אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק הפועלים נ' דניאל

בנק הפועלים נ' דניאל

תאריך פרסום : 29/01/2014 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום טבריה
2713-04
10/01/2014
בפני השופט:
ברכה לכמן

- נגד -
התובע:
בנק הפועלים
הנתבע:
כפיר דניאל

החלטה

1.זוהי בקשת רשות להתגונן, כנגד תביעה כספית בסדר דין מקוצר שהוגשה לתיק ביום 7/3/13, לאחר השתלשלות ארוכה שנפרסה על מספר שנים סביב בקשה לביטול פסק דין שניתן בהעדר הגנה כנגד הנתבע ביום 19/4/05, בקשה שהתקבלה בהסכמת התובע ביום 11/2/13.

2.כעולה מכתב התביעה, ניהל הנתבע אצל התובע, חשבון בנק על שמו, במסגרתו נטל הלוואה על סך 390,000 ₪ במטרה להסדיר את חובו כלפי התובע. יתרת החוב הבלתי מסולקת בהלוואה נכון להגשת התביעה עמדה על סך 386,356 ₪ ויתרת החוב בחשבון עו"ש עמדה על סך 16,767.56 ₪.

3.להלן אדון בטענות הנתבע כסדרן, פי שהן עולות מהבקשה, ובהתאם להלכה המושרשת, שעל מבקש בקשת רשות להתגונן להיכבד ולהיכנס לפרטי הגנתו ועליו להביא בתצהירו תשתית עובדתית מלאה ומפורטת לגבי כל אחת מטענותיו. בית המשפט יבחן, האם הציג הנתבע הגנה אפשרית, ולו בדוחק, על מנת שבית המשפט ייעתר לבקשה ותינתן לו רשות להתגונן.

4.סמכות מקומית – בדיון שהתקיים ביום 11/11/13, עמד הנתבע על טענתו בדבר חוסר הסמכות המקומית של בית משפט השלום בטבריה לדון בתביעה. הבקשה נדחתה במעמד הדיון ונקבע שנימוקי ההחלטה יינתנו במסגרת ההחלטה בבקשת רשות להתגונן.

אין ספק כי המבקש העלה את טענת חוסר סמכות המקומית, בהזדמנות הראשונה, עת הגיש את הבקשה לביטול פסק דין שניתן בהעדר ביום 3/10/06, בהסתמך על תניית שיפוט במסמכי התובע, לפיה נקבע מקום שיפוט ייחודי לבית המשפט המוסמך הקרוב ביותר לסניף הבנק. במקרה דנן, בית משפט השלום בנצרת, הוא בית המשפט המוסמך הקרוב ביותר לסניף התובע במגדל העמק, שם ניהל הנתבע את חשבונו.

לאחר בחינת השתלשלות העניינים בתיק והתארכות ההליכים שנפרסו לאורך שנים סביב הבקשה לביטול פסק דין, בשל בקשות כאלה ואחרות של הנתבע, לרבות טענות בדבר ייצוג וקיומו של משא ומתן בין הצדדים. אני מוצאת כי אין כל הצדק, לבקשת הנתבע, לעמוד על טענתו בדבר חוסר סמכות מקומית, בוודאי נוכח חלוף הזמן הארוך במהלכו התנהלו הצדדים ביניהם, הגישו בקשות, קיימו דיונים בבית משפט זה, הגם אם מדובר היה בביטול פסק הדין. כמן כן, בהתחשב בעובדה, שבתי המשפט השלום בטבריה ובנצרת מצויים באותו מחוז שיפוט והמרחק בין העיר טבריה לעיר נצרת אינו מרחק גדול, אין כל פגיעה דיונית בזכויות הנתבע בקיום ההליך בבית משפט השלום בטבריה. כל האמור לעיל, מביא אותי לדחיית הבקשה להעברת מקום דיון לבית משפט השלום בנצרת בטענת חוסר סמכות מקומית.

5.גילוי מסמכים – לטענת המבקש, פנה לתובע, לאחר ביטול פסק הדין, בדרישה לקבלת מסמכים רלוונטיים לצורך ניהול הגנתו, דרישה שלא נענתה. לטענת המבקש, אין די במסמכים שצורפו לכתב התביעה כדי ללמוד על התנהלות התובע, שעולה עד כדי רשלנות, מחדלים והפרת חובות, שגרמו למבקש לקחת הלוואות, מסגרות אשראי ולהתדרדר לפי התהום, בקשר לשני חשבונות שהתנהלו אצל התובע. מדובר בחיובי ריבית, ימי ערך ועמלות שגויים שנעשו שלא כדין ואותם מבקש הנתבע לבדוק באמצעות מומחה.

אקדים ואומר כי אין בפני ולו מקרה אחד המצביע על חיוב ריבית, קביעת ימי ערך ועמלות שגויים. ואני סבורה כי הטענה נטענה בסתמיות ללא כל פירוט המתבקש על פי ההלכה הפסוקה.

בית משפט זה התייחס בעבר לבקשה לגילוי ועיון מסמכים וכך נקבע ביום 5/3/13 " עיון בתיק מצביע, כי במהלך שנים טען הנתבע, כי הוא מנהל משא ומתן כן ורציני בניסיון להסדיר את המחלוקות בין הצדדים ואף הועלו מספר רעיונות לשם קידום המשא ומתן הנטען. המסקנה המתבקשת, שבידיו של הנתבע מסמכים אשר אפשרו לו לנהל משא ומתן רציני ואין בדחיית הבקשה כדי לפגוע ביכולת של הנתבע להגיש בקשה רשות להתגונן ראויה".

על ההחלטה מיום 5/3/13, הגיש הנתבע ערעור. בדיון שהתקיים בפני כבוד השופטת אוסילה אבו אסעד ביום 16/5/13, טען ב"כ הנתבע כלהלן:

"חסרים לנו נכון להיום דפי חשבון משנת 2004 ועד היום. מדובר בחשבון מספרו 38722 בסניף 728. כמו כן חסרים לנו ביחס לאותו חשבון סולמות הריבית, פירוט עמלות שנגבו מן החשבון, בקשות להקצאת אשראי בחשבון הנ"ל והתכתבויות ככל שישנן בין המערער למשיב. כמו כן חסרים לנו התכתבויות שהיו בין הבנק לבין שותפו של המערער, מר אסדי עאמר, הקשורים לחשבון 107996"

הצדדים הגיעו להסכמה, לפיה, המסמכים המפורטים לעיל, יומצאו לנתבע, תוך 7 ימים ממועד תשלום האגרה המגיעה לתובע בגין הפקת המסמכים. הדרישה לתשלום האגרה תועבר לנתבע בתוך 14 ימים, והנתבע ישלם את האגרה בתוך 7 ימים מיום הדרישה. ישלם הנתבע את האגרה, יעמיד התובע את המסמכים לנתבע בתוך 7 ימים ממועד התשלום והנתבע יהא רשאי להגיש בקשת רשות מתוקנת מטעמו בתוך 30 ימים מיום קבלת המסמכים. אי תשלום האגרה יביא לשמיעת בקשת רשות להגן במועד שנקבע.

ההסכמה קיבלה תוקף של החלטה.

תחת נסיבות אלה, מתן תוקף של החלטה להסכמת הצדדים לעניין גילויי המסמכים בערעור לעיל ואי הגשת בקשת רשות להתגונן מתוקנת, נסתם הגולל על טענתו של הנתבע, שהתובע לא נעתר לדרישתו לגילוי מסמכים.

לאור האמור, אני קובעת כי אין ממש בטענה ובבקשה לעניין גילוי מסמכים והיא נדחית בזאת.

6.התניית שירות בשירות – לטענת הנתבע, הכריח התובע את הנתבע לקחת הלוואות כתנאי להמשך פעילות, התנה את הפעילות בצירוף עובדים של הנתבע לסניף התובע, פתיחת תכנית חסכון ויצר למראית עין את "קבוצת כפיר" שבראשה עמד הנתבע, עו"ד בתחילת דרכו, שהיה בעצם חסר כל. לטענת הנתבע, הפעיל עליו התובע לחץ סמוי, בשל עיסוקו כעו"ד, ודרש ממנו לקחת הלוואות על גבי הלוואות, על מנת שיוכל לפעול בחשבון, וכן פתיחת תכניות חסכון.

אני מוצאת שהטענה אינה עומדת בדרישת ההלכה הפסוקה ואינה מפרטת ומצביעה ולו על מקרה אחד של התניית שירות בשירות. הטענה נטענה באופן לקוני, כללי וסתמי ואין בה כדי לענות על דרישות הפסיקה בנוגע לרמת הפירוט בתצהיר התומך בבקשה.

טענת התניית שירות בשירות מצריכה פירוט בדבר הנסיבות בהן נדרש הנתבע לפתוח תכנית חסכון ולהפקיד כספים בתכנית החיסכון, מיהו נציג התובע שהכריח אותו לקחת הלוואות והתנה את המשך הפעילות בפתיחת תכנית חיסכון וצירוף עובדים לסניף התובע.

בהעדר פירוט של הטענה, אני דוחה את טענת הנתבע לעניין התניית שירות בשירות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ