אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק המזרחי המאוחד בעמ נ' ממשין - חברה להנדסה בע"מ

בנק המזרחי המאוחד בעמ נ' ממשין - חברה להנדסה בע"מ

תאריך פרסום : 01/06/2011 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום תל אביב - יפו
39272-12-09
01/06/2011
בפני השופט:
אהוד שוורץ

- נגד -
התובע:
בנק המזרחי המאוחד בע "מ
הנתבע:
ממשין - חברה להנדסה בע"מ

החלטה

בפני בקשת רשות להגן בתביעה שהוגשה בסדר דין מקוצר כנגד המבקשים, לתשלום יתרות חוב בחשבון וע"ס 186,000 ש"ח .

המבקשת 1 ניהלה חשבון אצל המשיב לצורך ניהול פרויקט בניה , לטענתה , ולפי דרישת המשיב

שועבדו לטובת הבנק כל הכספים שהתקבלו מרוכשי הדירות. המשיב הוציא ערבויות לטובת רוכשי הדירות , וליווה את הפרויקט שהחל בשנת 2003 וכלל הקמת 25 יח"ד. הפרויקט התנהל בשני שלבים כשהשלב השני החל בשנת 2007. במקביל לחשבון הליווי התנהל חשבון מסחרי רגיל, שהיה מנותק מחשבון הלווי. המבקשים טוענים, כי בשנת 2007 כשהבנק המשיך את ליווי הפרויקט קשרו את שני החשבונות ונוהלו כמקשה אחת, כן החל המשיב לצמצם את האשראי שעמד לרשותם.לטענתם, הבניה נתמשכה במהלך 2007,2008 ובתחילת 2009 כאשר הפרויקט נמצא בשלב מסירת הדירות, חרגו מתקציב הליווי וההוצאות גדלו מעבר לתחזית ההוצאות שהוגשה ואושרה ע"ח המשיב. המבקשים פנו למשיב להגדלת התקציב וע"מ לסיים את הפרויקט והחזרת ערבויות הביצוע לבנק, המשיב מנגד , החזיר את השיקים של המבקשת מה שהכניס להגבלה חמורה וגרם למבקשת נזק ממשי של מאות אלפי שקלים. בפגישה שהתקיימה בין הצדדים, סוכם כי הפרויקט יושלם במימון הבנק ומסירת הדירות ואיסוף כספי הדיירים וכן ביטול ערבויות שנתן הבנק לדיירים ובתמורה הובטח למבקש 3 כי ככל שיוותר חוב במסגרת הריבית , הסכומים ימחלו, ובנוסף הכספים שהיו למבקש 3 בקופת גמל יועדו לסילוק חובו הפרטי לבנק ועל היתר יקבל פריסה של החוב. המבקשים מבהירים כי המצב החמור אליו נקלעה המבקשת 1 השפיע נפשית על המבקשים 2-3, והסיכום עם המשיב הפיח תקווה בקרבם. לטענתם, בתוך כשלושה חודשים הסתיים הפרויקט והערבויות הושבו לבנק , והמבקשים המתינו לסגירת החשבון ועל פי המוסכם ובפועל המשיב חילט את הערבויות שהיו בידו, וחויבו בגין שכ"ט עו"ד, שמירה וחיובי סרק נוספים. לטענת המבקשים, המשיב ניפח את החיובים ולא עמד בהסכמים עמם. לטענת המשיב, העמיד למבקשים חשבון אשראי בסכומים שונים וע"פ ספרי הבנק קיימת יתרת חוב שטרם שולמה.

לאחר עיון בחומר שבתיק ושמיעת הצדדים אני מחליט ליתן למבקשים 2ו-3 רשות להגן המותנה בהפקדת ערבון כלהלן ואלו נימוקי:

ביום 16.2.10 הוגשה בקשה מטעם המבקשים למתן צו לגילוי מסמכים ובטענה כי המשיב לא נעתר לבקשתם ודי בכך כדי להעמיד למבקשים רשות להגן. המשיב בתגובה, ציין כי הבקשה הינה כללית, נעדרת פירוט ספציפי ובאופן שלא ניתן להיענות לבקשה.

המבקשים סומכים את בקשתם, בעיקר על הטענה כי אינם מקבלים דפי בנק וכל מסמך אחר מזה זמן רב, פנית המבקשים לנציגה מטעם המשיב נענתה כי נאסר עליה ליתן מסמך שהוא , המבקשים טוענים כי המשיב לא מוסר מסמכים אשר מצויים ברשותו, כדי להכשיל ולמנוע מהמבקשים לבסס הגנתם. עוד נטען כי המשיב ניפח את החיובים , פעל בניגוד למוסכם בין הצדדים וגרם להרעה במצב החשבון של המבקשים.

הלכה פסוקה שאין חובה על התובע לצרף את כל ספריו לתביעה, אך במידה וחסרים לנתבע מסמכים הדרושים לו בכדי לסייע לו להתגונן כראוי הוא רשאי לפנות בבקשה לגלותם.

בבקשה למתן רשות להתגונן, אין להסתפק בדרישה גורפת למסמכים, אלא יש לפרט מהם המסמכים הספציפיים הדרושים לנתבע.יש לפרט לגבי כל מסמך ומסמך, מדוע הוא נדרש באמת ובתמים, לצורך בדיקת סכום התביעה, או עצם החיוב, ומדוע לא ניתן להתגונן בלעדיו.

יש לאבחן בין חובת גילוי מסמכים בהליך רגיל לבין חובת גילוי מסמכים בהליך של טרום הדיון בבקשה למתן רשות להתגונן, שאז חובת הגילוי מצומצמת יותר, ומשתרעת על מסמכים הכרחיים הדרושים לביסוס בקשת הרשות להתגונן.

בענייננו, לא ראיתי כי הנתבעים הגישו לתיק כל בקשה לגילוי ספיציפי של מסמכים ,אין בקשה המפרטת את המסמכים החסרים ואת נחיצותם לצורך גיבוש טענות ההגנה.

מהתכתובות שצורפו לבקשה למתן צו לגילוי מסמכים, עולה כי המשיב, באמצעות ב"כ, ציין בפני המבקשים כי מדובר בבקשה כוללנית וכי במסגרת ההתנהלות של המשיב מול המבקשים הועברו לידיהם העתקי דפי חשבון ו/או מסמכים הנושאים את חתימתם, וכן ככל שדרישתם תתייחס למסמכים ספציפיים תטופל, מה שלא נעשה. בנוסף לא פורטו בבקשה אלו מסמכים נדרשים ומה תהיה התועלת לביסוס הגנתם של המבקשים. אני סבור כי הטענה לעניין העדר המצאת מסמכים לכשעצמה, בנסיבות כאן, אינה מקימה הגנה לנתבעים.

לגופו של עניין, מחקירת המצהיר מר סורין שפר, עולה בבירור הרושם כי אינו מתמצא בכל פרטי העובדות, ולא היה מעורב בכל ההתנהלות הכספית של החברה, ונראה כי התצהיר מגלה טפח ומסתיר טפחיים.

הנתבע הנוסף מר מרדכי שלא נתן תצהיר, נחקר קצרות בדיון, ומתברר שלכאורה יכל לפרט בעניין ולא עשה כן ללא הסבר מספק.

למעשה בפני טענות כלליות לגבי התנהלות ערב קריסת הנתבעת 1, תוך ניסיון כל צד להקטין נזקיו, טענות המבקשים נעדרות פירוט קונקרטי, ובלי קשר לחסר נטען במסמכים, ושיש בו ללמד על הגנה לכאורית מוצקה, טענותיהם מבוססות על הסכמות בע"פ, המנוגדות לספרי המשיב, ובסופו של דבר לא יצאו אל הפועל, כאשר ספק גדול אם אכן אותו שיח, וניסיון להקטנת נזקים כמצוין בתצהיר, ניתן לראות כהסכמות סופיות ומחייבות, השוללות חבות כנטען, ולהבדיל משיח, פניות ו/או בקשות בעניין.

מכל מקום, ונוכח כללי השלב הדיוני, אני קובע שבפניי הגנה אפשרית אך דחוקה ביותר, ומשכך אני מחליט ליתן למבקשים 2 ו-3 רשות להגן , ובתנאי שיופקד על ידם סך של 50,000 ₪, במזומן ו/או בערבות בנקאית צמודה למדד ובתוך 45 יום מקבלת החלטתי.

בהעדר הפקדת הערבון במועד, תדחה הבקשה .

לת.פ בעוד 50 יום למתן הוראות להמשך.

המזכירות תשלח החלטה לבאי כוח הצדדים.

ניתנה היום, כ"ח אייר תשע"א, 1 יוני 2011, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ