אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק דיסקונט לישראל בעמ נ' מרכז לצרכי עישון בע"מ

בנק דיסקונט לישראל בעמ נ' מרכז לצרכי עישון בע"מ

תאריך פרסום : 01/06/2012 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום ירושלים
17024-03-11
28/05/2012
בפני השופט:
סיגל אלבו

- נגד -
התובע:
מרכז לצרכי עישון בע"מ
הנתבע:
בנק דיסקונט לישראל בעמ

החלטה

בפני בקשה למתן צו גילוי מסמכים ספציפי.

המשיב הגיש לביצוע שיק על סך של 30,000 ₪ אשר מועד פירעונו ביום 30.9.09. השטר נמשך על ידי המבקשת לטובת חברת משאבי אנוש דור בנייה והנדסה בע"מ (להלן: "החברה"), אשר הסבה את השיק לבנק המשיב.

המבקשת הגישה התנגדות לביצוע שטר בה טענה כי השיק ניתן לחברה כשיק בטחון להבטחת ביצוע שיפוצים בחנות המבקשת על ידי החברה על-פי המפרט שקבעה המבקשת ותוך עמידה בלוחות זמנים. החברה לא ביצעה את עבודות השיפוץ והמבקשת פנתה לחברה על מנת שתחזיר לה את השיק. משדרישתה לא נענתה, הודיעה המבקשת לחברה כי היא מבטלת את השיק, וזאת טרם הצגתו לפירעון.

לאחר שניסתה החברה לפדות את השיק, פנתה המבקשת אל המשיב על מנת לברר מה עלה בגורל השיק. המשיב הבטיח להחזיר למבקשת את השיק בתנאי שהחברה תבקש לעשות כן.

המבקשת טוענת כי ביום 18.11.09 הוכרזה החברה על ידי בנק ישראל כלקוח מוגבל חמור ולפיכך, היה על המשיב לבדוק טוב יותר את התנהלותו מול החברה. התנהלותו של המשיב מלמדת על נכונות לעצום עין ועל כן הוא אינו אוחז כשורה בשטר, והמבקשת רשאית להפנות את טענת כשלון התמורה אף כנגדו.

המבקשת עתרה למתן צו לגילוי המסמכים הבאים:

דפי חשבון של החברה החל מיום 1.1.09.

העתק מסמכי אשראי והגדלות שנעשו בשנת 2009 בחשבונות החברה בנק.

הסכמי מסגרות אשראי שהונפקו לחברה בתקופה הרלבנטית.

התראות על החזרי שיקים שהוציא המשיב לחברה.

התראות או הודעות שקיבל המשיב מבנק ישראל לגבי מצב החברה.

פירוט חשבונות על שם זקן עזרא וזקן איציק הקיימים בבנק.

צו המופנה לבנק ישראל ליתן מידע לגבי ההודעות שנשלחו בעניין הגבלת חשבונות החברה.

המשיב מתנגד לבקשה. לטענתו, המדובר במסמכים הנוגעים לחשבון החברה, אשר הינה צד זר להליך המשפטי ואשר המשיב כפוף לחובת סודיות כלפיה. המשיב טוען כי הבקשה נעדרת זיקה ורלבנטיות של ממש למסמכים הבנקאיים המבוקשים, לא הוכחה על ידי המבקשת החיוניות של החומר המבוקש לצורך קיומו של ההליך המשפטי, לא הוכח העדרן של חלופות אחרות העשויות ליתן מענה להליך המשפטי ואף לא נטען והוכח קיומה של קנוניה בין המשיב לחברה. עוד טוען המשיב כי גילויים של מסמכים כה רבים מהווה "מסע דיג" בחשבון החברה. המשיב מוסיף ומציין כי צירף להודעה מיום 1.3.12 מסמכים המצויים ברשותו ובכלל טופס פתיחת חשבון, אגרת חוב, דפי חשבון רלבנטיים, ריכוז שיקים שנמסרו לניכיון במועדים הרלבנטיים ובקשה להקצאת מסגרת שיקים דחויים.

בתשובתה טענה המבקשת כי המסמכים הנדרשים על ידיה, יש בהם להראות כי המשיב עצם את עיניו בכל הנוגע למצב החברה וכי המסמכים שעניינם הגדרת חשבון החברה כ"חשבון מוגבל" אינם חוסים במסגרת חובת הסודיות של המשיב כלפי החברה.

לאחר ששקלתי את טענות הצדדים, הגעתי למסקנה כי יש לדחות את הבקשה. הפסיקה הכירה בקיומה של חובת סודיות של בנק כלפי לקוחותיו. חובת הסודיות עולה מעצם טיבו של החוזה שבין הבנק ללקוח ומאופייה של מערכת היחסים שביניהם. עניינו של הלקוח כי פעולותיו הכספיות ומצבו הכלכלי לא יהיו נחלת הכלל, ונותן הוא את אמונו בבנק, כי לא ייתן להם פומבי (רע"א 1917/92 סקולר נ' ג'רבי, פד"י מז(5) 764, 771). ואולם, ההגנה על סודיות המידע הבנקאי אינה מוחלטת אלא יחסית בלבד, והיא ניתנת להסרה מקום שגילויו עדיף על הצנעתו בשל תרומתו לבירור האמת וחשיבות מיצוי הדין. לבית המשפט זכות מוכרת לצוות על המצאת מסמכים בנקאיים חרף החובה לשמור על סודיותם, אם שוכנע שהחומר רלבנטי לבירור המשפט, וכי אין דרך אחרת להגיע לחקר האמת אלא בגילויו. בדרך האיזון בין זכות הפרטיות לצורכי המשפט יש לברר את העניינים הבאים: (1) מה מידת החשיבות והחיוניות של המידע? (2) האם הונחה תשתית עובדתית לכאורית המצדיקה את גילוי המידע? (3) האם בידי המבקש לחשוף את המידע הנדרש בדרך של הישענות על ראיות חילופיות שלא תהיינה כרוכות בפגיעה בפרטיות? (4) מהו היקף הגילוי הנדרש לצורך עשיית צדק? (בע"מ 3542/04 סלס נ' סלס (פורסם בנבו)).

זאת ועוד, במסגרת מלאכת האיזונים בין הערכים המתנגשים יש להבחין בין מידע כלכלי מוגן השייך לבעל דין במשפט, לבין מידע כזה הנדרש מצד שלישי שאינו מעורב בהליך השיפוטי כבעל דין. כאשר המידע הנדרש שייך לבעל הדין, בהתמודדות בין ערך ההגנה על הפרטיות לאינטרס קיומו של הליך שיפוטי תקין, מקבל האינטרס האחרון מישנה משקל, בהיות בעל הדין בעל עניין ישיר בתוצאות המשפט. יתר על כן, מן ההיבט הדיוני, ניתן לברר באמצעות בעל הדין לו שייך החומר את מידת החיוניות שבהצגתו, ולבחון בעזרתו האם עשויות להימצא דרכים חלופיות לבירור עובדות חשובות גם בלא הצגת המסמכים המוגנים עצמם. שונה הדבר כאשר המידע המוגן שייך לצד שלישי שהינו זר להתדיינות. במקרה זה, אין מדובר בבעל דין שיש לו עניין בהליך. לעומת זאת, הפגיעה הכרוכה בהצגת חומר פרטי השייך לו עלולה להיות קשה ומזיקה. לפיכך, מצבים המתירים פגיעה בפרטיות של צד שלישי על דרך הצגת מידע מוגן הנוגע אליו במשפט-לא-לו הם נדירים ויוצאי דופן ביותר. דרישה לגילוי מידע מוגן של אדם שאין לו עניין במשפט תחייב מידת שכנוע רבה בדבר נחיצותו וחיוניותו. אחד המקרים החריגים בהם ניכרת נטייה להתיר הצגת מידע פרטי של צד שלישי היא מקום שבית המשפט שוכנע כי אפשר וקיימת קנוניה בין בעל הדין לבין הצד השלישי וזיקה קרובה בין השניים באופן שניתן לראות את הצד השלישי כמעורב, ולו בעקיפין, בהתדיינות (ע"א 174/88 גוזלן נ' קומפני פריזיאן, פד"י מב(1) 563, בע"מ 3542/04 סלס נ' סלס (פורסם בנבו)).

במקרה זה, המבקשת מבקשת גילויים של מסמכים רבים הנוגעים לחברה שהינה צד שלישי שהוא זר להתדיינות, מבלי שעמדה בנטל להוכיח כי מסמכים אלה רלבנטיים להכרעה בתביעה. לא שוכנעתי כי המסמכים הנדרשים חיוניים לצורך ההכרעה במחלוקת בין הצדדים, שכן העובדה שחשבונה של החבר הוגבל בבנק, אינה מלמדת בהכרח על חוסר תום לבו של המשיב. יתר על כן, המבקשת בוודאי שלא הוכיחה קיומה של קנוניה בין המשיב לבין החברה באופן שניתן לראות את החברה כמעורבת ולו בעקיפין בהתדיינות.

התוצאה היא שאני דוחה את הבקשה. שאלת ההוצאות תישקל בסיומו של ההליך.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ