אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק לאומי לישראל בע"מ נ' חברת אלאתחאד ג.א. לבניין וקבלנות בע"מ ואח'

בנק לאומי לישראל בע"מ נ' חברת אלאתחאד ג.א. לבניין וקבלנות בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 19/11/2011 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום ירושלים
6670-02-11
15/11/2011
בפני השופט:
גד ארנברג

- נגד -
התובע:
בנק לאומי לישראל בע"מ
הנתבע:
1. חברת אלאתחאד ג.א. לבניין וקבלנות בע"מ
2. גמאל אבו טיר

פסק-דין

פסק דין

הנתבעת 1 ניהלה חשבון אצל התובע. הנתבעת הותירה יתרת חוב בחשבון שעמדה בעת הגשת התביעה על סך של 44,488 ₪. הנתבע 2 שהוא בעל ענין אצל הנתבעת 1 ערב, לפי האמור בתביעה, לחובותיה של הנתבעת 1 בערבות מתמדת ובלתי מוגבלת בסכום. התובע פנה לשני הנתבעים בדרישה לסלק את חובם אך הם לא עשו כן לכן הוגשה תביעה בסדר דין מקוצר נגד שניהם.

הנתבעת 1 לא התגוננה וניתן נגדה פסק דין.

הנתבע 2 טען כי הוא לא חתם מעולם בפני התובע על כתב ערבות אישית לחובותיה של הנתבעת 1.

יש לציין שבכתב התביעה ציין התובע כי כתב הערבות שנחתם על ידי הנתבע 2 לא נמצא למרות שנערכו חיפושים ואולם בסופו של דבר לפני שמיעת הראיות בתיק נמצא העתק של טופס כתב הערבות.

הנתבע קיבל רשות להתגונן לאחר שטען שהוא לא חתם על כתב הערבות והצדדים הוזמנו לדיון הוכחות. מטעם הבנק העידה הפקידה אשר לדבריה החתימה את הנתבע 2 על כתב הערבות. הפקידה, גב' דפנה מונק, הסבירה כי יש נוהל של הבנק לפיו לא פותחים חשבון לחברה, אלא אם בעל הענין בה חותם על ערבות אישית לחובות החברה. לפי הנוהל צריך מי שמבקש לפתוח חשבון בנק לחברה להמציא אישור מרשם החברות על פתיחת חברה ולהמציא אישור מי בעל ענין בחברה ומי בעל זכות חתימה ואז פותחים חשבון ומחתימים את בעל הענין על ערבות אישית וכך נעשה גם במקרה זה.

העדה אישרה שנפלו פגמים בטופס כתב הערבות כאשר בין היתר שם החברה שעבורה נחתמה הערבות לא מצוין על כתב הערבות. כמו כן, לא כתוב כמה ערבים יחתמו. מאידך, מס' הזהות של הערב מופיע בראשו של כתב הערבות. העדה הסבירה שבעת פתיחת חשבון לחברה יש מסמכים רבים להחתים ולעיתים, אם ממהרים, לא ממלאים את כל הטפסים באותו מעמד אלא רק מאוחר יותר. לדבריה, בנדון דנן הנתבע 2 חתם על כתב הערבות לאחר שהוסבר לו שמדובר בכתב ערבות לדבריה, הוא חתם בפניה על כתב הערבות שכאמור, העתק ממנו נמצא בסופו של דבר אך לא כתב הערבות המקורי. בחקירתה החוזרת הובהר כי אמנם שם החברה לא מופיע על כתב הערבות אך מס' החשבון שנפתח לחברה מופיע בו.

הנתבע 2 העיד כי כאשר הוא רצה לפתוח חשבון לחברה הבנק סרב לעשות כן והסכים רק אחרי ששני לקוחות של הבנק אמרו שהם מכירים אותו והסכימו לערוב לחשבון החברה. לדבריו, החברה נרשמה רק על שמו למרות שהוא היה שותף של אותם 2 לקוחות, כיון שהם תושבי שטחים. הבנק לא הסכים שהם יהיו בעלי זכות חתימה לכן רק הנתבע היה בעל זכות חתימה. הנתבע לא הביא את אותם 2 לקוחות לעדות.

יש לציין כי בקשר לחתימתו של הנתבע 2 על כתב הערבות העיד הנתבע פעם אחת שהוא לא זוכר שהוא חתם על כתב הערבות (עמוד 10 שורה 8) ולאחר מס' שורות (בשורה 11) העיד הנתבע באופן חד משמעי שהוא לא חתם על הערבות.

לאחר עיון בעדויות ובטענות הצדדים באתי למסקנה כי יש לקבל את התביעה נגד הנתבע 2 כערב לחובות החברה הנתבעת 1.

ראשית, אין ספק כי לפי רישומי רשם החברות הנתבע 2 הוא בעל מניות יחיד בחברה ודירקטור יחיד שלה. טענת הנתבע לפיה היו שותפים נוספים בניהול החברה לא הוכחה, היא מנוגדת למסמכים שהוגשו ומכל מקום הוא לא משנה דבר לענין שבמחלוקת. לא זו בלבד אלא הנתבע, אשר טוען כי לא הוא חתם כערב לחובות החברה אלא 2 שותפיו , לא הביא את אותם שותפים למתן עדות על אף שיחסיו איתם תקינים ויש להם קשר טוב (עמוד 10 לפרוטוקול שורה 19). כידוע בעל דין שאינו מביא לעדות עד שיכול לתמוך בגרסתו, הדבר משמש כנגדו.

מתוך עדותה של פקידת הבנק, שלא נסתרה והיתה עקבית, עולה כי הנתבע 2 חתם בפניה על כתב הערבות ביחד עם כל המסמכים של פתיחת חשבון החברה. יש לציין שהנתבע עצמו לא הכחיש שהוא היה בבנק על מנת לפתוח חשבון לחברה. הפקידה העידה כי יש נוהל בבנק שלא ניתן לסטות ממנו, לפיו אין פותחים חשבון לחברה אלא אם כן בעל ענין בה חותם ערבות אישית.

שנית, הנתבע עצמו לא היה עקבי בטענתו, כמפורט לעיל, הנתבע במהלך עדותו העיד תחילה כי הוא לא זוכר שחתם על כתב ערבות אישית, היינו הנתבע לא זכר במפורש אם הוא חתם או לא אלא רק לא זכר שחתם. ורק מאוחר יותר העיד חד משמעית שהוא לא חתם.

יש לציין כי אמנם צודק הנתבע בטענותיו לגבי פגמים שנפלו בכתב הערבות בין היתר לא צוינו שם החברה שלה נחתם הערבות ולא צוינו מספר הערבים ואולם מאידך, בכתב הערבות מצוין במפורש מספר חשבון הבנק של החברה שלה נחתם הערבות וכן מצוין מס' הזהות של הנתבע כמי שחתם על כתב הערבות.

באשר לטענת הנתבע בקשר לכך שכתב הערבות המקורי לא הוגש, אכן כתב הערבות המקורי הוא הראיה הטובה ביותר וככל שהוא היה קיים אצל התובע, היה על התובע להגישו. ואולם ברגע שכתב הערבות המקורי נעלם ולא ניתן להמציאו מכל סיבה שהיא, הרי שהעתק שלו, שלמעשה הוא העתק כתב הערבות המקורי שנחתם ב- 3 עותקים, מהווה את הראיה הטובה ביותר שניתן להמציא בנסיבות שנוצרו.

כאמור, אין ספק שישנם בעיות בכתב הערבות שהוצג, בנוסף לבעיית אי הגשת כתב הערבות המקורי ואולם על אף הבעיות, התוצאה הסבירה יותר היא שהנתבע חתם על כתב ערבות לחובות החברה. הנתבע עצמו הודה שהוא זה שהיה פעיל בחשבון החברה, הוא זה שביקש את האשראי והוא היה מורשה חתימה יחיד בחשבון.

כיוון שלתובעת היתה עדות של עדה שלדבריה היא עצמה החתימה את הנתבע על כתב ערבות וכיוון שטענת הנתבע היא שהוא אינו חתום על כתב הערבות, היה על הנתבע להמציא ראיה חיצונית כגון בדיקה של השוואת כתבי יד כדי להוכיח את טענתו בענין חתימתו. התובעת לא היתה אמורה לעשות כן שכן מבחינתה ומטעמה היתה עדות ברורה של מי שטוען שהוא עצמו החתים את הנתבע. לפיכך יש להביא לחובת הנתבע גם את המחדל בהבאת ראיה לטענתו לפיה החתימה הנטענת על כתב הערבות אינה חתימתו.

התוצאה היא איפוא שיש לקבל את התביעה נגד הנתבע 2 לקבוע כי הוא חתם ערבות אישית לחובות החברה.

אני מחייב אפוא את הנתבע 2 לשלם לתובע את מלוא סכום התביעה בסך 44,488 ₪ כשהם נושאי ריבית כמפורט בסעיף 11 לכתב התביעה המתוקן וכן אני מחייבו בהוצאות האגרה וכן בשכ"ט עו"דשל התובע בסך 5,000 ₪. כל חיוביו של הנתבע 2 הם ביחד ולחוד עם חיוביה של הנתבעת 1.

המזכירות תשלח לב"כ הצדדים העתק מפסק הדין בדואר רשום עם אישור מסירה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ