אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אקסלנס נשואה נ' רולן אנרגיה בע"מ

אקסלנס נשואה נ' רולן אנרגיה בע"מ

תאריך פרסום : 16/03/2010 | גרסת הדפסה
ת"ט
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
11028-09
14/03/2010
בפני השופט:
חגי ברנר

- נגד -
התובע:
אקסלנס נשואה בע"מ
הנתבע:
1. רולן אנרגיה בע"מ2. אופיר אילן יונתן דוד

החלטה

1.בפניי התנגדות לביצוע שטר חוב בסך של 2,622,005 ₪ שעשתה הנתבעת 1 (להלן: "המבקשת") לפקודת התובעת (להלן: "המשיבה"), ואשר הנתבע 2 (להלן: "המבקש") ערב לתשלומו.

2.על פי הנטען בהתנגדות, הקשר בין המבקשים לבין המשיבה נוצר על רקע הסכמתו של המבקש להעמיד את תיק המניות שלו כבטוחה למשיבה לצורך העמדת אשראי מאת המשיבה לצד שלישי. בתמורה, דרש המבקש כי יוקנה לו שעבוד בדרגה שניה על מניות של חברת פניאל, שהיו בבעלותו של הצד השלישי, ואשר היו משועבדות בשעבוד מדרגה ראשונה לטובתה של המשיבה. ואכן, המשיבה הסכימה לכך, אך לימים הפרה את התחייבותה ושיחררה את המניות לידיו של אותו צד שלישי. כמו כן, דרש המבקש כי המשיבה תעמיד לו אשראי בהיקף של 40% משווי תיק המניות שהעמיד כבטוחה לטובת אותו צד שלישי. מנהל המשיבה, אדם בשם ציון בקר, הבטיח למבקש כי גם אם האשראי שניתן למבקש לא ייפרע בתום שלוש שנים, ערבותו של המבקש לא תמומש בטרם תממש המשיבה את תיק ניירות הערך ששועבד להבטחת האשראי, ואם אותו מימוש לא יכסה את מלוא החוב, יינתן למבקש כל הזמן הדרוש על מנת להחזיר את החוב. כמו כן הבטיח בקר כי האשראי שהמבקשת תקבל, יובטח בערבותו של ערב נוסף. על רקע הבטחות אלה, נטל המבקש את האשראי מן המשיבה וחתם על הערבות האישית. דא עקא, לימים פוטר ציון בקר מעבודתו במשיבה, וזו התכחשה להבטחות שהבטיח בקר, תוך שהיא דורשת מן המבקש להעמיד בטחונות נוספים לאשראי לנוכח ירידת שווי תיק המניות שלו ששועבד לטובתה. בסופו של דבר העמידה המשיבה את האשראי לפרעון מיידי והגישה את שטר החוב לביצוע, תוך הפרת התחייבותו של בקר. המבקש טוען כי ערבותו חסרת תוקף לנוכח העובדה שלא הוחתם ערב נוסף מלבדו ולנוכח העובדה שהמשיבה לא פעלה לקבלת בטחונות נוספים מעבר לערבותו האישית. כמו כן, המשיבה טרם פעלה למימוש תיק ניירות הערך ששועבד על ידי המבקשת לטובתה, כפי שהתחייבה לעשות, בטרם תפעל למימוש ערבותו האישית של המבקש. עוד טוען המבקש כי המשיבה הפרה את התחייבותה שלא לשחרר את מניותיה של חברת פניאל לידי הצד השלישי בטרם תשולם למבקש התמורה המגיעה לו מאותו צד שלישי. בכך נגרם למבקש נזק שיכול להגיע לסכום של מיליון דולר, ולפחות, לסכום של 300,000 דולר, הוא הסכום בו נמכרו מניותיה של פניאל על ידי הצד השלישי.

3.המשיבה הגישה בקשה לדחיית ההתנגדות על הסף, תוך שהיא מודיעה כי היא מוותרת על חקירתו של המבקש על תצהירו.

4.לטענתה של המשיבה, דין ההתנגדות להדחות על הסף משום שמדובר בטענות קיזוז בלתי קצובות ולכן לא ניתן להעלותן כנגד סכום קצוב הואיל ואינן נובעות מאותה עסקה; כי בשטר החוב הסכימו המבקשים לוותר על העלאתה של טענת קיזוז; כי כל הטענות בדבר הסכמות שקדמו לשטר החוב דינן להדחות משום שבשטר החוב נקבע שכל ההבנות שקדמו לו בטלות; ולבסוף, כי לפי שטר החוב, תנאי מוקדם למתן רשות להתגונן במקרה ששטר החוב יוגש לביצוע הוא הפקדה של 60% מגובה החוב בקופת בית המשפט.

5.אינני מקבל את הטענה לפיה מדובר בטענת קיזוז בסכום שאיננו קצוב.

אכן, הטענה בדבר נזק ש"יכול להגיע" לסכום של מיליון דולר היא טענה לנזק בסכום בלתי קצוב, שכן המבקשים לא ציינו מהו הנזק המדוייק שנגרם להם אלא רק מהו הנזק שעלול היה להגרם להם. בנוסף, מדובר בטענת קיזוז בלתי מפורטת, בניגוד לכלל לפיו מי שמבקש להתגונן בטענת קיזוז, חייב לפרט היטב את מערכת הנתונים עליה היא מבוססת, דבר שלא נעשה כאן על ידי המבקשים, שהסתפקו בהעלאת טענת קיזוז בעלמא. ראה למשל את שנפסק בע"א 579/85 משה אריאן ואח' נ' בנק לאומי לישראל בע"מ פ"ד מ(2), 765 ,עמ' 767-768:

"טענת הקיזוז חייבת לפרט את הסכום הנתבע במסגרתה ואף להציג במדוייק את מערכת הנתונים אשר עליהם היא מבוססת. כפי שנאמר ... יש להעלות טענת קיזוז בצורה מפורטת וברורה כדרך שמנסחים כתב תביעה. דרישת קיזוז בעלמא ועל דרך הסתם, אין בה כדי ליצור תשתית מספקת עליה ניתן לבסס תביעת קיזוז המצדיקה דיון לגופה או הענקת רשות להתגונן."

מאידך, הטענה בדבר נזק בסכום של 300,000 דולר היא טענה לנזק קצוב, ועל כן לכאורה, טענת קיזוז כזו היתה יכולה להשמע מפיהם של המבקשים. טענה זו גם פורטה באופן מספק, שכן על פי הטענה, זהו המחיר בו נמכרו מניותיה של חברת פניאל ומכאן שזהו הנזק שנגרם למבקשים.

6.יחד עם זאת, יש ממש בטענת המשיבה לפיה המבקשים ויתרו בגוף השטר על הזכות להעלות טענת קיזוז, באילו המילים: "אנו ביחד ולחוד מוותרים בזה על כל זכות לטעון טענת התיישנות או כל טענה אחרת בקשר לשטר זה, ובכלל זה טענות קיזוז ו/או עיכבון."

עסקינן בהתחייבות חוזית לכל דבר וענין, ועל כן, המבקשים אינם יכולים להעלות להגנתם טענת קיזוז, שכן הכלל הוא שניתן להתנות על זכות הקיזוז (ראה ד' פרידמן ונ' כהן, חוזים כרך א' ע' 131). ודוק: התנייה על זכות הקיזוז אינה פוגעת בתקנת הציבור, שכן הצד שויתר על זכות הקיזוז רשאי עדיין לתבוע את נזקיו במסגרת תובענה נפרדת.

מכאן שאין ליתן רשות להתגונן בטענת הקיזוז.

7.אינני מקבל את טענתה של המשיבה לפיה כל הטענות של המבקשים בדבר הסכמות שקדמו לעשייתו של שטר החוב דינן להדחות משום שבשטר החוב נקבע שכל ההבנות שקדמו לו בטלות. אכן, כך אמנם נקבע בשטר החוב, אלא שהכלל הוא שבמסגרת הליך של בקשת רשות להתגונן, אין כל מניעה להעלות טענות בעל פה נגד מסמך בכתב. מכאן שטענותיהם של המבקשים בדבר הסכמות כאלה ואחרות שהיו בעל פה בינם לבין המשיבה, עובר לחתימה על שטר החוב, מצדיקות מתן רשות להתגונן גם אם מדובר בטענות בעל פה נגד מסמך בכתב.

8.אין גם ממש בטענת המשיבה כאילו כל טענותיהם של המבקשים הן טענות קיזוז. טענות המבקשים הן טענות בדבר הפרת חוזה בינם לבין המשיבה, כמפורט בהרחבה במסגרת ההתנגדות לביצוע שטר, ואין המדובר בטענות קיזוז. המבקשים טוענים למעשה כי הגשת השטר לביצוע מהווה הפרה של החוזה בינם לבין המשיבה, שכן הובטח להם כי האשראי יועמד לרשותם לתקופה של שלוש שנים, תקופה שטרם הסתיימה, ולכן אין מקום לאכוף עליהם את תשלום שטר החוב. כמו כן טוענים המבקשים כי הובטח להם שבטרם יידרשו לפרוע את חובם, תפעל המשיבה למימוש הבטוחות שבידה, דבר שטרם נעשה, וגם מטעם זה אין מקום לאכוף עליהם כבר עתה את תשלום השטר.

9.אינני מקבל את טענת המשיבה לפיה יש לדחות את ההתנגדות על הסף משום שבניגוד לאמור בשטר החוב, המבקשים לא הפקידו בקופת בית המשפט סך של 60% מגובה החוב. לטעמי, תנייה כזו, המתיימרת להגביל את זכות הפניה לערכאות של המבקשים ולהתנותה בתנאים, עומדת בניגוד לתקנת הציבור ועל כן היא בטלה לפי ס' 30 לחוק החוזים (חלק כללי) התשל"ג- 1973.

10.בנוסף, בקשתה של המשיבה לסילוק ההתנגדות על הסף כוללת גם טענות עובדתיות שיש לבררן, כגון, הטענה לפיה המבקש הוא איש עסקים מנוסה שכבר הגיע בעבר להליכי פשיטת רגל וכגון הטענה לפיה לא היו כל הסכמות בעל פה בין הצדדים מעבר למה שנכלל בהסכמים שנערכו בכתב. מעבר לכך שטענות אלה לא נתמכו בתצהיר, הכלל הוא שטענות עובדתיות המחייבות ברור ושמיעת ראיות, אינן יכולות להצדיק סילוק על הסף.

11.הואיל והמשיבה ויתרה על חקירתו של המבקש על תצהירו והשליכה יהבה על הבקשה לדחיית ההתנגדות על הסף, יש ליתן למבקשים רשות להתגונן כמבוקש, למעט בטענת הקיזוז. התצהיר התומך בהתנגדות יהווה כתב הגנה.

אני ער לעובדה שטענות ההגנה של המבקשים נשמעות דחוקות עד מאוד, לשון המעטה, אך הכלל הוא שבית המשפט אינו שוקל שיקולי מהימנות בהליך של בקשת רשות להתגונן, ועליו להניח כי כל האמור בתצהירו של הנתבע הוא אכן אמת לאמיתה. משויתרה המשיבה על חקירתו של המבקש, לא ניתן לקבוע כי הגנתו קרסה והתגלתה כהגנת בדים.

12.המזכירות תנתב התיק לשמיעה לפי סדר ניתוב התיקים.

ניתנה היום, כ"ח אדר תש"ע, 14 מרץ 2010, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ