אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק אוצר-החייל סניף הרצל - ראש נ' מעדני איילון בע"מ ואח'

בנק אוצר-החייל סניף הרצל - ראש נ' מעדני איילון בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 09/03/2010 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום נתניה
1436-07
02/03/2010
בפני השופט:
יפעת ביטון אונגר

- נגד -
התובע:
בנק אוצר-החייל סניף הרצל - ראש
הנתבע:
יבגני וייסביין

החלטה

בפני בקשה למתן רשות להגן שהגיש הנתבע, כנגד תביעה שהוגשה על ידי התובע נגדו ונגד אחרים.

הנתבע ייסד ביחד עם כהן שמעון (להלן: "שמעון") וטוריאנסקי אלכסנדר (להלן: "אלכס") חברה בע"מ, שעיסוקה בניהול מפעל לירקות מוחמצים בשם "מעדני איילון בע"מ", היא הנתבעת 1.

הנתבע החזיק ב-20% מהון המניות של הנתבעת 1, כהן החזיק ב-65% מהון המניות ויתר המניות הוחזקו על ידי אלכס.

אין מחלוקת כי הנתבעת 1 פתחה וניהלה חשבון אצל התובע, וכי ביום 23.05.2004 חתמו בעלי המניות שלה על כתב ערבות בלתי מוגבל בסכום להבטחת כל חובותיה כלפי התובע (כתב ערבות צורף כנספח ב' לכתב התביעה).

התובע טוען בכתב התביעה כי יתרת החוב של הנתבעת 1 בחשבון, עמדה ביום 29.12.2006 בחובה של 106,469 ₪. בתמיכה לכך צירף דף שיערוך ריכוז יתרות (נספח ד' לכתב התביעה).

הנתבע טוען בבקשתו, בין היתר, שתי טענות עיקריות:

הטענה הראשונה – מתייחסת לרשלנות התובע בעת ביצוע הוראות הנתבעת 1, לאחר שינוי זהות מורשי החתימה בחשבון הנתבעת 1. הנתבע טוען כי בעת פתיחת פעילות החברה, החליטו בעלי המניות כי חתימתו של שמעון בצירוף חותמת החברה יחייבו את החברה לכל דבר, פרט לחתימה על המחאות בחשבון הבנק. חתימת שמעון בצירוף חתימת הנתבע וחותמת החברה, יחייבו את החברה בחשבון הבנק. דא עקא כי בחודשים מאי ואוגוסט 2006, שונו כביכול זכויות החתימה בחברה, כך שמורשי החתימה בחשבון הבנק היו איריס וזיוה כהן, בנותיו של שמעון. הנתבע טוען כי הפרוטוקולים המעידים על אסיפות כלליות, בהן התקבלו ההחלטות בדבר השינויים הנ"ל מזוייפים, ומעולם לא נכח בישיבות אלה (נספחים ב' ו-ג' לבקשה). הנתבע טוען שהתובע התרשל בכך שפעל בהתאם לאמור בפרוטוקולים, מכיוון שאינם חתומים על ידו ועל ידי אלכס, אלא על ידי שמעון ועל ידי איריס כהן בלבד, הגם שעו"ד עמי סביר אישר כביכול את קיום האסיפות וקבלת ההחלטות כדין (יצויין שעו"ד סביר הוא זה שאימת גם את האסיפה הראשונה בה הוחלט כי הנתבע יהיה מורשה חתימה בחשבון).

הטענה השנייה של הנתבע, מתייחסת אף היא להתנהלות התובע אשר קיבל משמעון, במועד לא ידוע, המחאות מעותדות של צדדי ג' לנכיון שיקים. בתמורה לכך נתן לשמעון, סך של 170,000 ₪ לפחות, במזומן. לטענת הנתבע, היה על התובע לדעת כי לכל הפחות ארבע מתוך ההמחאות שקיבל, לא יכובדו וזאת משום שצדדי ג' אשר משכו את ההמחאות, הינן חברות בע"מ בשליטתו המלאה של שמעון, שניהלו את חשבונותיהן אצל התובע ומצבן הכלכלי כפי שהשתקף בחשבונות, לא אפשר את כיבוד המחאותיהן. יצוין, שסכום ארבע ההמחאות הנ"ל יחד כ-200,000 ₪, דהיינו למעלה מסכום התביעה.

הצדדים ניהלו הליכים לא מעטים בדבר דרישה להמצאת מסמכים. בסופו של יום הודיעו כי הגיעו להסכמה בדבר הגשת סיכומים לאחר שבאה דרישת המסמכים על סיפוקה.

הנתבע נחקר ביום 03.06.2009, בחקירה שכנגד, אישר את חתימתו על כתב הערבות והכחיש את נוכחותו בישיבות הדירקטוריון שהתקיימו לכאורה בחודשים מאי 2006 ואוגוסט 2006.

טענת הנתבע כי התובע נתן לשמעון 170,000 ₪ במזומן כנגד קבלת שיקים דחויים, שהתובע ידע שחלקם לא יכובדו, לא נסתרה בעת חקירתו הנגדית. בנוסף לכך, טען הנתבע: "אני יודע ששמעון לקח כסף מזומן ואני חושב שהוא עשה נכיון שיקים. אני יודע בוודאות שהכסף לא חזר בחזרה לחברה כי הוא ברח לחו"ל" (עמ' 4 שורות 17-19 לפרוטוקול).

ב"כ הנתבע ביקש לחזור על האמור בבקשה, הוסיף וטען כי היה על התובע לבחון היטב את הפרוטוקולים הנוגעים לשינוי זהות מורשי החתימה בחשבון, בפרט כאשר הנתבע ואלכס היו ערבים להתחייבויות החברה וחתימותיהם לא הופיעו בפרוטוקולים אלה, הגם שהאמור בפרוטוקולים גורע מזכויותיהם. עוד הוסיף ב"כ הנתבע כי העובדה שדווקא בנותיו של כהן מונו כמורשות חתימה ולא אנשים אחרים, זרים, היתה אמורה "להדליק נורה אדומה" אצל התובע. משהתובע פעל על סמך פרוטוקולים אלה מבלי לבדוק בדיקה מעמיקה יותר, הפקיר, למעשה, ברשלנותו את הנתבע לחוסר שליטה על הפעולות בחשבון חרף היותו ערב לחובות החברה.

מבחינה משפטית מפנה ב"כ הנתבע לסע' 5 ג' לחוק הערבות וטוען כי בנסיבות דנן נערך שינוי מהותי בחיוב הנערב המותיר בידי הנתבע את הזכות לבטל ערבותו והנתבע הודיע, בבקשתו, על ביטול ערבותו.

כן טען ב"כ הנתבע בסיכומיו שהתובע התרשל בכך שנתן שמעון כספים רבים במזומן ללא בדיקת מצבה של החברה וללא בדיקת הביטחונות שלה ובפרט בכך שהסכים לקבל המחאות מעותדות לנכיון, שעה שמושכות ההמחאות היו מוכרות לו כסובלות ממצב כלכלי קשה וכי ההמחאות לא יכובדו כתוצאה מכך.

ב"כ התובע מבקש לדחות את הבקשה ולטענתו הנתבע אינו מחזיק כלל ועיקר בטענות הגנה ראויות

ומרבית טענותיו הן קובץ של השערות, חשדות ואמירות כלליות וסתמיות שאין בהן דבר.

ב"כ התובע טוען שאין כל בסיס, ולו לכאורה לטעון כלפי התובע כי פעל ברשלנות, כאשר הסתמך על מסמך הנחזה כתקין ולאחר שאושרר באימות עו"ד. אשר על כן לא ניתן לקבוע שחל שינוי מהותי בחיוב הנערב המקים לנתבע זכות לביטול ערבותו, מה גם שהנתבע לא ביטל את ערבותו כאשר נודע לו על שינוי מורשי החתימה. ההפך הוא הנכון, יש לזקוף לחובת הנתבע את התנהגותו ומחדליו שלא להתעניין ולא לבדוק את מצב החברה בהיותו ערב לקיום התחייבויותיה.

בנוסף טען ב"כ התובע כי עיון בנספח ח' לבקשה מלמד שסכום ההמחאות שחוללו, מתוך ההמחאות שהתקבלו לנכיון, נופל באופן משמעותי מן ההפרש שבין סכום כלל השיקים לבין הסכום ששולם לשמעון ומכאן עולה כי פעולתו של התובע הביאה להפחתה ניכרת של החיוב הנערב, כך שהנתבע יצא נשכר מכך ולא להפך.

לאחר ששקלתי את הדברים, אבחן להלן את טענות הנתבע:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ