אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק הפועלים בע"מ נ' כעביה ואח'

בנק הפועלים בע"מ נ' כעביה ואח'

תאריך פרסום : 26/02/2012 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום טבריה
11699-03-11
22/02/2012
בפני השופט:
ברכה לכמן

- נגד -
התובע:
בנק הפועלים בע"מ
הנתבע:
1. מוחמד כעביה
2. חוסיין כעביה

החלטה

1.זוהי החלטה בבקשת רשות להתגונן שהגיש נתבע 2 כנגד תביעה בסדר דין מקוצר על סך של 85,967 ₪ בשל יתרת חוב בלתי מסולקת בהלוואה בחשבונו של נתבע 1.

2.על פי כתב התביעה ניהל נתבע 1 חשבון בסניף של התובע. ביום 14/6/10 חתם נתבע 1 על כתב התחייבות וערבות להחזרת הלוואה על סך של 192,000 ₪ למטרת ארגון חוב. נתבע 2, שהינו אביו של נתבע 1, חתם כערב יחיד על כתב ההתחייבות והערבות.

3.בתחילה, הוגשה בקשת רשות להתגונן מטעם שני הנתבעים. לאחר דיון, הסכים ב"כ הנתבעים כי בקשת רשות להתגונן של נתבע 1 תדחה וינתן כנגדו פסק דין. פסק דין כנגד נתבע 1 ניתן ביום 14/2/12.

4.להלן טענות שני הנתבעים.

טענות נתבע 1 כפי שהן עולות מתצהירו: סגן מנהל הסניף יצר קשר עם אביו של נתבע 1 והודיע לו כי במידה והוא מעוניין לעזור לבנו שיגיע לסניף. התקיימה פגישה בהשתתפות, סגן מנהל הסניף, הנתבעים, אחותו של נתבע 1. במסגרת הפגישה שאלו את נתבע 2 האם הוא מוכן לעזור לבן שלו לצאת מהבוץ ונתבע 2 השיב שכן הוא יעזור. לא הסבירו לנתבע 2 על מה הוא חותם ומשמעות החתימה והוא הוחתם כאילו על מסמכים הקשורים לניהול החשבון האישי של נתבע 2 המתנהל בסניף מעל 20 שנה.

להלן גרסת נתבע 2 כפי שעולה מתצהירו: סגן מנהל הסניף יצר עימו קשר טלפוני ומסר לו שהוא מבקש לבוא עימו בדברים על מנת לעזור לבן בהיותו לקוח הסניף מזה יותר מ- 20 שנה ומעולם לא היו לו בעיות בבנק. בפגישה עם סגן מנהל הסניף לא הוסבר לו שהוא חותם על ערבות לחוב של הבן, במידה ואכן קיים חוב, ולא גילו לו על מה הוא חותם כמתחייב מסעיף 22 לחוק הערבות. לטענתו הוחתם על מסמכים כאילו הוא חותם על מסמכים הקשורים לניהול החשבון האישי שלו ולא הוסבר לו שהוא חותם על ערבות ומשמעות החתימה. נתבע 2 לא מכחיש את חתימתו על גבי המסמכים ולטענתו הוטעה ע"י התובע לחשוב כי הוא חותם על מסמכים הקשורים לחשבונו הפרטי.

5.הנתבעים נחקרו בחקירה נגדית ע"י ב"כ התובע וסיכמו טענותיהם בעל פה.

6.להלן העובדות כפי שהוכחו בפני:

א.חשבונו של נתבע 1 נקלע לקשיים ונתבע 2 נדרש להסדיר את הבעיה שהתעוררה בחשבון (שורות 21-23 ע' 1 לפרוטוקול).

ב.סגן מנהל הסניף יצר קשר עם נתבע 2 שהוא לקוח טוב וותיק של הסניף, ואמר לו שיש חוב לבן שלו וצריך לעזור לו (שורות 21-23 ע' 2 לפרוטוקול).

ג.התקיימה פגישה בהשתתפות הנתבעים וסגן מנהל הסניף ואחותו של נתבע 1. במסגרת אותה פגישה חתמו הנתבעים על מסמכי ההתחייבות והערבות ונתבע 2 חתם בנוסף על טופס גילוי מידע לערב יחיד או מוגן.

7.הטענה בפי נתבע 2, שהוא לא ידע ולא הבין שהחתימה שחתם על גבי המסמכים הפכה אותו לערב לחובו של הבן. לא הוסברה לו משמעות החתימה והוא חשב לתומו שהמסמכים שהוא חתם עליהם קשורים לניהול החשבון האישי שלו המתנהל באותו הסניף.

8.המסמכים, שנתבע 2 אינו מכחיש שחתם עליהם, הינם שניים. האחד טופס כתב התחייבות וערבות להחזרת הלוואה שנערך ביום 14/6/10 על סך 192,000 ₪. מדובר במסמך של 6 דפים שבכותרתו רשום שם נתבע 1 ומספר החשבון של נתבע 1. על גבי המסמך 12 חתימות של נתבע 2, ליד סעיפים הכוללים נתונים בכתב יד ובתחתית כל עמוד ובעמוד האחרון של המסמך ליד פרטיו המלאים של נתבע 2 המפרטים את פרטי הערב. המסמך השני, נושא כותרת "גילוי מידע לערב יחיד או מוגן" ובו 6 חתימות של נתבע 2. כאשר המילה ערב חוזרת ונשנית לאורך כל המסמך וגם ליד חתימתו של נתבע 2 בתחתית הדף.

9.אין בידי לקבל את טענת נתבע 2 שחשב לתומו שהוא חותם על מסמכים הקשורים לניהול חשבונו האישי. הארכתי בתיאור המסמכים מאחר ולא מצאתי כל בסיס לטענה שהמסמכים הללו קשורים בדרך כל שהיא לחשבונו האישי של נתבע 2. המסמכים שפורטו לעיל, הם מסמכים ברורים, להם כותרת ברורה של הלוואה וערבות, הנושאים פרטי חשבונו של נתבע 1. לא מן הנמנע לצפות מנתבע 2, שכאמור מנהל חשבון זה שנים רבות, שישים ליבו לכך שהמסמך נושא מספר חשבון אחר ולא את מספר חשבונו שלו. כמו כן, לא הוסבר ולא הובהר ע"י נתבע 2 על איזה מסמכים הוא כן סבר שהוא חותם והקשורים לחשבונו האישי, האם ביקש הלוואה לעצמו? בהעדר הסבר מנומק לטענה הרי היא טענה בעלמא ודינה להידחות,

10.נתבע 2 טוען כי לא הבין את משמעות החתימה שלו על גבי המסמכים. בתצהירו של נתבע 2 אין כל טענה כי אינו יודע קרוא וכתוב. בחקירתו טען נתבע 2 כי הוא בקושי יודע לקרוא ולא למד בבית ספר. מן הנתונים שבפני עולה כי נתבע 2 היה גשש בצה"ל ועבד באגודה למען החייל. שפת העברית שגורה בפיו ברמה טובה כעולה מהחקירה בפני. בנסיבות אלו, איני מקבלת את טענת נתבע 2 שלא הבין את משמעות החתימה ולא מצאתי כי התקיימו תנאים לסטות מהחזקה לפיה אדם מוחזק כמי שיודע את תוכנו של מסמך שעליו הוא חתם ראה: עא 94 / 2119 צפורה לנדאו נ' ברוך וין מט (2) 77, עמוד 84:

"הדין הכללי בקשר לחתימה על חוזה על-ידי מי שאינו יודע קרוא וכתוב - והוא הדין בעיוור או במי שאינו יודע את השפה שבה נכתב החוזה וכיוצא בזה - אומר כדלקמן:

(א) אדם מוחזק כמי שיודע את תוכנו של מסמך שעליו הוא חותם, ולא תישמע מפיו הטענה, שלא כך הם פני הדברים מן הטעם שאין הוא מסוגל לקרוא את המסמך מסיבה כלשהי. מקורה של חזקה זו בכך שמי שאינו מסוגל לקרוא מסמך נושא בחובה להבטיח שתוכנו של אותו מסמך יובא לידיעתו, על-ידי פלוני המהימן עליו, לפני שיחתום עליו; ועל-כן הוא זה הנושא בתוצאות אי-קיומה של החובה."

11.לא ניתן להתעלם מהנסיבות שהתקיימו טרם החתימה ובעת החתימה על המסמכים. שיחת הטלפון שנערכה בין סגן מנהל הסניף, המבקש מנתבע 2 לגשת לסניף כדי לסייע לבנו והפגישה שהתקיימה שמטרתה לסייע לבן שנקלע לקשיים בחשבון הבנק, יש בהם כדי להביא למסקנה כי במהלך השיחה והפגישה הוסבר לנתבע 2 מצבו של הבן ומהן האפשרויות העומדות לפניו כדי לסייע לבן, מסקנה זו נתמכת בתיאור נסיבות החתימה על המסמכים.

ש: הבן שלך העיד ששניכם ביחד ישבתם אצל סגן המנהל ובגמר השיחה הוא התחיל לחתום וגם אתה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ