אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק הפועלים עכו 12713 נ' די.קיי. תכשיטים (א.ש.) בע"מ ואח'

בנק הפועלים עכו 12713 נ' די.קיי. תכשיטים (א.ש.) בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 05/05/2013 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום חיפה
25645-03-13
22/04/2013
בפני השופט:
ניר זיתוני

- נגד -
התובע:
1. די.קיי. תכשיטים (א.ש.) בע"מ
2. אורי שגיא

הנתבע:
בנק הפועלים עכו 12713

החלטה

בעניין: צימצום היקף העיקולים בהתאם להחלטה מיום 18/3/13

1.התובע הגיש נגד הנתבעים תביעה בסדר דין מקוצר על סך 700,625 ₪. בד בבד עם הגשת התביעה, נתבקש וניתן צו עיקול זמני על זכויות הנתבעים אצל 12 מחזיקים. במסגרת ההחלטה בדבר הטלת העיקול מיום 18/3/13, נקבע כי אם אחד העיקולים מכסה את הסך של 700,625 ₪ כולו או חלקו, יצומצמו העיקולים בהתאם.

2.ביום 9/4/13 הגישו הנתבעים את הבקשה שבפניי במסגרתה ביקשו ליישם את החלטתי המקורית כך שכל העיקולים יבוטלו למעט העיקול על בית המגורים של הנתבע ברח' הנוטר 40א' קרית חיים (להלן: "הבית") והעיקול על רכב מסוג ג'יפ פאג'רו מ.ר. 8889663 המשועבד לטובת התובע, שכבר החל לנקוט בהליכים למימוש השיעבוד (להלן: "הרכב").

3.לכתבי הטענות הרבים שהוגשו במסגרת הליך זה צורפה חוות דעת שמאי מיום 4/4/13 לפיה שווי הבית הוא 2.3 מיליון ₪, כאשר השווי למימוש מהיר 1.955 מיליון ש"ח. כמו-כן צורף הסכם מכר מיום 25/3/12 ממנו עולה כי הנתבע רכש את הבית תמורת 1.92 מיליון ₪. הנתבעים צירפו אישור של המוכרים לפיהם מלוא תמורת המכירה של הבית שולמה. כמו-כן צורף נסח טאבו ממנו עולה כי על הנכס רובצות 2 משכנתאות בסך כולל של 1.25 מיליון ₪. כמו-כן צורף אישור של עיריית חיפה לפיה אין לעירייה התנגדות לרישום פעולת העברת בעלות בנכס על שם הנתבע בתנאי שתבוצע לפני 28/2/13. הנתבעים טוענים כי השמאות אותה צירפו היא בערכי מינימום כאשר בפועל קיבלו הנתבעים הצעות לרכישה על ידי קבלני בניין מקומיים בסך של 2.7 מיליון ₪. עוד נטען כי כיום הבית ריק מדיירים ואין עליו שיעבודים או חובות נוספים ולכן לא יהיה כל קושי לממשו במידת הצורך.

4.באשר לרכב, מצרפים הנתבעים צילום ממחירון לוי יצחק על בסיסו נטען כי שווי הרכב הוא 142,000 ₪. במענה לטענת התובע לפיה שווי הרכב למימוש מהיר הינו כ – 60 אלף ₪ בלבד, טוענים הנתבעים כי קיבלו הודעה מהתובע לפיה יש להם זכות לפדות את הרכב תמורת 145 אלף ₪. טענה זו לא נתמכה במסמך בכתב.

5.באשר לעיקולים הנוספים, נמצא כי לא נתפסו סכומי כסף משמעותיים. המחזיקה ג.ר.א.ס בע"מ הודיעה כי אינה מחזיקה בכספים ובנכסים של הנתבעת. המחזיקה לאומי קארד הודיעה כי נתפס סך של 10,000 ₪. המחזיקה מגדל חברה לביטוח בע"מ הודיעה כי קיימת פוליסת ריסק למקרה מוות שאינה ניתנת לעיקול. המחזיקה מגדל מקפת הודיעה כי אין נכסים. המחזיקה פסגות קופות גמל ופנסיה הודיעה כי נתפס סך של 144 ₪. רק במסגרת תשובת הנתבעים לתגובה המשלימה של התובע, אשר הוגשה אתמול, צורף מכתב של המחזיקה קבוצת מגנוליה נושא תאריך 17/4/13 המופנה לבנק דיסקונט ממנו עולה כי בעקבות צו העיקול שניתן בתיק זה, בוטלו שני שיקים לפקודת הנתבעת ליום 12/4/13 בסך כולל של 202,000 ₪. בהתאם לאותה תשובה , ככל שצו העיקול יוסר, תועבר תמורת השיקים לנתבעת. כמו-כן צורפה לתשובה מיום 21/4/13 הטענה לפיה העיקול במשרד הרישוי תפס גם שני רכבים מסוג מזדה 3 מודל 2008 הרשומים על שם הנתבע ומחיר המחירון שלהם הינו 130-140 אלף ₪, כאשר הרכבים משועבדים לפמה סוכנויות בע"מ להבטחת החזר הלוואות בסך כולל של 75 אלף ₪. טענה זו נתמכה במסמכים רלבנטיים. כמו-כן צורף לאותה תשובה פירוט תנועות מחשבון הנתבעת בבנק דיסקונט ממנו עולה כי מס' שיקים שנמשכו מהחשבון חוללו, על יסוד מסמך זה נטען כי אם לא יבוטלו העיקולים הנוספים יביא הדבר להגבלת חשבונה של הנתבעת בהגבלה חמורה. עוד נטען כי המחזיקה הפניקס חברה לביטוח, מחזיקה ברשותה 175,030 ₪ השייכים לנתבע. טענה זו נתמכה במסמך בכתב של המחזיקה המופנה לנתבע מיום 14/4/13.

6.התובע מתנגד לבקשה. לטענת התובע לא ניתן להתסתפק בעיקולים על הבית ועל הרכב לאור סכום התביעה, לאור שוויו של הרכב למימוש מהיר ולאור הקושי במימוש עיקול על בית ממושכן לטובת נושה אחר. עוד נטען כי הנתבעת לא מסרה פירוט המצוי בשליטתה בכל הנוגע לזכויותיה הכספיות הצבורות אצל המחזיקים 5 ו – 7, אשר הינם לקוחותיה. עוד נטען כי תשובות המחזיקים שהתקבלו מלמדות על קשיים כספיים בהם נתונים הנתבעים ומכאן הצורך בקיומן של בטוחות מספיקות בדמות כל העיקולים שהוטלו.

7.לאחר ששקלתי את טענות הצדדים הגעתי לכלל מסקנה כי על יסוד הנתונים שבפניי, יש להסתפק בעיקולים אצל המחזיקים 1 ו – 2 ו – 8-12 כדי ליישם נכונה את סעיף 4 של החלטתי מיום 18/3/13.

8.שקלתי את האפשרות להסתפק בעיקול על הבית ועל שלושת הרכבים, אולם מצאתי לנכון שלא לעשות כן לאור הקשיים הצפוים במימוש עיקול על הבית הממושכן לטובת נושה אחר. כידוע, אם וכאשר יידרש התובע לממש את העיקול על הבית במסגרת הליכי הביצוע של פסק הדין, ככל שיינתן, בתיק זה, יהיה על התובע לשכנע את רשם ההוצאה לפועל כי יש הצדקה לממש את העיקול חרף קיומה של משכנתא על הבית. כמו-כן הניסיון מלמד כי במקרים רבים הבנק הממשכן מתנגד למימוש עיקול על הנכס הממושכן משיקולים שונים.

9.בסופו של דבר הוצגו בפניי מסמכים המלמדים כי העיקולים שהוטלו בחברות האשראי גורמים לנתבעים נזק ממשי ותועלתם לתובע הינה זניחה לאור הסכומים שנתפסו בהשוואה לסכום התביעה.

10.בסופו של דבר, הוצגו בפניי מסמכים המלמדים כי העיקול שהוטל אצל לקוחותיה של הנתבעת גורם לנתבעת נזק ממשי עד כדי סכנה של הגבלת החשבון, אותה יהיה ניתן להסיר ככל שעיקולים אלו יבוטלו. אכן הנתבעים היו יכולים למסור כבר בבקשה המקורית מידע טוב יותר לגבי הזכויות שלהם אצל לקוחות הנתבעת. יחד עם זאת, לא מצאתי הצדקה להעניש את הנתבעים על מחדל דיוני זה ע"י הותרת העיקולים על כנם , חרף מסקנתי לפיה ניתן להסתפק בעיקולים האחרים.

11.לאור האמור לעיל ובזיקה להחלטתי מיום 18/3/13, אני מורה על ביטול העיקולים שהוטלו אצל המחזיקים 3-7.

לאור התוצאה ונימוקי ההחלטה, אין צו להוצאות.

ניתנה היום, י"ב אייר תשע"ג, 22 אפריל 2013, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ