אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק לאומי לישראל בעמ נ' יזראלי ואח'

בנק לאומי לישראל בעמ נ' יזראלי ואח'

תאריך פרסום : 17/07/2013 | גרסת הדפסה
רע"צ
בית משפט השלום חיפה
57297-04-13
08/07/2013
בפני השופט:
מירב קלמפנר נבון

- נגד -
התובע:
בנק לאומי לישראל בעמ
הנתבע:
1. ראובן יזראלי
2. אירמה יזרעאלי
3. יוסף סגל

פסק-דין

פסק דין

בפני בקשת רשות ערעור על החלטת רשם ההוצאה לפועל (מר שי גור) מיום 19/4/13 בתיק

02-21617-93-1 לפיה נדחתה בקשת המבקש, אשר הוגשה בהתאם לסעיף 58 לחוק ההוצאה לפועל התשכ"ז 1967.

במסגרתו של תיק הוצאה לפועל זה הוגשה בקשה למימוש משכנתא אשר ניתנה לטובת המבקש על זכויות המשיבים 1-2 (ראובן ואירמה יזראלי) בנכס הידוע כחלקה 55 גוש 11052 ברח' שלום עליכם 41 בקרית אתא. בנכס זה היו בעלי זכויות נוספים (אליהו ומרים יזראלי) ומימוש המשכנתא אשר נרשמה על זכויותיהם לטובת המבקש, בוצע במסגרת תיק הוצאה לפועל 02-10368-92-3. הן ב"כ המבקש – עוה"ד פינגרר והן המשיב 3 – עוה"ד סגל מונו ככונסי נכסים, האחד בתיק ההוצאה לפועל דנן ואילו האחר בתיק ההוצאה לפועל הנוסף.

לשם יעילות המימוש, אוחדו שני תיקי ההוצאה לפועל ועוה"ד סגל טיפל ככונס נכסים בהליכי המימוש עד לביצוע המכר של שתי היחידות במהלכה של שנת 1999.

המבקש טוען כי בשנת 2004 פנה אל המשיב 3 – עוה"ד סגל וביקש לדעת מה עלה בגורלה של תמורת המכר. עוה"ד סגל השיב למבקש במכתבו מיום 19/1/04 כי התמורה בגין הנכסים היתה 490,812 ₪. עוד כתב עוה"ד סגל במכתבו כי סך של 251,654 ₪ הועבר לידיו של עוה"ד פינגרר והיתרה אשר נותרה בקופת הכינוס בסך 239,158 ₪ חולקה כדלקמן :

1. שכ"ט כונס הנכסים בסך 17,252 ₪

2. שכ"ט א' אשר נפסק בידי ראש ההוצאה לפועל (כתוארו דאז), בסך 3,107 ₪

3. מס שבח בגין עסקת ראובן ואירמה יזראלי בסך 60,751 ₪

4. מס שבח בגין עיסקת אליהו ומרים יזראלי בסך 60,752 ₪

נותרה אפוא יתרה בסך 97,296 ₪ אשר בגינה נתבקש המבקש למסור הוראותיו לעוה"ד סגל – כונס הנכסים, שכן כונס הנכסים הודיע למבקש שקיימים חובות בגין היטל השבחה וארנונה. כונס הנכסים – עוה"ד סגל הביע נכונותו להעביר הסך דלעיל לידי המבקש כנגד התחייבות המבקש, כי במידה ויידרש הסך של 97,296 ₪ בידי ראש ההוצאה לפועל מידיו, על מנת לשלם את החובות האמורים, יוכל לקבל מידי המבקש את הסך דלעיל.

המבקש טוען כי היתרה אשר נותרה בקופת הכינוס בסך 239,158 ₪ מעולם לא הועברה אליו. לטענת המבקש לא שולם בגין מס שבח בגין עסקת יזראלי ראובן ואירמה ואילו מס השבח בגין עסקת יזראלי מרים ואליהו שולם מכספי המבקש בידי עוה"ד פינגרר.

לטענת המבקש, סכום היתרה בסך 97,296 ₪ שולם לעיריית קרית אתא רק ב 4/12.

לטענת המבקש, כונס הנכסים – עוה"ד סגל, לא מילא אחר הוראותיו של סעיף 54 לחוק ההוצאה לפועל, כאשר לא העביר לידיו של המבקש את הסך של 239,158 ₪ ומשכך נגרם למבקש נזק בהיקף הסכום אשר לא נמסר לידיו מיתרת התמורה בסך 239,158 ₪ כערכם בשנת 1999. המבקש עתר אפוא בבקשה בפני רשם ההוצאה לפועל בהתאם לסעיף 58 לחוק ההוצאה לפועל.

המשיב טען כי בפעולתו ככונס נכסים, לא חרג כמלוא הנימה מהוראותיו של סעיף 54 לחוק ההוצאה לפועל. לטענתו, טענותיו של המבקש סובבות סביב התחשבנות כספית, הנטענת ומוכחשת בידי המשיב, בין המבקש למשיב וככזו אין מקומה בפני רשם ההוצאה לפועל במסגרת בקשה על פי סעיף 58 לחוק ההוצאה לפועל. לטענתו של המשיב אין זה מסמכותו של רשם ההוצאה לפועל להכריע, שנים רבות לאחר אישור המכירה ורישום הנכס על שם הרוכש וסגירת תיק ההוצאה לפועל, במחלוקות שבין המבקש לבין בא כוחו, כונס הנכסים – המשיב. המשיב טוען כי בסמכותו של רשם ההוצאה לפועל לחייב כונס בהתאם להוראותיו של סעיף 58 לחוק ההוצאה לפועל, יש לעשות שימוש במשורה ואך ורק במקרים בהם לא נהג כונס הנכסים בהתאם להוראותיו של סעיף 54 לחוק ההוצאה לפועל.

עוד טוען המשיב, כי אף לו היתה הבקשה נכנסת בגדרו של סעיף 58 לחוק ההוצאה לפועל היה מקום לדחותה מחמת התיישנות. המשיב טוען כי מאז אישור המכר בשנת 1999, עברו למעלה

מ 13 שנים בהן לא פנה המבקש אל המשיב ולו פעם אחת, למעט פניה בשנת 2001, עליה הגיב המשיב. לטענת המשיב, בשנת 2004 חדל מלייצג את המבקש והעביר לידיו את מלוא תיקי המבקש אשר היו בייצוגו של המשיב עד אותו המועד. אף באותו המועד לא פנה המבקש אל המשיב בדרישה כלשהיא ובקשותיו כעת נולדו בעקבות תביעה אשר הוגשה בידי עיריית קרית אתא כנגד ב"כ המבקש עוה"ד פינגרר, בגין אי תשלום היטל ההשבחה. לטענת המשיב התנהלותו זו של המבקש לוקה בחוסר תום לב ומהווה שימוש לרעה בהליך השיפוטי.

רשם ההוצאה לפועל בהחלטה נשוא בקשת רשות הערעור דחה את בקשת המבקש וקבע כי בירור הטענות אשר העלה המבקש אינו מצוי בסמכותו. רשם ההוצאה לפועל קבע כי קיימת לו סמכות לחייב כונס בנזק שגרם אגב מימוש המשכון ומדובר בנושא ברור ומוגדר ופעולות אשר בוצעו במסגרת ולצורך מימוש המשכון בלבד. הרשם הנכבד קבע כי הטענות שהועלו בידי המבקש נוגעות למערכת היחסים שבין הכונס למבקש וכן בין כונסי הנכסים עצמם ולפיכך יש לבררן בפני הערכאה השיפוטית המתאימה. רשם ההוצאה לפועל דחה את הבקשה וקבע עוד כי בין הצדדים כבר מתנהל הליך שיפוטי במסגרתו ילובנו כל טענות המבקש.

למען פרוש המסכת העובדתית כולה יובהר כי ביום 27/12/12 הוגשה בקשה בידי המבקש דכאן בפני רשם ההוצאה לפועל למתן הוראות, בה עתר המבקש למתן הוראותיו של רשם ההוצאה לפועל בכל הנוגע לאי מילוי חובותיו הנטען של כונס הנכסים. רשם ההוצאה לפועל, לאחר שעיין בתגובת כונס הנכסים ומבלי לקיים דיון בעניינם של הצדדים, הורה ביום 28/12/12 על דחיית הבקשה וקבע כי אין בירור טענותיו של המבקש בגדר סמכותו.

המבקש הגיש בקשתו לערער על החלטת רשם ההוצאה לפועל וביום 3/2/13 לאחר ששמעתי הצדדים בפני ובהסכמתם, נמחקה בקשת רשות הערעור והמבקש הופנה להגשת בקשתו בהתאם להוראותיו של סעיף 58 לחוק ההוצאה לפועל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ