אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנג`י חברה לשיווק מזון בע"מ נ' סופר לי חן בע"מ

בנג`י חברה לשיווק מזון בע"מ נ' סופר לי חן בע"מ

תאריך פרסום : 14/02/2010 | גרסת הדפסה
ת"ט
בית משפט השלום אשקלון
1792-09
03/02/2010
בפני השופט:
עפרה גיא

- נגד -
התובע:
1. סופר לי חן בע"מ ח.פ 5138105 2. אורית אלון ת"ז 056128275 ב"כ המבקשים- עו"ד רוני יצחקי
הנתבע:
בנג'ו חברה לשיווק מזון (1991) בע"מ 511639288 ב"כ המשיבים- עו"ד טלי גיגי

החלטה

1. לפניי התנגדות לביצוע שטר חוב על סך של 15,000 ₪, החתום על ידי המבקשת מספר 1 והמבקשת מספר 2 ערבה לו בערבות אוואל.

2. לטענת המבקשות בין הצדדים התקיימו יחסי מסחר ובמסגרתם רכשה המבקשת 1 מוצרי מזון מאת המשיבה. לטענתן, במסגרת יחסי המסחר בין הצדדים נהגה המשיבה לזכות המבקשת 1 בגין מוצרי מזון פגומים שסופקו על ידי המשיבה וכן בגין מוצרי מזון שפג תוקפם.

המבקשות הוסיפו וטענו כי משהודיעה המבקשת 1 למשיבה כי בדעתה לסגור העסק, סרבה המשיבה לזכותה בגין המוצרים כאמור לעיל.

משכך, דרשו המבקשות מהמשיבה, כך נטען, לזכותן בסך של 4034.43 ₪ בגין מוצרים פגומים או כאלו שפג תוקפם.

המבקשות אף טענו, כי דרשו מהמשיבה לזכותן גם בעבור מוצרים שישארו במלאי בעת סגירת העסק כנהוג וכמקובל בענף במיקרים כאלו, ולטענתן, המדובר בכשלון תמורה חלקי קצוב.

המבקשות אף הוסיפו והלינו על סרובה של המשיבה לזכותן בגין מוצרים נוספים שנטען כי נוספו כמוצרים נוספים שפג תוקפם או שהיו פגומים בסך נוסף של 4386 ₪ לאחר חודש יוני 2009 ועד למועד סגירת העסק וטענו כי יש לזכותן אף בסכום זה.

לבסוף, טענו המבקשות כי המשיבה הסכימה לזכותן בסכום נוסף של 1600 ₪ ולפיכך, עסקינן בכשלון תמורה חלקי קצוב בסך של 10,290 ₪, מתוך כלל השיקים שבוטלו על ידי המבקשות בסך כולל של 10,898 ₪.

3. מנגד, טענה המשיבה, כי אין למקשת הגנה ראויה להתברר מתוך כתב ההתנגדות והמדובר בכשלון תמורה חלקי בלתי קצוב ביחס לחלק מהשטר בלבד ולכן עסקינן בהגנת בדים ומשכך דין ההתנגדות להידחות.

המשיבה אף הוסיפה וטענה, כי לא קיימת מדיניות לפיה יוחזרו באופן קבוע כל המוצרים פגי התוקף ואף נטען, כי אפילו זו המדיניות המדובר מוצרים שהמבקשות בקשו להשיב לנוכח סגירת העסק ולא על פי הסכמת הצדדים.

4. כלל ידוע הוא כי התנגדות לביצוע שטר כמוה כבקשה למתן רשות להתגונן ועל שתי בקשות אלה, חלים כללים זהים שנקבעו  הן בתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד – 1984 והן בספרות המשפטית ופסיקת בתי המשפט. התכלית החקיקתית של הליך סדר הדין המקוצר הינה "למנוע דיון בתובענה רק אם ברור הדבר ונעלה מספק, שאין לנתבע כל סיכוי להצליח בהגנתו". (ע"א 9654/02 חב' האחים אלפי בע"מ נ' בנק לאומי לישראל, פ"ד נט (3) 41, 46 (2005); ע"א 544/81 מנחם קיהל בע"מ נ' סוכנות מכוניות לים התיכון בע"מ, פ"ד לו (3) 518, 524 (1982); וראה ע"א 3374/05 אוזן נ' בנק איגוד לישראל בע"מ, (טרם פורסם - 1.5.06); י. זוסמן, סדרי הדין האזרחי (מהדורה שביעית, 1995), 675; א. גורן, סוגיות בסדר הדין האזרחי (מהדורה שמינית, 2005) 375).

 

על רקע הדברים הנ"ל נקבע לא אחת כי על מבקש רשות להתגונן להראות, כי בפיו הגנה אפשרית מפני התביעה בסדר דין מקוצר, כדי שבית-המשפט ייעתר לבקשתו, ויעניק לו את "יומו בבית המשפט". כלומר, בית משפט יבחן באם הציג הנתבע הגנה אפשרית ולו רק בדוחק, שאז יש ליתן לו רשות להתגונן ואין בודקים, בשלב זה של הדיון, כיצד יצליח הוא להוכיח את הגנתו, או מהו טיב ראיותיו.

 

הדיון בבקשה למתן רשות להתגונן, אינו בא במקום קדם-המשפט, או המשפט עצמו. במסגרת הדיון בבקשה מעין דא, אין בית-המשפט רשאי לקבוע עובדות או לקבוע מהימנות עדויות ואף טענת ההגנה בעל פה כנגד מסמך בכתב יכולה לבסס הגנה לכאורה (ע"א אוזן, לעיל, שם). עם זאת, אין המבקש רשות להתגונן רשאי להסתפק בהעלאת טענת סתמיות וכלליות בתצהירו, אלא חייב הוא להיכבד ולהיכנס לפרטי העובדות שלענין ועליהן הוא מבסס את טענת הגנתו (ע"א 6514/96 חניון המרכבה חולון בע"מ נ' עירית חולון, פ"ד נג(1) 390, 400.

 

5. בענין הנדון, טוענת המבקשת כי יש ליתן לה רשות להגן הואיל ולא ניתנה לה אפשרות להחזיר מוצרים פגומים או כאלו שפג תוקפם כפי שהיה בעבר בסך של 4034.43 ₪. טענה זו לא נסתרה בחקירתה הנגדית של המבקשת מספר 2, ועל אף שסביר וקיים קושי בהוכחת טענות המבקשות בשים לב לכך שהמוצרים אינם בנמצא עוד, הרי שבשלב זה אין בית המשפט בוחן כיצד יוכלו המבקשות להוכיח טענותיהן ומשכך וחרף טענות המשיבה, הרי שהוכח כי היה קיים בין הצדדים נוהג שכזה לפחות בנוגע לחלק מהמוצרים, כך אף בנוגע לסך של 1600 ₪, שכן טענת המבקשות לפיה סוכם בין הצדדים כי יוכלו להחזיר מוצרים בסכום זה, לא נסתרה בחקירתה של מנהלת המבקשת מספר .

אומנם טוענת המשיבה, כי אין המדובר בסכום כסף קצוב, הואיל ובסיס הנתונים שנוי במחלוקת בין הצדדים, אולם אין דעתי כדעתה, שכן המבחן לקביעת סכום קצוב הוא סכום הניתן לחישוב אריתמטי פשוט והמחלוקת באשר לדרכי הוכחת הטענה , לכאורה, אינה גורעת מהיותם של הסכומים קצובים, שכן עלויות המוצרים אינן במחלוקת ולפיכך, לא ניתן בשלב זה לקבוע בשלב זה כי מדובר בכישלון תמורה חלקי אשר אינו מהווה הגנה לחייב בפני תביעה לפרעון שטר.

אוסיף ואומר כי בענין הנדון, אף אם אין מדובר בסכום קצוב, הרי שעסקינן בצדדים קרובים לשטר ולפיכך, ניתן להעלות אף טענות כנגד ההסכם ובדנ"א 258/98 ויקטור צמח נ' שלשבסקי, פ"ד נה (4), 193 קבע כב' הנשיא ברק כי: " בין צדדים קרובים דינו של שטר כדין חוזה. כל טענת הגנה העומדת לצדדים קרובים כנגד חבות על-פי שטר עומדת להם גם כנגד חבות על-פי חוזה." משכך, אף אם אין עסקינן בסכום קצוב רשאיות המבקשות לטעון טענות כנגד הפסקת הנוהג בהתאם להסכמות שהיו בין הצדדים

6. לא כך הם פני הדברים באשר לסך הנוסף של 4,386 ₪, המבקשת הודתה בחקירתה, כי המדובר בנספח שנערך על ידי בעלה של המבקשת מספר 2 במהלך חודש אוגוסט 2009 לפני סגירת העסק ומחקירת המבקשת הסתבר כי המדובר במוצרים שהמבקשות רצו להחזיר למשיבה לנוכח סגירת העסק וכך העידה המצהירה בחקירתה:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ