אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אספקה טכנית ריבחי קעואר נ' עיריית נצרת

אספקה טכנית ריבחי קעואר נ' עיריית נצרת

תאריך פרסום : 27/01/2014 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום נצרת
308-02-13
08/01/2014
בפני השופט:
אלכס אחטר

- נגד -
התובע:
אספקה טכנית ריבחי קעואר בע"מ
הנתבע:
עיריית נצרת

החלטה

1.לפני תביעה כספית על סך של 40,011 ₪.

2.התובעת הינה חברה בע"מ, העוסקת מחודש פברואר 2010 בשיווק ציוד טכני ומכני.

הנתבעת הינה עירייה, אשר נהגה להזמין מהתובעת מהתובעת ציוד מקצועי וטכני, לצרכיה השוטפים.

3.על פי הנטען בכתב התביעה, בין השנים 2011-2012, הזמינה הנתבעת מהתובעת ציוד מקצועי וטכני, ואולם חרף התחייבותה לשאת בעלותו של הציוד תוך 80 ימים מיום המצאת החשבונית לידיה, לא שילמה הנתבעת את מלוא חובה, בסך של 40,011 ₪, כמפורט להלן:

חשבונית מס' 1241 מיום 15.06.2011, על סך 2,000 ₪;

חשבונית מס' 1260 מיום 30.06.2011, על סך 940 ₪;

חשבונית מס' 11339 מיום 29.11.2011, על סך 10,788 ₪;

חשבונית מס' 1506 מיום 27.01.2012, על סך 18,585 ₪.

4.בכתב ההגנה מאשרת הנתבעת, כי אכן רכשה מהתובעת את הציוד בסכומים המפורטים לעיל. ואולם לטענתה, שילמה את כל הסכומים המגיעים לתובעת באמצעות קיזוזם מתוך החובות הרשומים בספריה על שם מר ריבחי קעאור, מנהל התובעת (להלן: "מר קעואר"), בגין ארנונה ו/או תשלומי חובה החלים על הנכס הנמצא ברח' תופיק זיאד, בחלקה 28 גוש 16529, הכולל חנות בשטח 91 מ"ר ומחסן בשטח 41 מ"ר, הרשום בספרי הנתבעת כמוחזק על ידי מר קעואר (להלן: "הנכס"). לטענת הנתבעת, מר קעואר ביקש במפורש ו/או הסכים בהתנהגות ו/או בשתיקה, כי התשלומים המגיעים לתובעת בגין הציוד יקוזזו מתשלום הארנונה החל על הנכס. ככל שהחברה היא שמחזיקה בנכס, היה עליה או על מר קעואר, לדווח על כך לנתבעת.

5.במסגרת הדיון שהתקיים לפני ביום 16.09.2013, התקבלה החלטה, בהתאם להסכמה הדיונית אליה הגיעו הצדדים, לפיה בשלב זה תוכרע המחלוקת בדבר זכות הקיזוז הנטענת אשר קמה לנתבעת בהתאם לסעיף 53 לחוק החוזים ו/או בכפוף לכל דין אחר, וכי לאחר שהצדדים יגישו את סיכומיהם, לעניין זה בלבד, יכריע בית המשפט במחלוקת משפטית זו. נקבע, כי בהתאם להכרעה, יתן בית המשפט הוראותיו ביחס להמשך ניהול ההליך.

דיון והכרעה

6.כאמור, הסוגיה האחת שלפני, נוגעת לשאלת זכותה של הנתבעת לקזז את חובה לתובעת, מחוב בגין מיסי ארנונה שהצטבר לחובת התובעת.

התובעת, כופרת בסיכומיה בזכותה של הנתבעת לבצע קיזוז כאמור, תוך הפניה לפסיקה שניתנה בעניין זה. לטענת התובעת, חוב הארנונה הינו חוב מס, שאינו ניתן לקיזוז אלא בהוראת חוק מיוחדת המתירה זאת; יש צורך בהסכמה מפורשת לביצוע הקיזוז מצד החייב, ומאחר ואין זהות מוחלטת בין החייב הרשום בספרי הנתבעת לבין התובעת לה חייבת הנתבעת כספים, אין אפשרות לבצע קיזוז כזה.

הנתבעת טענה בסיכומיה, כי מאחר וקיזוז הינו אמצעי תשלום, אשר מתבצע לפי החלטת נושה, היא רשאית, עקרונית, לקזז חוב קצוב שהיא חבה לאזרח מתוך חוב ארנונה שהוא חייב לה, עוד ציינה הנתבעת, תוך הפניה לפסיקה, כי הסוגיה טרם הוכרעה.

 

7.על פי ההלכה הפסוקה, אין להעלות טענת קיזוז, אלא אם קיימת הוראת חוק המכירה בכך, או קיים הסכם בין הצדדים, שלפיו הכירו בכך (ע"א 217/55 קניגסהופר נגד ליגה להטבת השמיעה, אגודה לפי החוק העותומאני, תל אביב, פ"ד יא, 171). עם חקיקתו של חוק החוזים (חלק כללי), התשל"ג – 1973 (להלן: "חוק החוזים), חל שינוי בדיני הקיזוז, לאור סעיף 53(א) לחוק החוזים (חלק כללי) התשל"ג - 1973, הקובע כי "חיובים כספיים שצדדים חבים זה לזה מתוך עסקה אחת והגיע המועד לקיומם, ניתנים לקיזוז בהודעה של צד אחד למשנהו, והוא הדין בחיובים כספיים שלא מתוך עסקה אחת, אם הם חיובים קצובים". שינוי זה בא לידי ביטוי בשני מובנים עיקריים: האחד - נקבעה הוראת חוק המכירה בקיזוז, המהווה הסדר כולל באשר לקיזוז בין חיובים כספיים שהצדדים חבים זה לזה ; השני - אופיו של הקיזוז אינו עוד דיוני, כי אם מהותי. (רע"א 6250/98 Nordland Papier AG נגד מפעלי ייצור והוצאה לאור (ירושלים) מ.ס.ל. בע"מ, פ"ד נג(2) 274). יואר, כי בפסק הדין לעיל, נדונה שאלת קיזוז חיוב כספי קצוב מחיוב על פי שטר בלבד ולא נבחנה שאלת הזכות להעלות טענת קיזוז כנגד חיוב מס, עם זאת, באותו עניין נקבע, כי לאור הוראות סעיף 53(א) בשילוב עם הוראות סעיף 61(ב) לחוק החוזים, אם החיוב השטרי והחוב הכספי הם מתוך עיסקה אחת, ניתן לקזז כנגד החיוב השטרי כל חוב כספי, בין שהוא קצוב ובין שאינו קצוב. במידה והחיוב השטרי והחוב הכספי אינם מתוך עסקה אחת, הם ניתנים לקיזוז רק אם החוב הכספי הוא קצוב. ודוק - פסק הדין לא שינה את ההלכה הקובעת, כי אין להעלות טענת קיזוז, אלא אם קיימת הוראת חוק המכירה בכך, או קיים הסכם בין הצדדים, אלא, הצביע על הוראות חוק החוזים כמהוות הסדר כולל לעניין קיזוז חיובים שהצדדים חבים זה לזה.

8.אלא, שבניגוד לחיוב השטרי, לא ניתן לראות בחיוב ארנונה כעונה על הגדרת המונח "עסקה", במובן סעיף 53(א) לחוק החוזים והוא גם לא מהווה חיוב רגיל.

ארנונה הינה חיוב מיוחד בעל אופי של מס וככזו, היא איננה בגדר "עסקה" או חיוב סתם. ארנונה נושאת סממנים ברורים של מס. היא מוטלת על ידי הרשות המקומית, מכח הסמכה בחוק, בדרך כפיה, על מנת לממן את פעילותה. התמורה שמספקת הרשות המקומית בגינה היא עקיפה ולא ישירה ויש לשלמה, ללא קשר עם קבלת השירותים בפועל (ראה- ע"א 9368/96 מליסרון נגד עיריית קרית ביאליק, פ"ד נה(1) 156).

9.על פי ההחלטה המנחה שנקבעה בבש"א (מחוזי נצרת) 524/99 מדינת ישראל נ' מועצה אזורית גליל תחתון, (כב' השופט האשם חטיב- פורסם ביום 3.08.1999), חובות ארנונה כלל אינם נושא לקיזוז, מאחר וארנונה הינה מס במהותה, ולא ניתן לראות בה חיוב רגיל, שהוראות חוק החוזים חלות עליה, כדלקמן:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ