אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק המזרחי המאוחד בעמ נ' ניישטוט ואח'

בנק המזרחי המאוחד בעמ נ' ניישטוט ואח'

תאריך פרסום : 20/07/2010 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום חדרה
32059-11-09
20/07/2010
בפני השופט:
קרן מרגולין-פלדמן

- נגד -
התובע:
1. ירוסלב ניישטוט
2. נטליה ניישטוט

הנתבע:
בנק המזרחי המאוחד בע " מ

החלטה

בפני בקשה לביטול פסק דין שניתן בתיק זה ביום 12/1/10, לאחר שהנתבעים לא הגישו בקשת רשות להתגונן מטעמם.

בבקשתם טוענים המבקשים כי בין הצדדים כאן מתנהל הליך נוסף בבימ"ש השלום בקריות, וכי באותו תיק נקבע דיון ליום 11/1/10. לטענת המבקשים, קיבלו לידיהם את כתב התביעה בתיק זה ביום 29/11/09, אך סברו שמדובר בכתב הקשור לתיק האחר המתנהל בין הצדדים, ועל כן לא התגוננו כנגד התביעה במועד, ואת הכתב שקיבלו לידיהם שמרו ברשותם על מנת שיוכלו להציגו בפני בא כוחם במועד שנקבע לדיון בתיק האחר.

לטענתם, בא כוחם הוא שהעיר את עיניהם כי מדובר בכתב טענות חדש שאינו נוגע לתיק האחר, במועד שנקבע לדיון שם.

המבקשים טוענים כי הם עצמם אינם בקיאים בשפה העברית, מתקשים לקרוא טקסט המכיל משפטים שלמים בעברית, ועל כן לא יכלו ללמוד בעצמם כי מדובר בכתב תביעה נפרד.

לטענת המבקשים כתב התביעה שהוגש נגדם בבימ"ש השלום בקריות מתייחס לתביעה בסך של 250,000 ₪ (עותק ממנו צורף לבקשה), והם סברו שמדובר באותה תביעה.

לפיכך טוענים המבקשים, כי משמדובר במקרה שבו המבקשים הם אנשים שאינם שולטים בשפה וכתב התביעה הומצא להם בסמוך למועד דיון שנקבע בתיק האחר, הרי שיש למעשה לבטל את פסק הדין מחובת הצדק.

לחלופין, טוענים המבקשים, כי יש לכל הפחות לבטל את פסק הדין על פי שיקול דעת ביהמ"ש, בשל העובדה שמדובר בטעות תמימה שהביאה לאי הגשת בקשת הרשות להתגונן במועד, וכי מעבר לכך יש לקחת בחשבון את טענות ההגנה העומדות להם.

בעניין זה טוענים המבקשים כי החיוב נשוא תיק זה הוא חיוב מכח היותם ערבים מוגנים לחובותיהם של צדדי ג', וכי לא מוצו ההליכים הסבירים כנגד צדדי ג' האמורים. בעניין זה טוענים המבקשים כי המשיב טען בכתב התביעה שהחייבים העיקריים יצאו מן הארץ לצמיתות, אך לא הוכיח טענתו זו בתיעוד כלשהו, בעוד שלשיטתם אחת החייבות שבה לארץ מספר פעמים לאחר מועד יציאתם הנטענת של החייבים מן הארץ, והיא שבה ויוצאת מן הארץ מעת לעת ובכל פעם עושה דרכה חזרה.

מעבר לכך טוענים המבקשים, כי לא קיבלו מידע אודות מחירה של הדירה שנמכרה בהליכי מימוש, ואשר שימשה כבטוחה לסילוק החוב מאת החייבים העיקריים, ובנוסף הם טוענים, שלא קיבלו לידיהם מסמכים, המפורטים בגוף הבקשה, ואשר יש בהם לטענתם כדי לאפשר להם לבסס הגנתם כנדרש, לרבות צירוף חוות דעת חשבונאית מתאימה.

הבקשה הועברה לתגובת המשיב, ובתגובתו מתנגד המשיב נחרצות לביטול פסק הדין.

אשר לביטול מחמת הצדק, מבקש המשיב להבהיר כי בתצהיר התומך בבקשה, כמו גם בבקשה עצמה, הבהירו המבקשים באופן שאינו משתמע לשתי פנים כי קיבלו לידיהם את כתב התביעה במועד הנקוב על גבי אישור המסירה. משכך, לא יכולים לטענתו המבקשים לטעון כי אין לראות במסירה כמסירה כדין וכי יש לבטל את פסק הדין מחובת הצדק.

אשר לביטול על פי שיקול דעת ביהמ"ש, טוען המשיב ראשית לעניין טענות המבקשים באשר לעילת העיכוב, כי אין ממש בטענותיהם, וכי אלו אינן סבירות ואינן מתיישבות עם ההגיון הבריא. לטענתו, משידעו המבקשים לזהות כי מדובר באותו תובע שתבע בתביעה שהוגשה לבימ"ש השלום בקריות, אף ללא ייעוץ משפטי ואף ללא עזרה חיצונית, חזקה עליהם שידעו גם לזהות כי, כפי שעולה מהעמוד הראשון של כל את מהתביעות, הרי שמדובר בתביעה על סך של 200,000 ₪ בלבד ולא על סך של 250,000 ₪, כי ב"כ התובע אינו עורך הדין המייצג את התובע בתביעה המתנהלת בבימ"ש השלום בקריות, כי ביהמ"ש הנזכר על גבי כתב התביעה כביהמ"ש שבו תידון התובענה הוא בימ"ש השלום בחדרה ולא בימ"ש השלום בקריות, וכיוצ"ב.

לטענתו, די היה בדברים אלו כדי לעורר חשדם של הנתבעים כי אין מדובר באותה תביעה, וחזקה עליהם שפנו לבא כוחם על מנת לברר מדוע השוני הנשקף מכתבי הטענות, מיד עם קבלת כתב התביעה. בעניין זה מבקש המשיב להפנות תשומת הלב אף לכך שעוביים של כתבי הטענות אינו זהה, נספחיהם אינם זהים וכיוצ"ב.

במיוחד, טוען המשיב, נכונים הדברים שעה שהמבקשים קיבלו מספר התראות בדבר החוב נשוא תיק זה טרם הגשת התביעה דנן, וזאת במכתבים שנשלחו אליהם והתקבלו בידם במועדים - 31/8/09, 24/9/09 ו – 2/11/09.

עוד מבקש המשיב להפנות את תשומת הלב לכך שגירסת המבקשים אף אינה סבירה, וזאת נוכח העובדה שאף לו סברו כי מדובר בכתב הנוגע לתביעה המתנהלת בבימ"ש השלום בקריות, הרי אין סבירות בטענה כי החזיקו את הכתב בידיהם ולא הציגו אותו לבא כוחם טרם מועד הדיון, על מנת שיוכל להיערך כנדרש לאמור בו.

אשר לטענות ההגנה, מבקש המשיב להבהיר כי המבקשים למעשה לא מנו כל טענת הגנה כנגד התביעה, לא הביאו כל ראיה לכך שהחייבת העיקרית, טסלנקו יאנה, אמנם חזרה ארצה והיא אמנם נכנסת ויוצאת את הארץ לעתים מזומנות כטענתם, וזאת בניגוד לגירסתו המגובה בדוח חקירה שנערך לבקשתו טרם הגשת התביעה (העתק הדוח צורף לתגובה).

המשיב מבקש להפנות בנוסף את תשומת הלב לעובדה שעל פי אישור משרד הפנים החייבת העיקרית בהלוואה 2 (מבין ההלוואות נשוא התביעה), הלכה לעולמה, ומכאן שממילא בכל הנוגע להלוואה זו רשאי היה המשיב לתבוע את הערבים, והמבקשים לא התייחסו לסוגייה זו.

אשר לטענה כי המבקשים לא קיבלו מידע לגבי התמורה שהתקבלה ממכירת הנכס נשוא השיעבוד שניתן להבטחת החוב, טוען המשיב, כי חוק הערבות קובע מפורשות מה הן החובות המוטלות על הנושה בכל הנוגע להמצאת מידע לידי הערבים, ולא ניתנה בו כל הוראה בנוגע לעניין זה, ואין מקום להכביד על הנושה ולהוסיף חובות שלא נקבעו מפורשות שם.

עוד מבקש המשיב להבהיר כי כתב התביעה הוגש בהתאם לכללים שנקבעו בפסיקה באשר לנספחים הנדרשים להגשת תביעה מעין זו, ובעניין זה נקבע כי די בהמצאת אישור היתרות העדכני, ערב הגשת התביעה, ואין חובה על התובע לפרט במסמכים או בכתב התביעה מהם התקבולים שהתקבלו על חשבון החוב עד אותה עת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ