אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק אוצר החייל חיפה סניף מפרץ 14362 נ' חן ואח'

בנק אוצר החייל חיפה סניף מפרץ 14362 נ' חן ואח'

תאריך פרסום : 04/06/2013 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום חיפה משפט
20215-02-13
27/05/2013
בפני השופט:
אפרים צ'יזיק

- נגד -
התובע:
בנק אוצר החייל חיפה סניף מפרץ 14362
הנתבע:
שלום חן

החלטה

העניין המונח להכרעתי, בקשת הנתבע לביטול עיקולים זמניים אשר הוטלו לגבי נכסיו, במעמד צד אחד.

השתלשלות ההליכים עד כה

הנתבע הפורמלי, שהינו בנו של הנתבע, הינו לקוח של התובע, וניהל אצלו חשבון בנק, אשר במסגרתו הוענקו לנתבע הפורמלי אשראי והלוואות. בחודש ינואר 2013 ניתן צו לכינוס נכסי הנתבע הפורמלי, ובהתאם הוגשה בחודש פברואר 2013 תובענה כנגד הנתבע, על הסך הבלתי מסולק של הלוואה אשר נטען כי הנתבע העניק לתובע ערבותו לפירעונה. סכום התובענה הועמד ע"ס 60,708 ₪, שהם יתרת החוב בהלוואה וחלקו היחסי (הנטען) של הנתבע בהוצאות אשר נגרמו לתובע מעצם אי פירעון ההלוואה.

ביום 14.4.2013 הוגשה על ידי התובע בקשה להטלת עיקולים זמניים במעמד צד אחד, אצל שלושה מחזיקים: סמדר קרן השתלמות, משרד הרישוי ולשכת רישום המקרקעין בחיפה. לגבי הראשונה, העיקול לא תפס דבר, ואולם לגבי המחזיקים הנוספים, נרשמו עיקולים על זכויות הנתבע במקרקעין וזכויותיו בשלושה כלי רכב.

ביום 24.4.2013 הוגשה בקשה לביטול צו העיקול הזמני אשר ניתן במעמד צד אחד (ובמרוצת המועד הקבוע לכך על פי דין), ובהתאם נקבע דיון בבקשה לביטול צו עיקול זמני, ביום 16.5.2013.

אציין כי במסגרת דיון בבקשה לביטול עיקולים, ממילא ניתנת ההחלטה דה-נובו, קרי, כאילו נדונה בקשת הטלת העיקולים, מחדש, לרבות שאלת העמידה בנטל המוטל על התובעת. השאלה העומדת להכרעה במקרה זה, על יסוד קיומן של ראיות מהימנות לכאורה, כי קיים חשש סביר שאי מתן צו עיקול זמני, יכביד על ביצוע פסק הדין, אם וככל שיינתן.

במסגרת קביעה כאמור, על בית המשפט להשתכנע, כי אכן קיימת עילת תביעה כנגד הנתבע אשר לגביו מבוקש מתן צו עיקול זמני, שכן ככל וביהמ"ש ישתכנע בדבר היעדר עילה ברף הנדרש, הרי שממילא לא תהא הצדקה להטלת עיקול זמני כאמור. אדגיש כי במסגרת ההכרעה כאמור, אין משום קביעת ממצאים עובדתיים, בנוגע להליך העיקרי, אלא קביעה, על בסיס ראיות לכאורה, בנוגע לקיומה של עילה לכאורה, תוך התייחסות ליסוד ההכבדה.

בכל הנוגע לעילת התובענה, סבורני כי אין מחלוקת שלתובענה קיימת עילה, ברף הנדרש על פי דין. הנתבע אינו מכחיש כי חתם על כתב הערבות, ואינו מכחיש כי נותרה יתרת חוב בלתי מסולקת בהלוואה אשר נטל בנו. המחלוקת שבין הצדדים מתמצה בשאלת זכותו של התובע להעמיד את ההלוואה לפירעון מלא ומידי כפי שעשה, או שמא הייתה הצדקה להתיר ואפשר לנתבע להיכנס בנעלי הלווה (וזאת אף בכפוף לשאלת מסירת הודעה מתאימה במועד המתאים אודות אי כיבוד ההחלטה).

כל אשר נדרש בשלב זה, מבלי לקבוע מסמרות לגבי המשך ההליך, הינו הקביעה כי לתובענה קיימת עילה, וככל שיוכח המפורט בתובענה, ניתן יהיה ליתן פסק דין על פי כתב התביעה, ועל זאלה זאת ענו שני הצדדים בחיוב.

השאלה הטעונה הכרעה בהקשר זה, הינה האם מתקיים יסוד ההכבדה, באופן המעלה חשש סביר שאי מתן צו עיקול זמני יכביד על ביצוע פסק הדין, אם תתקבל התובענה.

חשש סביר כי אי מתן הצו יכביד על ביצוע פסק הדין האומנם.

על פי המתואר בבקשה להטלת עיקול זמני ובתצהירה של הגב' בוחניק, הנתבע דכאן הינו ערב בחשבון נוסף המנוהל אצל התובע, בגין הלוואות אשר הוענקו ללווה אחר (שאינו בנו של הנתבע), בהיקף של כ- 50,000 ₪, כאשר הלווה באותן הלוואות מצוי בהליך של "איחוד תיקים", כך שהנתבע צפוי לתובענה נוספת תוך זמן קצר.

התובע טוען בהקשר זה, להיעדר יכולת כלכלית של הנתבע לעמוד בחבויות אלו על פי אותם נתונים, באופן המקים לדעתו חשש כי יקשה על ביצוע פסק הדין, ללא הטלת עיקולים. עוד הפנה התובע לכך כי לגישתו הנתבע נוהג באופן מניפולטיבי וישנו חשש כי יקשה מאוד על ביצוע פסק הדין לכשיינתן (ועל כך אעמוד בשאלת מאזן הנוחות).

הנתבע צירף לבקשתו, אישור בדבר הכנסתו החודשית. הכנסתו מעבודה מגיעה כדי 4,163 ₪, וכ- 10,400 ₪ הכנסה במסגרת תגמולי פנסיה מאת "מבטחים". יוצא כי סה"כ הכנסתו של הנתבע הינה כ- 14,500 ₪, וזאת כאשר החיובים בגינם הוא נתבע ו/או עומד להיות נתבע (ואיני סבור כי העובדה כי נכון למועד הדיון טרם ניתן אישור למיצוי ההליכים בתיק הנוסף, אינה מקימה חשש הנוגע להסדרת החבות), עומדים על סך מצטבר של כ- 110,000 ₪.

משמעות הדבר הינה, כי הכנסתו השנתית של הנתבע עומדת על כ- 175,000 ₪, כאשר הסכום המופנה או עתיד להיות מופנה אליו כחוב פסוק (ככל שכך ייקבע), עומד על כשני שלישים מכך – כל זאת כאשר הנתבע מכלכל את יומו ואת משפחתו, מקיים מסגרת אשראי ומשלם הלוואות (המהווה התחייבות נוספת – ראה עמ' 1 לפרוטוקול שורות 17-20) – כך שקשה לומר שההכבדה לא מתקיים בהקשר זה. מדובר בחבות ניכרת וסכום נכבד, אשר ספק אם לתובע יהיה מהיכן להיפרע, אם לא יובטח הפירעון בדרך של הטלת עיקול.

אפנה בהקשר זה, של יסוד ההכבדה, לדברי הנתבע (עמ' 4 לפרוטוקול שורה 2): "אם היה לי כסף הייתי משלם לכם את הכל". וכל המוסיף - גורע.

מאזן הנוחות

לאחר שהגעתי לכלל מסקנה כי עילה לכאורה קיימת במקרה זה, וכי יסוד ההכבדה מתקיים, יש לקבוע להיכן נוטה מאזן הנוחות. סבורני כי במקרה זה, נוטה מאזן הנוחות לחובתו של הנתבע ולא לזכותו.

על שמו של הנתבע רשומים 3 כלי רכב, ובהתאם לחקירתו, השיב "אני לא מתעסק ברכבים. הבן שלי מתעסק ברכבים לא אני" (עמ' 3 שורה 1). גם לגבי כלי הרכב שהנתבע טען כי הינו בחזקתו של בנו – כלי רכב מסוג סובארו, הרי שגם הוא על שמו של הנתבע (עמ' 3 שורה 6), וכאשר נשאל לגבי כך השיב "אני לא יודע כלום. אני לא יודע איפה אני חי".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ