אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק המזרחי המאוחד בעמ נ' פדלון ואח'

בנק המזרחי המאוחד בעמ נ' פדלון ואח'

תאריך פרסום : 17/06/2010 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית המשפט המחוזי מרכז
6209-11-07
16/06/2010
בפני השופט:
אסתר שטמר

- נגד -
התובע:
בנק המזרחי המאוחד בע " מ באמצעות ב"כ עו"ד ישראל בכר
הנתבע:
1. הרצל פדלון
2. צוף יער בנין והשקעות בע"מ
3. אפ.גי.אר. לבנין בע"מ

פסק-דין

פסק דין

1.המשיבים כולם לקוחות של הבנק המבקש.

המשיב 1 (להלן גם "פדלון") חתם ביום 6.1.1995 על "שטר מישכון זכויות", לפיו משכן לטובת הבנק את זכויותיו במבנה באבן יהודה, הידוע גם כמגרש 2041 בחלק מחלקה 176 בגוש 7793 (להלן "הנכס"). פדלון חתם גם על כתבי ערבות לחברות המשיבות 2 ו-3. בהמרצת פתיחה זו מבוקש לקבוע כי המשכון נועד להבטיח את חובות המשיבים כולם.

המשיבים טוענים כי הנכס שועבד להבטחת חובותיו של פדלון בלבד, וכי אינו מבטיח את חובות המשיבות 2 ו-3, אף לא מכח כתבי הערבות שחתם פדלון. ככל שנמסר הנכס כבטוחה נפרדת לחובות המשיבה 3 (להלן "אף.ג'י.אר") או המשיבה 2 (להלן "צוף יער") - לא נרשם משכון כזה, ותחולתו מוגבלת להבטחת סכום של עד 60,000$.

המשכון הרשום הוא לבדו המשכון נשוא התובענה.

איננו עוסקים במסגרת זו בגובה החוב.

המרצת הפתיחה נתמכת בתצהירו של מר אבנר מימון, שהבהיר כי אין לו ידיעה אישית בקשר להתרחשויות בזמן אמת (עמ' 8 בפרוטוקול שורה 12), ועל כן לא ניתן ללמוד מעדותו את הבנתו הסובייקטיבית של הבנק את ההתרחשות, או כיצד ראה הבנק את הבנתם של המשיבים לארועים. פדלון העיד מטעם המשיבים. עדותו היא עדות יחידה של בעל דין, שאין לה סיוע למעט בפרשנות המסמכים. ממילא תוכרענה העובדות לפי המסמכים שחלקם הרלוונטי יפורט להלן.

2.להגשת התובענה קדמו ההליכים הבאים: הבנק הגיש בקשה למימוש המשכון, שבמסגרתה הוחלט שאין לראש ההוצאה לפועל סמכות לדון בשאלה אם ניתן לממש את המשכון לפרעון חובות צוף יער. בבקשת רשות ערעור על החלטה זו נקבע כי ההליכים בתיק ההוצאה לפועל יימשכו רק בקשר לחובותיו של פדלון (בר"ע (מחוזי ת"א) 1896/04 פדלון נ' בנק המזרחי המאוחד בע"מ (לא פורסם, 1.3.2005)). ברע"א 3204/05 בנק המזרחי המאוחד בע"מ נ' פדלון (לא פורסם, 15.10.2007), הוחלט בהסכמת בעלי הדין כי אין לראש ההוצל"פ סמכות להחליט מהו היקף שטר משכנתא, והבנק רשאי להגיש תובענה חדשה שענינה "היקף התפרשותו של שטר המשכנתא". לאחר הדברים האלו הוגשה המרצת הפתיחה שלפני.

3.להשלמת התמונה: בין הצדדים התנהלה תביעה אחרת בבית משפט זה (2229-08-07), נגד צוף יער ונגד בעלות המניות בה, אף.ג'י.אר וק.א.ש. חברה לבנין בע"מ (להלן "ק.א.ש"), וגם נגד בעלי המניות בחברות: פדלון בעל המניות העקרי באף.ג'י.אר, וצ'רלס ריצ'רד וולף (להלן "וולף"), בעל המניות העקרי בק.א.ש.

ביום 31.12.2008 ניתן פסק דין ובו נדחתה תביעת הבנק, משום שהבנק לא הוכיח את התביעה. תלוי ועומד ערעור על פסק הדין.

4.שטר משכון הזכויות קובע כי המשכון יבטיח תשלום "כל הסכומים המגיעים ו/או שיגיעו לבנק מהממשכנים....בין שמגיעים מהממשכנים לבדם, או ביחד עם אחרים, בין שמגיעים מהם באופן פרטי ובין מגיעים מהם בתור תאגיד...בין שהממשכנים כבר התחייבו בהם או יתחייבו בהם בעתיד לבוא, בין שמגיעים מהם בתור חייב או ערב..."(סעיף 2 בשטר).

אם כן, אמירה ברורה שלפיה יחול המשכון על חובות עתידיים, ולאו דוקא על הסכומים שחב הממשכן בעת חתימת השטר. ואמירה ברורה נוספת לפיה יחול המשכון על כל הסכומים שיגיעו מן הממשכן, בין שהוא חייב בהם אישית ובין שחייב בהם כערב לחובותיהם של אחרים.

ראשית, יש להסיר בדל טענה לפיה עקרונית לא ניתן להבטיח חוב עתידי במשכון. סעיף 1(ב) בחוק המשכון תשכ"ז-1967 קובע מפורשות כי ניתן הדבר. ראה גם מיגל דויטש קניין כרך ב 37 פסקה 10.14 (1999); שלו גנוסר חוק הערבות, תשכ"ז-1967 פירוש לחוקי החוזים 19 (ג. טדסקי עורך, 1979). אך ראו גם ח"א 8002/02 המפקח על הבנקים נ' הבנק הבינלאומי הראשון למשכנתאות בע"מ, סעיף 101, 102 (לא פורסם, 5.5.2009).

ושנית, הלכה היא, מן העת האחרונה, כי במקום ששטר המשכון התייחס גם לחובות עתידיים, והלקוח הממשכן ידע אודות תניה זו והסכים לה– יחולו הוראות השטר גם על החוב העתידי (ע"א 3352/07 בנק הפועלים בע"מ נ' הורש (לא פורסם, 7.12.2009)).

5.טרם שנחתם שטר המשכון, בשנת 1995, חתם פדלון על שני כתבי ערבות לחובות אף.ג'י.אר (מיום 25.12.92 ומיום 5.10.93 נספחים יז ויח לתצהיר מר מימון מטעם הבנק). לאחריו חתם גם על ערבות לחובות צוף יער (26.2.1995 - נספח יט, 2.9.98 – נספח כ').

6.אותו נכס עצמו, שמושכן להבטחת חובותיו של פדלון, הועמד מאוחר יותר כבטחון לחובות החברות המשיבות לבנק, לפי הסכמי הלווי שנחתמו. כלומר מושכן לטובת הבנק, אם כי ללא שטר וללא רישום במרשם המשכונות. ביחסים בין הממשכן לבין בעל המשכון אין משמעות לרישום המשכון, שמטרתו מתן תוקף למשכון בעת פירוק או פשיטת רגל של הממשכן. המשכון עומד בתקפו גם ללא שכלולו ברישום במרשם המשכונות (נינה זלצמן ועופר גרוסקופף מישכון זכויות 37 (2005().

במסגרת זו שועבד הנכס בתחילה להבטחת סכום של 120,000$, ואחר כך הוקטן הסכום המובטח במשכון זה ל-60,000$. עוד נרשם בהסכמי הלווי, כי אותו נכס עצמו מהווה גם חלק מן ההון העצמי לצורך קביעת גובה האשראי שתקבלנה החברות מן הבנק.

הבנק לא הבהיר מדוע נהג כך, מדוע השתמש באותו נכס כבטוחה כפולה ומשולשת.

הצדדים אמנם אינם קוראים לשעבוד זה בשמו המפורש, אולם לפנינו משכון נוסף שנתנו החברות לבנק, באותו נכס (ראה הוראת סעיף 2(ב) בחוק המשכון: "הוראות חוק זה יחולו על כל עסקה שכוונתה שעבוד נכס כערובה לחיוב, יהא כינויה של העסקה אשר יהא").

כלומר, ענין לנו במשכון רשום לטובת הבנק בכל זכויותיו של פדלון בנכס, להבטחת חובותיו וחובות החברות, קיימים ועתידיים. וענין לנו במשכון נוסף, מוגבל בסכום, שלא נרשם, והוא לטובת החברות. המשכון הרשום הוא לבדו נושא התובענה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ