אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בן עמי נ' נרקיסי (נרגאסי)

בן עמי נ' נרקיסי (נרגאסי)

תאריך פרסום : 30/07/2012 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום ירושלים
6715-09
09/07/2012
בפני השופט:
עודד שחם

- נגד -
התובע:
דוד בן עמי
הנתבע:
אורי נרקיסי (נרגאסי)
פסק-דין

פסק דין

בפניי תביעה כספית.

1. התובע הוא מר דוד בן עמי (להלן - התובע). הנתבע הוא מר אורי נרקיסי (להלן - הנתבע). התובע היה השוכר של חנות המצויה במרכז המסחרי של שכונת גבעת משואה והידועה כחנות מספר 4 (להלן - החנות). במהלך חודש ספטמבר 2007 נחתם בין התובע לנתבע הסכם לפיו המחה התובע לנתבע את חובותיו וזכויותיו בחנות (להלן - ההסכם) בטרם חתימת ההסכם האמור, נחתם זכרון דברים בין התובע, הנתבע וגיסו, לפיו הזכויות והחובות בחנות יומחו לנתבע וגיסו. בסופו של דבר, גיסו של הנתבע בחר שלא להצטרף לעסקה. זכרון הדברים האמור לא הוצג בהליך שבפניי. בכל מקרה, ההסכמה המחייבת בין הצדדים היא זו שבהסכם ביניהם, אשר הוצג כראייה. . עניינה של התביעה בטענות של התובע כי הנתבע חב לו כספים על פי ההסכם האמור.

בטרם חתימת ההסכם האמור, נחתם זכרון דברים בין התובע, הנתבע וגיסו, לפיו הזכויות והחובות בחנות יומחו לנתבע וגיסו. בסופו של דבר, גיסו של הנתבע בחר שלא להצטרף לעסקה. זכרון הדברים האמור לא הוצג בהליך שבפניי. בכל מקרה, ההסכמה המחייבת בין הצדדים היא זו שבהסכם ביניהם, אשר הוצג כראייה.

2. בהסכם נקבע כי תמורת המחאת הזכויות והחובות האמורה, ישלם הנתבע לתובע סכום של 70,000 ₪ בתוספת מע"מ (להלן - סכום החוב או החוב) על פי סעיף 7 להסכם היה על הנתבע להעביר לתובע את הסכום האמור בתשלומים, לפי הפירוט הבא: בשלב הראשון הנתבע היה אמור לשלם לתובע מקדמה בסך של 30,000 ₪ בתוספת מע"מ. נקבע כי הנתבע ישלם את היתרה בהמשך בשמונה שיקים דחויים על סך של 5,000 ₪, כל אחד, בתוספת מע"מ.. בהמשך לכך, ביום 10.10.07 חתמו הצדדים על הסכם משולש עם בעלת החנות, חברת "מאג'יס משואה בע"מ" (להלן- ההסכם המשולש). הסכמות הצדדים להליך בהסכם המקורי עוגנו גם בהסכם המשולש אין חולק על כך שהנתבע קיבל לידיו את החנות כשהיא נקייה מכל חוב שהוא של התובע. במסגרת ההסכם המשולש צוין במפורש כי החובות והזכויות של התובע בחנות כפי שבאים לידי ביטוי בהסכמים בינו לבין חברת מאג'יס משואה בע"מ יחולו על הנתבע. (נספח ב' לכתב התביעה).

על פי סעיף 7 להסכם היה על הנתבע להעביר לתובע את הסכום האמור בתשלומים, לפי הפירוט הבא: בשלב הראשון הנתבע היה אמור לשלם לתובע מקדמה בסך של 30,000 ₪ בתוספת מע"מ. נקבע כי הנתבע ישלם את היתרה בהמשך בשמונה שיקים דחויים על סך של 5,000 ₪, כל אחד, בתוספת מע"מ.

אין חולק על כך שהנתבע קיבל לידיו את החנות כשהיא נקייה מכל חוב שהוא של התובע. במסגרת ההסכם המשולש צוין במפורש כי החובות והזכויות של התובע בחנות כפי שבאים לידי ביטוי בהסכמים בינו לבין חברת מאג'יס משואה בע"מ יחולו על הנתבע.

3. לטענת התובע, הנתבע לא שילם לו את מלוא התמורה המוסכמת. על פי הטענה, הנתבע שילם לתובע סכום בסך של 20,000 ₪. התובע טוען גם, כי הנתבע חב לו סכומי כסף בגין מספר עניינים נוספים, אשר יפורטו בהמשך.

4. הנתבע מכחיש את טענות התובע. לטענתו (סעיף 2 לכתב ההגנה), קיים נספח נוסף להסכם לפיו סכום החוב ישולם רק אם עסקו בחנות יצלח. ביחס לסכומי כסף נוספים אותם דורש התובע כאמור, הנתבע טוען כי דרישות התובע אינן עומדות בקנה אחד עם ההסכם, וכי הן עולות כדי עשיית עושר ולא במשפט.

5. לאחר שבחנתי את הראיות שבפניי, על רקע טענות הצדדים, החלטתי לקבל את התביעה. אסביר את שיקוליי.

6. ראשית, טענתו של הנתבע לפיה קיים נספח נוסף להסכם, כמתואר, נטענה בעלמא. היא אינה עולה בקנה אחד עם לשון ההסכם. לא הוצג מסמך המתעד את ההסכמה הנטענת. בתצהיר הנתבע אין חזרה על טענה זו בסיכומיו מבקש הנתבע להיבנות לעניין זה מעדות התובע, המאזכרת את זכרון הדברים בין הצדדים. ברם, משלא הוצג זכרון הדברים, ומשנחתם הסכם מחייב בין הצדדים, אין בטענה זו כדי לסייע לנתבע. . ההסכמה האמורה אף אינה נתמכת בעדויות, לבד מזו של הנתבע עצמו בעמוד 7. הנתבע טען כי עדים רבים יוכלו להעיד על הסיכום האמור (סעיף 2 לכתב ההגנה). ברם, עדים אלו לא הובאו בפני בית המשפט. אין בפניי הסבר מניח את הדעת למחדל זה. .

בסיכומיו מבקש הנתבע להיבנות לעניין זה מעדות התובע, המאזכרת את זכרון הדברים בין הצדדים. ברם, משלא הוצג זכרון הדברים, ומשנחתם הסכם מחייב בין הצדדים, אין בטענה זו כדי לסייע לנתבע.

בעמוד 7. הנתבע טען כי עדים רבים יוכלו להעיד על הסיכום האמור (סעיף 2 לכתב ההגנה). ברם, עדים אלו לא הובאו בפני בית המשפט. אין בפניי הסבר מניח את הדעת למחדל זה.

7. שנית, הוצג בפניי תמליל המתעד הקלטה של שיחה בין התובע ובין הנתבע. מדובר בשיחה ארוכה, העוסקת בהתקשרות בין הצדדים. לכל אורך השיחה, בולטת בהעדרה טענת הנתבע העולה עתה, בדבר סיכום כביכול המתנה את תשלום התמורה החוזית בהצלחת עסקו (ראו פיסקאות 25 – 26 לתצהיר הנתבע). אדרבא, במהלך השיחה חוזר הנתבע פעם אחר פעם על כך שהוא חב לתובע כספים בגין החנות. הוא אינו מכחיש את החוב האמור (ראו עמודים 3, 7 ו-8 לתמליל, נספח ד' לתצהיר מטעם התובע). טענתו העיקרית בתמליל היא לכך שתפעול החנות אינו רווחי, ועל רקע זה הוא עותר להתחשבות מאת התובע.

8. לא נעלמה מעיניי טענתו של הנתבע לעניין קבילות התמליל. על פי הטענה, התמליל שצורף לתצהירו של התובע (נספח ד' לתצהיר התובע), ערוך בצורה מטעה ומגמתית באופן שבו התובע קוטע את דבריו של הנתבע ומוציא דברים שנאמרו על ידי הנתבע מהקשרם. בנוסף, טוען הנתבע כי מהעובדה שהתובע לא צירף תמליל שיחות נוסף שיש בידיו ניתן ללמוד כי התובע צירף לתצהירו תמליל שאין בו הפרדה בין שיחות שונות שהתקיימו בין התובע ובין הנתבע.

9. אין בידי לקבל טענות אלה. התמליל נספח ד' לתצהיר התובע מתעד שיחה שוטפת וקולחת בין התובע ובין הנתבע. לא ניכרו בתמליל סימני קטיעה ועריכה. אוסיף, כי ההקלטה נשוא התמליל, והקלטה של שיחה נוספת (אשר לא הוגשה כראייה), נמסרו לנתבע ראו החלטה מיום 7.3.12. לכך שהיו שתי שיחות שהוקלטו ותומללו, ראו בעדות התובע, בעמוד 6. . הנתבע לא טרח אפילו להקשיב להקלטות (ראו עדותו של הנתבע בעמודים 8-9 לפרוטוקול). אין בפניי הסבר כלשהו, קל וחומר הסבר סביר, למחדל זה. מכל מקום, בנסיבות אלה יש לדחות את הטענה בדבר יצירת תמליל כוזב על ידי חיבור של שיחות שונות. הדברים אמורים ביתר שאת נוכח העובדה שהנתבע לא הציג בפניי כל ראיה המטילה דופי בתמלול השיחות שהוגש ובהקלטה השנייה.

ראו החלטה מיום 7.3.12. לכך שהיו שתי שיחות שהוקלטו ותומללו, ראו בעדות התובע, בעמוד 6.

10. אוסיף, בנקודה זו, כי הנתבע מבקש להתבסס, לעניין זה, על הוראת סעיף 12 להסכם (פיסקאות 27 – 28 לתצהירו). ברם, הוראה זו מאפשרת לתובע, אך לא לנתבע, להשתחרר מן ההסכם (ראו עדות התובע, בעמוד 5). הנתבע עצמו הודה בעדותו כי מדובר בזכות של התובע (עדותו, עמוד 8)). אין הוראה זו מטילה חובה על התובע. אין בה כדי לסייע לנתבע. אדרבא, ניסיונו של הנתבע להישען, בנסיבות אלה, על ההוראה האמורה, מעמיד בסימן שאלה את אמינות עדותו.

11. טענת הנתבע כי הוסכם בין הצדדים כי לא יחוב בתשלום התמורה נשוא ההסכם אם העסק לא יהיה רווחי אף סותרת טענה אחרת בתצהירו, לפיה ביקש מן התובע להשתחרר מן ההסכם, אך הלה סירב (פיסקה 29 לתצהיר הנתבע). מובן, כי אם היה סיכום בין הצדדים, לא היה הנתבע צריך לבקש דבר מן התובע, אלא, בפשטות, להפעיל את הסכמת הצדדים יצוין כי, עדות הנתבע לפיה אם העסק שינהל בחנות לא יהיה ריווחי לא תשולם תמורה בגינו והחנות תוחזר לתובע, מנוגדת ללשון סעיף 10 להסכם המשולש. ההסכם האמור קובע באופן חד משמעי כי השוכר החדש לא יוכל להעביר או להמחות את זכויותיו וחובותיו במשך כשנתיים מיום החתימה על ההסכם (10.10.07). מכאן, כי לא ניתן היה להחזיר את הנכס לתובע במשך שנתיים, אלא בהסכמת המשכיר. אין טענה כי הסכמה כאמור נתבקשה או נתקבלה. . גם על רקע זה, אני מתקשה לקבל את טענות הנתבע בנקודה זו.

יצוין כי, עדות הנתבע לפיה אם העסק שינהל בחנות לא יהיה ריווחי לא תשולם תמורה בגינו והחנות תוחזר לתובע, מנוגדת ללשון סעיף 10 להסכם המשולש. ההסכם האמור קובע באופן חד משמעי כי השוכר החדש לא יוכל להעביר או להמחות את זכויותיו וחובותיו במשך כשנתיים מיום החתימה על ההסכם (10.10.07). מכאן, כי לא ניתן היה להחזיר את הנכס לתובע במשך שנתיים, אלא בהסכמת המשכיר. אין טענה כי הסכמה כאמור נתבקשה או נתקבלה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ