אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אנטיגון בניין ופיתוח (1998) בע"מ נ' מועצה מקומית עין מאהל

אנטיגון בניין ופיתוח (1998) בע"מ נ' מועצה מקומית עין מאהל

תאריך פרסום : 23/03/2012 | גרסת הדפסה
עש"א
בית משפט השלום נצרת
19982-03-12
19/03/2012
בפני השופט:
עינב גולומב

- נגד -
התובע:
אנטיגון בניין ופיתוח (1998) בע"מ
הנתבע:
מועצה מקומית עין מאהל

החלטה

לפני ערעור על החלטת כבוד הרשמת רגד זועבי, אשר דחתה בקשת המערערת להטיל עיקול זמני במעמד צד אחד כנגד מועצה מקומית עין מאהל (להלן: המשיבה) על סך 416,106 ₪, וכן בקשה חוזרת שהוגשה על ידי המערערת לכבוד הרשמת להטיל עיקולים כאמור, אשר נדחתה אף היא. במסגרת הערעור מתבקש גם סעד זמני להטלת עיקולים כאמור במעמד צד אחד, עד לדיון בערעור או החלטה אחרת.

רקע והחלטת כבוד הרשמת:

1.ביום 1.3.12 הגישה המערערת, חברה שעיקר עיסוקה בביצוע עבודות פיתוח ואחזקה, תביעה בסדר דין מקוצר כנגד המשיבה לתשלום סך 416,106 ₪ (נכון ליום הגשת התביעה). המדובר בחוב של המועצה בגין התקשרויות בין הצדדים, לפיהן ביצעה המערערת עבודות פיתוח עבור המועצה, אולם, התמורה לא שולמה במלואה והמשיבה נותרה חייבת את הסכום האמור.

2.במסגרת התביעה הגישה המערערת בקשה בכתב למתן צו עיקול זמני במעמד צד אחד על כספים ו/או זכויות המועצה בבנק אוצר השלטון המקומי; בנק דקסיה ישראל בע"מ; בנק מרכנתיל בע"מ; מפעל הפיס. כב' הרשמת בהחלטתה מאותו היום דחתה את הבקשה, מהטעם שלא הונחה בפניה תשתית עובדתית ולו לכאורה, לקיומה של הכבדה בבא העת בביצוע פסק הדין, ככל שלא יינתן צו העיקול המבוקש. עוד צוין, כי עצם העובדה, כי המשיבה מצויה בקשיים כלכליים, אינה מצדיקה מאליה הטלת עיקול זמני וכי על המבקשת להראות כי עלולה לחול הרעה במצב הרשות בין מועד הגשת הבקשה למועד מתן פסק הדין. ומאחר וההקצבות למשיבה ימשיכו גם בעתיד, לא שוכנעה כבוד הרשמת, כי עלולה להיגרם הרעה במצב המועצה.

3.ביום 6.3.12 הגישה המערערת בקשה חוזרת להטלת עיקולים זמניים על חשבונות המועצה, אשר נדחתה על ידי כבוד הרשמת בהחלטתה מיום 7.3.12. כבוד הרשמת ציינה כי מעיון בהחלטות לשכת ההוצאה לפועל שצורפו לבקשה החוזרת, עולה, כי נכון להיום תיק האיחוד של המשיבה עדיין פתוח ולכן בנסיבות אלו הטלת עיקול על כספי המשיבה לא תקנה יתרון למבקשת, שכן ממילא תהא זכאית לקבל חלקה כנושה, אך ורק במסגרת תיק האיחוד. לפיכך כל עוד תיק האיחוד פתוח אין מקום לאשר הטלת צו עיקול כמבוקש.

טענות המערערת בערעור:

4.לטענת המערערת, טעתה כבוד הרשמת בקובעה, כי לא הוכחה קיומה של הכבדה בביצוע פסק הדין, שכן, לטענתה, הוכח על ידה כי המשיבה אינה מקיימת את התחייבויותיה, על אף הכספים המוזרמים אליה מרשויות המדינה. עוד טוענת המערערת, כי מונה למשיבה חשב מלווה מטעם משרד הפנים וזאת, בין השאר, בשל אי סדרים בניהול המשיבה. החוב נשוא התביעה, הינו חוב שהתגבש בשנת 2010, כאשר חרף פניותיה למשיבה ולחשב המלווה, טרם שולם, על אף הבטחותיהם. המערערת טוענת בנוסף, כי כנגד המשיבה אף מתנהל תיק איחוד כפוי בלשכת ההוצאה לפועל משנת 2004 וכי המשיבה נוהגת לצבור חובות פיגורים בתיק האיחוד, מפרה החלטות ואינה מכבדת את צווי התשלומים הניתנים נגדה. כמו כן, טוענת המערערת, כי ידוע לה מידיעה אישית כי המשיבה מעדיפה נושים אחרים על פניה תוך צבירת חובות חדשים והסדרתם, על פני הסדרת החובות הישנים.

דיון והכרעה:

5.משהוגשו בקשות המערערת ונדונו במעמד צד אחד, רואה אני לנהוג כך גם ביחס לערעור שהוגש.

6.לאחר שעיינתי בטענות המערערת בערעור ובמצורפיו, סבורני כי לא נפל פגם בהחלטת כבוד הרשמת, וכי דין הערעור להידחות.

7.כידוע, על מנת שיינתן צו עיקול זמני, על המבקש להציג ראיות מהימנות לכאורה לקיומה של עילת תביעה ולקיומו של חשש סביר שאי מתן הצו יכביד על ביצוע פסק הדין (ראו תקנות 362(ב) ו- 374(ב) לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד – 1984 (להלן: התקנות). בדונו בבקשה, יתן בית המשפט את דעתו אף למאזן הנוחות בין הצדדים, לשיקולי יושר ולשאלת המידתיות שבמתן הצו המבוקש.

8.בענייננו, נקבע על-ידי כב' הרשמת כי לא מתקיים התנאי בדבר ראיות מהימנות לכאורה להכבדה על פסק הדין, מבלי שנדון התנאי הראשון בדבר ראיות מהימנות לכאורה לקיומה של עילת תביעה, וזאת נוכח מסקנתה לאי-התקיימותו של חשש להכבדה כאמור. נוכח האמור, ומשמסקנתה של כב' הרשמת מקובלת עלי כפי שיפורט להלן, לא אתייחס אף אני לעניין זה. אציין אך בשולי הדברים, כי על פניו נראה כי מתקיים התנאי האמור בדבר ראיות מהימנות לכאורה לקיום עילת תביעה.

9.אשר לגופם של דברים; יוצאת אני מהנחה, כי המשיבה אכן נתונה בקשיים כלכליים, כפי שעולה מהחומר שצורף לבקשה (ובעיקר הבקשה החוזרת), לרבות קיומו של תיק איחוד התלוי ועומד בהוצאה לפועל והקשיים שהתעוררו במסגרתו, כפי שעולה מהחלטת כב' רשמת ההוצאה לפועל מיום 19.2.12 שצורפה. עם זאת, אין די בכך כדי להצדיק את מתן צו עיקול שהתבקש, אלא יש להניח תשתית לכאורית מספקת להכבדה עתידית על ביצוע פסק הדין, לכשיינתן, ולבחון את מאזן הנוחות הכולל והאם הנזק הצפוי ממתן הצו המבוקש הינו מידתי ביחס לתועלת הגלומה בו. בהקשר זה יש לתת את הדעת לכך, שמדובר במשיבה שהיא רשות ציבורית, הפועלת מכוח חוק, שיש לה הכנסות קבועות לרבות מהקצבות מרשויות המדינה, ושאין יסוד להניח כי לא תהיה זכאית להן בעתיד או שתהיה חדלת פירעון. אמנם, רשויות מקומיות אינן חסינות מהטלת עיקולים זמניים, אך יש להביא בחשבון את מהותן ומעמדן במסגרת בקשה קונקרטית להטלת צו עיקול.

10.בנסיבות המקרה דנן, ועל רקע האמור לעיל, אינני סבורה כי הונחה תשתית המצדיקה את מתן הצו המבוקש, וזאת מהטעמים הבאים.

ראשית, מטענותיה של המערערת עולה, כי חרף מצבה של המשיבה, היא שילמה עד לאחרונה, תשלומים שונים למערערת על חשבון חובה. אף אם מדובר בתשלומים חלקיים שהועברו באיחור, כנטען, יש בכך כדי לכרסם בטענה כי המשיבה נעדרת כל יכולת תשלום וכי היא פועלת להבריח נכסים.

שנית, מטענות המערערת עולה, כי למשיבה מונה חשב מלווה. מכאן, שהתנהלותה הכספית של המשיבה מפוקחת על-ידי גורם מקצועי שהתמנה מטעם השלטון המרכזי, שסמכויותיו קבועות בדין (ראו: סעיפים 142ב ו- 142ג לפקודת העיריות (נוסח חדש)). בנסיבות אלה, התנהלותה הכספית של המשיבה מוגבלת ומחייבת אישור חיצוני, דבר המפחית חשש להברחת נכסים או פעילות מסוג דומה.

שלישית, כפי שציינה כב' הרשמת בהחלטה בבקשה לעיון חוזר, מהחומר שצורף על-ידי המערערת עולה, כי נגד המשיבה קיים תיק איחוד בהוצאה לפועל. משכך, אם תתקבל התביעה ויהיה צורך בהליכי מימוש, סביר כי ניתן יהיה לצרף את התיק לתיק האיחוד, וכספי העיקול יועברו אליו, כך שהתועלת הגלומה בצו המבוקש למבקשת הינה מוגבלת (ראו לעניין זה בר"ע (מחוזי – חיפה) 101/06 סאלח מרעי נ' מועצה מקומית בית ג'ן (פורסם באתר נבו) (2006), כב' השופטת ברכה בר-זיו; בש"א 2028/05 (שלום – נצרת) כרם עתאמלה בע"מ נ' מועצה מקומית ריינה (לא פורסם), מפי כב' השופט צרפתי).

11.בנסיבות העניין, סבורני גם כי שיקולי מאזן הנוחות, אינם תומכים בהטלת עיקול זמני כמבוקש. לעניין זה יש לתת משקל לכך שמדובר במשיבה שהינה רשות מקומית, האמונה על אספקת שירותים שוטפים וחיוניים לתושבים המצויים בתחום שיפוטה, ומתן צו עיקול על כספיה עלול להכביד על פעילותה השוטפת ועל יכולתה לקיים את חובותיה כלפי כלל תושביה (רע"א 3887/04 התאחדות הקבלנים הארצית ואח' נ' עיריית מודיעין (לא פורסם). יפים לענייננו הדברים שנאמרו בבש"א 1053/05 (מחוזי – נצרת) עירית קריית שמונה נ' טבריה ש.ח (לא פורסם), מפי כב' השופט בנימין ארבל, כדלקמן:

"יש לזכור, כי במאזן הנוחות, הכולל איזון נאות ושקלול האינטרס הציבורי להמשך מתן שירותים על ידי המבקשת, שהינה רשות ציבורית, לתושביה, אל מול האינטרס של המשיבה לגבייה מהירה של סכום פסק הדין, לכשיינתן, הרי הטלת עיקול על כספי רשות ציבורית עלול לפגוע באופן מהותי בפעולותיה ובתפקודה, ובכך לגרום נזק לאינטרס הציבורי הכללי. במאזן שיקולים זה יש אף להביא בחשבון את העובדה, שאינה שנויה במחלוקת בין הצדדים, כי המבקשת שרויה במצב כלכלי רעוע, ככל הרשויות המקומיות האחרות. בנסיבות אלה, צודק ב"כ המבקשת, כי עקב הטלת העיקול עלולה אף להיפגע תוכנית ההבראה של המבקשת."

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ