אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק הפועלים בע"מ נ' סטיל מוצרי נירטוסטה בע"מ ואח'

בנק הפועלים בע"מ נ' סטיל מוצרי נירטוסטה בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 05/10/2010 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום ירושלים
11912-09
04/10/2010
בפני השופט:
נמרוד פלקס

- נגד -
התובע:
בנק הפועלים בע"מ
הנתבע:
1. סטיל מוצרי נירטוסטה בע"מ
2. שמעון כהן
3. מרדכי יוסף

החלטה

1. בפני בקשת הנתבע מס' 3 (להלן – "מרדכי") למתן רשות להתגונן.

עסקינן בתביעת מוסד בנקאי כנגד לקוחתו, הנתבעת מס' 1, שהינה חברה בע"מ וכנגד הנתבעים מס' 2-3 הערבים כנטען לחובות הנתבעת מס' 1 כלפי התובע. כן נתבע הנתבע מס' 2 לפרוע יתרת חוב בחשבון אישי אותו ניהל אצל התובע.

כנגד הנתבעים מס' 1-2 ניתן פסק דין מחמת אי הגשת בקשה למתן רשות להתגונן.

2. בתצהיר התומך בבקשה למתן רשות להתגונן טען מרדכי שלוש טענות, כדלקמן:

ראשית נטען, כי מרדכי הוחתם במרמה על כתב הערבות בגינו הוגשה התביעה כנגדו. מרדכי לא היה ער כלל לחתימתו על כתב הערבות ומנהלת סניף התובע אף הבהירה לו מפורשות שהוא אינו ערב לחובות הנתבעת מס' 1 כלפי התובע. התובע אף לא הסביר למרדכי את מהות ערבותו ומה מצבה הכלכלי של הנתבעת מס' 1. לפיכך טוען מרדכי, כי אינו ערב לחובות הנתבעת מס' 1 כלפי התובע.

שנית נטען, כי התובע לא נענה לבקשת מרדכי להמצאת מסמכים ודי בכך כדי לזכותו ברשות להתגונן.

שלישית נטען, כי התובע נתן לנתבעת מס' 1 ייעוץ כושל, כפה עליה נטילת הלוואות וצמצם את מסגרת האשראי שניתנה לה.

3. כפי שיובהר להלן יש לקבל את הבקשה למתן רשות להתגונן, אך בגין הטענה הראשונה, וזאת בכפוף להפקדת ערובה וכן יש לדחות את שתי הטענות הנותרות.

4. אי המצאת מסמכים – הדין בעניין זה הינו, כי על תובע חלה החובה להמציא לנתבע, על פי דרישתו, מסמכים הדרושים לו לשם הכנת בקשתו למתן רשות להתגונן. ודוק, על הנתבע לדרוש מסמכים ספציפים הרלבנטים לטענת הגנה ממשית. ככל שהתובע לא ימציא לנתבע מסמכים כאמור תינתן לנתבע רשות להתגונן, אך מפאת אי המצאת המסמכים. ראו: ע"א 3545/90 בנק המזרחי נ' אפ. אר למימון (פורסם במאגרים); ע"א 6514/96 חניון המרכבה נ' עירית חולון, פ"ד נג(1) 390; ע"א 3376/05 משולם נ' בנק איגוד (פורסם במאגרים) פסקה 4 לפסק הדין.

5. מהאמור עולה, כי בכדי שאי המצאת המסמכים תזכה את הנתבע ברשות להתגונן עליו לעמוד במספר תנאים מצטברים כדלקמן: לדרוש מסמכים ספציפים, להבהיר מדוע המסמכים הנדרשים נחוצים לו לשם הכנת בקשתו למתן רשות להתגונן, המסמכים הנדרשים אכן עשויים להקים הגנה ממשית מפני התביעה.

6. בתצהירו טען מרדכי, כי פנה אל התובע בדרישה לקבלת מסמכים. מרדכי לא פירט בתצהירו אלו מסמכים דרש, אך הפנה למכתב אותו שלח בא כוחו אל התובע, בו נדרש התובע להמציא את כלל המסמכים עליהם חתם מרדכי והמבססים את טענות התובע כלפי מרדכי.

מרדכי לא פירט מדוע המסמכים הללו נחוצים לו לשם הכנת הגנתו וכיצד לטעמו נפגעה הגנתו מאי המצאת המסמכים הנדרשים.

7. לא זו אלא אף זו, שאותם מסמכים נדרשים צורפו לכתב התביעה. כאמור, מרדכי דרש את המסמכים החתומים על ידו אשר עליהם נסמכת טענת התובע כלפי מרדכי. מסמכים אלה הם כתב הערבות (נספח יב' לכתב התביעה), פרוטוקול אסיפה כללית של הנתבעת מס' 1 (נספח יא' לכתב התביעה) ומסמכים שונים באשר לנטילת אשראי עבור הנתבעת מס' 1, אשר צורפו גם הם לכתב התביעה. נמצא איפוא, כי המסמכים החתומים בחתימת ידו של מרדכי, עליהם נסמכת התביעה, צורפו לכתב התביעה ומטבע הדברים הומצאו למרדכי יחד עם כתב התביעה. בנסיבות אלה היו בידי מרדכי כלל המסמכים החתומים על ידו, אשר עליהם נסמכת התביעה כלפיו. כאמור, מרדכי דרש אך את המסמכים החתומים על ידו, אשר עליהם נסמכת התביעה כלפיו והללו הומצאו לו יחד עם כתב התביעה.

המסמכים אותם דרש מרדכי היו איפוא בידיו עת שקד על הכנת בקשתו למתן רשות להתגונן, ולפיכך יש לדחות את טענתו, כי אי המצאתם פגעה ביכולתו להכין את הגנתו.

8. מתן ייעוץ כושל – טענת מרדכי בעניין זה וכן טענותיו באשר למסגרת האשראי והכפייה ליטול הלוואות הינן סתמיות ודינן להידחות. מרדכי לא פירט אלו הלוואות כפה כנטען התובע על הנתבעת מס' 1 ליטול, באיזה אופן צומצמה מסגרת האשראי כנטען, איזה ייעוץ ניתן ומדוע לשיטתו עסקינן בייעוץ כושל. כן לא פורט האם נגרם לנתבעת מס' 1 נזק וככל שנגרם נזק הרי, שזה לא כומת ואין בו כדי לבסס טענת קיזוז כנגד תביעת התובע. ראו: ע"א 579/85 אריאן נ' בנק לאומי, פ"ד מ(2) 765, 767.

9. בשולי הדברים יאמר, כי אף בתצהיר הנתבע מס' 2, התומך גם הוא בבקשת מרדכי למתן רשות להתגונן, לא פורטו הטענות האמורות כדבעי. כמו כן יובהר, שמרדכי לא טען כלל שמפאת אי המצאת מסמך זה או אחר נפגעה יכולתו לפרט את טענותיו באשר לייעוץ הכושל לכאורה וכו' ואף לא התיימר לטעון שביקש מסמך כלשהו, הרלבנטי לסוגיות הללו וסורב.

10. "לא נעשה דבר" – טענת מרדכי, כי הוחתם במרמה על כתב הערבות מבלי שהובהרה לו מהות ערבותו ומצבה הכלכלי של הנתבעת מס' 1 עשויה להקים הגנה מפני התביעה בטענת "לא נעשה דבר". ברם, כפי שיובהר להלן, בנסיבות דנן דומה שסיכויי ההגנה להצליח בסופו של יום קלושים.

11. בחקירתו הנגדית העיד מרדכי, כי לא קרא כלל את כתב הערבות (נספח יב' לכתב התביעה) עת חתם עליו. ראו: עמ' 1 ש' 22-24 לפרוטוקול הדיון מיום 4.10.10). הדין הוא, כי חזקה על אדם החותם על מסמך שהוא מבין ומסכים לתוכנו ועל המבקש לסתור חזקה זו מוטל נטל כבד מאד. ראו: ע"א 8533/06 גילמן נ' הפועלים (פורסם במאגרים); ע"א 1513/99 דיטיאשוילי נ' בנק לאומי, פ"ד נד(3) 591; ע"א 1548/96 בנק איגוד נ' לופו, פ"ד נד(2), 559, 570. ברם, בשלב זה של הדיון רשאי מרדכי להעלות טענה בעל פה כנגד מסמך בכתב, ולפיכך טענתו בדבר חתימה על כתב הערבות שלא מדעת עשויה להקים הגנה. ראו: ע"א 248/89 החברה הכללית למוסיקה נ' WARNER HOME VIDEO, פ"ז מו(2) 273. יחד עם זאת דומה שסיכויי ההגנה קלושים, נוכח הקושי הרב של בעל דין המבקש לסתור בעל פה מסמך בכתב וכן על הטוען טענת "לא נעשה דבר".

12. מכל המקובץ עולה, כי דין הטענות בדבר אי המצאת מסמכים, ייעוץ כושל, כפיית נטילת הלוואות וכו' להידחות. כמו כן יש ליתן למרדכי רשות להתגונן מפני התביעה אך בטענת "לא נעשה דבר" וזאת בכפוף להפקדת ערובה, מפאת סיכוי ההגנה הקלושים. השוו: ע"א 9654/02 חברת האחים אלפי נ' בנק לאומי, פ"ד נט(3) 41, 47.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ