אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק דיסקונט לישראל נ' פראייפלד

בנק דיסקונט לישראל נ' פראייפלד

תאריך פרסום : 02/01/2014 | גרסת הדפסה
ת"א, תא"מ
בית משפט השלום ירושלים
41420-01-12,41121-03-12,43140-03-12,21514-11-12
23/12/2013
בפני השופט:
מרים ליפשיץ-פריבס

- נגד -
התובע:
בנק דיסקונט לישראל
הנתבע:
1. יבגני פראייפלד
2. ל.ד.ר מסחר 2011 בע"מ

החלטה

1. בפני בקשה לתיקון כתב תביעה בהוספת עילות תביעה חדשות בתביעה השטרית שהוגשה בכתב התביעה המקורי.

2. המבקש טוען כי משהתיר המותב הקודם למשיבים לתקן את כתב ההגנה בשינוי גרסתו של המשיב 1 (להלן-"המשיב") מהגרסה שהובאה בתצהירו בתמיכה להתנגדות לביצוע שטר, נודע למבקש לראשונה כי המשיב טוען טענת זיוף בשיקים משוא התביעות. משהועלתה הטענה , נערה בדיקה של מומחה מטעם המבקש ועלה כי אכן קיים חשש לזיוף החתימה על גבי השיקים שהוגשו לביצוע.

מכאן הבקשה לתיקון כתב התביעה בהוספת עילות תביעה על פי המסכת העובדתית החדשה שהציג המשיב אשר לא היה בידי המבקשת לדעת עליה במועד הגשת התביעה המקורית. העילות הנוספות הן בעיקרן עילות נזקיות בשל התנהלותו של המשיב בהסתרת דבר הזיוף מהמבקש באופן שמנע ממנו לנקוט הליכים כנגד מי שזייף את השיקים (להלן-"צד ג'"). לטענתו, העלאת טענת הזיוף בשלב מאוחר ולאחר שצד ג' עזב את הארץ , יש בה משום התרשלות של המשיב כמו גם תרמית והפרת חובה חקוקה בהסתרת המידע עד לאחר שניתנה למשיב רשות להתגונן.

3. המבקש הוסיף וטען כי משעסקינן בשלב מוקדם של ההליך יש להיעתר לבקשה בפרט, כאשר העיכוב בהגשתה נבע מפעולותיה להביא לבדיקה של מומחה מטעמה את טענת הזיוף.

4.המשיבים, מתנגדים לבקשה וטוענים כנגד שיהוי ארוך בהגשתה, ממועד הגשת כתב ההגנה המתוקן. התיקון המבוקש הוא בניגוד להסכמה דיונית בנוגע להגשת תצהירי עדות ראשית ובקשה של הצדדים לקביעת מועד הוכחות. לפיכך, התיקון המבוקש, יפגע וישנה מהזכויות הדיוניות של המשיבים.

5.כך גם טענו המשיבים כי היה בידי המבקש לנקוט בהליכים כנגד צד ג' כפי שנהג בנוגע לשיקים של בעלי דין אחרים שצד ג' זייף את חתימתו עליהם, במסגרת הליכים אחרים. לפיכך ובהיעדר תצהיר בתמיכה לבקשה, דינה להידחות.

דיון ומסקנות:

6.תיקון כתב תביעה יכול שייעשה בכל שלב משלבי הדיון לפי הוראת תקנה 92 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד – 1984 (להלן – "התקנות"). אמנם, חלף פרק זמן ארוך ממועד העלאת הטענה ע"י המשיב לפיה צד ג', מר ז'רובסקי , זייף את השיקים בחתימתו עליהם ללא הרשאה. יחד עם זאת, הבקשה הוגשה בטרם הוגשו תצהירי הצדדים ועובר למועד בו היה על המבקש להגיש את תצהיריו לפי ההסכמה הדיונית שקבלה תוקף של החלטה ביום 11.9.13 ובעוד מועד ההוכחות קבוע ליום 24.4.14.

לפי הלכה פסוקה, גם כאשר בקשה לתיקון כתב תביעה נסובה על הוספת עילת תביעה, אין בכך כדי להביא לדחייתה ויש להידרש לבחינת הנסיבות שהביאו להגשתה (י' זוסמן, סדר הדין האזרחי, עמ' 264; בר"ע 282/80 המגדר ברזלית חוטי ברזל ורשתות בע"מ נ' מדינת ישראל [פורסם בנבו] 22.9.82).

7.בעניינינו, עסקינן במסכת עובדתית חדשה, שונה מזו שהובאה בתצהירו של המשיב בתמיכה להתנגדות לביצוע שטר , שהובאה לראשונה בתצהירו בתמיכה לבקשה לתיקון כתב הגנה. בהתנגדות לביצוע שטר שהוגשה בתיקי ההוצל"פ טען המשיב בדבר הסכמות שהושגו בין המשיבים וחברת מעדני אביב אוסובלנסקי בע"מ אשר בדיעבד הוברר למשיב, כי המבקשת סייעה לה . נטען בין היתר כנגד עצימת עיניים של המבקשת בנוגע לשיקים וכי היא אינה אוחזת בהם כשורה. רק מאוחר יותר כאמור הועלתה טענת הזיוף ומתצהירו של המשיב עולה לכאורה כי הוא היה ער לזיוף מוקדם יותר, כבר במועד בו הגיש את ההתנגדות לביצוע שטר. למרות זאת הוא ניסה להציל את כספו כדבריו ולפי עצתו של ז'רובסקי, הציג טענות הגנה שונות בהתנגדות לבצוע שטר מבלי לציין את דבר הזיוף. בכך, נהג לדידו בטפשות כפי שהתברר לו בדיעבד עם עזיבתו של ז'רובסקי את הארץ (סעיפים 10-17 להתנגדות). אוסיף, כי בתצהירו של המשיב בתמיכה לבקשה לתיקון כתב הגנה, לא נטען בדבר איומים שהושמעו כנגדו מצידו של ז'רובסקי בשונה מטענותיו בנוגע לאיומים שהועלו בתשובתו לבקשה דנן.

כך גם עולה מתצהיר המשיב כי נודע לו על עזיבתו של ז'רובסקי את הארץ כבר ביום 15.7.12 ואף שהוסר החשש מפני איומים לכאורה של ז'רובסקי בעזיבתו את הארץ, הועלתה טענת הזיוף רק ביום 15.11.12 , בבקשה לתיקון כתב הגנה.

בנסיבות אלו, אין למנוע מהמבקש לפרוש את מלוא טענותיו במתן רשות לתיקון כתב התביעה גם אם עסקינן בהוספת עילות תביעה, משנודע לה על טענת הזיוף, הרבה לאחר שהוגשה התביעה בעילה השטרית.

8.היה אכן בידי המבקש להחיש את בדיקת המומחה מטעמו בשאלת הזיוף ממועד העלאת הטענה ע"י המשיב. יחד עם זאת, אין בשיהוי בהגשת הבקשה כדי להביא לדחייתה ואין בו כדי ללמד על זלזול של המבקש או על שימוש לרעה בהליכי בית משפט. נכונים הדברים בפרט לאור השלב המוקדם בו מצוי ההליך , עוד בטרם הוגשו התצהירים ומבלי שיהיה בתיקון כדי לשנות מהמועד הקבוע להוכחות כי אם בשינוי העשוי להיות במועדי הגשת התצהירים.

9.מטענות המבקש עולה כי המומחה מטעמו אישר לכאורה את טענת הזיוף. בנסבות אלו, אין באי הגשת תצהיר כדי להשליך על גורל הבקשה שנימוקיה הם בקשר לעילות תביעה הרלוונטיות לדידה לידיעה של המשיב לכאורה על הזיוף.

10. בנסיבות אלו, דין הבקשה להתקבל.

בהתאם לכך, אני מתירה את הגשת כתב התביעה המתוקן שצורף לבקשה. כתב הגנה לכתב התביעה המתוקן יוגש תוך 30 יום מהיום. משנעתרתי לבקשה, אני מתירה למשיבים להגיש תביעה שכנגד כפי שנקבע בהחלטה שנתן כב' הרשם בבקשת רשות להתגונן מיום 25/06/12.

התצהירים יוגשו כאמור בהחלטתי שאישרה את הסכמות הצדדים כמובא לעיל.

11.משהתרתי למבקש להגיש כתב תביעה מתוקן אני מחייבת את המבקש בתשלום הוצאות למשיבים, ביחד ולחוד, בסך של 2,500 ₪ בגין טרחתם להגיש כתב הגנה לכתב התביעה המתוקן ( מ' קשת, הזכויות הדיוניות וסדר הדין במשפט האזרחי, עמ' 350) . סכום זה יילקח בחשבון במסגרת פסק הדין בשאלת ההוצאות.

עותק ההחלטה ישלח לצדדים על ידי המזכירות בפקסימיליה עם אישור טלפוני.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ