אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אשקלית כמיפורד בע"מ נ' יאיר ועופר מהנדסים וקבלנים בע"מ

אשקלית כמיפורד בע"מ נ' יאיר ועופר מהנדסים וקבלנים בע"מ

תאריך פרסום : 14/12/2010 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום ראשון לציון
5112-07
13/12/2010
בפני השופט:
יעל בלכר

- נגד -
התובע:
אשקלית כמיפורד בע"מ ע"י ב"כ עו"ד חגי כהן ממשרד עו"ד פירון
הנתבע:
יאיר ועופר מהנדסים וקבלנים בע"מ
פסק-דין

פסק דין

תביעה כספית ע"ס 145,346 ₪.

התביעה וטענות הצדדים

התובעת התקשרה עם הנתבעת לשם ביצוע עבודות ציפוי אפוקסי והספגת סילר עבור "דפוס אופסט עמנואל בע"מ" (המזמין).

לטענת התובעת, העבודה בוצעה אך תמורת העבודה לא שולמה, והנתבעת נותרה חייבת סך של 145,346 ₪. מכאן התביעה על סך של 157,678 ₪, שהם יתרת החוב האמורה בצירוף ריבית והפרשי הצמדה עד למועד הגשת התביעה.

לטענת הנתבעת, התובעת אינה זכאית לתשלום כלשהו. העבודה שביצעה חסרת כל ערך. אין היא תואמת את המוזמן ונפלו ליקויים בביצועה. ביסוד הטענות, כפי שיבואר להלן, עומדות למעשה תלונות המזמין.

מטעם התובעת הוגש תצהיר מר אשר רוזמן, מנהל שיווק בתובעת. מטעם הנתבעת הוגש תצהיר אחד ממנהליה, מר שטגמן אביטל וחוו"ד האדריכל, מר יצחק לזר, מיום 18/1/08. בנוסף העיד, ללא תצהיר, מר עמנואל ענו, הבעלים של המזמין, דפוס אופסט עמנואל. כל הנ"ל נחקרו.הצדדים סיכמו בכתב.

דיון והכרעה

לאחר ששמעתי את הראיות ועיינתי בסיכומי הצדדים והחומר שהגישו לתיק בית המשפט, אני סבורה כי דין התביעה להתקבל.

המחלוקת הראשונה בין הצדדים, נוגעת לעובי שכבת האפוקסי שיושמה ברצפת אולם מכונות הדפוס אצל המזמין.

לטענת הנתבעת, היא הזמינה ציפוי אפוקסי בעובי 3 מ"מ. לכן, שכבת האפוקסי לבדה, ללא שכבת היסוד, צ"ל בעובי 3 מ"מ. התובעת טוענת כי העובי הכולל של ציפוי האפוקסי, לרבות שכבת היסוד, שהיא עצמה עשויה אפוקסי ומהווה חלק ממערכת האפוקסי, צ"ל 3 מ"מ.

הטענה ביחס לעובי שכבת האפוקסי הועלתה ע"י הנתבעת קודם להגשת התביעה. לצורך בדיקת הטענות, הזמינה התובעת בדיקה של מכון התקנים, שנערכה בנוכחות נציגי הנתבעת והמזמין, ביום 19/7/06. לפי תוצאות הבדיקה עובי האפוקסי במקומות שנדגמו הוא בין 2.90 ל- 3.24 מ"מ (נספח ו' לתצהיר התובע, להלן: "הבדיקה הראשונה"). נציג המזמין, מר עמנואל ענו, אף אישר בחקירתו כי נתן את הסכמתו למקומות הספציפיים שבהם התבצעה הבדיקה (עמ' 8 ש' 29-32).

מר עמנואל ענו סבר שיש טעות בבדיקה והזמין את מכון התקנים לבצע בדיקה נוספת. זו נערכה ביום 2/8/06 ואין חולק שלא נוכחו בה נציגי התובעת (נספח ח' לתצהיר, להלן: "הבדיקה השניה"). לפי תוצאות הבדיקה השניה, מידות עובי ציפוי האפוקסי שנדגמו הם בין 1.29 מ"ר לבין 2.07 מ"ר.

עיון במסמכי הבדיקה השניה מעלה, כי מכון התקנים הוזמן ונדרש לבדוק את "שכבת ציפוי אפוקסי עליונה בצבע ירוק שיושמה על רצפת מבנה בית דפוס עמנואל". דהיינו מכון התקנים נדרש לבדוק רק את שכבת הציפוי בצבע ירוק ולא את כל ציפוי האפוקסי. בבדיקה הראשונה, לעומת זאת, נדרש מכון התקנים לבדוק את "שכבת ציפוי אפוקסי שיושמה על רצפת מבנה בטון בית דפוס עמנואל" (כל ההדגשות אינן במקור).

שני הצדדים לא זימנו את מכון התקנים ליתן עדות בעניין. התובעת מסתמכת על הבדיקה הראשונה ואילו הנתבעת מסתמכת על השניה.

אין יסוד לקבוע, כי הבדיקה הראשונה של מכון התקנים לא תקינה או שנפל פגם בביצועה. הנתבעת טענה בסיכומיה כי הבדיקה הראשונה אינה אמינה (ס' ד 1.3). גם נציג המזמין, מר עמנואל ענו, שאין חולק כי איננו מומחה או בעל ידע באפוקסי (עמ' 8 ש' 26-29), העיד כי הוא "לא מאמין בזה" שהיה 3 מ"מ וכי אינו מקבל את הבדיקה הראשונה כיוון ש"אפשר לראות בעין" שאינה נכונה, והוא מקבל את תוצאות הבדיקה השניה בלבד (עמ' 9 ש' 1-16), אלא שמדובר באמירות בעלמא, שאינן נתמכות בראיה כלשהי ומנוגדות לעמדת המומחה מטעם הנתבעת, האדריכל לזר, שהעיד שהוא מקבל את תוצאות שתי הבדיקות (עמ' 13 ש' 17-19).

שתי הבדיקות שערך מכון התקנים אינן סותרות, ולתוצאה השונה יש הסבר שנלמד מהגדרות הבדיקה של שתי הבדיקות. עולה ממסמכי הבדיקה כי הפער בתוצאות נובע מכך שבבדיקה השניה נבדקה, לבקשת הנתבעת או המזמין, רק שכבת הציפוי העליונה הירוקה, ולא כל שכבת ציפוי האפוקסי שיושמה על רצפת הבטון בכריכייה, כפי שנעשה במסגרת הבדיקה הראשונה.

בהסתמך על בדיקות מכון התקנים הנ"ל ושאר הראיות והמסמכים, עדיפה בעיני עמדת התובעת, לפיה סיפקה לנתבעת כנדרש שכבת ציפוי אפוקסי של 3 מ"מ, על פני עמדת הנתבעת.

בדיקות מכון התקנים תומכות בעמדת התובעת, שלפיה שכבת היסוד, העשויה אף היא מחומר אפוקסי, מהווה חלק ממערכת האפוקסי ויש להביאה בחשבון במדידת שכבת ציפוי האפוקסי. בבדיקה הראשונה הוגדרה הבדיקה באופן נייטרלי - בדיקת "שכבת ציפוי אפוקסי" - ללא מתן הנחיות אם לכלול גם את שכבת היסוד או רק את שכבת הציפוי הירוקה. או אז בדק מכון התקנים את העובי הכולל של שכבת ציפוי האפוקסי ונמצא כי עובי שכבת האפוקסי היה בסביבות 3 מ"מ, כנדרש. לעומת זאת, לצורך מדידת שכבת הציפוי העליונה הירוקה בלבד, צריך היה לתת למכון התקנים הגדרת בדיקה מפורשת, בה נתבקש מכון התקנים, לבדוק רק את שכבת ציפוי האפוקסי העליונה שבצבע ירוק, הגדרה שלמעשה הוציאה מכלל הבדיקה את שכבת היסוד. משניתנה הוראה מפורשת זו בהגדרות הבדיקה שתוצאותיה התייחסו רק לשכבת הציפוי העליונה בצבע ירוק, נמצא כי עובי שכבת הציפוי העליונה הוא עד כ- 2 מ"מ.

גם לגופו של עניין, עמדת התובעת שיש לכלול גם את שכבת היסוד במדידת עובי ציפוי האפוקסי, סבירה ומשכנעת יותר. עמדת התובעת לפיה שכבת היסוד עצמה היא אפוקסי שמדולל בחומר נדיף, שמתנדף כעבור מס' שעות ומהווה חלק ממערכת האפוקסי, לא נסתרה בחקירת העד מטעמה, שחזר ועמד על הדברים (עמ' 4 ש' 1-13). המומחה מטעם הנתבעת הודה אף הוא בחקירתו, כי בכל החתך יש ציפוי של 3 מ"מ אפוקסי (עמ' 15 ש' 26-27).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ