אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אנגליסטר נ' וקס

אנגליסטר נ' וקס

תאריך פרסום : 24/06/2013 | גרסת הדפסה
ת"א, תא"מ
בית משפט השלום חיפה
32557-09-10,18995-10-11,20679-02-11
19/06/2013
בפני השופט:
עמית רוזינס

- נגד -
התובע:
אייל אנגליסטר
הנתבע:
רפאל יצחק וקס
פסק-דין

פסק דין

התובע הגיש כנגד הנתבעים בקשות לביצוע 14 שיקים בסך 16,000 ₪ כל אחד, (במסגרת שלושה תיק הוצל"פ: 16-27769-10-5, 12-09333-11-9, 16-16002-10-7). הנתבעים הגישו התנגדויות לביצוע השטרות וניתנה להם רשות להתגונן (במסגרת שלושה תיקים: 20679-02-11, 18995-10-11,

32557-09-10, אשר הדיון בהם אוחד).

לטענת התובע, אשר עיסוקו בפתרונות פיננסיים וניכיון שטרות, השיקים סוחרו לידיו מאדם בשם ירון ילוז (להלן:"הקבלן" או "ילוז"), במסגרת עסקה לניכיון השיקים. לטענתו, הוא אוחז כשורה בשיקים, הוא נטל אותם בתום לב ובעד ערך, כשהם תקינים למראה, ומבלי שהיה מודע לפגם כלשהו בשטרות. לחלופין טען הנתבע, כי הוא אוחז בשטרות בעד ערך וכי השטרות סוחרו לידיו עובר למועד הפגם, כך שזכויותיו גוברות על טענות ההגנה של הנתבע. עוד הוסיף התובע, כי באשר לעסקת היסוד הנתבע הוכיח, לכל היותר, כשלון תמורה חלקי בלתי קצוב, אשר על פי הפסיקה אינו יכול לשמש כטענת הגנה כנגד עילה שטרית.

לטענת הנתבע, במסגרת עסקה לשיפוץ בית מגורים בקיסריה ומרפאת שיניים בחיפה, הוא התקשר בחוזה עם הקבלן ירון ילוז. כנגד התחייבות הקבלן לביצוע העבודות, נמסרו לו המחאות מעותדות בסך כולל של 600,000 ₪, וביניהן ההמחאות נשוא התיק שבפנינו. לבקשת ילוז הותיר הנתבע את ההמחאות ללא ציון שם הנפרע, כדי שניתן יהיה להעבירם לקבלני משנה לצורך ביצוע העבודות. זמן קצר לאחר שהחלו עבודות הריסה בבית המגורים בקיסריה, אבד הקשר עם ילוז ונעלמו עקבותיו. לטענת הנתבע, הקבלן רימה אותו, מסר לו כתובת כוזבת, לא ניתן היה להשיגו בטלפונים שמסר ונעלם מהארץ. כשהבין הנתבע שאין סיכוי שהקבלן יבצע את העבודות, נתן לבנק הוראה לבטל את כל ההמחאות שטרם נפרעו (לאחר שנפרעו כבר המחאות בסך 232,000 ₪), ושכר קבלן אחר במקומו. לטענת הנתבע מדובר בכישלון תמורה חלקי קצוב, אשר יש בכוחו להוות טענת הגנה כנגד התובע. לגישתו, התובע איננו אוחז כשורה בשיקים, ואף איננו "אוחז" כלל. לדבריו, התובע זייף את חתימת ההיסב של ילוז על גבי ההמחאות. בנוסף טען הנתבע כי התובע לא הביא ראיה כי נתן תמורה כלשהי בעד ההמחאות, כך שאינו יכול ליהנות ממעמד של אוחז כשורה, ואף לא ממעמד של אוחז בעד ערך.

דיון והכרעה

אחיזה כשורה

התובע טוען, כי הוא אוחז כשורה בשיקים. מלבד טענותיו העובדתיות, כי נתן לילוז תמורה מלאה בעד השיקים וכי היה תם לב בעת שעשה כן, מסתמך התובע על חזקת התמורה וחזקת אחיזה כשורה, על פי סעיף 29 לפקודת השטרות [נוסח חדש].

סעיף 29 לפקודת השטרות קובע חזקות לעניין מתן ערך בעד שטר, ואחיזה כשורה, כדלהלן:

(א) כל צד שחתימתו מצויה על השטר, חזקה לכאורה שנעשה צד לו בעד ערך.

(ב) כל אוחז שטר, חזקה לכאורה שהוא אוחז כשורה; אך אם הודו או הוכיחו בתובענה שהקיבול או ההוצאה או הסיחור שלאחריה פגועים ברמאות, בכפיה, או באלימות ופחד, או באי חוקיות, חובת הראיה מוחלפת, עד אם הוכיח האוחז שלאחר אותה רמאות או אי חוקיות ניתן בתום לב ערך בעד השטר.

על פי תצהירו של הנתבע ועדותו, אשר להתרשמותי הישירה הייתה אמינה, ואף קיבלה חיזוק מעדותו של התובע, עולים הפרטים הבאים: זמן קצר לאחר נטילת ההמחאות ממנו, עזב הקבלן את הארץ כשהוא מותיר אחריו חובות לנושים רבים, לרבות קבלני משנה שעבדו עמו מבלי לבצע את העבודה עליה התחייב, למעט עבודות הכנה מעטות, שערכן הגיע, אם בכלל, לכדי 3% מהיקף העבודה עליה הוסכם, כמפורט להלן. אז התברר, כי הכתובת שמסר ילוז בהסכמים שבינו לנתבע היא כתובת כוזבת, לא ניתן היה ליצור כל קשר איתו, הוא ואשתו לא ענו לטלפונים וניסיונות לאתר אותו בביתו שבבית חפר כשלו אף הם.

מהאמור עולה כי ילוז נטל את השטרות מהנתבע וסיחר אותם לתובע בכוונת מרמה ובאי חוקיות. כאשר מלכתחילה, תכנן את היעלמותו ולא התכוון לעמוד בהתחייבויותיו, הן כלפי הנתבע והן כלפי קבלני המשנה שלו, אשר החלו בעבודות ההריסה וחדלו מהן עת הבינו כי לא יקבלו את כספם.

על כן, קבלת השיקים וסיחורם נגועים במרמה ובאי חוקיות, ועל פי סעיף 29(ב) סיפא לפקודת השטרות חובת הראיה מוחלפת, כך שעל התובע להוכיח שלאחר אותה רמאות ניתן בתום לב ערך בעד השטרות.

למעלה מן הצורך יאמר, כי גם אם ניתן לטעון כי כוונתו המקורית של ילוז לא היתה נגועה במרמה, ברור, בנסיבות העניין, כי נפלו פגמים חמורים בזכויות הקניין של ילוז בשיקים ודי בכך, על פי פרשנות הפסיקה לסעיף סעיף 29(ב) לפקודת השטרות, כדי להעביר את נטל הראיה אל כתפי התובע. ראה למשל ע"א 6553/97 חגאי נ' חברת עבודי חיים בע"מ, פ"ד נב(2) 345, וכן ע"א 425/78 המועצה המקומית מגדל העמק נ' ב.ש.ן חרושת ברזל בע"מ, לג (1) 304, שם נאמרו הדברים הבאים:

"מהאמור בסעיף קטן (ב) הנ"ל עולה ברורות שכדי שחובת הראיה תוחלף מההכרח שתהיה קימת הודאה או הוכחה שזכות הקניין של האוחז בשטר פגומה בגלל אחת הסיבות המנויות בסעיף קטן זה או בגלל פגמים אחרים בזכות הקניין... כפי שנאמר על ידי דר' זוסמן בספרו דיני שטרות (מהדורה חמישית סעיף 211) הפגמים בזכות הקניין המנויים בסעיף 29(ב) ניתנו רק לשם הדגמה. (הדגשות שלי - ע.ר).

וכן, ע"א (ת"א) 2262/08 נרקיס נ' ברדע :

"טענות ההגנה שהנתבע רשאי להעלות אינן מוגבלות לטענות רמאות ואי חוקיות, אלא כל טענה שיכול היה הנתבע להעלות בתביעה שהייתה מתנהלת בינו לבין הנפרע, ושהוכחה - תעביר את הנטל את התובע (זוסמן, בעמ' 260 - 264; לרנר, בעמ' 223 - 224)".

אציין כבר עתה, כי לא עלה בידי התובע להרים את נטל הראיה, ואף ההיפך הוא הנכון. המסקנה המתבקשת מהראיות שהוצגו בפני היא שלא ניתן ערך בעד השיקים.

כשנשאל התובע בעדותו האם יש לו אסמכתא על כך שהעביר לירון ילוז תמורה כלשהי, השיב התובע:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ