אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בן חמו נ' אסתילון אוטומציה בע"מ

בן חמו נ' אסתילון אוטומציה בע"מ

תאריך פרסום : 05/08/2013 | גרסת הדפסה
ס"ע
בית דין אזורי לעבודה נצרת
38898-02-11
28/07/2013
בפני השופט:
מירון שוורץ

- נגד -
התובע:
לילך בן חמו
הנתבע:
אסתילון אוטומציה בע"מ ח.פ. 513056325
פסק-דין

פסק דין

1.תביעה זו עניינה טענת התובעת, כי פוטרה שלא כדין, מחמת הריונה.

2.הנתבעת הינה חברה לייצור מתקנים המבוססים על פרופילי אלומיניום מודולאריים לתעשייה. התובעת עבדה בשירות הנתבעת, סניף יוקנעם, במשך קרוב ל-4 חודשים.

3.התביעה הינה לפיצוי ללא הוכחת נזק בגין הפרת חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, תשמ"ח- 1988 (להלן: "חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה"), פיצוי בגין הפסד השתכרות מיום הפסקת העבודה ועד ל- 60 יום לאחר מועד הלידה וכן פיצוי בגין אי מתן הודעה מוקדמת, פיצויי פיטורים ותשלום עבור דמי הבראה. כל זאת, בקיזוז דמי אבטלה ששולמו לתובעת.

רקע עובדתי ותמצית טענות הצדדים

4.הנתבעת פרסמה מודעה ולפיה דרוש לה קניין או קניינית רכש. התובעת התקבלה לעבודה על ידי מנהל בנתבעת, מר איתי גולדשטיין (להלן: "מר גולדשטיין"). תנאי ההעסקה סוכמו ונחתמו על ידי הצדדים והתובעת החלה לעבוד ביום 22.8.10. הצדדים חלוקים באשר להגדרת תפקידי התובעת והאם עבודתה של התובעת היתה לשביעות רצון הנתבעת. על כך יפורט בהמשך.

5.בתאריך 10.12.10, צהרי יום ו', הודיעה התובעת בשיחה טלפונית למר גולדשטיין, על דבר הריונה וכי על פי המלצה רפואית עליה לנוח בביתה מספר ימים. שיחת טלפון זו הוקלטה על ידי התובעת. יום קודם לכן, עזבה התובעת את מקום עבודתה בשעות הבוקר ופנתה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים עקב דימום.

6.בתאריך 15.12.10, בעוד התובעת בביתה, נתקבל מאת הנתבעת, באמצעות שליח, מכתב הנושא תאריך 14.12.10 ובו הודעה על סיום ההעסקה אשר יכנס לתוקף ביום 19.2.12. סיבת הפיטורים, כך על פי המכתב - אי התאמת שעות העבודה אשר סוכמו עם התובעת (8.5 שעות ללא שעות נוספות) לאופי פעילות הנתבעת וכן חיסורים ואיחורים מרובים של התובעת במהלך תקופת הניסיון, אשר מצוין כי גרמו לנתבעת לנזק רב.

7.לטענת התובעת, הפיטורים היו תוצאה של הודעתה על דבר הריונה לנתבעת כאשר הראיה העיקרית לכך, הינה סמיכות הזמנים שבין ההודעה לפיטורים. האמור במכתב הפיטורים לטענת התובעת הינו מסווה לסיבה האמתית בגינה פוטרה - הריונה, או היותה אם. זאת, שכן מילאה את תפקידה כנדרש, ואף מעבר לכך.

8.לטענת הנתבעת, ההחלטה לפטר את התובעת התקבלה יום קודם להודעה בדבר ההיריון, ללא כל קשר להודעה, וזאת בשל תפקוד בלתי משביע רצון של התובעת בעבודה אשר בא לידי בעיקר באיחורים, היעדרויות ובהתנהלות אשר הביעה חוסר מחויבות לנתבעת ולמצבה באותו העת. נטען כי התובעת ידעה כי היא עומדת בפני פיטורים ועל מנת למנוע אותם, יזמה את השיחה שבה הודיעה למר גולדשטיין על הריונה ולכן היא גם הקליטה אותה.

כיוון שהתובעת עבדה אצלה תקופה קצרה מ-6 חודשים, טוענת הנתבעת, כי לא חלות עליה ההגבלות על פיטורים, הקבועות בסעיף 9(א) לחוק עבודת נשים, תשי"ד- 1954 (להלן: "חוק עבודת נשים"). כיוון שפיטורי התובעת נבעו משיקולים מקצועיים בלבד, הנתבעת אף לא הפרה בעצם מעשה הפיטורים את חובותיה החוזיות כלפי התובעת ולא מדובר בהפליה כאמור בסעיף 2 (א) לחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה.

9.התובעת הגישה תצהיר עדות ראשית מטעמה, אליו צירפה, בין השאר, מסמך תנאי ההעסקה מיום 8.8.10, אישורים בנוגע להיעדרויותיה, מסמכים, ועדויות המלמדים לטענתה על תפקודה ומסירותה לעבודה וכן על שביעות רצון מנהלי הנתבעת ובעליה. לעניין זה הוגש גם תצהיר עדות של מי שהיה בקשרי עבודה עם התובעת בזמן עבודתה אצל הנתבעת, מנהל המחסן, מיכאל אבשלומוב. כן הוגשו מטעם התובעת וצורפו לתצהירה, תמלילי שיחות שערכה עם מר גולדשטיין, ועם יבגני קליש, מנהלה הישיר.

10.מטעם הנתבעת הוגש תצהיר מר גולדשטיין, אשר תיאר, בין השאר, את התפקידים אותם נדרשה התובעת למלא ואת תפקודה בעבודה. התנהלות התובעת, בעיקר בהקשר של איחורים והיעדרויות, תוארה על ידי מר גולדשטיין כ"פריקת עול וחריגה מוחלטת ממסגרות העבודה המקובלות". כן הוגש תצהיר מר יבגני קליש, מנהל עבודה בסניף הנתבעת ביוקנעם ומי שהיה כאמור מנהלה הישיר של התובעת.

11.בישיבה מיום 14.2.13 נשמעו ראיות הצדדים. מטעם התובעת נחקרו על תצהיריהם, התובעת עצמה ומר אבשלומוב. מטעם הנתבעת נחקרו המצהירים מר גולדשטיין ומר קליש. סיכומי הצדדים הוגשו בכתב.

המסגרת הנורמטיבית

12.התובעת עבדה בשירות הנתבעת מעט פחות מ-4 חודשים. כיוון שלא חלפו 6 חודשים למן יום תחילת עבודת התובעת ועד לסיום העסקתה, לא חלות על הנתבעת הוראות חוק עבודת נשים.

13.חרף האמור, הנתבעת אינה פטורה בשל כך כמובן מלנהוג עם התובעת, בכל הקשור בפיטוריה ובכלל, בתום לב ובשוויון. לעניין זה ראו האמור בפסקה 12 לפסק דין בע"ע(ארצי) מרגלית אפלבוים - נינה הולצמן, פד"ע לט 495, 505 (22.9.2003):

"... הנה כי כן, הפליה בפיטורים מעבודה של אישה, רק בשל היותה בהריון, מהווים על פי שיטת המשפט בישראל, שמשפט העבודה הוא חלק אינטגרלי ממנה, ועל פי ערכי היסוד שלה, הפליה אסורה ופסולה, המנוגדת לעקרון השוויון. האיסור על הפליה בעת פיטורים קיים גם במקום בו לא חל החוק בשל הוראות סעיף 21 (ג) לחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, פיטורים בדרך זו מהווים קיום של חוזה העבודה שלא בתום לב".

פסק הדין ניתן טרם תוקן חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה בשנת 2004 באופן שהוסף האיסור המפורש להפלות מטעמים של הריון ולידה ואיסור זה הוכר כחלק מהאיסור להפלות מחמת הורות. לאחר התיקון, נקבע בסעיף 2(א) שעניינו "איסור הפליה", כך:

"לא יפלה מעביד בין עובדיו או בין דורשי עבודה מחמת מינם, נטייתם המינית, מעמדם האישי, הריון, טיפולי פוריות, טיפולי הפריה חוץ-גופית, היותם הורים, גילם, גזעם, דתם, לאומיותם, ארץ מוצאם, השקפתם, מפלגתם או שירותם במילואים, קריאתם לשירות מילואים או שירותם הצפוי בשירות מילואים כהגדרתו בחוק שירות ביטחון [נוסח משולב], תשמ"ו-1986, לרבות מחמת תדירותו או משכו, כמשמעותו בחוק שירות בטחון [נוסח משולב], תשמ"ו-1986, הצפוי להם, בכל אחד מאלה:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ