקה הנטענת אומנם בוצעה למולה,מה הוזמן וכיצד, שכן זו אינה זכורה לה באופן ספציפי. עוד התברר כי לשיטת המבקשת הסחורה שהוזמנה אינה אלא סחורה לביצוע עבודות בביתו הפרטי של בעל המניות במבקשת ואין מדובר בהזמנת סחורה במסגרת יחסי העבודה המסחריים שבין החברות.

המשיב טען כי בהתבסס על הנתונים שעלו מן החקירה יש לדחות את הבקשה, וזאת נוכח העובדה שההמחאות ניתנו למעשה במתנה מהמבקשת לבעל מניותיה, על מנת שיוכל לבנות את ביתו, וממילא לא הייתה אמורה להתקבל כל תמורה בידיה של המבקשת תמורת ההמחאות. לשיטתה, כל טענתה בדבר כשלון תמורה, דינה להידחות.

בנוסף ביקש המשיב להפנות תשומת הלב לכך שבין התצהירים לעדויות סתירות מרובות, שהגירסה המקורית שונתה באופן מהותי וכי הקירבה שבין החברות מלמדת שלכל העדים אינטרס אחד משותף- והוא מניעת חיובה של המבקשת בחוב נשוא השטרות, באופן שמעלה סימני שאלה בנוגע למהימנות העדים.

שקלתי את הדברים ונראה בעיניי כי בנסיבות העניין יש ליתן רשות להתגונן, בכפוף לביצוע הפקדה ראויה ואבהיר-

בשלב זה של הדיון אין ביהמ"ש בוחן את מהימנות העדים ואצא מנקודת הנחה כי הגרסה שהועלתה במסגרת החקירה היא אמת. בהתאמה, נראה כי השטרות נמשכו על ידי המבקשת לבקשת בעל מניותיה, לצורך תשלום עבור סחורה. הנה כי כן, נראה לכאורה כי אין מדובר בשטרות שנמסרו במתנה לבעל המניות, כי אם בשטרי טובה אשר נמשכו על ידי המבקשת כמיטיבה לטובת בעל המניות.

במצב דברים זה, רואים את המבקשת, כך נראה, כערבה להתחייבויותיו של בעל המניות, בעסקת היסוד אשר נערכה, לכאורה, בינו לבין נאג'י.

כידוע, טענת הגנה העומדת למושך השטר כלפיי הצד הקרוב לשטר בגין עסקת היסוד, יש בה כדי להצדיק מתן הרשות להתגונן אף בתביעתו של הצד הרחוק האוחז בשטר.

בהתאמה, הואיל ולכאורה משמשת המבקשת כערבה לחיוביו של בעל המניות כלפיי נאג'י, הרי שטענת הגנה שעומדת לבעל המניות, כחייב עיקרי כלפיי נאג'י, מן הראוי שתעמוד אף למבקשת כלפיה, וטענה זו מצדיקה כלשעצמה מתן הרשות להתגונן אף כנגד תביעתו של המשיב.

גם הטענה כי עסקת הניכיון נעשתה שלא כדין ובחוסר תום לב - הן מטעם ה"מוכרת", נאג'י, אשר ביצעה את העסקה לשיטת המבקשת לאחר המועד שנקבע לביצוע אספקת הסחורה, ובידיעה שזו לא סופקה ולא תסופק וכי העסקה בוטלה על ידי הצדדים לה, והן מטעם ה"קונה", המשיב, אשר ידע אודות מצבה של נאג'י, תחום פעילותה, יכולתה לעמוד בהתחייבותיה ודרך התשלום המקובלת בעסקאותיה - יש בה כדי להצדיק מתן רשות להתגונן, וזאת נוכח העובדה כי יש לנתונים הנוגעים למועד עריכת העסקה ולתנאים להתקיימותה, כדי להשליך על זכות התביעה העומדת למשיב כלפיי המבקשת. בהתאמה, השאלה מהו המועד בו בוצעה עיסקת הנכיון, מהו מועד האספקה המיועד והאם ידע או לא ידע המשיב אודות הפרת ההסכם בין נאג'י לבעל המניות במבקשת, ככל שאמנם יש ממש בטענה כי זו הופרה, הן שאלות עובדתיות שתוצאות בחינתן היא שתבהיר האם מדובר בטענת הגנה ראויה אם לאו.

מכל האמור, עולה לכאורה כי בהנחה שהגרסה אשר עלתה במהלך החקירה היא האמת,יש בה כדי להצדיק פתיחת שערי ביהמ"ש ומתן רשות להתגונן למבקשת.

יחד עם זאת, כאמור מעלה, בין הגרסאות אשר הועלו במסגרת התצהירים התומכים בבקשה למתן רשות להתגונן לבין הגרסה המפורטת כאן, אשר הועלתה במהלך החקירה, סתירות רבות ומהותיות, המעלות סימני שאלה בנוגע לשאלה המהותית והעיקרית העומדת ביסוד הדיון בפני ביהמ"ש בשלב זה, והיא 'האם בפניי ביהמ"ש גירסת הגנה מלאה ומפורטת המצדיקה רשות להתגונן'.

כך, לא ברור האמנם בוצעה הזמנה של סחורה מאת נאג'י בגינה נמסרו ההמחאות, אם כן, הכיצד בוצעה ההזמנה, האם טופס ההזמנה משקף את ההזמנה או שמא בוצעה זו באופן טלפוני, ואם נערכה טלפונית, מדוע נדרש טופס ההזמנה אם לא לשם הדיון כאן; מהי באופן מדויק הסחורה שהוזמנה, מדוע אין פירוט של הסחורה כאמור בתצהירים ומדוע אין המזכירה שקיבלה לכאורה את ההזמנה יודעת לפרט מה הוזמן, מתי במדויק נערכה ההזמנה ומתי במדויק היתה זו אמורה להיות מסופקת; מדוע לא הובהר מלכתחילה כי מדובר בהזמנת סחורה לטובת ביתו של בעל המניות במבקשת והאם בכלל מדובר בהזמנה כאמור לטובת בעל המניות או שמא מדובר בעסקה אחרת שאינה רלוונטית להמחאות נשוא תיק זה; מנין נובע הפער בין המחיר הנקוב בהזמנה לשיעורן של ההמחאות, וככל שבוצע קיזוז כנגד חיובים נגדיים, הכיצד הוחזר סכום זה, לשיטת המבקשת, לאחר ביטולה המוסכם (הנטען) של עסקת ההזמנה ועוד.

בשל הסתירות האמורות מצאתי כי ראוי יהא להתנות מתן הרשות להתגונן בנסיבות העניין בהפקדה ראויה, ואני מעמידה את שיעור ההפקדה על סך של 20,000 ₪.

בכפוף להפקדת הסך של 20,000 ₪ בקופת ביהמ"ש, תינתן למבקשת הרשות להתגונן והתיק ייקבע לדיון בפני שופט.

הסכום יופקד בקופת ביהמ"ש בתוך 30 יום מהיום כתנאי לקביעת התיק להמשך (ימי פגרה יבואו במניין).

הוצאות הבקשה בסך 2,000 ₪ ומע"מ כדין, יושתו בהתאם לתוצאות בתיק העיקרי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ