אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אסולין נ' פרנקל

אסולין נ' פרנקל

תאריך פרסום : 03/12/2013 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט המחוזי חיפה
2200-06-13
24/11/2013
בפני השופט:
זרנקיןכב' השופט דר' מנחם רניאל

- נגד -
התובע:
יוסי אסולין
הנתבע:
חנה לאה פרנקל
פסק-דין

פסק דין

השופט דר' מ' רניאל:

לפנינו ערעור על פסק דינו של בית משפט השלום בחיפה (כב' השופט רמזי חדיד) מיום 1.5.13 בת"א 17906-10-10, שדחה את תביעתו של מר יוסף אסולין (להלן: "המערער") למתן הצהרה לפיה חובו של מר אהרון פרנקל (להלן: פרנקל), כמפורט בתיק ההוצאה לפועל, הוא חובה של אשתו, גב' חנה לאה פרנקל (להלן: "המשיבה").

תמצית העובדות, המחלוקות ופסק דינו של בית משפט קמא

פרנקל והמשיבה (להלן: "בני הזוג פרנקל"), הם הבעלים הרשומים של דירת מגורים ברחוב רבי עקיבא 31 בחיפה (להלן: "הדירה"). ביום 15.7.10 חתם פרנקל, שניהל עסק לסופרי סת"ם, על שטר התחייבות לפיו אישר שקיבל מהמערער סך של 723,000 ₪ (להלן: "שטר ההתחייבות", נספח 1 ל-ת/1) ומשך לפקודתו מחשבונו שמונה שיקים על סך של 150,000 ₪ כל אחד, ובסך הכל 1,200,000 ₪, שזמן פירעונם הוא יום 28.8.10 ובכל ה-28 לחודש שלאחריו (להלן: "השיקים").

ביום 25.8.10 חתמו המערער ופרנקל על ייפויי כוח בלתי חוזר, לפיו התחייב פרנקל למכור את הדירה למערער (להלן: "ייפויי הכוח").

המערער הפקיד את שני השיקים הראשונים, שמועד פירעונם חל ביום 28.8.10 ו-28.9.10, אך הם חזרו באי פירעון, מאחר שהחשבון עליו נמשכו אותם שיקים היה מוגבל וכן בשל היעדר כיסוי מתאים. בשל כך, פתח המערער נגד פרנקל תיק הוצאה לפועל לביצוע כל השיקים, אולם פרנקל ברח לחו"ל והחוב לא נפרע.

המערער הגיש תביעה נגד המשיבה, בטענה שבשנים 2009-2010 הלווה למשיבה ולבעלה כספים בסך 1,200,000 ₪ לכיסוי חובות שצברו במהלך חייהם המשותפים, לצרכי העסק אשר נוהל על ידי בני הזוג במשותף ולכלכלת הבית (להלן: "ההלוואה"). בסיכומיו נטש המערער את טענתו כאילו הוא העמיד את ההלוואה לשני בני הזוג פרנקל ובית משפט קמא קבע שההלוואה ניתנה רק לפרנקל. גם הטענה בכתב התביעה שבני הזוג פרנקל ניהלו את העסק במשותף לא הוכחה בפני בית המשפט קמא.

עיקר טענת המערער בפני בית משפט קמא הייתה, שמאחר שמדובר בחוב שנצבר מעסקם המשותף של המשיבה ובעלה במהלך נישואיהם, יש לחייב את המשיבה במלוא חוב ההלוואה בהתאם ליתרה המופיעה בתיק ההוצאה לפועל, מכוח הלכת השיתוף ומכוח עקרון איזון המשאבים הקבוע בחוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל"ג-1973 (להלן: "חוק יחסי ממון").

בית משפט קמא הציג בפסק דינו את דרישות חוק יחסי ממון שבהתקיימם מופעל משטר איזון המשאבים וקבע שמאחר שהם אינם מתקיימים במקרה דנן, טענת המערער לתחולת תורת איזון המשאבים מכוח חוק יחסי ממון היא סתמית. המערער לא משיג על כך, אך הוא טוען שבית משפט קמא טעה כאשר קבע, בהתייחסו להלכת השיתוף בין בני זוג, שהחוב של פרנקל אינו קשור לנכסי המשפחה המובהקים.

לגישת המערער היה על בית משפט קמא ליישם בענייננו את שנקבע ברע"א 8791/00 שלם נ' טווינקו, פ"ד סב(1) 165 (להלן: פרשת שלם), לפיו די באירוע "קריטי", כגון מצב של בריחה מהארץ עקב חובות, כדי לשכלל את זכותו של המערער כנושה, ובהתאם להלכת השיתוף להחיל את חובות הבעל על המשיבה ולהפעיל את מנגנון השיתוף לצורך פירעון החוב.

המשיבה מצידה טוענת שיש לדחות את הערעור מאחר שהוא מופנה כלפי קביעות עובדתיות של בית משפט קמא, לאחר שזה התרשם מעדותו של המערער בפניו ואף מצא ליתן לכך ביטוי מובהק בפסק דינו. עוד טוענת המשיבה שגם מבחינת התוצאה המשפטית הנגזרת מהעובדות שנקבעו על ידי בית משפט קמא אין לקבל את הערעור. המשיבה הוסיפה וטענה בעת הדיון בערעור, בין היתר, כי קביעת החוב מפוקפקת, כי פרשת שלם דנה בזוג שנישא לפני תחולת חוק יחסי ממון בין בני זוג, וכי הלכת איזון המשאבים חלה בין בני הזוג לבין עצמם ולא כלפי צדדים שלישיים.

דיון והכרעה

יש לדחות את הערעור, מן הטעמים שאפרט להלן.

כלל הוא שערכאת הערעור אינה מתערבת בקביעות עובדתיות שנקבעו על ידי הערכאה הדיונית, אלא אם נפל בהכרעתה פגם היורד לגופו של עניין או במקרים בהם אין הדברים מבוססים על פניהם או אינם מתקבלים על הדעת, כאשר להבדיל מכך, המסקנה המוסקת מן העובדות עומדת לביקורתה של ערכאת הערעור (ראו למשל: ע"א 2471/05 מוזס נ' הבנק הבינלאומי הראשון למשכנתאות (לא פורסם, 8.12.05); ע"א 8557/06 עיריית פ"ת נ' חברת אולימפיה בניה השקעות ופיתוח (1994) (לא פורסם, 15.9.10)).

בשים לב לכך, אבחן את טענות המערער הנוגעות לעובדות שלטענתו לא זכו להכרעה במסגרת פסק הדין וליישום הדין על המקרה שבפנינו.

המסגרת הנורמטיבית- היחס בין הלכת השיתוף והסדר איזון המשאבים

לאחר קביעת בית משפט קמא לפיה לא מתקיימים התנאים לתחולת דוקטרינת איזון המשאבים הקבועה בחוק יחסי ממון, דן בית משפט קמא בתחולת הלכת השיתוף בנסיבות המקרה דנן, בציינו שהוא מתעלם מהשאלה אם חוק יחסי ממון שולל את תחולת הלכת שיתוף הנכסים והחובות בין בני זוג (סעיף 10 לפסק דינו). אעמוד בקצרה על סוגיה זו ועל המסגרת הנורמטיבית הרלוונטית לענייננו.

בהתאם לדעת הרוב בע"א 1915/91 יעקובי נ' יעקובי, פ"ד מט(3) 529 (1995) (להלן: פרשת יעקובי) הלכת השיתוף, פרי ההלכה הפסוקה, והסדר איזון המשאבים הקבוע בחוק יחסי ממון אינם יכולים לחול על בני זוג, זו לצד זה, כדינים מקבילים (ראו גם: רע"א 8672/00 אבו רומי נ' אבו רומי, פ"ד נו(6) 175, 180 (2002) (להלן: עניין אבו רומי) וספרו של א' רוזן צבי יחסי ממון בין בני זוג 288 (תשמ"ב)). בבוא בית המשפט להידרש לשאלות של יחסי ממון בין בני זוג, עליו לבחון בראש ובראשונה מהו המשטר הרכושי החל ביחסים שביניהם.

על פי הלכת השיתוף בזכויות, בני זוג המנהלים אורח חיים תקין ומאמץ משותף הם בעלים משותפים ברכוש שנצבר. זאת, אף אם הנכסים רשומים על שם בן הזוג האחד, או נמצאים בחזקתו הבלעדית. הלכה זו החלה בחזקה המבוססת על הסכמתם המפורשת או המשתמעת של בני הזוג, אך נקבעה כמתווה נורמטיבי, שאינו מבוסס על הסכמת הצדדים (ראה סיכום במאמרו של פרופ' שחר ליפשיץ "על נכסי עבר, על נכסי עתיד ועל הפילוסופיה של חזקת השיתוף" משפטים לד 627 (2004).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ