אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בן מוסא חלף נ' משרד הפנים-היועץ המשפטי לממשלה

בן מוסא חלף נ' משרד הפנים-היועץ המשפטי לממשלה

תאריך פרסום : 27/05/2010 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
1545-09
26/05/2010
בפני השופט:
מיכל רובינשטיין

- נגד -
התובע:
בן מוסא חלף (עציר) ע"י בא כוחו עו"ד ראיף מסאלחה
הנתבע:
משרד הפנים ע"י בא כוחו עו"ד ניר גנצרסקי מפרקליטות מחוז תל אביב
פסק-דין

פסק דין

1.עתירה לביטול החלטת המשיב על השמתו של העותר במשמורת ועל הרחקתו לירדן, וזאת על מנת לאפשר לו לשהות בישראל לתקופה קצובה כדי להסדיר את מעמדו בשטחי הרשות הפלסטינית.

2.העותר, יליד 1985, נולד בכווית ובעל דרכון ירדני.

העותרת, אמו של העותר, הינה בעלת מעמד של קבע באיו"ש מאז מרץ 2008. ביום 18.1.2009 עוכב העותר בשטחי ישראל על ידי משטרת ההגירה, ולאור שהייתו הבלתי חוקית בישראל, הוצא נגדו ביום 19.1.2009 צו משמורת וצו הרחקה. באותו היום נערך לעותר שימוע בפני ממונה ביקורת הגבולות. מפרוטוקול השימוע עולה כי אביו של העותר נולד במזרח ירושלים ואמו נולדה בשטחי הרשות. השניים הכירו בכווית, נישאו שם, ושם גם נולד העותר עצמו. ב- 1991 עזבה משפחת העותר- האב, האם- העותרת- וחמשת ילדיהם ובהם העותר, את כווית ועברה לעיראק, ומשם לירדן. לדברי העותר הוא הגיע עם אביו ואמו ב- 1996 מכווית דרך מעבר הגבול מירדן.

העותר ובני משפחתו שהו מיום הגעתם בשכונת אלזעים במזרח ירושלים. מגיל 16 מתגורר העותר בתל אביב שם הוא שוהה ועובד שלא כדין.

3. על פי טענות ב"כ העותרים, לאחר כניסתם של העותרים, הגיש קרוב משפחתם בשמם בקשה לרישומם של העותרים ולהסדרת מעמדם ברשות הפלסטינית.

ביום 21.2.2008 אושרה הבקשה שהוגשה בשם העותרת, אמו של העותר (נספח ג' לכתב העתירה). לטענת ב"כ העותר, אישור הבקשה ארך מספר שנים בשל פטירתו של אבי העותר ב- 2006.

העותר טען בכתב העתירה, כי אין כל הצדקה למעצרו ולהרחקתו מישראל. לדבריו, הגעתו לשטחי הרשות הייתה כדין והוא עתיד לקבל אישור מעמד מאת הרשות הפלסטינית בזמן הקרוב לאור העובדה שאימו קיבלה אישור לא מכבר ומאחר שבקשתו תלויה ועומדת. כן נטען כי לא נערך לו שימוע כדין וכי ההחלטה על הרחקתו סותרת את הוראות חוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

בא כוח המשיב טען כי יש לדחות את העתירה. בראש ובראשונה ברי כי לעותר אין כל מעמד בישראל ולכן בקשתו כי צו ההרחקה נגדו יבוטל אינה יכולה להתקבל. אשר לבקשתו לקבל מעמד בשטחי הרשות, הרי שמבדיקה שנערכה על ידי המפקד הצבאי באיו"ש עולה כי לא הועברה כל בקשה בעניינו מאת הצד הפלסטיני לצד הישראלי. בנסיבות אלו אין כל אישור על כי בקשתו אושרה על ידי הצד הפלסטיני ואין כל בסיס להנחתו של העותר כי הוא עומד לקבל מעמד בקרוב.

במהלך הדיון שהתנהל בפניי ביום 8.6.2010 ביקשתי כי הצדדים ישפכו אור על העובדות העומדות בבסיסה של העתירה. באותו דיון חזר בא כוח המשיב עו"ד גנצ'רסקי והדגיש כי המסלול לאישור בקשה למעמד של תושבי השטחים, מתחיל מהגשתה של בקשה לרשות הפלסטינית ורק לאחר אישורה של הבקשה על ידי הרשות הפלסטינית היא מועברת לאישורו של הצד הישראלי. נכון להיום, ציין עו"ד גנצ'רסקי, לא הועברה כל בקשה מאת הרשות הפלסטינית לצד הישראלי. לטענתו, מאחר שלעותר דרכון ירדני, יש להרחיקו לירדן.

נוכח העדרם של מסמכים מזהים, הוריתי לבא כוחם של העותרים להמציא לבא כוח המשיב מסמכים אותנטיים בהם הדרכון המקורי של העותר אשר מצוי.

לאחר המצאת הדרכון לבא כוח המשיב, שב המשיב על עמדתו כי נוכח אזרחותו הירדנית של העותר והעדר מעמדו בישראל ובשטחים, אין מנוס מהרחקתו לירדן עד להסדרת מעמדו.

בא כוח העותרים ציין כי העותר נכנס לישראל כשהיה קטין יחד עם הוריו וארבעת אחיו. לדבריו, למשפחת העותר אין כל קשר לירדן, שהרי מדינת מוצאו של העותר היא כווית, ומעברה של המשפחה מירדן היה בבחינת צורך מדיני נוכח יחסיהן של ירדן וישראל. לדבריו, אין כל מחלוקת על כי העותר שהה עם משפחתו בשכונת אלזעים ושם גם גדל.

4.בישיבה ביום 2.9.2009 טען בא כוח העותרים כי יש בידיו מסמך מטעם הרשות הפלסטינית המאשר כי בקשתו של העותר לקבלת מעמד בשטחי הרשות, אשר הוגשה ביום 10.1.2009 אושרה על ידי הרשות. מאחר שבא כוח המשיב טען כי לא הגיע לידיו כל מסמך שכזה, הוריתי לבא כוח העותרים להמציא לו את המסמך המקורי. ביום 16.9.2009 המציא בא כוח העותרים לבית המשפט ולבא כוח המשיב את האישור אשר ניתן ביום 1.9.2009. בא כוח המשיבה לעומת זאת המציא לבית המשפט אישור מאת מדור מרשם האוכלוסין בישראל לפיו טרם נתקבלה בצד הישראלי כל בקשה לאישור מעמדו של העותר בשטחים.

נוכח העדר ההסכמה של הצדדים הוריתי על הגשתם של סיכומים קצרים בתיק.

5.לאחר שעיינתי בכתבי הטענות של הצדדים ושמעתי את באי כוחם הגעתי לכלל מסקנה כי יש לקבל את העתירה.

אין מחלוקת על כי העותר שהה בשטחי ישראל ללא אשרה ובניגוד לדין. נוכח מצב דברים זה ולאור הוראות חוק הכניסה לישראל, תשי"ב- 1952 ברי כי למשיב הסמכות להרחיקו משטחי ישראל. אלא שמצב הדברים במקרה הנדון לפניי מורכב יותר מהמתואר לעיל. לעותר אזרחות ירדנית, כפי שהדבר עולה מהדרכון אותו הציג בפני בית המשפט. אלא שהלכה למעשה התגורר העותר יחד עם בני משפחתו במזרח ירושלים עוד מילדותו.

ככל העולה מכתבי הטענות, כניסתם של בני משפחת העותר ושל העותר עצמו מירדן הייתה כדין ובהסכמתה של מדינת ישראל. כיוצא מכך, המשיב לא דחה את בקשתה של העותרת, אמו של העותר, לקבל מעמד קבע בשטחי הרשות ואישר אותה כבר במרץ 2008.

הלכה למעשה לא השמיע בא כוח המשיב כל נימוק מהותי בגינו צריך להיות גורלו של העותר שונה מגורלם של בני משפחתו, אשר נכנסו מירדן כדין ושקיבלו מעמד של קבע בשטחים. כל אשמתו של העותר כפי שהדבר עולה מכתבי הטענות, הינה כי בקשתו לקבלת מעמד נותרה ככל הנראה "תקועה" בצד הפלסטיני ומסיבה כלשהי שאינה נהירה לי עד עתה, לא הועברה לצד הישראלי.

על פי המסמך מאת הרשות הפלסטינית שצירף ב"כ העותר מיום 1.9.2009, אושרה בקשתו של העותר לקבל מעמד של קבע והועברה לצד הישראלי, ובלשונו:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ