אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק דיסקונט לישראל בע"מ סניף מגדל עמק נ' שרף ואח'

בנק דיסקונט לישראל בע"מ סניף מגדל עמק נ' שרף ואח'

תאריך פרסום : 06/08/2013 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום עכו
10166-11-12
30/07/2013
בפני השופט:
דנה עופר

- נגד -
התובע:
1. ליאור שרף
2. רויטל שרף

הנתבע:
1. בנק דיסקונט לישראל בע"מ
2. סניף מגדל העמק

החלטה

1.לפניי בקשה לביטול פסק דין, אשר ניתן נגד המבקשים בהעדר הגנה, ביום 2/1/13. כן לפניי תגובת המשיב.

2.לטענת המבקש מס' 1 (להלן: "המבקש"), אשר הגיש תצהיר בשמו ובשם המבקשת מס' 2, אשתו, כתב התביעה אכן התקבל לידיו, ובסמוך לכך פנה לסניף הבנק על מנת לנסות להסדיר את החוב. לטענתו, הופנה להליך של גישור אצל מגשר מטעם הבנק, פנה אליו, ובהתאם להמלצתו קבע פגישה אצל ב"כ המשיב. לטענת המבקש, התקיימה פגישה במהלכה נאמר לו שאם ישלם על חשבון החוב "דמי רצינות", ויפעל להקטנת הערבות הבנקאית בחשבונו, יצליחו להסדיר את יתרת החוב בפריסה לתשלומים, תוך העמדת הלוואה חדשה. בהתאם לכך שילם על חשבון החוב, בשני תשלומים, סכום של 10,000 ₪, וכן מסר לבנק, ביום 26/12/12 הסכמה של בנק לאומי למשכנתאות להפחתת סכום ערבות בנקאית שנתן לו הבנק המשיב, מסכום של 21,000 ₪ לסכום של 9,950 ₪. בהמשך לכך, הציע לשלם את יתרת החוב בתשלומים חודשיים של 700 ₪, אך הבנק לא הסכים להצעה זו, ואף לא להצעת המבקש, כי בחלוף שנה יעלה התשלום החודשי ויועמד על 1,500 ₪. על כן, לטענת המבקש, ביקש ארכה נוספת, על מנת לחפש אמצעים נוספים לסילוק יתרת החוב. לטענתו, הופתע לקבל העתק מפסק הדין ביום 1/12/13, כאשר במסגרת הבקשה למתן פסק דין, לא דיווח המשיב על תשלומים שבוצעו ועל הקטנת הערבות הבנקאית.

לטענת המבקש, המשיב נהג שלא בתום לב כאשר ניהל עמו מו"מ, ובמקביל פנה לקבלת פסק דין בהעדר הגנה. בנוסף טוען המבקש, כי הועמדה בחשבונו הלוואה להסדרת חוב קודם, בהחזר חודשי של 700 ₪ אשר התבצעה באמצעות קצבת הילדים שהועברה לחשבונו מדי חודש (בסך 691 ₪). לטענתו, הלוואה הוחזרה כסדרה ועל חשבון החוב שנוצר שילם 1,000 ₪ ביום 15/10/12, ובכל זאת פנה הבנק והגיש את התביעה נגדו בתחילת נובמבר 2012. המבקש מוסיף וטוען, כי הבנק הפר תנאי ניהול חשבון, כאשר סירב להעמיד לו הלוואה בריבית נמוכה, לה זכאים עובדי המדינה. בנוסף הוא טוען, כי לאחר מתן פסק הדין ביטל הבנק את הערבות הבנקאית, ובכך גרם לו נזק, שכן כנגד הערבות הבנקאית עמדה לזכותו הלוואה, שאמורה הייתה להפוך למענק בשנת 2014.

בנוסף לכל אלו טוען המבקש, כי הסמכות המקומית לדון בתביעה זו אינה מסורה לבית משפט השלום בעכו, שכן על פי תנאי ההסכם בין הצדדים, הסמכות המקומית מסורה לבית המשפט הסמוך לסניף בו מתנהל החשבון, ובמקרה הנוכחי – בעיר נצרת, כאשר החשבון מתנהל במגדל העמק.

3.לטענת המשיב, הבקשה הוגשה באיחור, בחלוף יותר מ- 30 יום מיום שנודע למבקשים על פסק הדין, ומבלי שצורפה בקשה להארכת מועד.

לטענת המשיב, אמנם התנהל מו"מ (לא באמצעות מגשר, אלא באמצעות מנהל קשרי לקוחות במחלקת הגבייה), אלא שהמבקש היה מודע לכך, שהצעתו לפירעון החוב אינה מקובלת על הבנק, והיה עליו לחזור בהצעה טובה יותר. משחלף חודש והמבקש לא חזר בהצעה כאמור, ואף לא השיב לטלפונים, הוגשה הבקשה למתן פסק דין.

כן טוען המשיב, כי למעשה אין בפי המבקשים הגנה מפני התביעה. לטענתו, טענות המבקש אודות ריבית מופרזת בה חוייב בהלוואה שנטל הועלו בעלמא, כאשר למעשה קיבל הלוואה בתנאי ריבית טובה. עוד טוען המשיב, כי ההלוואה לא נפרעה כסדרה, בניגוד לנטען, וכי חוב הפיגורים בגין החודשים אוגוסט-ספטמבר-אוקטובר 2012 עמד על 2,707 ₪, כך שגם הטענה כי הפיגורים סולקו בתשלום 1,000 ₪ - אינה מועילה. לטענת המשיב, הערבות הבנקאית הוקטנה על פי בקשת המבקש, ובהמשך, לאחר מתן פסק הדין אף מומשה הערבות הבנקאית בסכום המוקטן, על פי דרישת הבנק למשכנתאות. לטענת המשיב, הקטנת הערבות בוצעה מתוך חשבונם של המבקשים, שעה שהועברו ביום 23/12/12 כספים לטובת בנק לאומי על סך 12,537 ₪ מחשבון המבקשים בבנק, כך שעם הקטנת הערבות גדלה ההתחייבות בחשבון הבנק.

4.כידוע, פסק דין שניתן במעמד צד אחד ניתן לביטול על פי שתי עילות: ביטול מתוך חובת הצדק, מקום שמתברר כי נפל פגם במתן פסק הדין, וביטול על פי שיקול דעת בית המשפט.

 

כאשר מתברר כי פסק הדין ניתן על יסוד המצאה פגומה, הרי שהוא פגום, ושומה על ביה"ש לבטלו, מתוך חובת הצדק, אף מבלי לבחון משקלן של טענות המבקש וסיכויי הצלחתו (ע"א 64/53 כהן נ' יצחקי, פ"ד ח 395, 397).

 

ככל שלא נפל פגם במתן פסק הדין, אפשר שיבוטל פסק הדין על פי שיקול דעת ביהמ"ש, כאשר לביהמ"ש נתון שיקול דעת רחב בעניין זה. על ביהמ"ש לבחון, ראשית, מהי סיבת המחדל שבעטיו לא הוגש כתב הגנה במועד, ושנית – אם יש בפי המבקש טענת הגנה, הראויה להישמע, ואם ביטול פסק הדין עשוי להניב למבקש תועלת.

 

אשר לסיבת המחדל, הרי שאם מתברר כי אי הגשת כתב ההגנה, או אי ההתייצבות לדיון, נבעו מאי הבנה, או אפילו מתוך רשלנות מסוימת מצד המבקש, ואין מדובר בהבעת זלזול מופגן בביהמ"ש, הרי שביהמ"ש יטה לקבל את בקשת הביטול, ולברר את טענות המבקש לגופן (ע"א 32/83 ויולט אפל נ' דוד קפח, פ"ד לז(3) 431, 438). מחדליו הדיוניים של המבקש יבואו על תיקונם באמצעות פסיקת הוצאות לטובת הצד שכנגד, תוך שביהמ"ש יעדיף להגשים את תכלית ההליך השיפוטי, ולא לשלול מצד להליך את זכות הגישה לערכאות, שהינה זכות יסוד (רע"א 1958/00 אריה נדב נ' סלון מרכזי למכונות כביסה וטלויזיה בבית אל על, פ"ד נה(5) 43, 47-48).

 

אולם עיקר המשקל יינתן לשאלה השנייה, קרי – סיכויי ההצלחה של המבקש בהליך המשפטי. מי שמבקש ביטולו של פסק דין שניתן נגדו בהעדר הגנה אינו נדרש להוכיח את טענותיו בשלב זה, ודי אם יראה, כי יש בפיו הגנה אפשרית (ע"א 32/83 הנ"ל, 438).

 

 

5.במקרה שלפניי אין מקום לביטול פסק הדין מתוך חובת הצדק, שכן אין חולק, כי כתב התביעה הומצא לידי המבקשים כדין והתקבל בידיהם. הבקשה צריכה להיבחן במתחם שיקול דעת בית המשפט.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ