אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק הפועלים נ' זועבי

בנק הפועלים נ' זועבי

תאריך פרסום : 23/09/2013 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום חיפה
17533-01-13
15/09/2013
בפני השופט:
אפרים צ'יזיק

- נגד -
התובע:
בנק הפועלים
הנתבע:
אבראהים זועבי

החלטה

העניין שבפני, בקשת הנתבע למתן רשות להתגונן, בפני תובענה אשר הוגשה כנגדו בסדר דין מקוצר.

התובענה, תובענה כספית אשר הוגשה בסדר דין מקוצר, ע"ס 91,616 ₪ נכון ליום הגשת התובענה, בגין ערבותו של הנתבע לחובו של מר זועבי מוחמד כלפי התובע. לגבי החייב העיקרי ניתן צו כינוס נכסים לפי פקודת פשיטת הרגל בחודש ספטמבר 2012, ובהתאם טוען התובע כי התקיים התנאי המוקדם מכוחו ניתן לפנות ולהגיש תובענה כנגד הנתבע שהינו הערב.

הנתבע הגיש בקשה למתן רשות להתגונן בפני התובענה; הנתבע הודה כי אכן חתם על כתב הערבות, אולם לגישתו הוטעה על ידי התובע, שכן לגישתו לא קיבל את מלוא ההסברים לגבי זכויותיו וחובותיו כערב (לגישתו – ערב מוגן) להתחייבויות הלווה העיקרי – ובכך הופרה חובת הגילוי המורחבת המוטלת על כתפי התובע.

עוד טוען הנתבע כי התובע הפר את החובה המוטלת עליו, במסגרת חובת הגילוי, שכן לא הודיע לנתבע אודות התדרדרות מצבו הכלכלי של הלווה העיקרי, אלא לאחר מעשה, וכן טוען הנתבע כי התובע הפר את חובת הזהירות המוטלת עליו, כאשר לא דרש מאת הלווה העיקרי בטוחה אחרת הניתנת לשיעבוד (חלף ערבות של צד ג').

בנוסף לכל אלו טען הנתבע כי קמה לו זכות קיזוז מכל סכום הנתבע ממנו כעת, בשיעור שווי ציוד ורכבים שהיו ללווה העיקרי , אשר מהם לכאורה לא פעל התובע כדי להיפרע.

בדיון אשר נקבע בפני, התובע ויתר על חקירת הנתבע, והצדדים ביקשו שהות נוספת על מנת לנהל מו"מ, ובהתאם הסכימו הצדדים כי החלה בבקשה תינתן על בסיס כתבי הטענות, ככל שלא יגיעו להסכמה ביניהם, עד ליום 28.8.2013 – בסייג אחד, לפיו לתובע יותר לצרף מסמכים הנוגעים להלוואה ולערבות, אשר יש בהם משום מתן מענה לבקשה למתן רשות להתגונן.

בהיעדר הודעה על הסכמה, הגיעה העת למתן החלטה בבקשה לגופה.

לאחר בחינת טענות הנתבע והמסמכים אשר צורפו, הן לכתב התביעה והן להודעת ב"כ התובע, הגעתי לכלל מסקנה כי דינה של הבקשה למתן רשות להתגונן – להידחות.

בכל הנוגע לחובת הגילוי טרם החתימה ע"ג מסמכי ההלוואה, הרי שהתובע צירף את כתב הערבות להלוואה ואת מסמך "גילוי מידע לערב יחיד או מוגן", ובכך התרשמתי כי התובע יצא ידי חובתו. מסמכים אלו מגלים את מהות החיוב, סכומו היקפו, תקופת ההלוואה והתנאים בהם ניתן יהיה לחזור ולדרוש מהערב את פירעון החוב. האמירה הכללית שהבנק לא הסביר לנתבע את מהות עבותו, נסתרת, מיניה וביה, על ידי אותו מסמך גילוי המהווה גילוי מלא כנדרש הן על פי הדין והן על פי פסיקת בתי המשפט.

אציין כי ההסברים אודות מהות ערבותו של הנתבע וזכויותיו כערב מוגן, הינם רלוונטיים אף פחות לאור הליכי פשיטת רגל של הלווה העיקרי; ההגנה הנפרשת על הערב המוגן, הינה בעיקרה חובת מיצוי ההליכים כנגד הלווה העיקרי בטרם מיקוד חיצי הנושה אל הערב, ואולם תנאי זה, של מיצוי הליכים , אינו רלוונטי במספר מקרים, אחד מהם (ואולי הבולט שבהם) הינו מתן צו כינוס נכסים כנגד הלווה העיקרי.

בכל הנוגע לחובת הגילוי בתקופה שלאחר מתן ההלוואה ועד להעמדת מלוא האשראי לפירעון, צירף התובע מכתבי התראה המפרטים את קיומו של החיוב. הודעה תקופתית כאמור נשלחה ביום 2.6.2011, דרישה לתשלום חוב נשלחה ביום 21.6.2011, דרישה שניה לתשלום חוב נשלחה ביום 18.7.2011, מכתב התראה מב"כ התובע נשלח ביום 1.6.2011 וביום 24.12.2012.

מהמסמכים כאמור עולה כי התובע יצא ידי חובתו גם בהקשר של יידוע הערב על תחילת צבירת הפיגורים (על פי דף החשבון פיגורים בהלוואה הצטברו החל ממרץ 2011 וביוני 2011 נשלחה הודעה מתאימה לערב), ואף יידע הנתבע בדבר זכויותיו בכל אחד מהשלבים שעד להגשת התובענה.

בכל הנוגע להיעדר דרישה של ערובה אחרת, או טענת הנתבע כי התובע הסב לו נזקים בעת שלא עמד על ירידה לנכסי הלווה העיקרי, מדובר בטענות סרק המועלות בעלמא, מבלי שהוצגו כל תימוכין; הנתבע טוען כי התובע אמור היה לבחור בטוחה אחרת, ואולם אינו מציין אילו נכסים ישנם או היו בידי הלווה העיקרי; טוען הוא לנזקים מאי ירידה לנכסי הלווה העיקרי, אולם אינו מפרט לאילו נכסים הוא מתכוון; אדרבא, העובדה כי הלווה העיקרי פנה להליכי פשיטת רגל, מעקר מתוכן את הטענות הללו, שכן היעדר יכולת פירעון החובות מנכסי הלווה העיקרי, הינו השלב הבסיסי בהליכי פשיטת הרגל;

את בקשת המבקש ליתן לו רשות להתגונן יש לבחון לאור ההלכות שנקבעו לעניין הליכי סדר דין מקוצר. על פי הלכות אלו, מטרתו של הליך סדר הדין המקוצר הינה למנוע דיון בתובענה רק אם ברור הדבר ונעלה מספק שאין לנתבע כל סיכוי להצליח בהגנתו (ע"א 544/81 מנחם קיהל בע"מ נ' סוכנות מכוניות לים התיכון בע"מ לו(3) 518, 524; ע"א 3374/05 אליהו אוזן נ' בנק איגוד לישראל בע"מ (מאגר נבו)).

לאור האמור, נפסק כי גם מי שהגנתו דחוקה וסיכוייו לדחיית התביעה כנגדו הינם קטנים, יקבל רשות להתגונן. לעומת זאת, מי שהגנתו הינה "הגנת בדים" תדחה בקשתו (ע"א 9654/02 חב' האחים אלפי בע"מ נ' בנק לאומי לישראל (לא פורסם)).

כמו כן נפסק, כי ככל שהנתבע מציג הגנה לכאורה, יש ליתן לו רשות להתגונן, מבלי לבדוק כיצד יצליח להוכיח הגנתו או מהו טיב ראיותיו. עם זאת, מבקש הרשות להגן נדרש להגיש תצהיר הנכנס לכל פרטי העובדות עליהן הוא מבסס את טענת הגנתו (ע"א 6514/96 חניון המרכבה חולון בע"מ נ' עירית חולון נג(1) 390, 400).

על המבקש רשות להתגונן להראות בתצהירו תשתית עובדתית מלאה לכל אחת מטענותיו, שהרי לימים ישמש הוא, ורק הוא, כתב הגנה בתיק (ע"א 594/85 זהבי נ' מגרית בע"מ מב(1) 721).

בע"א 2242/10 מ. ציג בע"מ נ' בנק דיסקונט לישראל בע"מ, ניתן ביום 21/12/2011 [פורסם במאגר "נבו"] חזר לאחרונה בית המשפט העליון ואישר את ההלכה בעניין זה, וקבע כי:

"...המבקש רשות להתגונן מפני תביעה בסדר דין מקוצר אינו רשאי להסתפק בטענות כלליות בתצהירו, ועליו לציין את פרטי העובדות שעליהן מבוססות טענות ההגנה שלו. זאת בהתאם לכלל שעל המבקש רשות להתגונן להתכבד ולפרט את מהות הגנתו"

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ