אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק לאומי לישראל בעמ נ' וקנין

בנק לאומי לישראל בעמ נ' וקנין

תאריך פרסום : 05/08/2012 | גרסת הדפסה
ת"ת
בית משפט השלום תל אביב - יפו
21400-04-12
29/07/2012
בפני השופט:
אריה ביטון

- נגד -
התובע:
בנק לאומי לישראל בעמ
הנתבע:
אשר וקנין

החלטה

לפני התנגדות לביצוע תובענה על סכום קצוב.

לטענת המבקש, אין התובענה ראויה להתברר על דרך של סדר דין מקוצר, שכן אין כתב התביעה מפרט את סכום הקרן ואת סכום הריבית, שיעורה וגובהה, ואף לא הוצגו על כך ראיות מתאימות. דף החשבון שצורף לכתב התביעה אינו ערוך כנדרש, אינו מאומת ואינו חתום על ידי גורם מוסמך מטעם המשיב ואין בו כדי להוות ראשית ראיה. על המשיב היה להתכבד ולפרט את חישובי הריבית וסכומם כחלק מתביעה על סכום קצוב.

לטענתו, לצורך פירוט טענותיו זקוק הוא לדפי החשבון, הסכמי הקצאת האשראי ומסמכים נוספים, וכי לאחר שאלו יומצאו לו ישלים את טענותיו וחוות דעת מומחה. לטענתו, נהג המשיב בחוסר תום לב ובניגוד למוסכם עת נתן הוא הלוואה בסך של 30,000 ₪ לאשתו של המבקש, עמה מצוי הוא בהליכי גירושין, וזאת מבלי לקבל את הסכמתו של המבקש ותוך הפרה בוטה של נהלי בנק ישראל. למבקש היתה מסגרת אשראי מאושרת של 5000 ₪ והוא דאג כי החשבון לא יחרוג ממסגרת זו ואלמלא ההלוואה שניתנה לאשת המבקש היה מצוי החשבון ביתרת זכות.

לאור האמור לעיל, מבקש הוא כי תינתן לו רשות להתגונן מפני התביעה.

במועד הדיון נחקר המבקש על תצהירו בפניי והצדדים סיכמו את טענותיהם בעל פה.

דיון והכרעה

מחקירת המבקש עולה כי דפי חשבון הבנק הומצאו לידי בא כוחו, ואולם, זה טרם מצא מקום לעיין בהם או לטעון טענות משלימות כלשהן ביחס אליהן או להמציא חוות דעת מומחה כפי דרישתו בכתב ההתנגדות, מאז המצאתם ביום 18/4/12 ועד ליום הדיון. משכך דין הטענה בדבר החוסר במסמכים להידחות.

אף טענתו באשר לעמידת התביעה בתנאים הנדרשים לניהולה בסדר דין מקוצר להידחות. המדובר בתנאים להגשת תביעה על סכום קצוב, כפי הקבועים בהוראת סעיף 81א1 לחוק ההוצאה לפועל, התשכ"ז-1967, ואלו, בדומה לתנאים להגשת תביעה בסדר דין מקוצר, מצריכים כי התביעה תהא על סכום קצוב הבאה מכח חוזה או התחייבות מפורשים, ושיש עליה ראיה בכתב. מעיון בכתב התביעה ובנספחיו עולה כי המשיב עמד בתנאים במלואם, שכן המדובר בתביעה על סכום קצוב מכח ההסכם שחתמו המבקש ואשתו עם המשיב, ואשר צורף לכתב התביעה. אף באשר לאופן חישוב הריבית ושיעורה צירף המשיב אישור של הבנק באשר לשיעורי הריבית על יתרות חובה חריגות בחשבון, ודי בכך בכדי לעמוד בתנאים הנדרשים לצורך חישוב הריבית הנתבעת, הגם שהסכום הקצוב נגזר מדף חשבון של המבקש ואשתו נכון למועד הגשת התביעה, אשר אף הוא צורף בתמיכה לכתב התביעה.

לגופו של עניין, בהתאם להלכה הפסוקה, על המבקש להצביע בתצהירו על הגנה אפשרית, ולו בדוחק, בכדי שבית המשפט ייתן לו את הרשות להתגונן מפני התביעה. בשלב זה של ההליכים, אין בית המשפט בוחן את אמיתות האמור בתצהיר ואף לא כיצד יצליח המבקש להוכיח את הגנתו, די בכך שתהיה בפיו טענת הגנה שאינה חסרת ממשות על פניה או שאינה הגנת בדים.

טענת ההגנה של המבקש הינה, כי החריגה בחשבון נוצרה בשל מתן הלוואה לאשת המבקש ללא יידועו או הסכמתו למתן הלוואה זו, וכי בכך חרג המשיב מן הנהלים המקובלים ופעל שלא כשורה. אולם, לטענת ב"כ המשיב חתם המבקש על טופס הרשאה הדדית בחשבון משותף, ולפי סעיף 2 שבו, רשאי כל אחד מהשותפים לעשות פעולות בחשבון לרבות נטילת הלוואות, ועל כן, נשמטת בכך טענת המבקש כי אשתו של המבקש לא היתה רשאית ליטול את ההלוואה ללא חתימתו. יתר על כן, המבקש אשר טען כי מחובתו של הבנק היה ליידע אותו אודות לקיחת ההלוואה, מסר בחקירתו כי זה דאג לעקוב אחר חשבון הבנק כך שזה לא יהיה בחריגה מעבר למסגרת האשראי המאושרת ושעמדה על סך של 5000 ₪. אולם, המבקש אישר בחקירתו כי לא ידע כלל על המועד שבו ניתנה ההלוואה לאשתו, אשר בהתאם לדפי החשבון שהציג ב"כ המשיב למבקש, זו ניתנה עוד ביום 17/1/2010. עוד עלה בחקירה הנגדית, כי עוד בטרם מתן ההלוואה נוצרה בחשבון יתרת חובה מעבר למסגרת האשראי המאושרת, והרי מצב דברים זה סותר את טענת המבקש כי זה עקב אחר החשבון ודאג להיותו מצוי בתחומי מסגרת האשראי המאושרת. מכאן עולה, שטענתו של המבקש, כי אלמלא מתן ההלוואה לאשת המבקש היתה נותרת יתרת זכות בחשבון, אינה קולעת לאמת כלל וכלל.

יתר על כן, טענתו של המבקש כנגד מתן ההלוואה עולה רק כעת, לאחר הגשת התביעה כנגדו, ולא במועד מתן ההלוואה או בסמוך לה, תוך שיהוי ניכר בהעלאת הטענה, דבר אשר, כטענת ב"כ המשיב, נראה כטענה מלאכותית שכל מטרתה הינה לחמוק מתשלום החוב.

אולם, בהתאם לפסיקת בתי המשפט ולהלכה הידועה בעניין זה, די בהגנה אפשרית, ולו בדוחק, בכדי ליתן למבקש רשות להתגונן מפני התביעה. הגנה אפשרית דחוקה שכזו עולה מעצם טענתו של המבקש בדבר חובת המשיב ליידעו אודות פעולה חריגה בחשבון, במנותק ועל אף הזכות המוקנית לאשת המבקש לפעול בו בהרשאה הדדית. ועל כן, מצאתי, כי טענה זו מצריכה בירור משפטי מתאים החורג ממסגרת הסמכות של הליך זה שנערך בפניי.

לאור האמור לעיל, הנני נותן למבקש רשות להתגונן מפני התביעה.

הוצאות הבקשה ושכ"ט עו"ד בסך של 2000 ₪ יקבעו בהתאם לתוצאות ההליך העיקרי.

המזכירות תפתח תיק אזרחי בסדר דין מהיר.

הצדדים יפעלו לפי פרק טז1 (תקנות 214א- 214טז) בתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד- 1984, שעניינן תובענות בסדר דין מהיר ובכפוף להוראות שלהלן.

הבקשה לביצוע התובענה תיחשב ככתב תביעה, והתצהיר התומך בהתנגדות ייחשב ככתב הגנה.

הצדדים יגישו לבית המשפט וימציאו האחד לרעהו בתוך 30 יום מהיום רשימת מסמכים הנוגעים לתובענה והעתקם.

בתוך 45 יום מהיום יגישו הצדדים תצהירי עדות ראשית ולהם יצורפו המסמכים הנזכרים בהם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ