אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק יהב לעובדי המדינה בע"מ נ' נפתליאב

בנק יהב לעובדי המדינה בע"מ נ' נפתליאב

תאריך פרסום : 06/04/2014 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום חיפה
22155-11-11
31/03/2014
בפני השופט:
אפרים צ'יזיק

- נגד -
התובע:
בנק יהב לעובדי המדינה בע"מ
הנתבע:
ירון נפתליאב

החלטה

העניין שבפני, בקשת הנתבע לביטולו של פסק דין אשר ניתן בהיעדר הגנה ביום 22.1.2012. החלטתי זאת ניתנת לאחר שלצדדים ניתנה שהות לניהול מו"מ, אשר לא צלחה, ובמסגרת זאת ניתנת החלטה על בסיס כתבי הטענות וחקירת הנתבע.

התובענה הוגשה ע"ס 66,104 ₪ (נכון ליום 9.11.2011) בגין יתרת חוב בלתי מסולקת אשר נותרה בחשבון מס' 279-38844 אשר נוהל ע"ש הנתבע, ואשר לא נפרעה כסדרה, לטענת התובע. פסק הדין ניתן לאור מסירת כתב התביעה לנתבע ביום 24.11.2011, ובהיעדר בקשה למתן רשות להתגונן מטעמו.

הנתבע הגיש ביום 15.8.2013 בקשה לביטול פסק הדין אשר ניתן בהיעדר הגנה ובקשה להארכת המועד להגשת הבקשה לביטול פסק הדין.

הנתבע טען כי יש להאריך את המועד להגשת הבקשה לביטול פסק הדין, שכן נודע לו על פסק הדין כאשר קיבל הודעה מאת לשכת ההוצאה לפועל על פתיחת התיק לביצוע פסק הדין, אולם היה מצוי בהליך של חייב מוגבל באמצעים ונוהל בעניינו תיק איחוד; הנתבע מציין כי היה מודע לקיום פסק הדין חודשים רבים בטרם הוגשה הבקשה, אולם העיכוב נבע לטענתו, מניהול משא ומתן.

בכל הנוגע לשאלת אי הגשת כתב ההגנה במועד, טען הנתבע כי לאחר שקיבל את כתב התביעה, ניהל מו"מ עם אחד מב"כ התובע, אשר הנחה אותו שלא להגיש כתב הגנה, שכן העניין קרוב להסדרה, אולם הדבר לא הסתייע בסופו של דבר, והנתבע סבור היה כי התובע לא יפנה ליטול פסק דין כפי שעשה.

לגופו של עניין טען הנתבע, כי אכן בחודש אוקטובר 2010 נטל הלוואה ע"ס 55,000 ₪ לתקופה של 60 חודשים, ואולם בחלוף כארבעה חודשים פוטר מעבודתו, ובשל כך נוצרו שני פיגורים בהחזר ההלוואה, לדבריו לאור הסדר אשר נוהל בטלפון מול ב"כ התובע; עוד מציין הנתבע כי מחודש ספטמבר 2012 חתם על טופס הוראת קבע להמשכת החזרי ההלוואה מחשבון הבנק שלו בבנק הפועלים.

הנתבע הודה בבקשתו כי אכן נוצרה יתרת חובה בחשבון העו"ש ע"ס 18,901 ₪, המהווה חריגה ממסגרת האשראי שלו, אולם הלין על כך כי התובע עושה במסגרת האשראי כרצונו בצורה שרירותית ותוך הפרת החובות המוטלות עליו.

לאור כל האמור, טען הנתבע כי יש לו הגנה אפשרית בפני התובענה, שכן לא ניתנה לו, לגישתו, האפשרות וההזדמנות הנאותה לקיים חיוביו כלפי התובע.

בכל הנוגע לשאלת הארכת המועד להגשת הבקשה לביטול פסק דין, סבורני כי הנתבע איחר את המועד, ואף בצורה ניכרת.

בתי המשפט מעדיפים לעסוק במהות ככל שניתן ולפצות בהוצאות ובערובה על אי הנוחות שנגרמת למשיב כאשר מבוקש לבטל פסק דין שניתן בהעדר הגנה. לפיכך לא בנקל תידחה בקשה לביטול פסק דין גם כאשר הוגשה באיחור. יחד עם זאת כאשר הבקשה לביטול פסק הדין מוגשת באיחור ניכר מבלי לצרף בקשה להארכת מועד המפרטת את טעמי האיחור, כאשר טענות המבקש בנוגע לסיבת האיחור אינן מעוררות אמון וכאשר טענות ההגנה העומדות בסתירה להודעת בעל דין, יש מקום לבחון האפשרות לדחות את הבקשה גם אם משמעות הדבר שלא יינתן למבקש יומו להעלות טענות הגנה במסגרת הליך משפטי מלא. בר"ע 515/08 רמי ברהום נ' עיריית ירושלים (מאגר נבו).

עוד נקבע כי יש מקרים בהם המחדל בדמות איחור בפנייה לבית המשפט לבקשה לביטול פסק דין יהיה כה משמעותי עד שיאפיל על השיקול של סיכויי ההגנה. רע"א (חיפה) 10940-05-09 הכובש חולון מפעלי מתכת בע"מ נ' חברת גב-ים לקרקעות בע"מ (מאגר נבו).

בית המשפט העליון הדגיש את החשיבות של פתיחת שערי בית המשפט בפני מי שהגיש בקשה לביטול פסק דין באיחור כאשר דחיית הבקשה תגרום עוול למבקש וכאשר עולה מחומר הראיות כי המבקש התחיל לפעול במרץ ברגע שנודע לו פסק הדין והמשיב היה מודע לכל מהלכיו של המבקש, שהיו מכוונים בבירור לביטול פסק הדין שניתן כנגדו. רע"א 7931/06 יהושוע ולדהורן נ' הבנק הבינלאומי הראשון (מאגר נבו).

הנתבע, מנגד, לא הזדרז להסדיר את ענייניו. לפחות שנה לאחר שצורף פסק הדין לתיק האיחוד ניהל הנתבע מו"מ בניחותא, ונזכר להגיש את הבקשה רק לאחר שהצעות הפשרה מטעמו נדחו. לפיכך, איני סבור כי על בית המשפט להידרש לאחר תקופה כה ממושכת, לבקשה לביטול פסק דין.

למעלה מן הצורך, אבהיר כי גם לו נבחנת הייתה הבקשה לגופה, דינה היה להידחות.

הואיל וכלל יסוד בהליך השיפוטי התקין, קובע כי יש ליתן לנתבע את יומו בביהמ"ש, ככל שניתן היה פסק דין אשר נפל בנתינתו פגם, לא היו נבחנות טענות ההגנה. ראה לענין זה, מ. קשת, "הזכויות הדיוניות וסדר הדין במשפט האזרחי", מה' 15, עמ' 1213, וכן ע"א 64/53 כהן נ' יצחקי, פ"ד ח' 395. זהו אינו המקרה דנן, שכן במקרה זה הנתבע קיבל את כתב התביעה אולם לא הגיש כתב הגנה. לדבריו, הסתמך על דברי ב"כ התובע, אולם ברי כי פגם הנוגע לעיקרי הצדק לא נפל, אלא לכל היותר יכולה הייתה להישקל שאלת ביטול פסק הדין לפי שיקול דעת בית המשפט.

פסיקת בתיהמ"ש מאבחנת בין פסק דין אשר ניתן על פי צד אחד שלא כהלכה, לבין פסק דין אשר ניתן כהלכה (ראה ע"א 5000/92 בן ציון נ' גורני ואח', פ"ד מח (1) 830), ובמסגרת זאת, רשאי לבטל ביהמ"ש את פסק הדין, לפי שיקול דעתו.

במסגרת זאת, נשאלות שתי שאלות: מהי סיבת המחדל, ומהם סיכויי ההגנה. אוסיף ואציין, כי על פי פסיקת בתי המשפט, קיימים יחסי גומלין בין שני שיקולים אלו – וככל שהתשובה לאחד מהם משכנעת יותר, כך קטן המשקל שיש לייחס לאחר (ראה לענין זה, ע"א 3645/92 קלנר נ' לופוביץ, פ"ד מז (4) 133).

במסגרת הפעלת אותו שיקול דעת, על הנתבע לפרט טעמי הגנתו, שכן השיקול המהותי בעת שמבוקש ביטולו של פסק דין, הינו סיכויי ההגנה, שכן אין טעם, תועלת או הצדקה, לביטול פסק דין, כשאין תוחלת לטענות ההגנה (וכל עוד לא נפל פגם בהליכי במסגרתם ניתן פסק הדין). ראה לענין זה, ע"א 422/63 חצרוני נ' מחמוד עבד אל חי, פ"ד יח (1) 67.

בחינת טענות ההגנה, מלמדת כי אין לנתבע טענות הגנה: הוא מודה כי יתרת החובה בעו"ש מהווה חריגה ממסגרת האשראי, הוא מודה כי נצברו לו שני פיגורים בהלוואה; די בקיומם של כל אחד מאלה כדי לאפשר העמדת מלוא החוב לפירעון מלא, לפי מסמך התנאים הכללים לניהול חשבון אשר צורף כנספח "א" לכתב התביעה, או לפי סעיף 13 לכתב ההתחייבות להחזרת הלוואה מיום 8.10.2010 אשר צורף כנספח "ד" לכתב התביעה, לא כל שכן, בהתקיים שניהם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ