אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק אוצר החייל בעמ נ' שבתאי

בנק אוצר החייל בעמ נ' שבתאי

תאריך פרסום : 02/12/2011 | גרסת הדפסה
ת"ת
בית משפט השלום תל אביב - יפו
15243-10-11
28/11/2011
בפני השופט:
רונן אילן

- נגד -
התובע:
מירי שבתאי
הנתבע:
בנק אוצר החייל בע " מ

החלטה

בפני התנגדות לביצוע תביעה בסכום קצוב, אשר הוגשה לפי סעיף 81א1 בחוק ההוצאה לפועל, תשכ"ז-1967.

הרקע וטענות המבקשת

בכתב התביעה, עותר המשיב לחיוב המבקשת בתשלום סך של 7,717.31 ₪. לטענת המשיב, ביום 17.5.06 נטלו המבקשת ובעלה, מר אוסקר גלעד, הלוואה בסך של 50,000 ₪ וזאת במסגרת חשבון מספר 31302 אצל המשיב (להלן: "החשבון"). המבקשת ובעלה התחייבו להשיב ההלוואה אך לא עמדו בהתחייבותם ויתרת ההלוואה הבלתי מסולקת הינה סכום התביעה. עוד טוען המשיב כי לא ניתן להיפרע מבעלה של המבקשת, שכן זה מצוי בהליכי פשיטת רגל.

המבקשת הגישה התנגדות לתביעה. לטענת המבקשת, אף שהצטרפה לחשבון לאחר נישואיה למר גלעד, במהלך 2009 נעשה שינוי בחשבון ושמה נגרע משמות בעלי החשבון, כאמור באישור המשיב בכתב מיום 13.7.09. נוכח יציאתה מהחשבון, טוענת המבקשת שלא ניתן לתבוע ממנה לפרוע את החוב בחשבון. בנוסף, טוענת המבקשת כי בינואר 2010 העבירה סך של 100,000 ₪ לחשבון בכדי לפרוע את יתרת ההלוואה, אולם המשיב עשה בכספים אלו שימוש לפירעון חובות אחרים של מר גלעד. לשתי טענות אלו מוסיפה המבקשת טענות בדבר גובה הריבית ואי מסירת התראה אודות הכוונה להגיש את התביעה.

בדיון אשר התקיים ביום 28.11.11 נחקרה המבקשת על תצהיריה והצדדים סיכמו טענותיהם בעל-פה.

דיון

מושכלות יסוד של דיני הפרוצדורה האזרחית המה, כי בשלב זה של דיון בהתנגדות עול ההוכחה המוטל על המבקשת מצומצם. המבקשת איננה נדרשת בשלב זה להראות כיצד תוכיח את גרסתה ולפיכך תינתן רשות להגן אפילו נטענה טענה בעל פה כנגד מסמך בכתב. לא שוקלים בשלב זה את מהימנות המבקשת או את סיכויי הצלחתה בתיק העיקרי. די לה למבקשת בשלב זה להראות כי יש בידיה טענות הגנה לכאורה, אשר אם יוכחו יובילו לדחיית התביעה. מאידך, חייבת המבקשת להיכבד ולפרט את טענותיה. טענות כלליות וסתמיות לא יצדיקו מתן רשות להגן.

ארבע טענות העלתה המבקשת, כאשר הרביעית הינה טענה דיונית גרידא.

הטענה הראשונה הינה כי המבקשת הופטרה מכל חבות בחשבון. לפי טענה זו, במהלך 2009 הסכים המשיב ליציאת המבקשת מהחשבון כאשר הסכמה זו כללה למעשה הפטר מכל חבות שתיוותר או תיווצר בחשבון. טענה זו כלל איננה פשוטה, בפרט בהיעדר פירוט לגבי זהות הצדדים להסכמה זו, מועד ההסכמה ותוכנה המלא לפי גרסת המבקשת. עם זאת, הטענה נתמכת במסמך של המשיב מיום 13.7.09 ולפיו נראה לכאורה שהמבקשת יוצאת מהחשבון. לטענת המשיב מדובר בטענה בעל פה כנגד מסמך בכתב, אולם לא זו בלבד שאין במסמך כדי לסתור את הטענה אלא שבשלב זה תינתן רשות להגן גם כאשר מדובר בטענה בעל-פה נגד מסמך בכתב. כאשר אפילו בטענה שסיכויי הצלחתה קלושים די למתן רשות להגן, די בכך כדי לקבל את הטענה בשלב זה.

הטענה השנייה הינה להעברת 100,000 ₪ בינואר 2010, אשר לטענת המבקשת נועדו לפרוע את יתרת החוב בחשבון ובפועל הועברו על ידי המשיב לסילוק חובות אחרים. במהלך הדיון בהתנגדות, התברר כי במקביל מתבררת בין הצדדים תביעה נוספת (תיק מספר 19951-11-10) במסגרתה תובע המשיב מהמבקשת ומאחרים סילוק חוב בחשבון אחר אצל המשיב. באותה התביעה הגישה המבקשת בקשת רשות להגן (מוצג מש/1) ובתצהיר התומך בה טענה שהעבירה בינואר 2010 סך של 100,000 ₪ לפירעון ההלוואה. אותה הלוואה נשוא התביעה הנוספת. אם כך, טוען המשיב, עושה המבקשת שימוש כפול באותה העברה ממש.

גרסת המבקשת אכן מעוררת קושי, בעיקר בהיעדר פירוט, שכן המבקשת איננה טורחת להבהיר מה היה לשיטתה היקף החוב בחשבון נשוא תיק זה בינואר 2010 לעומת היקף החוב בחשבון נשוא התיק השני באותו מועד, וכיצד שימשו הכספים לפירעון שתי ההלוואות גם יחדיו. זאת ועוד, לא ניתן להבין כיצד זה יתכן שסך של 100,000 ₪ שימש לפירעון החוב נשוא החשבון דנא, כאשר אותו סכום בדיוק ובלא שתיגרע ממנו ולו פרוטה (!) ישמש לפירעון הלוואה בחשבון אחר. לו עמדה טענה זו לבדה, ספק בעיני אם בנסיבות אלו היה מקום להתיר רשות להתגונן בגינה ובאילו תנאים. עם זאת, מאחר וממילא אני מוצא מקום ליתן למבקשת רשות להגן בטענתה להפטרה מחבות ולמרות שסיכויי טענה זו קלושים, תינתן לה האפשרות ליומה גם בטענה זו.

טענתה השלישית של המבקשת מתייחסת לתחשיבי הריבית. לפי הנטען בכתב התביעה עומדת הריבית אשר גובה המשיב על פיגורים בהלוואות דוגמת זו נשוא התביעה על 23% בשנה. לפי טענת המבקשת, בהסכם ההלוואה נקבעה הריבית בשיעור של 10.25% לשנה ואין כל הצדקה לגביית ריבית פיגורים בשיעור של 23% לשנה. אכן, מעיון בכתב התביעה מסתבר שזולת טענה לאקונית בדבר "הריבית המקובלת" אצל המשיב בגין חריגות ופיגורים, אין כל הסבר לקביעת שיעור הריבית. גם אם בבסיס תחשיבי הריבית זכותו של המשיב לריבית בהתחשב בכך שמדובר בחריגה או אי פירעון הלוואה, עדיין יש מקום לכל הפחות להסביר ולהבהיר כיצד מסתכמת הריבית הנדרשת בסכום שהוא למעלה מפי שניים מהריבית המקורית. די בכך להצדיק מתן רשות להגן גם בטענה זו.

נוכח מסקנותיי כאמור, אין טעם לבחון את טענתה הרביעית של המבקשת בדבר אי משלוח התראה כדין.

אם כך, אני מקבל את ההתנגדות וניתנת בזאת למבקשת רשות להתגונן מפני התביעה בשלוש הטענות שפורטו לעיל. מוצע לצדדים לשקול בקשה לאיחוד הדיון בתיק זה עם הדיון בתביעה הנוספת, אך בהעדר החלטה אחרת תתברר תביעה זו בסדר דין מהיר והצדדים יפעלו כדלהלן:

בתוך 30 יום ימציא המשיב לבית המשפט ולמבקשת את המסמכים שיש לצרף לכתב תביעה בסדר דין מהיר.

בתוך 30 ימים ממועד קבלת מסמכי המשיב תמציא המבקשת לבית המשפט ולמשיב את המסמכים שיש לצרף לכתב הגנה בסדר דין מהיר.

בתוך 45 ימים ממועד הגשת מסמכי המבקשת רשאי כל צד להגיש תצהירי עדות ראשית מטעמו. התצהירים יוגשו על ידי הצדדים בד בבד.

ישיבה מקדמית תתקיים ביום 8.5.12, בשעה 10:00.

הוצאות הדיון בהתנגדות, בסך של 2,000 ₪, יחולו בהתאם לתוצאות התיק העיקרי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ