אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> א.ר.י.ז. יבוא ושווק מזון בע"מ נ' בנק אגוד פתח תקווה סניף קריית אריה 13076

א.ר.י.ז. יבוא ושווק מזון בע"מ נ' בנק אגוד פתח תקווה סניף קריית אריה 13076

תאריך פרסום : 06/12/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
53693-01-11
30/11/2011
בפני השופט:
ריבה ניב

- נגד -
התובע:
בנק אגוד פתח תקווה סניף קריית אריה 13076
הנתבע:
א.ר.י.ז. יבוא ושווק מזון בע"מ

החלטה

לפני בקשה למחיקת כתב תביעה מתוקן בשל אי צירוף תצהיר לתמיכה בעובדות שהוספו לו.

המבקש הגיש בקשה לסילוק על הסף של כתב התביעה קודם שתוקן, וטען, בית היתר, כי הוא הוגש שלא בהתאם לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 וכי לא ניתן להתגונן מפניו בהיעדר פירוט.

בישיבת יום 3/7/11 החלטתי במעמד הצדדים בין היתר כי: "הבהרתי לבא כוח התובעת, כי התביעה איננה מפורטת דייה, באופן שניתן יהיה להתגונן מפניה...

כתב התביעה איננו מפורט, ואם להתייחס אליו כמות שהוא, קשה לראות כיצד יוביל לנצחון משפטי של התובעת, במיוחד כאשר כתב התביעה איננו מפרט באופן מדויק את נזקיי התובעת. בסעיף 43 לכתב התביעה, כותבת התובעת כי נזקיה טרם התגבשו בעניין הורדת דירוג האשראי והנזקים לפעילותה הכלכלית. כיצד יכולה הנתבעת להתגונן כנגד תביעה אשר סכומם הועמד, מטעמי אגרה, על שני מליון ארבע מאות ₪, אך לסכום זה אין תימוכין?

כל האמור לעיל, ועוד, מביא אותי לידיי מחשבה כי מן הראוי כי תשקול התובעת, את המשך צעדיה בתיק זה...

אם יסבור בא כוח התובעת כי ברצונו לתקן את כתב התביעה, יעשה זאת תוך 45 יום מהיום (הפגרה במניין הימים). כתב הגנה יוגש תוך 30 יום לאחר מכן".

התובעת הגישה כתב תביעה מתוקן. בכתב התביעה המתוקן פרשה התובעת טענות שונות כלפי הבנק, תמצית הטענות שנטענו למעשה הן כי הבנק לא העמיד לתובעת: א. הלוואת "BACK TO BACK", ב. הלוואות צמודות מדד כנגד שעבודי נדל"ן, ג. הבנק גבה כספי ריבית יתר ובכך מנע תשלום מזומן לספקים.

בשל המעשים/ המחדלים הנטענים לעיל התובעת טענה כי התגבשו עילות התביעה הבאות: "מהות התביעה: הצהרתית, כספית, חוזית, נזיקית, הפרת חובת הנאמנות, הפרת חובות בנקאיות ועוד. סכום התביעה: 2,400,000 ₪ לצרכי אגרה בלבד".

עיון ברשימת עילות התביעה מעלה מעין "רשימת מכולת" שנפרשה על פני כ – 2 עמודים מתוך 10 של כתב התביעה (ר' עמודים 9-10 לכתב התביעה המתוקן). תרתי אחר ספציפיקציה של הסעדים המבוקשים בהתאם לכל אחת מהעילות – אך לא מצאתיה. כל שנכתב (שוב) הוא: "טרם התגבשו נזקי החברה בעניין הורדת דירוג האשראי והנזקים לפעילותה הכלכלית של החברה, העומדים לבדם להערכת התובעים על סכום העולה עשרות מונים מסכום התביעה דלעיל, אך מטעמי אגרה בלבד מועמד סכום התביעה על סך של 2,400,000 ₪" (ס' 83 לכתב התביעה המתוקן). ובהמשך: "87. אשר על כן, מתבקש בית המשפט להזמין את הבנק לדין ולחייבו – 87.1 לשלם לתובעים סך נזקיהם ולא פחות מ – 2,400,000 ₪ בתוספת מע"מ עליו בצירוף הריבית הנהוגה ממועד הגשת התביעה ועד יום התשלום המלא בפועל; 87.2 לשלם את נזקי התובעים בסכום העולה על סכום התביעה, בכלל או בכפוף להצגת אישור תשלום יתרת האגרה המגיעה ביום פסק הדין;...87.5 ליתן צו לתיקון היתרה בחשבון החח"ד ו/או בכל חשבון אחר;..."

בכתב ההגנה המתוקן, חזר הנתבע על טענותיו שטען במסגרת הבקשה לסילוק על הסף (ביניהן טענת ההתיישנות והשיהוי – [נשמרה לו הזכות לטעון אותן בסיכומים]) וטען כי לא רק שההלוואה ניתנה בשנת 2003 אלא גם כי המועד שבו לכאורה אנטרווג נדרשה על ידי הבנק להעמיד פיקדון להבטחת אשראי שהועמד לא.ר.י.ז, לא פורט בכתב התביעה המתוקן וכי ככל שהדרישה המוכחשת מיוחסת לבנק בתקופה שלפני 31.1.04, הרי שחלה התיישנות בגין כך ויש לסלקה על הסף. עוד טען כי הסכום הנקוב בס' 83 לכתב התביעה הינו מופרך וחסר אחיזה במציאות.

הנתבע, ביקש למחוק את כתב ההגנה המתוקן בשל הגשתו בצירוף טענות עובדתיות חדשות - ללא תצהיר התומך בהן - וטען גם כי בית המשפט כבר הורה על מחיקת כתב התביעה. לטענתו, לא מדובר בבקשה המבקשת לעמוד על טיעונים פרוצדוראליים גרידא, אלא שיש פער בין העובדות המתוקנות לבין מה שטען בע"פ בדיון במעמד הצדדים, כך למשל בכתב התביעה המתוקן נכתב כי ייעוץ פיננסי חיצוני התקבל אצל התובעת בשנת 2005 בעוד שבדיון נטען כי התקבל בשנת 2007.

המשיבה טענה כי יש לצרף תצהיר מקום בו מוגשת בקשה לתיקון כתב תביעה ולא מקום בו בית המשפט מורה על הגשת תביעה מתוקנת, עוד נטען כי העובדות שפורטו בכתב התביעה המתוקן הינן אותן עובדות שנטענו בכתב הטענות המקורי, אלא שהינן יותר מפורטות.

שני הצדדים פירשו את החלטתי באופן שגוי. בית המשפט לא הורה על מחיקת כתב התביעה, אלא העמיד את התובעת על הבעייתיות הנובעת ממנו.

דיון

בתקנה 92 לתקסד"א נקבע:

"בית המשפט או הרשם רשאי, בכל עת, להתיר לכל אחד מבעלי הדין לשנות או לתקן את כתבי טענותיו בדרך ובתנאים הנראים צודקים, וכל תיקון כזה ייעשה לפי הצורך, כדי שבית המשפט יוכל להכריע בשאלות שהן באמת השאלות השנויות במחלוקת בין בעלי הדין. תיקון של טענה עובדתית או הוספתה, טעונים הגשת תצהיר המאמת את העובדות".

בספרו של אורי גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי, מהדורה עשירית, תשס"ט-2009, בעמ' 152 צוין:

"סוגיית התיקון של כתבי הטענות זכתה לפסיקה עקיבה, המלמדת, כי גישת בתי המשפט לתיקון כתבי טענות היא ליברלית, מין הטעם כי, בדרך כלל, התיקון נועד להועיל לבעלי הדין להגיע לגיבוש השאלות האמיתיות השנויות במחלוקת ביניהם וכך לייעל ההליך המשפטי...מלשון תקנה 92 ומפרשנותה עולה, כי כאשר בעל דין מבקש לתקן את תביעתו, כך שבית המשפט יוכל להכריע בשאלות השנויות במחלוקת בין בעלי הדין – נעתרים לו ברוחב לב, למעט במקרים חריגים..."

בעמ' 161 מציין א' גורן: "בשנת התשנ"א תוקנה תקנה 92 על ידי הוספת הפסיקה הבאה בסיפא של התקנה, הקובעת: "תיקון של טענה עובדתית או הוספתה טעונים הגשת תצהיר המאמת את העובדות". כלומר, אין להסתפק, בתצהיר התומך בבקשה לתיקון, בפירוט הנסיבות שהצריכו את התיקון, לדעת המבקש, אלא יש לאשר בתצהיר או בתצהיר נוסף גם את העובדות עצמן, שאותן מבקשים לצרף או לשנות בכתבי הטענות".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ