אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בן-עוז נ' טלנקר

בן-עוז נ' טלנקר

תאריך פרסום : 07/11/2013 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום חיפה
18162-02-13
31/10/2013
בפני השופט:
רמזי חדיד

- נגד -
התובע:
יצחק בן-עוז -
הנתבע:
סרגיי טלנקר -
פסק-דין

פסק דין

1.בפניי תביעה שטרית בגין שיק מס' 0010075 על סך של 10,000 ש"ח , ז.פ. 10.12.12, ואשר נמשך על ידי הנתבע לפקודת התובע (להלן: "השיק"). על השיק שורטטו המילים ''שיק ביטחון''

ההליך החל עם הגשת השיק לביצוע בלשכת הוצל"פ בחיפה, הנתבע הגיש התנגדות לבקשה ומשהתקבלה בקשתו, הדיון בתביעה עבר להליך של סדר דין מהיר.

2.אין חולק כי ביום 3.11.11 נערך ונחתם בין הצדדים בעלי הדין הסכם לפיו שכר הנתבע מהתובע דירת מגורים ברחוב רות 25, בחיפה (להלן: "הסכם השכירות" ו"המושכר" בהתאם). תקופת השכירות נקבעה למשך 12 חודשים וזאת מיום 7.11.11 ועד ליום 6.11.12, והנתבע התחייב לשאת בקנס בסך של 100 דולר בגין כל יום איחור בפינוי המושכר. כמו כן, בהסכם השכירות התחייב הנתבע להעמיד לתובע שלושה בטחונות: שטר חוב על סך של 10,000 ש"ח, ערבות ושיק ביטחון על סך של 10,000 ש"ח. בפועל, לבקשת הנתבע ובהסכמת התובע, הראשון מסר אך ורק את שיק הביטחון, הוא הוא השיק נשוא התביעה.

3.לטענת התובע בתמצית, הנתבע פינה את המושכר באיחור של 8 ימים, ולפיכך עליו לשאת בקנס שנקבע בהסכם השכירות בסך של 100 דולר ליום, 800 דולר לכל התקופה. כן טען התובע כי בניגוד להתחייבותו בהסכם, נמנע הנתבע לסייד את המושכר עם פינויו ובגין כך עליו לשאת בעלות הסיוד בסך של 2,000 ש"ח.

4.הנתבע מעלה טענת סף, לפיה הואיל ועל השיק שורטטו המילים "שיק לביטחון", הרי אין מדובר בשיק בהתאם לפקודת השטרות המקים עילה שטרית. מטעם זה בלבד, כך סבור הנתבע, יש לדחות את התביעה על הסף.

לגוף העניין הנתבע טען כי לפי נוסח הסכם השכירות, השיק נועד אך ורק להבטחת תשלום המיסים המוטלים עליו בגין תקופת השכירות, והרי החוב הנטען במשפט לא נמנה על אלה. הנתבע מדגיש כי יש לפרש את הסכם השכירות כנגד התובע מאחר והוא זה אשר קבע את הנוסח שלו. הוסיף הנתבע וטען, כי הוא פינה את המושכר באיחור של 5 ימים, ולא 8 ימים כטענת התובע, וגם זאת בהסכמתו של האחרון ועל דעתו. באשר לסיוד, הנתבע טען כי עם כניסתו למושכר הוא לא היה מסויד ולפיכך, לפי נוסח הסכם השכירות, לא מוטלת עליו החובה לסיידו בתום תקופת השכירות, מה גם והתובע לא הוכיח כי שילם סך של 2,000 ש"ח עבור הסיוד.

5.טענת הנתבע ולפיה אין עסקינן בשיק על-פי פקודת השטרות המבסס עילה שטרית, אינה טענה היא.

אמנם נכון, בסעיף 73(א) לפקודת השטרות ובזיקה לסעיף 3(א) לפקודה, נקבע כי שיק הוא "פקודה ללא תנאי ...", וכביכול שרטוט המילים "שיק ביטחון" על השיק, שולל תנאי זה. אולם, בהלכה הפסוקה נקבע לא אחת כי אין הדבר כך. ב-ע"א 205/87 ס.מ.ל. סוכנות מרכזית לביטוח בע"מ נ' מגדל חברה לביטוח בע"מ, פ"ד מג(4) 680 נפסק ברחל בתך הקטנה, תוך הפנייה לפסיקה מוקדמת יותר, כי שטר הנושא רישום מפורש כי הוא ניתן לביטחון, הוא שטר תקף על אף התנאי שהוצמד למסירתו, ואין ברישום הנ"ל כדי לפגוע בצורתו ובשל כך גם בתוקפו, זאת על אף האמור בסעיפים 3(א) ו-73(א) לפקודת השטרות. על אותה הלכה חזר בית המשפט ב-ע"א 2334/90 שירותי גרר אזור בע"מ נ' פקיד שומה תל אביב, פ"ד מט(1) 608 (612 ב-ג).

תאמר אפוא מעתה כי העובדה שהשיק שורטט במילים "שיק ביטחון" אינה פוגעת בצורתו או בתוקפו והוא בהחלט מצמיח עילה שטרית.

6.טענת הנתבע ולפיה השיק נמשך אך ורק להבטחת פרעון המיסים ולא להבטחת כלל התחייבויותיו בהסכם השכירות, דינה להידחות בשני רובדים: האחד, לשון הסכם השכירות, והשני, התנהלות הצדדים.

7.סעיף 15 להסכם השכירות מפרט את הביטחונות שהנתבע התחייב לתת לתובע, ולפיו:

"15.1 להבטחת התחייבויות השוכר לפי הסכם זה, לרבות ומבלי לפגוע ביתר התחייבויות השוכר, פינוי המושכר במועד, תשלום כל נזק שייגרם למושכר, תשלום דמי שכירות והתשלומים המוטלים על השוכר בהסכם זה, יפקיד השוכר במועד חתימת ההסכם בידי המשכיר את הבטחונות הבאים:

....

15.1.3המחאה ע"ס 10,000 ש"ח אשר תשמש כביטחון לתשלום המיסים והתשלומים הנוספים כמפורט בסעיף 7 לעיל. המשכיר יהיה רשאי למלא בהמחאה תאריך פירעון ולעשות בו שימוש לפירעון המיסים והתשלומים כאמור, והשוכר יהיה חייב להעמיד לרשות המשכיר, כתנאי להמשך קיומו של הסכם זה, המחאה חלופית....".

סעיף 7 להסכם השכירות, ואשר כותרתו "מיסים ותשלומים אחרים", קובע כדלקמן:

"7.1במשך כל תקופת השכירות, ישלם השוכר, במועד הקבוע לכך על-פי דין, בנוסף לכל התשלומים האחרים החלים עליו על-פי הסכם זה, את כל התשלומים, האגרות, ההיטלים .... , המיסים ותשלומי החובה מכל סוג שהוא, העירוניים ו/או הממשלתיים ו/או האחרים, החלים ו/או שיחולו על השוכר ו/או על המושכר בקשר עם החזקה ו/או השימוש במושכר לרבות ומבלי לגרוע, בגין אספקת מים, חשמל, טלפון, גז, ארנונה עירונית, ועד בית, תשלומים לחברת ניהול ו/או כל הוצאה אחרת הנוגעת לשימוש במושכר ו/או הפעלתו ו/או החזקתו.

.....

7.3לא שילם השוכר תשלום, החל עליו על-פי הסכם זה, יהא רשאי המשכיר, מבלי שהדבר יפגע בזכות כלשהי מזכויותיו, לשלם במקום השוכר את התשלום, והשוכר יהיה חייב להחזיר את התשלום למשכיר ..." (ההדגשות אינן במקור – ר.ח.).

מהמצוטט לעיל כי, בניגוד לעמדת הנתבע, סעיף 7 להסכם השכירות אינו ייחודי לחיובי מיסים, אלא לכלל החיובים בהם התחייב על-פי ההסכם. הדבר עולה מפורשות מכותרת הסעיף, אשר עניינו לא רק מיסים אלא גם תשלומים אחרים, והרי כותרת הסעיף היא אחד האמצעים לפרשנותו, וכן הדבר עולה מגוף סעיף 7.1 ו-7.3 הקובעים הוראות ביחס לכלל התשלומים החלים על השוכר, הוא הנתבע, בהתאם להסכם השכירות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ