אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אשל נ' אדסטיק

אשל נ' אדסטיק

תאריך פרסום : 30/06/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום פתח תקווה
1269-05-13
23/06/2013
בפני השופט:
אשרית רוטקופף

- נגד -
התובע:
אדסטיק בע"מ אדסטיק
הנתבע:
סער אשל

החלטה

מונחת בפני בקשה בהתאם לתקנה 519 לתקנות סד"א, תשמ"ד-1984 (להלן: "התקנה").

בין הצדדים התנהלו מספר הליכים משפטיים קודמים. במסגרת הליכים אלו, חוייב המשיב בתשלום הוצאות המבקשת, אולם, לטענת המבקשת, מעולם לא שילם הוצאות אלו מיוזמתו. בכל אחד מן המקרים, נאלצה המבקשת לפתוח תיק הוצאה לפועל לשם גביית ההוצאות שנפסקו לטובתה, וכך נגבו ההוצאות במסגרת 4 תיקי הוצל"פ שונים שפתחה.

מכאן, טוענת המבקשת, כי המשיב הוא סרבן תשלומים סדרתי, המפר באופן שגרתי החלטות שיפוטיות, גורם למבקשת הכבדה באמצעות גרירתה להליכים מפרכים יקרים וממושכים, ועל כן יש מקום לחייבו בהפקדת ערובה להבטחת הוצאותיה.

2.המשיב טוען, כי דין הבקשה להידחות. לשיטתו, מאחר ובסופו של יום, שולמו מלוא ההוצאות שנפסקו לחובתו, אין נפקא מינה מהי הדרך במסגרתה שולמו. יתר על כן, העובדה כי המבקשת הצליחה לגבות את ההוצאות השונות שנפסקו כנגד המשיב בהליכים שונים, מצביעה על העובדה כי למשיב יכולת כלכלית לפרוע את החובות. בנוסף טוען המשיב, כי סיכויי התביעה טובים, הוא מתגורר בארץ, כתובתו ידועה למבקשת ומכל אלה יש מקום לדחות את הבקשה.

3.בתשובתה מציינת המבקשת כי הסכומים ששולמו ע"י המשיב נגבו באמצעות הליכי ביצוע ולא ביוזמת המשיב, וזאת לאחר פרקי זמן ממושכים. כמו כן, איתור נכסי המשיב לשם גביית חובותיו הינו הליך קשה, מה גם שהמשיב החל, ככל הנראה, להצניע את נכסיו.

המצב המשפטי

4.תקנה 519 לתקנות סד"א קובעת כהאי לישנא:

"בית המשפט או הרשם רשאי, אם נראה לו הדבר, לצוות על תובע ליתן ערובה לתשלום כל הוצאותיו של נתבע".

עיקר תכליתה של התקנה הנ"ל, הינה למנוע תביעות סרק, ולהבטיח את הוצאות הנתבע, מקום שבו מדובר בתביעה בעלת סיכויים קלושים. בספרו, סוגיות בסדר דין אזרחי (מהדורה עשירית, בעמוד 750), מציין המחבר א. גורן, כי הכלל הוא, שבערכאה הראשונה, אין לחייב תובע בהפקדת ערובה להבטחת הוצאות נתבע, אלא במקרים חריגים.

בעת דיון בבקשה להפקדת ערובה לפי תקנה 519, יש מקום ליתן ביטוי מחד, לזכות הגישה לערכאות, אשר הוכרה כזכות חוקתית, ולוודא כי שערי בית המשפט לא יינעלו בפני תובע שהוא חסר אמצעים. מאידך, יש ליתן מענה לאינטרס ההגנה על הנתבע, שלא ייגרר להליכי סרק, ולהבטיח את תשלום הוצאותיו, ודאי במקום שבו נראה כי מדובר בתביעה אשר אינה מבוססת על פניה ( רע"א 3601/04, לין וינצ'ון נ' מדינת ישראל-מינהלת ההגירה/משטרת ישראל, החלטה מיום 18.10.07).

התקנה אינה מציינת מתי ייעשה בית המשפט שימוש בסמכותו להורות על הפקדת ערובה לתשלום הוצאות הנתבע, והפסיקה השלימה שיקולים אלה. בין היתר נקבע, כי יש מקום לעשות שימוש בסמכות זו במקרה שבו התובע מתגורר בחו"ל, ואין אפשרות להצביע על נכסים בבעלותו הנמצאים בארץ, אשר יכולים להוות מקור לנתבע להיפרע בגין הוצאותיו, וכן במקרה שבו נראה כי סיכויי התביעה קלושים. ודוק, אין המדובר ברשימה סגורה ובכלל טכני, אשר כל אימת שמתקיימים בתובע הנתונים המפורטים לעיל, יוסק מיידית כי יש לחייבו בהפקדת ערובה, והדבר נתון לשיקול דעתו של בית המשפט.

מן הכלל אל הפרט

5. סבורני, כי השתלשלות העניינים בין הצדדים עד עתה, כפי שהיא באה לידי ביטוי הן מן הבקשה והן מן התגובה, מביאה למסקנה, כי במקרה דנן יש מקום לסטות מן הכלל הנוגע לתובע שהוא אדם פרטי, ולהורות על חיוב המשיב בהפקדת ערובה להבטחת הוצאות המבקשת. ובמה דברים אמורים?

למעשה, המשיב איננו מכחיש את העובדה כי נמנע מלשלם ביוזמתו את הוצאות המשפט שנפסקו לחובתו מספר פעמים, במסגרת מספר הליכים משפטיים שונים. המשיב אינו חולק על כך, כי בכל פעם נאלצה המבקשת לנקוט בהליכי גבייה במסגרת הוצאה לפועל, על מנת לקבל לידיה את ההוצאות שנפסקו לזכותה.

אין להשלים עם התנהלות זו, והטענה כי אין משמעות לשאלה כיצד קיבלה המבקשת לידיה את סכום ההוצאות שנפסקו לזכותה, מוטב היה לה כי לא תיטען כלל. משניתנו החלטות בית המשפט השונות, המחייבות את המשיב לשאת בהוצאות המבקשת בגין הליכים משפטיים שונים, ראוי היה שהמשיב יפעל למלא אחר החלטות אלה, ולא יגרור את המבקשת לנקיטת הליכים מבצעיים כנגדו לשם גביית חובותיו, הן מן הטעם שיש לכבד את החלטות בית המשפט, והן מן הטעם שנקיטת הליכים מבצעיים גורמת לסרבול ההליך, ומצריכה השקעת משאבים נוספים מצד המבקשת, לשם גביית חוב שנפסק לזכותה.

התנהלותו זו של המשיב, אשר אינה מוכחשת על ידו, מצביעה בהכרח על חשש, כי למבקשת צפוי קושי לגבות הוצאות משפט, אשר יכול וייפסקו לזכותה בתום הליך משפטי זה. לשם כך, ועל מנת להתגבר על חשש זה, מסורה לידי בית המשפט הסמכות לחייב את התובע להפקיד ערובה להבטחת הוצאות המבקשת. שהרי, קושי בגביית תשלום הוצאות אינו נובע אך ורק מהעדר יכולת כלכלית לשלמן. יתכנו מקרים, כגון המקרה דנן, בהם התנהלותו הסרבנית של המשיב, לבצע תשלומים שנפסקו ע"י ביהמ"ש, היא היוצרת את הקושי והחשש, כי המבקשת לא תוכל להיפרע הימנו, ולאו דווקא שאלת יכולתו הכלכלית.

זו אף זו. המשיב טען, כי הליכי הגבייה שצלחו הביאו לכך כי המבקשת קיבלה לידיה את ההוצאות שנפסקו לה, ואף מביאים למסקנה כי יש בידיו האמצעים לשלם. אלא שהמשיב לא טרח לצרף כל אסמכתא, התומכת בטענתו כי מצבו הכלכלי שפיר, באופן כזה שאין חשש כי המבקשת תיוותר מול שוקת שבורה, ככל וייפסקו לזכותה הוצאות בתום ההליך המשפטי. כך לא צורפה כל אסמכתא ביחס לבעלות על נכס כלשהו ו/או אסמכתא אחרת היכולה להצביע על מצב כלכלי איתן.

לכן, כאמור לעיל, נראה, כי במקרה דנן התנהלותו של המשיב מדברת בעד עצמה, והיא, כשלעצמה, יוצרת את החשש כי למבקשת צפוי קושי לגבות את הוצאות המשפטי, אשר יכול ויפסקו לזכותה בתום ההליך.

להשלמת התמונה יצויין, כי מאחר והחלטתי זו מושתתת בעיקר על התנהלות המשיב, אשר אילצה את המבקשת לפתוח מספר תיקי הוצאה לפועל, ועובדה זו איננה מוכחשת על ידי המשיב, לא מצאתי מקום ליתן משקל לטענת המשיב, בדבר העדר תצהיר מטעם המבקשת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ