אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנימין זאב נ' פוטו ויקטוריה בע"מ

בנימין זאב נ' פוטו ויקטוריה בע"מ

תאריך פרסום : 04/02/2012 | גרסת הדפסה
ת"ט
בית משפט השלום תל אביב - יפו
12327-04-11
31/01/2012
בפני השופט:
רונן אילן

- נגד -
התובע:
פוטו ויקטוריה בע"מ
הנתבע:
פרל בנימין זאב

החלטה

מונחת בפני התנגדות לביצוע שיק בסך 26,000 ₪, משוך על ידי המבקשת לפקודת המשיב ליום 31.1.11 (להלן: "השיק").

תמצית ההתנגדות

לטענת המבקשת, אין לה כל היכרות עם המשיב ועסקת היסוד במסגרתה נמסר השיק הייתה בכלל בינה לבין חברת פנורמה פרינט טכנולוגיות בע"מ (להלן: "פנורמה").

פנורמה עוסקת במתן שירותי מעבדה ולפי הסכם אשר נכרת בינה לבין המבקשת באפריל 2010, הזמינה המבקשת מפנורמה אלבומים דיגיטאליים תמורת סך כולל של 700,000 ₪. השיק נשוא תיק זה נמסר לפנורמה במסגרת אותו הסכם והובהר כי למבקשת עומדת הזכות לבטל את השיקים אשר מסרה לפנורמה אם תפר פנורמה את התחייבויותיה. עוד הובהר, לפי טענת המבקשת, כי אסור לפנורמה להסב את השיקים שהיא מקבלת מהמבקשת.

בפועל, לא עמדה פנורמה בהתחייבויותיה כאשר, למשל, חייבה את המבקשת בגין אירוע מיום 18.10.09 באלבום בן 120 עמודים אך בפועל ספקה אלבום בן 50 עמודים, חייבה את המבקשת פעמיים בגין אירוע מיום 8.7.09 וחייבה את המבקשת באפריל 2009 עבור אירוע שלא התקיים. גם לאחר חתימת ההסכם הפרה אותו פנורמה שלכן דרשה המבקשת ממנה את השבת כל השיקים שנמסרו לה.

בהתאם לגרסה זו מעלה המבקשת את טענות ההגנה הבאות:

פנורמה הפרה את ההסכם במסגרתו נמסר לה השיק הן בהעברת השיק למשיב והן באי קיום התחייבויות נוספות לפי ההסכם.

המשיב ידע כי אסור לפנורמה להעביר את השיק לצד ג' והסכים לעזור לה לפעול נגד המבקשת. המשיב גם לא נתן תמורה כנגד השיקים ולא פעל בתום לב.

בדיון אשר התקיים ויתר המשיב על חקירת המצהיר מטעם המבקשת והצדדים סיכמו טענותיהם בעל פה.

דיון

מושכלות יסוד של דיני הפרוצדורה האזרחית המה, כי בשלב זה של דיון בהתנגדות לביצוע שטר עול ההוכחה המוטל על המבקשת מצומצם. המבקשת איננה נדרשת בשלב זה להראות כיצד תוכיח את גרסתה ולפיכך תינתן רשות להגן אפילו נטענה טענה בעל פה כנגד מסמך בכתב. לא שוקלים בשלב זה את מהימנות המצהיר מטעם המבקשת או את סיכויי הצלחתה בתיק העיקרי. די לה למבקשת בשלב זה להראות כי יש בידיה טענות הגנה לכאורה, אשר אם יוכחו יובילו לדחיית הבקשה לביצוע השטר. מאידך, חייבת המבקשת להיכבד ולפרט את טענותיה. טענות כלליות וסתמיות לא יצדיקו מתן רשות להגן.

אף שהמשיב נקוב כנפרע על גבי השיק, אין למעשה מחלוקת כי המבקשת והמשיב הינם למעשה צדדים רחוקים. כידוע, המבחן לקביעה אם מדובר בצדדים קרובים איננו צורני אלא פונקציונאלי. אנשים הם צדדים קרובים לשטר אם יחסיהם ההדדיים כצדדים לשטר נובעים מקשר משפטי ישיר ביניהם. אנשים הם צדדים רחוקים לשטר, אם יחסיהם המשפטיים כצדדים לשטר אינם נובעים מקשר משפטי ישיר ביניהם, אלא מקשר משפטי עם אחרים (ע"א 1886/97 יהודה זאב נ' זלמה פנינה, פ"ד נג (1), 132, 136). בהתנגדותה, מבהירה המבקשת שאין לה כל קשר עסקי ישיר עם המשיב ואת השיק מסרה לפנורמה במסגרת ההתקשרות עימה. כל טענות המבקשת, מופנות למעשה כנגד פנורמה, הצד עימו ערכה את עסקת היסוד.

אותה עסקת יסוד בין פנורמה למבקשת, נכרתה לפי הנטען באפריל 2010 והשיק נמשך ונמסר לפנורמה במסגרתה. בהתנגדות, מעלה המבקשת טענות ביחס להתנהגות פנורמה במהלך 2009 (!) אך לא ניתן להבין מה לדוגמאות אלו ולהסכם מאפריל 2010 והמבקשת איננה קושרת בין טענות אלו לאותו הסכם. ביחס להסכם מאפריל 2010 מאידך, מעלה המבקשת את הטענה לפיה איחרה פנורמה באספקת אלבומים והסתירה פרטים מהותיים בקשר עם לקוחות. הא ותו לא. המבקשת איננה מפרטת כמה פעמים איחרה פנורמה, מתי איחרה פנורמה, בכמה איחרה פנורמה ואיזה נזק, אם בכלל, נגרם עקב איחורים אלו. המבקשת איננה מפרטת אילו פרטים מהותיים הסתירה פנורמה, מתי נתגלה הדבר למבקשת ומה חשיבות יש לאותם פרטים. עוד טוענת המבקשת כי שילמה לפנורמה סך של 200,000 ₪ בגין ההסכם ביניהן והתמורה שנתנה פנורמה איננה מגיעה כדי סכום זה. ושוב, הטענה נטענת בלא כל הסבר, פירוט או תחשיב.

אומנם ככל שתוכיח המבקשת טענותיה יתברר כי בדין בטלה את ההסכם עם פנורמה אך לא ניתן להתעלם מכך שטענות המבקשת כלפי פנורמה כוללניות, לא מפורטות וספק אם מגיעות כדי רף הפירוט הנדרש בדיון בהתנגדות.

זאת ועוד, המשיב הרי איננו צד לעסקת היסוד בגינה נמסר השיק, כך שאפשר ואפילו יוכחו טענות המבקשת כלפי פנורמה, לא יהווה הדבר הגנה כלפי המשיב. כאשר בוחנים את טענות המבקשת ביחס למשיב, שוב מסתבר שרב הנסתר על הנגלה. המבקשת טוענת שהמשיב ידע שאסור לפנורמה להעביר את השיק אך איננה מסבירה הכיצד ידע על כך (סע' 26 לתצהיר המבקשת). המבקשת טוענת כי המשיב לא נתן תמורה בעד השיק ואיננו תם לב (סע' 28.2 ו- 29 לתצהיר המבקשת) ואף זאת היא טוענת בלא כל פירוט. בעת דיון בהתנגדות, לא בוחנים אם יש למשיב עדיפות שטרית, למשל בהיותו אוחז כשורה, שכן הדבר מחייב בירור עובדתי. יחד עם זאת, גם טענות ביחס למשיב יש להעלות ברמת הפירוט הנדרשת בהגשת התנגדות ואף זאת לא עושה המבקשת.

אם כך, למבקשת טענת הגנה כלפי הצד הקרוב, פנורמה, אך זו נטענה בכוללניות ובלא כל פירוט. למבקשת טענות הגנה גם ביחס למשיב, האוחז בשיק, אך גם אלו נטענו בכוללניות. על פניו איפה, ספק רב אם יש הצדקה למתן רשות להגן למבקשת. מתן הרשות להגן בנסיבות אלו לא ייעשה אלא כמעשה חסד עם המבקשת, שמא עומדות לה טענות הגנה ראויות למרות היעדר הפירוט. עם זאת, נוכח חוסר הפירוט בהתנגדות, תותנה הרשות להגן בהפקדת סכום התביעה בקופת בית המשפט.

אשר על כן, אני קובע כי תינתן למבקשת רשות להגן ובלבד שיופקד על ידה בקופת בית המשפט סך של 30,000 ₪ בתוך 30 יום ממועד המצאת החלטה זו.

היה ותבוצע ההפקדה, תינתן למבקשת רשות להגן והתביעה תתברר בפסים של סדר דין מהיר.

בשלב זה תקבע תזכורת פנימית לבדיקת ביצוע ההפקדה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ