אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק המזרחי סניף התחנה המרכזית נ' פסטרנק שאול

בנק המזרחי סניף התחנה המרכזית נ' פסטרנק שאול

תאריך פרסום : 29/02/2012 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
1578-06
24/02/2012
בפני השופט:
אסתר נחליאלי חיאט

- נגד -
התובע:
בנק מזרחי טפחות בע"מ
הנתבע:
פסטרנק שאול

החלטה

לפני בקשה למסור למבקש תמלילים והקלטות המצויים בידי המשיב "והנוגעים לתיאום הנטען על ידי הנתבע (והמוכחש על ידי הבנק) בין בעלי תפקידים בחברות הביטוח ובין הבנקים השונים בקשר עם 'הכי ישיר'" (ציטוט מהרישא לבקשה), זאת לאחר שפניית הבנק למשיב נענתה בשלילה הן מפאת חלוף הזמן והן מפאת רצונו "לדחות את גילוי הקלטות ותמלילי השיחות לאחר הגשת תצהירי עדות ראשית" מטעם הבנק.

לבקשת המבקש לאפשר עיון בקלטות ובתמלילים טען המשיב כי חלף זמן ארוך מאז "הומצא לעיון המבקש תצהיר גילוי המסמכים שבו גולו הקלטות נושא הבקשה דנן. כבר אז תבע המשיב חסיון על ההקלטות באופן שהעיון בהן ידחה לשלב מאוחר יותר בתובענה" (סעיף 2 לתגובה); ומאחר שהתקופה שחלפה מאז תצהיר גילוי המסמכים היא ארוכה ניתן להסיק לשיטת המשיב כי המבקש הסכים לחסיון ולדחיית הגילוי, כן נטען שהבקשה באה על רקע טקטי 'ונועדה לשמש משקל נגד לבקשה למחיקת כתב התביעה שעודנה תלויה ועומדת..." (סעיף 7 לתגובה), גם לגופו של ענין טען המשיב כי אין לחייב אותו לגלות כבר עתה את הקלטות מאחר ש"אין הוא המוציא על חברו" ואין הוא נושא בנטל הראיה" משכך מבקש להשהות את העיון בראיותיו (סעיף 10 לתגובה); "מדובר בהקלטות שמהן ניתן ללמוד על רצון המבקש לפגוע במשיב, בעסקיו, בתחרות העסקית שיצר במשק בתחום ביטוח המשכנתא בדיוק כפי שנטען בבקשת הרשות להתגונן" (סעיף 13 לתגובה). לטענת המשיב כל השיחות המוקלטות הן שיחות שהתקיימו בין בכירים בבנקים למשכנתאות לבין בכירים בחברות הביטוח "שתכליתן להביא למיגור עסקיו ופועלו של המשיב בתחום המשכנתאות" וחשיפת ההקלטות בשלב המקדמי בטרם הגשת תצהירים "עלולה להביא לשיבוש ההליכים במשפט והיא חוטאת במובהק להגיע לחקר האמת, ותאפשר לתאם ולשנות את גרסתו הכוזבת בהתאם לראיות בידי המשיב... והיא תשלול מהמשיב היכולת לאתר ולהצביע על הפרכות והסתירות הרבות שבגרסת המבקש" (סעיף 16 לבקשה).

לאחר שעיינתי בבקשה ובתגובות באתי למסקנה כי יש לקבל את בקשת המבקש לעיין במבוקש.

תחילה לטענה בדבר חלוף הזמן הארוך מאז גילה המשיב את המסמכים ועד שהמבקש עתר לעיין בהם עתה, הרי שנתתי דעתי כי טרם הסתיים ק.מ. וטרם ניתנה החלטה להגשת תצהירי עדות ראשית ומשכך ראוי בעיני לקדם וליעל את ההליכים בדרך של השלמת העיון במסמכים וסיום ההליכים המקדמיים, גם אם חלף פרק זמן בין הגילוי ועד הבקשה לעיון, בעיקר כשהמבקש הבהיר את הטעמים לאיחור; מכאן שאני מעדיפה את הדיון לגוף הבקשה ולא ראיתי לדחותה בגלל הזמן שחלף.

ולבקשה לגופה – תחילה להזכיר כי חובת גילוי המסמכים והעיון בהם המוטלת על בעל דין פורשה בפסיקה בהרחבה ונקבע כי זו משתרעת על כל אותם מסמכים "אשר סביר להניח כי הם כוללים מידע אשר יאפשר לצד, במישרין או בעקיפין, לקדם את העניין נושא התובענה" [רע"א 6545/94 בנק איגוד לישראל בע"מ נ. אזולאי פ"ד מט (4) 54, 60 (1995)] וכן כי על בעל דין לגלות את כל המסמכים שעשויים להיות רלוונטיים בהמשך ההליך [רע"א 9322/07 Gerber Products Company נ. חברת רנדי בע"מ (15.10.2008)].

בהנתן הכלל הרחב של גילוי כל המסמכים הרלבנטיים להליך ו/או שעשויים להיות רלוונטיים ובהנתן שההליך האזרחי מתנהל ב'קלפים גלויים' הרי רק מקום שגילוי מסמכים אינו משרת את מטרת חקר האמת ועלול להביא לשיבוש ראיות על ידי הצד שכנגד, יהיה גילוי המסמכים נתון לשיקול בית משפט אם לסטות מן הכלל של "משחק בקלפים פתוחים" ומעיקרון הגילוי והעיון ההדדי בין הצדדים להתדיינות.

ראיתי להביא מפסק הדין המנחה, רע"א 4249/98 שמעון סוויסה נ. הכשרת הישוב, פ"ד נה(1) 515 (1999):

"בידוע כי כיום הכלל הוא פעולת בעלי הדין "בקלפים גלויים" ואילו שמירת פרטים וראיות למועד מאוחר יותר היא היוצאת מן הכלל... יוצאים מכלל "הקלפים הגלויים" עשויים להיות מקרים בהם מוצדק חסיון, וכן מקרים בהם יש חשש כי הגילוי והעיון מתבקשים למטרה זרה, או שלא בתום לב, וכן כדי להכין ראיות שיש בהן לסתור את הראיות שבידי היריב... מקרים אלה מצדיקים, לעתים, דחיית הגשתה של ראיה  (או חומר העשוי לשמש כראיה) למועד מאוחר יותר.

"שיקול-דעתו של בית-המשפט בישראל, אם לדחות את העיון בראיה למועד אחר אם לאו, הוא בלתי מוגבל והוא תלוי בנסיבות העניין, במחלוקת בין בעלי-הדין כפי שהיא נתגבשה בכתבי הטענות ובצפי של בית המשפט לפי החומר שלפניו, לגבי הסתברות קיומן של נסיבות שבהן ניתן לשער שעיון מוקדם במסמכים על ידי בעל-דין לא ישרת את מטרות הצדק".

ומההלכה לענייננו

המשיב לא הבהיר מדוע הוא מבקש לדחות את מועד העיון ומדוע הוא מבקש כי אחרוג מן הכלל ואורה על דחיית מועד העיון, אלא ציין טענות כלליות בהן לא מצאתי ולו סיבה מיוחדת אחת לסטות מהכלל של גילוי רחב במועד המקדמי, בודאי לא מצאתי כי מתקיים החשש שהעיון מתבקשים למטרה זרה, או שלא בתום לב ומשכך לא ראיתי כי העיון המוקדם יסכל את "מטרות הצדק".

אני סבורה כי עיקרי המחלוקת בין הצדדים התגבשו כבר בכתבי הטענות במידה כזו שתקשה על המבקש לשנות את גרסתו שהובאה בכתבי הטענות.

יאמר כי המשיב כבר הבהיר במסגרת בקשת הרשות להתגונן ובמסגרת חקירתו על התצהיר שמסר כי לגרסתו פעל הבנק במטרה להכשילו בגלל שהתחרה בבנקים בתחום ביטוח המשכנתאות, ולכן אין למעשה כל מקום להסתיר את הקלטות שעניינן שיחות בין "בכירים בבנקים למשכנתאות... לבין בכירים בחברות הביטוח" (סעיף 14 לתגובה).

מאחר שמדובר לכאורה בהקלטות חד צדדיות של שיחות בין אנשים הקשורים למבקש ולנציגי חברות ביטוח והבנקים שלדידו של המשיב חברו יחדיו להכשילו הרי שלא ראיתי למנוע ככלל מן המבקש את העיון המבוקש בשלב ההליכים המקדמיים; בענין זה ראיתי להביא את עמדת הפסיקה למשל בר"ע 1753/04 (מחוזי ת"א) בנק לאומי לישראל בע"מ נ. גולד בו אומרת כבוד השופטת גרסטל (כתוארה אז) כי:

"הרציונל לקביעה זו (הוראה לאפשר עיון בקלטות – א.נ.ח) מושתת על זכרונם המוגבל של הצדדים, ועל העובדה שרק אחד מהם טרח לתעד את השיחה שהתקיימה. תכליתו של הגילוי בנסיבות אלו, היא למנוע מצב שבו תהפוך החקירה הנגדית למבחן של זכרון הדדי, בו צד אחד מצוייד בתמלילים, והצד האחר נאלץ להשען על זכרונו, תחת החרב המאיימת של חשיפת התמלילים... לנוכח העובדה שהצד שכנגד (המשיב במקרה זה, אחרת היה מדובר בהקלטת סתר אסורה –א.נ.ח) היה שותף לשיחה שהתנהלה... הרי ששלילת העיון תהווה ניסיון לרדד את ההליך למבחן הזיכרון... ההליך המשפטי אינו זירה מתאימה למלחמת הזיכרון המכני בזכרון האנושי. מלחמה כזו, נדמית למלחמת תדמיות. לא זהו הקוד של מאבק משפטי. ההליך המשפטי אל לו להפוך למאבק חד מימדי המצומצם לשאלת הזיכרון, בו יכול כל צד לטמון לרעהו פח יקוש ולהפוך שתיים שלוש קלטות למעין מתלים, עליהם יסמוך אחד הצדדים את יהבו במטרה להביך את רעהו ולהשיג יתרונות של אווירה. במקרה זה מדובר בשיחה בין בעלי דין, ומן הראוי כי שיחה זו תהיה פרושה לפניהם כבר משלב זה של ההליך".

בענייננו, התרשמתי מעמדת המשיב כי מדובר בשיחות הרלוונטיות להליך המתנהל בין הצדדים ולנקודות השנויות במחלוקת כפי שהגדיר אותן המשיב במסגרת בקשת הרשות להתגונן ואין הצדקה למנוע מן המבקש את העיון בתמלילים בשלב זה של הליכי העיון המוקדם לאחר שהמשיב הציג גירסה סדורה בבקשת הרשות להתגונן ובחקירתו בבית משפט.

המשיב לא הצביע על נימוק של ממש לחששותיו כי ייעשה בזכות העיון שימוש לרעה, וכפי שציינתי לעיל התרשמתי כי עיקרי גרסת המשיב הופיעו בתצהיר המשיב, בבקשת הרשות להתגונן ובחקירה בבית המשפט.

אני מודעת לרצון של צד אחד (המשיב) לשמור על 'גורם ההפתעה' עד תום, ורצונו "לאתר ולהצביע על פרכות וסתירות בגרסת המבקש" (סעיף 16 לתגובה) אולם אין בין רצון זה לבין הזכות לעיין בעת הזאת ולא כלום וכאמור דחיית העיון כי נעשית, אינה מבוססת על רצון מסוג זה גם לא על רצון "להשיג יתרונות של אווירה" (כמצוטט לעיל) ולא אוכל לכבד באופן חד צדדי רצון או תקווה של איזה מן הצדדים כשלא הובאו הטעמים הראויים לדחית העיון.

לאור האמור, בהעדר סיבה ממשית לדחיית מועד העיון, אני מורה למשיב להציג למבקש את המבוקש (קלטות ותמלילים) תוך 15 ימים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ