אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק דיסקונט לישראל בעמ נ' הברזל של באז בע"מ

בנק דיסקונט לישראל בעמ נ' הברזל של באז בע"מ

תאריך פרסום : 20/01/2012 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום עכו
22635-06-11
09/01/2012
בפני השופט:
אברהים בולוס

- נגד -
התובע:
הברזל של באז בע"מ
הנתבע:
בנק דיסקונט לישראל בע " מ

החלטה

לפני בקשה שהגישה הנתבעת (להלן: המבקשת), בה היא עתרה למתן צו לגילוי מסמכים ספציפים.

רקע עובדתי

1. עסקינן בתביעה שטרית שהגיש המשיב נגד המבקשת, ביחס לשיק על סך של 112,500 ₪ ליום 16.4.11 (להלן: השיק).

2. המבקשת הגישה התנגדות לביצוע שטר ובמסגרתה טענה כי מדובר באחד מתוך סדרה של שיקים שנתנה לחברה בשם אגמנס בע"מ (להלן: הנפרעת) , עבור עסקה למכירת ברזל .נטען בהתנגדות כי, הנפרעת הפרה את ההסכם שבין הצדדים, ולא סיפקה למבקשת את רוב התמורה . לפיכך, המבקשת ביטלה את ההסכם, והשיק נשוא תיק זה חולל בשל הוראת ביטול. נטען עוד כי, המשיב אינו אוחז כשורה בשיק, מכאן המבקשת רשאית להפנות הטענה לכשלון תמורה אף כלפיו.

3. מנגד, טען המשיב, כי השיק הופקד כשיק לניכיון בחשבון הנפרעת שהתנהל אצל המשיב, וזה האחרון נתן לנפרעת את התמורה בגינו. נטען עוד, שחזקה על המשיב כי הינו אוחז כשורה בשיק, אשר סוחר לו בעד ערך ובתום לב. שכן, כך נטען, המשיב ידע אודות הטענה לכישלון התמורה, רק לאחר שהשיק סוחר לו והופקד לניכיון בחשבון הנפרעת.

4. ביום 21.12.11 פנתה המבקשת למשיב בדרישה לגילוי מסמכים ספציפים , ומשזו לא נענתה, הגישה המבקשת את בקשתה דנן, בה היא עותרת למתן צו לגילוי המסמכים הבאים :

א. מסמכי פתיחת חשבון הנפרעת אצל המשיב ב. מסמכי כל מסגרות האשראי שניתנו לנפרעת בחשבון ג. כל דפי חשבון הנפרעת ד. רשימת כל השיקים שהנפרעת הפקידה בחשבון ואשר לא כובדו ה. כל הבקשות להקצאת מסגרות שיקים דחויים ולהפקדת שיקים למשמורת שנפתחו לטובת הנפרעת ו. רשימת תביעות המשיב נגד הנפרעת ונגד מושכים אחרים ז. מסמכי כל חשבון אחר שנפתח על שם הנפרעת אצל המשיב. (להלן: המסמכים המבוקשים

טענות הצדדים

5. לטענת המבקשת, המסמכים המבוקשים רלבנטיים ביותר לצורך ניהול הגנתה, ולצורך ליבון המחלוקת שבין הצדדים.

6. המשיב מתנגד לבקשה. לטענתו, המסמכים המבוקשים נוגעים לחשבון הנפרעת , צד זר להליך המשפטי , אשר המשיב כפוף לחובת סודיות בנקאית כלפיה. מה גם, כך נטען, שדרישת המבקשת מהווה "מסע דיג" אחר ראיות ומסמכים שכלל לא קשורים להתדיינות. המשיב טוען עוד, כי המבקשת לא הניחה תשתית ראייתית לכאורית באשר לרלבנטיות של המסמכים המבוקשים.

המשיב מציין גם, שהמסמכים הבנקאיים הרלבנטיים, הכוללים את בקשת הנפרעת להקצאת מסגרת שיקים לניכיון בחשבונה וכן את רשימת השיקים שהופקדו לניכיון בחשבון הנפרעת ובכללם השיק נשוא תיק זה, כבר הוגשו על ידו לתיק בית המשפט.

7. בתשובה לתגובה, חזרה המבקשת על טענותיה המועלות בבקשה והוסיפה כי מאחר שהנפרעת צד לשיק נשוא התובענה, אין בסיס לטענת המשיב כי המדובר בצד זר להתדיינות.

דיון והכרעה

8. לאחר עיון בבקשה, בתגובה, בתשובה לתגובה, ובכל המסמכים הרלבנטיים הגעתי לכלל מסקנה כי דין הבקשה להידחות, כפי שיפורט להלן.

9. הפסיקה הכירה בחובת סודיות של בנק כלפי לקוחותיו, חובה אשר עולה מאופייה של מערכת היחסים שבין הבנק ללקוח, ומעצם טיבו של החוזה שנכרת ביניהם. כך שזכותו של הלקוח כי רישומים בנקאים הכוללים מידע אודות מצבו הכלכלי ופעילותו העסקית לא יהיו נחלת הכלל, ולא יתפרסמו בפומבי( ראו: רע"א 1917/92 סקולר נ' ג'רבי , פ"ד מז(5) 764, עמ' 771). מכוחה של חובה זו, כפי שנקבע, גם נגזר החיסיון ביחסי בנק-לקוח שהינו חיסיון יחסי יציר הפסיקה ( ראו, יצחק עמית קבילות, סודיות חיסיון ואינטרסים מוגנים בהליכי גילוי במשפט האזרחי-ניסיון להשלטת סדר, עמ' 258-259 {פורסם במאגרים}. בית המשפט רשאי לצוות על המצאת מסמכים בנקאיים, חרף החיסיון, אם שוכנע שהחומר רלבנטי לחקר האמת ואין דרך אחרת לגלותו. בית משפט יצווה על המצאת מסמכים לאחר שיערוך איזון בין הזכות לפרטיות לבין צורכי המשפט ובין היתר יבחן מידת החשיבות והחיוניות של המידע ; האם הונחה תשתית עובדתית לכאורה המצדיקה את גילוי המידע ; האם קיימת דרך אחרת לגילוי המידע הנדרש; ולבסוף מהו היקף הגילוי הנדרש לצורך עשיית צדק ( ראו: פרשת סקולר בעמ' 774 ; בע"מ 3542/04 דן סלס נ' טובה סלס (פורסם במאגרים) ).

10. במקרה דנן , הבקשה שהוגשה הינה גורפת ומשתרעת על מסמכים רבים, הגם שבגוף הבקשה לא הוסבר על שום מה מסמכים אלה רלבנטיים לסכסוך ויש בהם כדי לתרום להתדיינות. המבקשת לא נשאה בנטל השכנוע להראות שמסמכים אלה אכן חיוניים לצורך ההכרעה במחלוקות שהתגלעו בין הצדדים, לא הציגה תשתית ראייתית לכאורית המצדיקה את גילוי המסמכים המבוקשים ולא שללה חלופות אחרות, העשויות ליתן מענה לצורכי ההליך דנן.

ועוד, אף שאין לומר תמיד כי "מסע דייג" הינו אסור ( ראו: רע"א 6549/94 בנק איגוד נ. אזולאי, פ"ד מט(4) 54, רע"א 9322/07 GERBER נ. חברת רנדי בע"מ (פורסם במאגרים) ), אולם על הצד המבקש גילוי מידע הפוגע בפרטיות לשכנע בנחיצות וברלבנטיות החומר המבוקש, ובנטל זה לא עמדה המבקשת, כאמור.

11. האמור לעיל נכון ביתר שאת משום שהמבקשת עותרת למתן צו המורה על גילוי מידע השייך לנפרעת שהינה צד זר להתדיינות המשפטית. בנסיבות אלו על בית המשפט לעשות שימוש זהיר בסמכותו למתן הצו האמור, ליתן משקל רב לזכות השמירה על הפרטיות, וכן להתיר פגיעה בה בנסיבות נדירות בלבד ( ראו: פרשת סקולר בעמ' 774 ; פסה"ד בעניין סלס בפסקה 14 ; ה"פ 21930-06-10 זיילר ואח' נ' בנק ירושלים בע"מ ( פורסם במאגרים) ) ; בש"א (חי') 05 /284 סימון שרפ נ' בנק לאומי לישראל בע"מ ( פורסם במאגרים) ).

12. זאת ועוד, הדרישה משתרעת על מסמכים בהיקף רב, כך שקיומה ע"י המשיב כרוך בהכבדה של ממש , דבר המהווה שיקול נוסף שאף הוא מטה את הכף לזכות המשיבה ( ראו לעניין זה : רע"א 6297/97 רכאח נ. חברת טבע תעשיות פרמצבטיות ( פורסם במאגרים) ; ע"א 3576/94השיקמה הוצאה לאור נ' רום , פ"ד מח (4) 388).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ